www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Isi Bate Joc De Instrumente


marcel
 Share

Recommended Posts

Probabil omu isi venereaza mana, nu lemnul (care poate fi cumparat de oriunde)... Nu mi se pare nimic iesit din comun, nu trebuie blamat pentru asa ceva... Cred ca suntem noi prea saraci sa intelegem asta. Altii dau foc la chitare pe scena sau le fac praf. Nu trebuie nici injurat nici laudat pentru un astfel de gest absolut neimportant. Avem tendinta sa cautam valoarea in obiecte si nu in oameni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

cate chitari are sarmanu!!! Pun pariu ca sunt magazine care n-au atat de multe pe stoc cat are el in camera aia a lui. Chitarile lui arata ca niste orfani intr-o casa parasita. Si el e tatal lor, si asa are grija de chitarile alea.

Edited by Gratisyahu
Link to comment
Share on other sites

iar discutia ca "ia uite domle ce face ala cu chitarile BLASFEMIE ARZI PE RUG IN IADDDDD"... asta e, daca el isi permite, oricum nu e de parca a luat o adevarata relicva ceva de genu primu stratocaster facut in lume si i-a dat foc doar ca era curios cum arde, doar le-a "customizat" cum a vrut el... la una i-a pus floyd, la alta i-a facut tastiera scalopata, etc. cum bine s-a zis mai sus se pune accentul prea mult pe obiecte si prea putin pe mana.. si cineva mai sus zice ca "sunt ca niste orfani" :) sunt niste instrumente omule, niste obiecte, ce valoare are cel mai smecher microscop din lume daca i-l dai cuiva care nu stie sa il foloseasca? la fel si cu chitarile, zero.. chitaristul determina valoarea unui instrument nu bonu fiscal(exemple ar fi multe da deocamdata zic doar de Van Halen care a rupt mufa tuturor cu o chitara "de tot rahatul", si copiile ei acuma se vand cu 20000 de dolari bucata)

 

si eu ma gandesc "wow daca aveam eu chitarile alea ce tare eram", da cred ca dintre toti marii chitaristi pe el il intereseaza cel mai putin asta(oricum e un narcisist si pana la un punct are si motiv), asta + faptul ca are bani => si-a permis niste modificari la niste chitari rare si scumpe sa le faca mai pe gustul lui, nu le-a distrus(acuma sa nu imi sariti in cap ca fretboardu cu sapaturi in el sau gaura de floyd determina un sunet non-vintage :) ) sa nu mai zic de faza ca le tine acolo ingramadite si nu respira sau se zgarie, omg!! :)

Link to comment
Share on other sites

daca arzi pe scena o chitara , tu fiind jimi, sau pete, e altceva...dar sa le pastrezi in halu' ala...nu-si permite saracu' nishte suporturi pentru ele...

dupa parerea mea da dovada de lipsa de respect pentru uneltele cu care lucreaza. un chitarist atat de bun, pacat ca e atat de narcisist si de ingamfat...

pe de alta parte, imi plac chitarile vintage, stiti voi, cum avea mike mckready sau stevie ray vaughan, dar eu vorbesc de faptul ca i.j.m. isi bate joc, doar din teribilism, parca e adolescent. sa-i fie rushine, tzaran incult.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Cred ca ii plac chitarile vintage insa nu vrea sa le cumpere gata zgariate... le cumpara noi ... si le strica el ...pe bune...

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare nimic revoltator.. omul asta chiar canta pe instrumentele alea, nu si le-a luat sa le tina pe perete.. Este maret, se sterge la coor cu ele daca vrea, ca el le canta si le domina, nu invers. Faza cu scobitul mi se pare cat se poate de corecta, asa s-a obisnuit sa cante, asa le are, nu este ca un colectionar paranoic. Sunt instrumente, niste scule care il ajuta in cantat si in implinirea scopului sau, nimic mai mult, nimic de venerat la ele. Nu isi bate joc de ele, mi se pare cel mult neglijent, dar el este MALMSTEEN!

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ii plac chitarile vintage insa nu vrea sa le cumpere gata zgariate... le cumpara noi ... si le strica el ...pe bune...

 

da domne.. ce lame sa-ti cumperi chitare noi si apoi sa le faci "vintage" :)

 

now seriously!! .. suporturi suck!!! ocupa spatiu... tot cad instrumentele din el (plus.. cad mai "de la inaltime... e mai rau daca e sa cada de pe suport decat daca ea va cadea din pozitia rezemata de perete)... alea pt nitrolac costa mai mult... trebuie sa ai grija sa asezi chitara in suport... pff... daca te grabesti sa nu pierzi mojo-ul nu mai ajungi cu chitara in input...

 

apocalipsa: esti prea "rock against drugs" and that's like... "christians against christ"

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare nimic revoltator.. omul asta chiar canta pe instrumentele alea, nu si le-a luat sa le tina pe perete.. Este maret, se sterge la coor cu ele daca vrea, ca el le canta si le domina, nu invers. Faza cu scobitul mi se pare cat se poate de corecta, asa s-a obisnuit sa cante, asa le are, nu este ca un colectionar paranoic. Sunt instrumente, niste scule care il ajuta in cantat si in implinirea scopului sau, nimic mai mult, nimic de venerat la ele. Nu isi bate joc de ele, mi se pare cel mult neglijent, dar el este MALMSTEEN!

 

Exact. (Ce-mi place cand ma scuteste cineva de scris :) )

Link to comment
Share on other sites

daca arzi pe scena o chitara , tu fiind jimi, sau pete, e altceva...dar sa le pastrezi in halu' ala...nu-si permite saracu' nishte suporturi pentru ele...

dupa parerea mea da dovada de lipsa de respect pentru uneltele cu care lucreaza. un chitarist atat de bun, pacat ca e atat de narcisist si de ingamfat...

pe de alta parte, imi plac chitarile vintage, stiti voi, cum avea mike mckready sau stevie ray vaughan, dar eu vorbesc de faptul ca i.j.m. isi bate joc, doar din teribilism, parca e adolescent. sa-i fie rushine, tzaran incult.

 

Ete cacao, unii prefera sa vada faptul ca au cantat pe chitarile alea, daca pe tine te excita mai mult o chitara bibelou, asta tine de gusturile tale. Mie sincer imi plac mai mult chitarile cu urme reale pe ele (nu copii in care au bagat si acelasi scuipat ca x sau y). Tind sa cred ca o cariera muzicala aduce cu sine placerea de a-ti imprima experientele si pe chitara, cum de la razboi vii cu cicatrici (cu care te mandresti si arati ca ai trecut totusi prin ceva) asa si cu chitarile. Sincer mi-aduc aminte mai cu drag plecarile in care umblam cu sculele prin ploaie si vant decat plecarile in care aveam transport, masa, cazare si protectie pentru scule asigurata. Si daca vrea sa se simta ca un adolescent, BRAVO LUI !!! prefer sa vad oameni care nu sunt frustrati de orice chichita si se bucura de viata. Eu zic ca nu isi are rost topicul.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu
mie imi place cum arata chitara asa nelacuita :).. mi-ar placea sa am o chitara care sa arate asa :))

 

 

Secondez motiunea!

Link to comment
Share on other sites

ca de obicei ati luat-o pe aratura. rgc=caterinca.

@archDude , daca citeai postul meu, aflai ca imi plac chitarile vintage.nu asta mi-a provocat scarba.

se pare ca n-ati inteles ce-am vrut sa zic, in fine, weekend placut.

 

mie imi place cum arata chitara asa nelacuita :).. mi-ar placea sa am o chitara care sa arate asa :))

ce te tine sa nu pui shmirghelul pe chitara ta? eu sincer chiar ma gandesc sa-mi iau un fender asa obosit, sper sa-mi si permit.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

malmsteen e asa un bullshitter

vrea ca chitarile lui sa arate in stare foarte proasta ca sa dea impresia ca o fost cantata mult si uzata fizic

da vazand modu in care le tine el intentionat le deterioreaza asa

si malmsteen tribute guitar e asa un rahat pentru ca e fals

nu o cantat pana o uzat chitara (cum o facut van halen cu frankenstratu lui) el pur si simplu nu are grija de ea

de aia arata asa

si prostii pun botu "da mai uite cat o cantat pe ea"

Link to comment
Share on other sites

malmsteen e asa un bullshitter

vrea ca chitarile lui sa arate in stare foarte proasta ca sa dea impresia ca o fost cantata mult si uzata fizic

da vazand modu in care le tine el intentionat le deterioreaza asa

si malmsteen tribute guitar e asa un rahat pentru ca e fals

nu o cantat pana o uzat chitara (cum o facut van halen cu frankenstratu lui) el pur si simplu nu are grija de ea

de aia arata asa

si prostii pun botu "da mai uite cat o cantat pe ea"

 

O fi el cum o fi, da' nu cred ca poate zice cineva ca nu canta (mult) la chitara. Si pe linku' ala scrie clar ca e din perioada de 'use and abuse'.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.