www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Preferati, Sa Cantati Live Cu Sculele Voastre Sau Ale Organizatorilor


Vladimir Tepes
 Share

Recommended Posts

E imposibil sa ai un sound consistent daca iti bagi chitara in ce gasesti la fata locului. Sau poate nu iei nici chitara cu tine...

On the other hand poate un "sound consistent" nu e o prioritate pentru anumiti artisti sau poate altii considera mai importanta mobilitatea decat consistenta.

Nu-i nimic rau in nici una din abordari, numai ca trebuie sa tineti minte ca nu puteti avea si calitate si versatilitate si consistenta si mobilitate. De asta personal promovez de obicei procesoarele pentru ca reprezinta un compromis bun intre acesti parametri si calitatea creste cu fiecare generatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

daca esti genul care canta prin procesor, nu prea are sens sa iei ampu cu tine. Reglezi pe cel de la fata locului rapid dupa cum ti-e cheful si tonurile suna nu foarte diferit. Pe de alta parte, e mult mai ok cu ampu si sculele tale.

Link to comment
Share on other sites

Reglezi pe cel de la fata locului rapid dupa cum ti-e cheful si tonurile suna nu foarte diferit

Au contraire, cab-ul si amp-ul sunt factorii cei mai importanti ai "tonului" prin simplul fapt ca sunt la capatul lantului si filtreaza semnalul foarte dramatic, deci impun un "caracter" propriu. Din pacate sunt si cele mai grele si voluminoase elemente din echipament si revenind la ce ziceam mai sus exact de asta recomand procesoarele: pentru ampsim si cabsim, pentru ca inlocuiesc o gramada de echipament incomod, nu pentru ca modeleaza o suta de fuzz-uri si distorsiuni si delay-uri, pitch shiftere si ce mai vrei.

Din pacate amplificatoarele sunt si cele mai greu de modelat fidel si ne-am obisnuit cu "sound"-ul si "feel"-ul lor astfel incat fiecare trebuie sa decida intr-un final daca simularea e de calitate suficienta sau daca merita sa care dupa el "the real thing".

Si desigur generalizez; daca scopul unui anumit chitarist e sa scoata un sunet cat mai curat si liniar probabil nu-l va deranja foarte mult diferenta dintre un DRRI, un JC, un amp de bas si un DI direct in mixer.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Multi prefera sa tina un recital pe sculele organizatorilor indiferent de calitatea lor fara sa tina la soundul si imaginea trupei, altii prefera sa aduca de acasa absolut totul pana la ultimul cablu.

Voi cum procedati cand mergeti in deplasari?

 

Cu sculele mele, fara discutie.Cred ca oricine tine cat de cat la soundul propriu procedeaza la fel.S'a mai intamplat cateodata, fortat de imprejurari sa nu le am cu mine si nu a fost prea bine :)

Link to comment
Share on other sites

Un chitarist adevarat se descurca pe orice si oricand asa ca bla bla bla cu toate cabinetele si ampurile voastre sa fim seriosi... daca e sa cantati voi la vre-un fest aia au scule acolo adevarate, daca e sa cantati intr-o bodega probabil ca a nu ar fii rau sa aduci de acasa propriul amp. :)

Link to comment
Share on other sites

Un chitarist adevarat se descurca pe orice si oricand asa ca bla bla bla cu toate cabinetele si ampurile voastre sa fim seriosi... daca e sa cantati voi la vre-un fest aia au scule acolo adevarate, daca e sa cantati intr-o bodega probabil ca a nu ar fii rau sa aduci de acasa propriul amp. :)

 

Am impresia ca tii neaparat sa faci pe "interesantu" :)

Multi dintre oamenii de aici (inclusiv eu) au cantat la "fest'uri" destule unde au de cele mai multe ori scule bune si e adevarat ca te poti descurca si pe scule mai putin bune;dar nu asta era ideea...Daca nu ai inteles ca e vorba de "sound'ul tau" trag concluzia ca nici nu il detii sau poate nici nu te'a interesat sa ai asa ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

Corect John, ce conteaza atata soundul, distorsiune sa fie, multe armonice si medii in blana.

Lasa e bine si asa, nu toti merita sa urce pe scena. Care a urcat primul cu un asemenea sound a 2 a oara nu o va mai face in tara, nu cred ca vreun organizator i-ar mai permite sa se afiseze asa.

:)

Am impresia ca tii neaparat sa faci pe "interesantu" :)

Multi dintre oamenii de aici (inclusiv eu) au cantat la "fest'uri" destule unde au de cele mai multe ori scule bune si e adevarat ca te poti descurca si pe scule mai putin bune;dar nu asta era ideea...Daca nu ai inteles ca e vorba de "sound'ul tau" trag concluzia ca nici nu il detii sau poate nici nu te'a interesat sa ai asa ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit un raspuns dorit! :) Da ai perfecta dreptate

pot sa-mi puna la dispozitie stack-uri mesa, marshall orice ca tot pe ale mele o sa cant ( peavey 5150+framus dragon 4X12 & TC Electronic GMajor ) nu pentru ca alealalte n-ar suna bine sau foarte bine dar n-ar mai fi sound-ul meu pe care m-am chinuit sa-l fac in mult timp :)
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca tii neaparat sa faci pe "interesantu" :)

Multi dintre oamenii de aici (inclusiv eu) au cantat la "fest'uri" destule unde au de cele mai multe ori scule bune si e adevarat ca te poti descurca si pe scule mai putin bune;dar nu asta era ideea...Daca nu ai inteles ca e vorba de "sound'ul tau" trag concluzia ca nici nu il detii sau poate nici nu te'a interesat sa ai asa ceva... :)

 

si

 

1- care ar fi "soundul tau " ?

 

2- se poate sonoriza ?

 

3- crezi ca sonorizatorul intelege "soundul tau"? si se va auzi pe fata cum crezi tu ?

 

4 - e bun soundul tau de ceva ,in afara de exersat acasa ?

 

"Soundul tau" nu este valabil numai la 1m de statie , cum te indepartezi ai complet alt sound asa ca nu tine nici povestea ca estu obisnuit cu el .Nu prea il ai pe scena ce difera de sala ta de repetitii cu trupa .

 

 

Ideea este ca trebuie sa canti bine , nu ai mai niciodata soundul care-l vrei.Trebuie sa canti bine si sa integrezi soundul pe care-l poti obtine pe o scula in stilul si sonoritatea trupei .

 

De dinamica nici nu are rost sa mai amintesc .

Te departezi la 4m de statia ta auzi un sound de nici un fel in volum cu 12dB mai mic , adica tarie cu mai mult de 1/2 mai mica. esti bucuros daca auzi chitara ,o sa dai inalte ca acestea le auzi si le sesizezzi ca si "atac" vei da mai tare in corzi se denatureaza sunetul dorit , unde este soundul tau ?

 

ia vezi aici cum se tot schimba timbrul perceput in functie de SPL produs de difuzor .

 

De ex daca la 1m de boxa ai 100 dB la 2m de boxa vei avea 94 dB la 4m vei avea doar 88dB la 8m raman 82 dB ..

 

Din 100 W vei auzi doar 25 W la 4m de boxa iar in extrema la 8m numai 12W .

 

Timbrul se va schimba pierzand din joase si inalte , vor ramane ceva medii ....asta-i soundul tau ?

 

Nu te baza pe "control" care va urla cu basul si toba mare impreuna cu puterea mare din PA .

 

Din control auzi ce da mixeristul si scartaielile boxei de control.....nici asta nu-i "soundul tau " ..

 

In sala din PA se intampla aceiasi chestiune odata cu cresterea distantei .La diecare dublare de distanta se pierd 6dB si sa

dus timbrul dorit

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

...si toate problemele astea dispar daca folosesti monitoare in-ear.

Responsabilitatea "sunetistului" e sa-ti inteleaga sound-ul si sa-i gaseasca locul in mix ca sa-l reproduca fidel "pe fata".

Sunt curios cate trupe si artisti solo din Romania au tehnicieni proprii care inteleg si se ocupa de problemele astea.

Link to comment
Share on other sites

Esti nevoit sa canti pe sculele organizatorilor...nu toti au un microbuz sa care tot ce are acasa...

Inafara de chitara si efecte nu am cum sa mai car si amp-ul...suntem 5 intr-o masina mica unde trebuie sa mai incapa si Bass-ul,clapa,premier toba,pedala tobe,pedale chitara,cinele si ceva de schimb pentru fiecare...

In concluzie,ma multumesc cu ce gasesc pe scena...nu am incotro.

Aici e vina organizatorilor ca nu contracteaza o firma de sunet cu scule bune (nu Mesa sau Krank...dar macar un Marshall modest MG si daca se poate nedescentrat sau pe clean sa nu sune distorsionat)

 

Referitor la "medii in blana" eu nu folosesc deloc medii si uite ca uneori suna ca o ascutitoare chitara daca nu am un amp bun, iar cand acesta exista...suna de mori..deci...inca nu putem vorbi de un sound al tau. Sincer,eu nu am unul,ma adaptez la fiecare concert in functie de amp-up folosit..atat cat pot sa scot din el. (in studio pe inregistrari..am un soud al meu)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Vad ca asta e alt "trend" care circula acum: de cand e responsabilitatea firmelor de sonorizare sa puna la dispozitie un backline cu pretentii? E concert sau showroom?

In studio mai inteleg, in multe situatii nu e neaparat relevant tonul de chitara, conteaza sa se auda un gigi acolo (

) sau poate e o trupa de pusti care nu-si permit scule si vor sa traga si ei un demo. Sau dimpotriva, poate e un artist care stie ce vrea si profita de ocazie sa experimenteze cu echipament mai diversificat.

 

Dar cand urci cu mana-n fund pe scena cum iti permiti sa mai si comentezi apoi ca "sunetul a fost de rahat"? (nu vorbesc de membri specifici ai RGC-ului ci doar ce am observat ca se intampla in general la concerte mici si medii) :)

 

Asumati-va responsabilitatea pentru tonul vostru, faceti un efort cognitiv sa invatati care sunt factorii care il definesc si un efort logistic sa il puteti "purta cu voi" si sa oferiti publicului (si voua insiva) o experienta consistenta.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

si

 

1- care ar fi "soundul tau " ?

 

2- se poate sonoriza ?

 

3- crezi ca sonorizatorul intelege "soundul tau"? si se va auzi pe fata cum crezi tu ?

 

4 - e bun soundul tau de ceva ,in afara de exersat acasa ?

 

"Soundul tau" nu este valabil numai la 1m de statie , cum te indepartezi ai complet alt sound asa ca nu tine nici povestea ca estu obisnuit cu el .Nu prea il ai pe scena ce difera de sala ta de repetitii cu trupa .

 

 

Ideea este ca trebuie sa canti bine , nu ai mai niciodata soundul care-l vrei.Trebuie sa canti bine si sa integrezi soundul pe care-l poti obtine pe o scula in stilul si sonoritatea trupei .

 

De dinamica nici nu are rost sa mai amintesc .

Te departezi la 4m de statia ta auzi un sound de nici un fel in volum cu 12dB mai mic , adica tarie cu mai mult de 1/2 mai mica. esti bucuros daca auzi chitara ,o sa dai inalte ca acestea le auzi si le sesizezzi ca si "atac" vei da mai tare in corzi se denatureaza sunetul dorit , unde este soundul tau ?

 

ia vezi aici cum se tot schimba timbrul perceput in functie de SPL produs de difuzor .

 

De ex daca la 1m de boxa ai 100 dB la 2m de boxa vei avea 94 dB la 4m vei avea doar 88dB la 8m raman 82 dB ..

 

Din 100 W vei auzi doar 25 W la 4m de boxa iar in extrema la 8m numai 12W .

 

Timbrul se va schimba pierzand din joase si inalte , vor ramane ceva medii ....asta-i soundul tau ?

 

Nu te baza pe "control" care va urla cu basul si toba mare impreuna cu puterea mare din PA .

 

Din control auzi ce da mixeristul si scartaielile boxei de control.....nici asta nu-i "soundul tau " ..

 

In sala din PA se intampla aceiasi chestiune odata cu cresterea distantei .La diecare dublare de distanta se pierd 6dB si sa

dus timbrul dorit

 

1 soundul meu e ala al meu (care imi place) facut pentru diverse pasaje; clean/drive/solo;etc sau diferite melodii. nu cred ca trebuie sa explic rea multe.

2. se poate sonoriza linistit; si tot timpul e captat din amplif prin microfon (nu vreau alte optiuni) avem pentru orice eventualitate si microfoane de captare in caz ca sunetistii nu au suficiente sau de calitate...

3 sonorizatorul in cele mai multe cazuri eu zic ca intelege ce vreau. de fapt nici nu vreau prea multe;e jobul lui sa priceapa asta si nu are de facut mai mult decat sa regleze volumul si frecventele pentru intregul mix de trupa; din moment ce sculele sunt calitative n'are prea mult de lucru. pe de alta parte ce se aude din fata deja nu mai tine de mine, dar coboram si ascultam cum se aude si eventual facem mici ajustari (doar de asta se face si sound check); in plus folosim monitoare sa nu fie problema ptr nimeni (mai caram vreo doua dupa noi ptr orice eventualitate )

4. aici vad ca "ma iei de sus"; si cred ca ptr asta poti sa'ti faci o parere la fata locului, nu din fata tastaturii.

 

Chestia cu alt sound la 10 m de statie e un fel de bau-bau ptr lautari; de fapt e tot cam acelasi sound difera doar "perceptia" frecventelor si diferenta de volum;fenomenul e intradevar mai accentuat in sala sau incinte/bodegi mai mici si/sau cu acustica proasta, unde volumul (in special) trebuie ajustat mai atent; in aer liber in schimb poti da "blana" in scule si tot se va auzi bine; dinamica/controlul este acelasi care il am eu in chitara/amp/maini/monitor si pe care il aud foarte bine...iar povestile cu decibelii de care vorbesti nu prea cred ca au rostul in discutie...

Edited by John Petrecce
Link to comment
Share on other sites

Vad ca asta e alt "trend" care circula acum: de cand e responsabilitatea firmelor de sonorizare sa puna la dispozitie un backline cu pretentii? E concert sau showroom?

In studio mai inteleg, in multe situatii nu e neaparat relevant tonul de chitara, conteaza sa se auda un gigi acolo (

) sau poate e o trupa de pusti care nu-si permit scule si vor sa traga si ei un demo. Sau dimpotriva, poate e un artist care stie ce vrea si profita de ocazie sa experimenteze cu echipament mai diversificat.

 

Dar cand urci cu mana-n fund pe scena cum iti permiti sa mai si comentezi apoi ca "sunetul a fost de rahat"? (nu vorbesc de membri specifici ai RGC-ului ci doar ce am observat ca se intampla in general la concerte mici si medii) :)

 

Asumati-va responsabilitatea pentru tonul vostru, faceti un efort cognitiv sa invatati care sunt factorii care il definesc si un efort logistic sa il puteti "purta cu voi" si sa oferiti publicului (si voua insiva) o experienta consistenta.

 

Nu e vorba de nici un "trend" e vorba de o sonorizare de bun simt.Un backline cat de cat onorabil de aceea am zis si de un Amp Marshall MG (e foarte ieftin). Am cantat intr-un concert pe un DSL cu lampa...dar era varza saraca...nu aveam clean asa era de descentrat difuzorul...din clean-ul meu iesea un fuzz.

Nu am comentat organizatorii si nu am dat nume...nu am nici un interes sa ii fac de cacao :) cea mai mare parte din vina o are sistemul de sunet si backline-ul intr-un concert..apoi sunetistul care se plictiseste si vrea sa arate cat de bun e el de strica tot ce ai facut la probele de sunet.

Link to comment
Share on other sites

De ce Marshall MG? De ce nu JCM800? De ce nu VHT Sig X sau Mesa Roadking? De ce nu un Bogner Fish si un procesor bun si un Mesa 50-50? Si o colectie de cab-uri si difuzoare ca sa ai de unde alege. Si una de chitare, just in case. Si niste chitaristi de rezerva, daca tot ne complicam.

Voi cand va duceti pe scena va duceti sa cantati, nu? Cu ce?

 

cea mai mare parte din vina o are sistemul de sunet si backline-ul intr-un concert.

Iaca eu zic ca-i taman invers si va asigur ca stiu situatia din ambele "tabere". Nu vorbim de majorate si camine culturale; n-om avea noi scoala adevarata de sunet in tara dar nici festival pe mixer Sonor n-am vazut inca. Nici ingineri care sa se incurce in butoane. In schimb chitaristi (cu album scos!) care sa bage procesorul cu tot cu cabsim in Marshall am vazut.

 

Dupa cum am zis, vrem sunet bun dar nu vrem sa dam bani pe scule si sa le caram.

Ati trimis un rider? Ati cazut de acord la niste conditii si nu s-au indeplinit? Nu cantati atunci, repectati-va munca.

Link to comment
Share on other sites

si

 

1- care ar fi "soundul tau " ?

 

2- se poate sonoriza ?

 

3- crezi ca sonorizatorul intelege "soundul tau"? si se va auzi pe fata cum crezi tu ?

 

4 - e bun soundul tau de ceva ,in afara de exersat acasa ?

 

"Soundul tau" nu este valabil numai la 1m de statie , cum te indepartezi ai complet alt sound asa ca nu tine nici povestea ca estu obisnuit cu el .Nu prea il ai pe scena ce difera de sala ta de repetitii cu trupa .

 

 

Ideea este ca trebuie sa canti bine , nu ai mai niciodata soundul care-l vrei.Trebuie sa canti bine si sa integrezi soundul pe care-l poti obtine pe o scula in stilul si sonoritatea trupei .

 

De dinamica nici nu are rost sa mai amintesc .

Te departezi la 4m de statia ta auzi un sound de nici un fel in volum cu 12dB mai mic , adica tarie cu mai mult de 1/2 mai mica. esti bucuros daca auzi chitara ,o sa dai inalte ca acestea le auzi si le sesizezzi ca si "atac" vei da mai tare in corzi se denatureaza sunetul dorit , unde este soundul tau ?

 

[

Din control auzi ce da mixeristul si scartaielile boxei de control.....nici asta nu-i "soundul tau " ..

 

In sala din PA se intampla aceiasi chestiune odata cu cresterea distantei .La diecare dublare de distanta se pierd 6dB si sa

dus timbrul dorit

tin sa te contrazic, multe din problemele enumerate de tine nu exista decat cand folosesti amp-uri solid-state, io unu de cand cant pe scena cu stack-ul full-lampi n-am avut niciodata probleme cu monitorizare, cu dinamica si atac ( ba chiar live pot sa ma dau putin mai tare decat la sala si atacul e si mai bun ) ... cat despre "nu ai mai niciodata sound-ul pe care-l vrei" tin sa-ti spun ca pe sculele mai sus amintite am avut absolut de fiecare data exact acelasi sound indiferent de scena si de sunetist...ca chitarist, daca ai un amp bun pe lampi in spate pe care canti si stii sa-ti faci si un ton din care nu tai complet mediile, ajuti sunetistul foarte mult dandu-i posibilitatea sa faca un mix mult mai curat din care sa se inteleaga si altceva in afara de toba si bass...

Link to comment
Share on other sites

Sa ai pretentii in Romania e deja vedetism(asa te considera ceilalti)...nu ai cum sa te duci tu cu tot spatele la un concert unde esti platit cu 100euro 5 oameni. Te duci ca vrei sa te faci cunoscut,sa iti promovezi albumul..sa te distrezi.

Nu a zis nimeni ca te duci cu mana in buzunar...iar bani in scule...am bagat de nu o sa ii scot nici in 1000de ani cu banii din concertele de metal :)

Eu personal folosesc procesorul sa ma acordez :) spre rusinea mea, mereu am uitat sa imi cumpar un tuner. Daca ampul e bun nici nu mai scot pedala de dist (Marshall JH1) merg direct pe statie...dar nu am intalnit pana acum o situatie in care sa nu folosesc pedala :)

 

Am perdut ideea topicului: Logic ca as prefera sa cant cu sculele mele pe o scena,daca e vorba de preferat.Eu m-am referit la ce gasesc si ce as vrea sa gasesc pe scena...nu imi permit sa inchiriez un microbuz sa car tot ce am de carat.Numar pe degete concertele avute, la mai putin de 250km de Galati.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Cand nu e sonorizare merg cu toate sculele mele. Dar cand cand ti se ofera tot parca e pacat sa fortez masina e 1.4 l benzina saraca.

 

Poti fi sonorizat foarte bine de catre o firma de sonorizare si in romania depinde cine te sonorizeaza si e bine intotdeauna sa optezi pentru cel mai simplu set up ca sa nu ai bataie de cap.

 

Sunetul propriu il faci din mana nu din scule (e atat de fumata vorba asta ,dar adevarata).

Atata timp cat exista un distors, un clean si un monitor in fata sa auzi vocea, toba si basul e ok.

Link to comment
Share on other sites

tin sa te contrazic, multe din problemele enumerate de tine nu exista decat cand folosesti amp-uri solid-state, io unu de cand cant pe scena cu stack-ul full-lampi n-am avut niciodata probleme cu monitorizare, cu dinamica si atac ( ba chiar live pot sa ma dau putin mai tare decat la sala si atacul e si mai bun ) ... cat despre "nu ai mai niciodata sound-ul pe care-l vrei" tin sa-ti spun ca pe sculele mai sus amintite am avut absolut de fiecare data exact acelasi sound indiferent de scena si de sunetist...ca chitarist, daca ai un amp bun pe lampi in spate pe care canti si stii sa-ti faci si un ton din care nu tai complet mediile, ajuti sunetistul foarte mult dandu-i posibilitatea sa faca un mix mult mai curat din care sa se inteleaga si altceva in afara de toba si bass...

 

Ampurile pe lampi ?

 

Nu este diferenta de putere intre lampa sau tranzistor doar ca tranzistorul distorsioneaza mai "urat" , Puterea efectiva este aceiasi in ambele cazuri la doua statii de aceiasi putere ( presupunand ca sunt de aceiasi putere) , ba chiar dimpotriva la cel tranzistorizat trebuie sa fie mai mare puterea efectiva in overdrive la maxim.

 

aici am reprezentat grafic o aproximatie a celor doua tipuri de etaj final in overdrive /limitare.

 

Din prezentarea grafica "idealizata" se poate vedea ca efectivul la tranzistor poate fi mai mare ne fiind rotunjite colturile !

 

Deci chestiunea tub/tranzistor este un trombon comercial . POVESTI de adormit copiii.

 

 

 

ia vezi ce se aude din statia Laboga pe clean 100W pe langa 220W tranzistor , un tzarait si aici l-a ridicat in PA!

In alta inregistrare din fata scenei nici nu se aude ! Pe scena nu am auzit nimic din Laboga ! Auzeam orga si basul , tare , nu am plecat mai departe de 2m de statia mea , cum plecam mai in fata nu mai auzeam clar .

In momentul cand suna 15000 - 50000 W pe fata bass si toba mare etc...iar pe scena in monitoare la fel maraie totul nu se aude chitara pe scena DECI nu poti avea nici control asupra tonului ,numai crezi ca ai sau speri ca ai ton.

 

Ultima data am cantat la festival de blues JimboBlues cu Bega BB unde Kamo a cantat pe o statie de 10W , Johnny la bass pe un combo super fain de aprox 20W preluat in in statia de bas de pe scena ,plus tobe la care s-a batut fin .S-a cantat cat de fin se putea , tonuri clean la toata lumea , numai eu am avut la solo distors si overdrive , ce nu vroiam de fapt dar am ajuns din cauza ca nu se auzea OK.Si iarasi s-a dus soundul ideal ce l-am setat inainte.

 

Eu am cantat pe un Marshall de 100W halfstack , in "pauza " eram cel mai tare , foarte tare ! pe scena la volumul "minim", in timpul cantatului am ajuns la volum maxim si simteam ca nu pot sa mai nuantez nimic daca vreau sa aud cea ce cant .Stiam ca va fi asa si l-am rugat pe Justin sonorizatorul sa ma regleze el cand aude ca crestye chitara prea mult in PA.

Astept sa primesc video sa am si sunet din fata , oricum pe fata era tare totul chiar l-am rugat pe Justin sa mai reduca puterea .

 

cam asa s-a auzit pe scena , ceva mai bas totusi si nu atat de clar , mai ales chitara mea , am pus recorderul pe un geamantan de scule la aprox 2m de statie putin stanga sa nu prinda numai chitara mea . Restul de scule se aud din monitoare si ce vine si din PA.

Deci eu nu am auzit nici asa cum se aude pe inregistrare ,daca era ridicata boxa pe o cutie era mai OK dar deranjam pe ceilalti , asa ca ...

 

 

Kamo ,Johnny Bota, Lica Dolga , Sasha Bota , K.Arpi la Jimbo Blues din concert inregistrat pe scena .

Zoom H4 (YX) setat Bass limit la "1" si "Limitator" , banda tip micr U87 la 2m de statia de chitara ,inaltimea de 20cm.

 

aici trupa acompaniaza foarte fin

la aceasta pieasa s-a cantat ceva mai "tare" se si simte ca chitara nu mai are "corp" , dau mai tare in corzi sunetul se "sparge" etc... dupa chitara urmeaza soloul lui Sasha Bota la vioara , un solo de bun gust numai din monitoare eu fac rythm cu aceiasi setare doar am redus un pic din volum de la chitara.

Eu nu am cerut chitara in monitor ca nu suna bine si era si tare la proba de sunet , ca de obicei nu se face proba de sunet cu PA-ul la puterea de concert apoi seara cu public se aschimba treaba , urmeaza corectiile ce au efect si asupra soundului.

 

Cat despre acest Marshall nu pot spune doar ca suna de nu-i adevarat la 100W ai lui , mult peste Laboga din celalalt concert , ma refer la clean le-am incercat auzit , nici nu se poate compara 4X12" cu 2x12" ai lui Laboga amintit cea ce inseamna +3dB .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tubul suna bine, clar, cu multa prezenta, definit... insa diferente intre tranzistor si tub legat de putere nu exista. 100 watti tub = 100 watti tranzistor. Oricum prefer tranzistorul pentru ca tubul trebuie schimbat cam des si se observa diferente mari de calitate a sunetului cand trece timpul, slabesc repede apoi se sting.

 

nu ma mai arunc in discutii tube vs solid-state :)
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Prefer sculele mele, desi in multe cazuri n-am posibilatea sa imi aduc amplificatorul si de multe ori nici pedalierul. Spre exemplu acum pe 6 voi canta in Belgia cu trupa mea, si n-avem cum sa ne aducem nici pedalierul , amplificatorul, tobele, microfonul, etc.

 

Deci Raspunsul meu: Depinde, prefer daca este un loc unde stiu ca sonorizarea e pusa la punct, desi daca este vreun club sau ceva prefer sa imi aduc statia sa fiu sigur.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
De ce Marshall MG? De ce nu JCM800? De ce nu VHT Sig X sau Mesa Roadking? De ce nu un Bogner Fish si un procesor bun si un Mesa 50-50? Si o colectie de cab-uri si difuzoare ca sa ai de unde alege. Si una de chitare, just in case. Si niste chitaristi de rezerva, daca tot ne complicam.

Voi cand va duceti pe scena va duceti sa cantati, nu? Cu ce?

 

 

Iaca eu zic ca-i taman invers si va asigur ca stiu situatia din ambele "tabere". Nu vorbim de majorate si camine culturale; n-om avea noi scoala adevarata de sunet in tara dar nici festival pe mixer Sonor n-am vazut inca. Nici ingineri care sa se incurce in butoane. In schimb chitaristi (cu album scos!) care sa bage procesorul cu tot cu cabsim in Marshall am vazut.

 

Dupa cum am zis, vrem sunet bun dar nu vrem sa dam bani pe scule si sa le caram.

Ati trimis un rider? Ati cazut de acord la niste conditii si nu s-au indeplinit? Nu cantati atunci, repectati-va munca.

 

Mare dreptate fiveseven! Mai putin la chestiutza cu inginerii (?!) de sunet care sa se incurce in butoane. Crede-ma, am fost partas la niste chestii de-ti fac parul maciuca si urechile cretze!

Mai e o problema destul de mare: oricine are o pila la o firma de sonorizare si nu are chef sa care scule, se face "inginer" de sunet. (cei cu mai putine pretentii se numesc "sunetisti"). De asemenea oricine si-a cumparat odata un pupitru de mixaj crede ca e iarasi... ia ghici ce? :)

DAR: la fel de frustrant e sa ai de-a face cu asa-zisi muzicieni ("muzicanti" li se pare multora un cuvant dezonorant) care vin, vorba ta, cu "palma-n fund" la concerte si emit pretentii de mai stiu eu ce...

Catre acesti "muzicieni":

Frate, daca vrei soundul TAU vino cu sculele TALE, stai de vorba cu "injineru" ce vrei sa se auda in fata, stai de vorba cu celalalt "injiner" referitor la ce vrei sa se auda in spate, fa o proba, injura-l daca nu-i capabil, dar FA CEVA, nu emite doar pretentii si mai ales, nu-i injura dupa aia!

Link to comment
Share on other sites

Mare dreptate fiveseven! Mai putin la chestiutza cu inginerii (?!) de sunet care sa se incurce in butoane. Crede-ma, am fost partas la niste chestii de-ti fac parul maciuca si urechile cretze!

Mai e o problema destul de mare: oricine are o pila la o firma de sonorizare si nu are chef sa care scule, se face "inginer" de sunet. (cei cu mai putine pretentii se numesc "sunetisti"). De asemenea oricine si-a cumparat odata un pupitru de mixaj crede ca e iarasi... ia ghici ce? :)

DAR: la fel de frustrant e sa ai de-a face cu asa-zisi muzicieni ("muzicanti" li se pare multora un cuvant dezonorant) care vin, vorba ta, cu "palma-n fund" la concerte si emit pretentii de mai stiu eu ce...

Catre acesti "muzicieni":

Frate, daca vrei soundul TAU vino cu sculele TALE, stai de vorba cu "injineru" ce vrei sa se auda in fata, stai de vorba cu celalalt "injiner" referitor la ce vrei sa se auda in spate, fa o proba, injura-l daca nu-i capabil, dar FA CEVA, nu emite doar pretentii si mai ales, nu-i injura dupa aia!

 

Corect , am auzit tot felul de barfe aiurea la adresa unor sonorizatorii ca sa vad ca de fapt nu sunt adevarate .De cate ori m-au sonorizat a sunat foarte bine .Dar inainte am vorbit cu ei si le-am explicat cum vreau sa sune trupa.Se aude si pe videourile de pe youtube care-s inregistrate numai cu sunetul camerei video deci suna instalatia PA mixata de sonorizator.

 

Cei mai multi muzicanti nu se pricep si dau vina pe sonorizator .Faci proba de sunet nu pornesti fara ! Daca stii ce trebuie ceri sa se faca si rogi sonoriztaorului sa intervina daca trebuie cat poate la piese necunoscute .Poti sa faci si un scenariu , piesele si cand ce este important sa se auda ...etc

 

 

Cu statie de putere mica esti legat de pozitia acesteia si trebuie ridicata la inaltime ca sa auzi .

 

Nu stiu cu ce trupa canta @ilun dar presupun ca doar cu bass ,chitara,tobe .Daca canti numai singur este mai OK te auzi msi bine pe scena si cu putere mai mica mai ales daca ai ton mai pe medii.

 

Daca apare a doua scula ce suna in banda de frecventa al chitarei este probleme si trebuie sa dai mai tare ca te deranjeaza cealalta scula.

 

Si eu as cara statiile mele ca sa sune bine pe scena si sa-mi ramana tyonul dorit nealterat. dar nu se poate de fiecare data ptr cateva pieses nu merita .

Daca ai concertul tau sau faci contract si ceri ce scule trebuie pe scena sau aduci sculele tale, depinde de distanta de deplasare , transport , rentabilitate.

Link to comment
Share on other sites

4. aici vad ca "ma iei de sus"; si cred ca ptr asta poti sa'ti faci o parere la fata locului, nu din fata tastaturii.

 

Unu-i soundul ce-l poti produce intr-o anumita locatie si altu-i pe o scena .E vorba nu numai de putere si distante ci si de reflexii.Reflexiile murdaresc sunetul dar suprapunandu-se peste sunetul original acesta va suna mai tare .

 

Problema bodegilor mici ar fi si taierea joaselor ( combfilter=filtru pieptene ) din cauza ca se reflecta puternic si joasele de pe pereti care se insumeaza sau se scad din sunetul direct , astfel unele frecvente "urla" altele dispar.plus vuiet de unde stationare pe fercventele care sunt in faza si corespund si ca lungime de unda cu marimile fiozice ale salii...etc

 

Chestia cu alt sound la 10 m de statie e un fel de bau-bau ptr lautari; de fapt e tot cam acelasi sound difera doar "perceptia" frecventelor si diferenta de volum;fenomenul e intradevar mai accentuat in sala sau incinte/bodegi mai mici si/sau cu acustica proasta, unde volumul (in special) trebuie ajustat mai atent; in aer liber in schimb poti da "blana" in scule si tot se va auzi bine; dinamica/controlul este acelasi care il am eu in chitara/amp/maini/monitor si pe care il aud foarte bine...iar povestile cu decibelii de care vorbesti nu prea cred ca au rostul in discutie...

 

In aer liber nu mai ai reflexii , se aude totul numai dintr-un singur punct acesta fiind diful de chitara ( boxa) si se va auzi mai slab decat daca ai reflexii.

 

Reflexiile contribuie si la timbru , se formeaza un efect de combfilter deci ai o culoare de ton. in aer liber sau o scena mare fara reflexii suna sec si "slab" si timbrul va fi complect altul neformandu-se acel efect de filtru din insumarea reflexiilor cu sunetul direct.

 

 

Cu deciBell-i cam asta-o situatia , diferentele de presiune acustica se dau in raport in dB ce bnu este o marime fizica o unitate de masura doar un raport a doua marimi .0dB in acustica sa ia conventional ! cel mai slab sunet perceput de urechea omeneasca este egal cu :0.02 mPa , dar es mai iau si alte marimi conventionale .baza de referinta fiind totusi acest 0,02Pa(Pascal)

 

 

Sound intensity

http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse-square_law

asa se propaga sunetul de aici se vede cum presiunea sonora ( puterea ) se disperseaza si pe aceiasi suprafata cu distanta cum scade energia .

Imagineaza=ti ca acel punct este suprafata urechi tale ...muta acel punct in dreptunghiul cel aai indepartat si vezi cat ramane din suprafata deoarece energia este dispersata pe toata suprafata pe suorafata punctuli imaginar ramane doar foarte putin .Ai si formulele in expunerea din articole.

 

I = P/4 Pi r^2. ( I= intensitatea sunetului ;P= puterea; r= raza sau distanta )

 

 

 

 

 

 

calculatoare :

 

http://www.sengpielaudio.com/calculator-distancelaw.htm

http://www.sengpielaudio.com/calculator-levelchange.htm

 

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/dB.html

 

daca vrei sa intelegi ce se intampla te pui si studiezi , daca nu te pacalaste fiecare cu texte savante .Ma refer la uni "sonorizatori " care pot sa scoata dia trei "perle" si daca nu te pricepi de loc ti-a inchis gura si nu ai ce sa mai zici.

 

 

FAQ in music acoustics

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/musFAQ.html#interference

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.