www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa Fur Sau Sa Cumpar?


Doctor X
 Share

Recommended Posts

sau o interfata audio (my bad... le) semi-pro care vine si cu program taman bun de inregistrat.

 

nu folosesc nici metrou, si nici nu-mi place sa merg cu masina sau cu motoru sa-l turez pe strada cand vad o gagica... merg pe jos de la unirii romana pe fiecare zi aproape.

 

nu folosesc softul furat pentru a face bani, nici macar nu-mi vand piesele inregistrate cu el (una din 10 ajunge pe rgc... restul, recycle bin.)

 

here's my question: cati bani ai dat pe softuri pana acum? (inclusiv windows and basic stuff) de unde ai avut banii? cat timp ti-au folosit softurile? ce profit ti-a adus folosirea acestora?

 

ca la mine scorul e 0 - 0 ... adica nu pot sa zic ca am facut bani folosind munca altuia.... la metrou daca as da 2.5 lei pe o calatorie dus-intors as castiga timp intr-adevar... dar nu am nevoie... timpul e relativ...

 

cand o sa am studio si o sa inregistrez piese pe banda rulanta ca moga, promit ca o sa cumpar si cubase, si pro tools si ableton live.

 

acum am un ableton live lite, pe care l-am primit cumparand placa line 6 ux. nu-l mai pot folosi ca nu am serial, care teoretic trebuia sa intre in pret. io ce plm fac acu?

ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca folosesc intel mac a trebuit sa cumpar waves platinum, logic studio, melodyne. Daca se gasea crack de ilok nu stiu daca mai plateam waves..., au preturi nesimtite. Pe de alta parte am cumparat citeva softulete faine, care nu depaseau 30-35 $, doar pentru ca imi fac viata mai usoara. Si am si donat la citeva freeware. Iar cu iMovie si iDVD am facut o tona de bani, iar iLife e gratis. In ce categorie cad?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca trebuie sa fii bogat ca sa dai $15 pentru ffmpegx care merge si fara bani si face jumatate din treaba. Nu stiu cit era VirtualDub pe PC dar merita banii in totalitate.

 

nu stiu cum era la tine in familie... dar eu, la 12 ani (atat are cel care voia sa-l descarce), daca-i ceream lu' mama/tata 15 $ sa descarc un program imi luam 15 min de predica :)

 

in alte cazuri... consider ca nu e acelasi lucru.. tu ai scos bani cu ajutorul unor freeware, foarte bine... apoi ai si dat din ce ai castigat inapoi... great, you should get a medal...

dar, eu nici macar nu am intentia de a scoate bani... tot ce vreau e sa inregistrez ceva repede si binisor cat sa nu mai stau sa fac si alte clickuri... cei care au intr-adevar nevoie de aceste programe intotdeauna le vor cumpara (asa cum probabil as face-o si eu daca as avea un studio din care scot bani)... asa ca cei care fac aceste programe nu vor da faliment, pt ca exista oameni ca voi, smeriti si cinstiti si bine crescuti si alte sinonime... :)

si-uite-asa, pe seama voastra, ne permitem si noi sa furam cativa mega...

 

"One of my favorite philosophical tenets is that people will agree with you only if they already agree with you. You do not change people's minds."

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum era la tine in familie... dar eu, la 12 ani (atat are cel care voia sa-l descarce), daca-i ceream lu' mama/tata 15 $ sa descarc un program imi luam 15 min de predica :)

 

in alte cazuri... consider ca nu e acelasi lucru.. tu ai scos bani cu ajutorul unor freeware, foarte bine... apoi ai si dat din ce ai castigat inapoi... great, you should get a medal...

dar, eu nici macar nu am intentia de a scoate bani... tot ce vreau e sa inregistrez ceva repede si binisor cat sa nu mai stau sa fac si alte clickuri... cei care au intr-adevar nevoie de aceste programe intotdeauna le vor cumpara (asa cum probabil as face-o si eu daca as avea un studio din care scot bani)... asa ca cei care fac aceste programe nu vor da faliment, pt ca exista oameni ca voi, smeriti si cinstiti si bine crescuti si alte sinonime... :)

si-uite-asa, pe seama voastra, ne permitem si noi sa furam cativa mega...

 

"One of my favorite philosophical tenets is that people will agree with you only if they already agree with you. You do not change people's minds."

 

 

Pai daca vrei doar sa inregistrezi ceva "repede si binisor" merita sa incerci si Audacity.

Mie mi s-a parut foarte usor de folosit, si bun pentru ce am avut eu nevoie (poate sa faca destul de multe lucruri).

 

Si cred ca e mai usor sa descarci si sa instalezi Audacity decat se descarci, sa instalezi si sa crack-uiesti Cubase.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

ok... n-am citit tot ce s-a scris pana acum ca mi-e lene.

 

Ideea e simpla... daca vrei sa faci bani cu softul respectiv, pune mana si cumpara-l. Sau daca iti e mai la indemana, fa bani intai din el cat sa-ti permiti sa-l cumperi si pe urma ia-l.

Asta din 2 motive... unul de care s-a mai discutat, anume munca celor care l-au dezvoltat, iar 2, nu vrei sa ti-o iei de la orda pt 500E in conditia in care tu probabil scoti 200E/piesa si nu cred ca vei inregistra doar una singura. (se exclud aici micile imprimari intre cunostinte/prieteni pt o bere, pe care sunt sigur ca toti le-am facut la un momentdat).

In alta ordine de ideei, daca-l iei pt studiu personal si cateva imprimari in sufragerie... prost sa fi sa dai bani pe asa ceva.

 

Pretul unui astfel de soft este gandit ca o medie a capabilitatilor totale ale produsului respectiv si el se reflecata (pretul) in produs numai si numai daca, suma platita pentru acesta, poate fi considerata investitie.

 

Facand o paralela, sunt jocuri video la care s-a lucrat (poate) de sute de ori mai mult decat la un soft de imprimat multitrack si care costa de 10 ori mai putin. Unde se reflecta atunci costul muncii in cazul asta? E simplu - un joc il folosesc doar pt a ma deconecta, nu fac bani cu el (excludem pgl sau alte organizatii, care oricum sunt prea mici deocamdata pt a fi luate in seama, iar cand vor fi suficient de mari, vor creste si costurile jocurilor), decat cel mult imi incarc bateriile pt o noua zi la fel sau de ce nu, mai productiva decat cea tocmai incheiata; caz in care, valoarea investitiei pe viitor dispare din discutie.

 

Faust spunea ca un developer cumpara vinde softul de n ori. Da, corect, iar tu beneficiar, iti vei face treaba cu el de n+m ori. Practic tu nu softul in sine il cumperi ci dreptul de al folosi in scopuri economice. Ai sa spui ca si o dalta o cumperi pt a produce bani cu ea. La fel de corect, insa o dalta "functioneaza" un numar finit de folosiri, pe cand un astfel de soft, il poti folosi si o viata daca nu simti nevoia de ceva nou.

 

...parerea mea... :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

De ce va bateti capu ? Care are bani sa cumpere care nu . nu ! point !

 

Io nu as cumpara un obiect fara valoare reala !! chiar si daca fac bani din el !! cat timp se poate gratis , pai gratis sa fie !! cand nu mai am nevoie de el ???? la recycle bin ? si bani aruncati !

 

Io daca as avea studio singuru motiv pentru care as pune soft oficial ar fi amenda care o primesc daca ma prinde cu piratate ...

Link to comment
Share on other sites

caz 1: eu fac un scaun. munca, lemn, cuie, etc. il vand (pret de scaun). acum nu-l mai am. trebuie sa fac altul. munca, lemn, cuie, etc. il vand (iarasi pret de scaun). iar nu-l mai am. etc.

caz 2: eu fac un soft. munca, etc. il vand (pret gonflat in general). l-am vandut, dar... he he... il am in continuare. il vand. il vand. il vand. sunt intelectual, ce mama dracu.

 

caz 1': am cumparat un scaun de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. il vand pe forum pe rgc

caz 2': am cumparat un soft de la magazin. l-am folosit o vreme dar m-am plictisit. l-as vinde dar e ilegal. ai dracu intelectuali.

 

caz 1'': am cumparat un scaun si e la mine in casa. vecinul are musafiri. il duc la el in casa. apoi mi-l da inapoi.

caz 2'': am cumparat un soft si l-am instalat pe calculatorul meu. vecinul imi cere sa i-l imprumut sa vada daca merge bine pe calculatorul lui. nu pot ca am licenta doar pt 1 calculator.

 

caz 1''': am cumparat un scaun cu manere. vecinul e atat de gras ca nu-i incape_curul_intre manere. ii scot manerele ca sa incapa si grasu. pot sa-i fac ce vreau, doar e scaunul meu, l-am cumparat.

caz 2''': am cumparat un soft cu licenta. grasu nu-l poate folosi ca e licenta pt un singur pc. stiu sa-l sparg. ar trebui sa-i pot face ce vreau ca e al meu, l-am cumparat, nu l-am inchiriat. dar e ilegal.

 

caz 1'''': imi trebuie un scaun, dar n-am bani. cand se lasa intunericul ma duc la magazin, sparg geamul, daca ma vede paznicul ii bag un cutit in gat apoi iau scaunul de acolo. a doua zi vanzatorul nu mai poate vinde scaunul

caz 2'''': imi trebuie un soft, dar n-am bani. il descarc. a doua zi vanzatorul vinde softul mai departe si habar nu are ca il am si eu.

 

in ce lume traim...

 

Cazul impus de tine cu scaunul si softwareul e prost, intrucat complexitatea e diferita intre un scaun si un software; asa ca voi inlocui de la mine putere scaunul cu o masina.

 

Cazul original: masina implica dezvoltare si constructie, materiale. Software-ul implica la fel, dezvoltare, dar fara materiale. In ambele cazuri ai studiat mult ca sa poti sa il faci. Masina o vinzi, nu o mai ai, dar ai schema pentru a o putea produce in continuare. Softwareul il vinzi, doar ca nu necesita materiale, deci e mai ieftin.

 

Cazul ': cumperi o masina. O folosesti o vreme, o vinzi. Cumperi licenta pentru software, il folosesti o vreme, vinzi licenta, nu e ilegal. Sau daca esti comunist nenorocit si ai o problema cu intelectualii poti sa nu cumperi software cu licenta restrictiva. Sau poti sa folosesti software gratuit, de multe ori la fel de bun ca cel dat pe bani.

 

Cazul '': ai cumparat o masina, o imprumuti. Ai cumparat software, poti sa dai vecinului tau stickul iLok si ruleaza fara nicio problema (daca softul are astfel de optiune), poti schimba licenta pentru a functiona pe calculatorul lui, sau poate sa foloseasca un demo.

Cazul ''': ai cumparat o masina si vecinul e atat de gras incat nu incape pe bancheta din spate. Asta e. Schimbi masina sau o duci la tuning. Softwareul nu functioneaza cum vrei, il schimbi, gasesti niste talentati sa ti-l modifice ("tuning"), sau vorbesti cu producatorii.

 

Cazul '''': Furi masina, vanzatorul ramane fara O masina. Furi software-ul, multi te copiaza, vanzatorul ramane fara vanzari (unii care poate ar da banii nu vor mai da).

Acest ultim punct e un pic mai delicat, daca cineva downloadeaza softwareu-ul nu inseamna neaparat ca e in pierdere vanzatorul. Mentalitatea este ca multi pierd bani datorita pirateriei - gresit, daca il downloadeaza de pe net nu inseamna neaparat ca in alte circumstante l-ar fi cumparat. Singura problema este ca unii influenteaza cumparatorii ca ar fi mai bine sa nu il cumpere.

 

In ce lume traim, cand unii nu analizeaza situatia asa cum e. :)

 

Cu toate acestea nu sunt pro software pe bani, merg pe ideea ca odata ce vei avea bani, vei cumpara si software. Mai intai sa zicem ca prioritatile ar fi o placa de sunet, monitoare, microfoane si cand vei avea bani vei cumpara si software. Ideal ar fi open source, sau macar gratuit, iar lumea ar cotiza dandu-si seama de necesitatea cotizarii.

 

De ce va bateti capu ? Care are bani sa cumpere care nu . nu ! point !

 

Io nu as cumpara un obiect fara valoare reala !! chiar si daca fac bani din el !! cat timp se poate gratis , pai gratis sa fie !! cand nu mai am nevoie de el ???? la recycle bin ? si bani aruncati !

 

Io daca as avea studio singuru motiv pentru care as pune soft oficial ar fi amenda care o primesc daca ma prinde cu piratate ...

 

Nu cumperi un obiect, cumperi un produs software. Ar avea valoare reala daca folosea un procesor dedicat impachetat intr-o cutie, daca avea convertori inclusi si rula acelasi soft pe procesorul dedicat, crescand pretul de cel putin 5 ori?

Apropo. nu e gratis ca vrei tu si ca il downloadezi de pe net; una e sa nu ai bani si sa vrei sa inveti si sa cumperi cand ai, alta e sa vrei sa castigi de pe munca altuia. Primul caz e doar uz personal necomercial ca sa inveti si sprenta este ca il vei achizitiona. Dar cand ai un studio vei castiga bani. Vei fura cumva si microfoanele? Probabil ca tu nu vei avea studio, asa ca nu va fi nicio problema.

 

 

Oricum astia micii care habar n-au ce sa faca cu softul cer programe complexe ca asta au auzit.

"vreau sa trag si eu o piesa asa ca imi iau Cubase, ca asta folosesc toti"; macar de ar intelege dupa ce li se explica ca exista si alte programe mai eficiente si mai ieftine (sau gratuite) cu care pot trage o piesa.

 

 

@George: puteai sa nu iti iei Waves si sa folosesti alternativele. PSP, Sonnox, Stillwell, Flux::

 

LE: probabil ca viitorul va tinde spre software gratuit, datorita faptului ca nu are cost de productie in afara de cercetare si bug-testing, iar distribuirea sa este mult mai usoara.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

@Susceptor: Ai grija ce faci cu masina aia ca nu ai voie sa o parchezi decat intr-un singur loc. Daca totusi vrei sa-i schimbi locul trebuie intai sa o dezinstalezi de unde e parcata. Ii scoti tu rotile motorul si scaunele si o duci bucata cu bucata si o instalezi pe celalalt loc de parcare.

 

Referitor la povestea cu scaunul. Am inventat o poveste aberanta pentru a scoate mai usor in evidenta niste idei. Nu stiu cata literatura se mai face in scoala si la ce nivel dar raspunsurile pe care le-am primit au fost de genul: Fabula 'Musca la arat' este o ineptie intrucat musca si boul nu pot vorbi. Daca mai are cineva ceva de comentat la povestea cu scaunul il rog sa comenteze fondul, nu forma. Nu cred ca este nimeni de parere ca dezvoltatorii trebuie sa munceasca pe gratis iar firmele de soft nu trebuie sa aiba profit. Doar ca suntem unii care consideram ca este gresit cadrul legal actual si ar trebui gasit altul.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
Cazul impus de tine cu scaunul si softwareul e prost, intrucat complexitatea e diferita intre un scaun si un software; asa ca voi inlocui de la mine putere scaunul cu o masina.

 

Dezvolta modul in care difera complexitatea. Hai sa spune asa... un soft de orice natura ar fi el, este construit din miscari controlate ale electronilor printr-un anume circuit, deci suportul ramane acelasi, iar produsul in sine este virtual. Scaunul, pe de alta parte, este constituit din structuri moleculare specifice materialului din care e compus, deci suportul difera in funtie de material si este unul palpabil, real. Masina, la fel ca si scaunul este compusa din materiale palpabile, reale.

Plecand de la toate astea, avem in fatza un soft (oricare ar fi el), un scaun (oricare ar fi el - ...) si o masina (oricare ar fi ea).

 

Bun. Sa le luam pe rand...

 

Softul - il cumperi, il instalezi, inveti, incerci, nu-ti iese, mai inveti, iar incerci, tot nu-ti iese, iar (hopefully) intr-un final iesi din rahat, si te asezi pe scaun... Putem presupune ca o parte din rolul softului a fost indeplinita, dar mai avem un scenariu. Il cumperi, il instalezi, inveti, incerci, nu-ti iese, nu-ti place, gasesti alt soft care merge, din care iese, iti place, si-l arunci pe cel vechi tocmai cumparat cu tot cu banii din el (sa vad io cine mai da macar 300E pe el :) ). Se cheama testing... testingul nu ar trebui sa presupuna investitie din partea cumparatorului (si daca intreaba cineva dece? ... pt ca asa vreau io!)

 

Scaunul - il cumperi, il pozitionezi te asezi pe el, oricum l-ai testat in magazin, aia e! Am scaun! Weee, imi place, mai vreau cateva, deci ma urc in masina.... Ori - il cumperi, il pozitionezi, te asezi pe el, te doare spatele, nu-ti place, il arunci (ti-l cumpara draq daca vrei sa-l vinzi), sau in cazuri extreme mergi la magazin, ii dai cu el in cap, faci pushcarie, pierzi si banii si 5 ani din viata. (D'asta prefer softul)

 

Masina - astepti, cauti, plangi, nu ai bani, ai vrea pe gaz ca e mai ieftin, ai vrea confort dar n-ai bani si de AC si de gaz, astepti, plangi, te rogi in stanga-dreapta, incerci sa faci un ban, nu iese, pana la urma faci cumva si o cumperi. Aici punctul critic. Daca in privinta softului ai posibilitatea de a alege inainte sa-l achizitionezi, daca pe scaun ai pierdut un rahat de bani (si sa speram ca nu si cei 5 ani din viata), si oricum mai bine-l faceai singur ca iesea mai tare dupa orezul mancat cu o zi inainte, cu masina... offf... cu maisina ii cam ca draq, deci sa vedem... spuneam ca pana la urma o cumperi. Iti place, ai reusit, are si AC si gaz, merge super bine, ITP-u pana-n 2099, pana mea, totul brici. daaaar sa vedem si invers. Pai invers avem 2 variante mari. 1) Te urci in masina, nu-ti prea place ca ai facut rabat la AC ca-i gazu ieftin, da' daca te gandesti bine, oricum matizu cu gaz daca are AC ii pui '2 cai frumosi' sa depasesti un trabant, dar parca torpedoul nu se inchide bine, si pe bord are urme de rujuri si mai stiu io ce farduri incastate in zgarieturile cauzate de bijuteriile fostei pipitze propietare, si parca dupa ce intra prietenul tau gras, brusc se transforma pe partea dreapta in formula1 cu garda la sol, iti bagi p*** si incerci sa o vinzi, da' oricum nu iei cat ai dat pe ea, si mai bine o lasi la soacra-ta sa-si care cu ea cartofi. In concluzie, si f**** si cu banii luati. Sau 2) Iti place masina de te scaun pe tine la propiu, si in drum spre mare crapa planetara dreapta (ca ai luat-o de la nemtzi, ca asa ti-a zis un prieten, si asta e, atata dai atata face, desi lu gigel i-a tinut cu 150 in curba, da' tu n-ai noroc, pt ca tu nu esti gigel), prietenul gras din spate, de data aceeasta (ca ai vrut sa compenseze cu greutatea motorului de pe fatza), isi devarsa butoiul de osanza peste scaunul tau (si asa destul de inmuiat de situatie, sau al masinii, acum oricum sunteti unul si acelasi - tu, grasul si masina), de unde putem genera 2 situatii - I - scapi prin nush ce draq minune, dar probail din tot corpul tau, ploapele se vor mai misca putin putin pan' la sfarsitul vietii. Sau II - cazul fericit cand nu sti ce te-a lovit si te trezesti la o tabla cu Sf Petru.

 

 

Eh judecand in acest mod... nu mai bine mai tineai aia 500 E pe care te-a mancat in cur sa-i dai pe soft doar ca ui' ce frumos arata si ce colorat e si din cauza asta era sa faci si parnaie ca ai batut vanzatoru' care saracu n-avea nici o vina, cum spuneam, nu mai bine tineai aia 500E pt o revizie in + la masina sau o alta masina de macar 2500E? Poate aia mai scumpa avea si scaune mai comode...

... :) ....

 

acest post este un pamflet, si trebuie luat ca atare

post-9264-1249127619_thumb.jpg

post-9264-1249127628_thumb.jpg

post-9264-1249127640_thumb.jpg

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Dezvolta modul in care difera complexitatea. Hai sa spune asa... un soft de orice natura ar fi el, este construit din miscari controlate ale electronilor printr-un anume circuit, deci suportul ramane acelasi, iar produsul in sine este virtual. Scaunul, pe de alta parte, este constituit din structuri moleculare specifice materialului din care e compus, deci suportul difera in funtie de material si este unul palpabil, real. Masina, la fel ca si scaunul este compusa din materiale palpabile, reale.

Plecand de la toate astea, avem in fatza un soft (oricare ar fi el), un scaun (oricare ar fi el - ...) si o masina (oricare ar fi ea).

 

Bun. Sa le luam pe rand...

 

Softul - il cumperi, il instalezi, inveti, incerci, nu-ti iese, mai inveti, iar incerci, tot nu-ti iese, iar (hopefully) intr-un final iesi din rahat, si te asezi pe scaun... Putem presupune ca o parte din rolul softului a fost indeplinita, dar mai avem un scenariu. Il cumperi, il instalezi, inveti, incerci, nu-ti iese, nu-ti place, gasesti alt soft care merge, din care iese, iti place, si-l arunci pe cel vechi tocmai cumparat cu tot cu banii din el (sa vad io cine mai da macar 300E pe el :) ). Se cheama testing... testingul nu ar trebui sa presupuna investitie din partea cumparatorului (si daca intreaba cineva dece? ... pt ca asa vreau io!)

 

Scaunul - il cumperi, il pozitionezi te asezi pe el, oricum l-ai testat in magazin, aia e! Am scaun! Weee, imi place, mai vreau cateva, deci ma urc in masina.... Ori - il cumperi, il pozitionezi, te asezi pe el, te doare spatele, nu-ti place, il arunci (ti-l cumpara draq daca vrei sa-l vinzi), sau in cazuri extreme mergi la magazin, ii dai cu el in cap, faci pushcarie, pierzi si banii si 5 ani din viata. (D'asta prefer softul)

 

Masina - astepti, cauti, plangi, nu ai bani, ai vrea pe gaz ca e mai ieftin, ai vrea confort dar n-ai bani si de AC si de gaz, astepti, plangi, te rogi in stanga-dreapta, incerci sa faci un ban, nu iese, pana la urma faci cumva si o cumperi. Aici punctul critic. Daca in privinta softului ai posibilitatea de a alege inainte sa-l achizitionezi, daca pe scaun ai pierdut un rahat de bani (si sa speram ca nu si cei 5 ani din viata), si oricum mai bine-l faceai singur ca iesea mai tare dupa orezul mancat cu o zi inainte, cu masina... offf... cu maisina ii cam ca draq, deci sa vedem... spuneam ca pana la urma o cumperi. Iti place, ai reusit, are si AC si gaz, merge super bine, ITP-u pana-n 2099, pana mea, totul brici. daaaar sa vedem si invers. Pai invers avem 2 variante mari. 1) Te urci in masina, nu-ti prea place ca ai facut rabat la AC ca-i gazu ieftin, da' daca te gandesti bine, oricum matizu cu gaz daca are AC ii pui '2 cai frumosi' sa depasesti un trabant, dar parca torpedoul nu se inchide bine, si pe bord are urme de rujuri si mai stiu io ce farduri incastate in zgarieturile cauzate de bijuteriile fostei pipitze propietare, si parca dupa ce intra prietenul tau gras, brusc se transforma pe partea dreapta in formula1 cu garda la sol, iti bagi p*** si incerci sa o vinzi, da' oricum nu iei cat ai dat pe ea, si mai bine o lasi la soacra-ta sa-si care cu ea cartofi. In concluzie, si f**** si cu banii luati. Sau 2) Iti place masina de te scaun pe tine la propiu, si in drum spre mare crapa planetara dreapta (ca ai luat-o de la nemtzi, ca asa ti-a zis un prieten, si asta e, atata dai atata face, desi lu gigel i-a tinut cu 150 in curba, da' tu n-ai noroc, pt ca tu nu esti gigel), prietenul gras din spate (de data aceeasta ca ai vrut sa compenseze cu greutatea motorului de pe fatza) isi devarsa butoiul de osanza peste scaunul tau (si asa destul de inmuiat de situatie, sau al masinii, acum oricum sunteti unul si acelasi - tu, grasul si masina), de unde putem avea 2 ecuatii - I - scapi prin nush ce draq minune, dar probail din tot corpul tau, ploapele se vor mai misca putin putin pan' la sfarsitul vietii. Sau II - cazul fericit cand nu sti ce te-a lovit si te trezesti la o tabla cu Sf Petru.

 

 

Eh judecand in acest mod... nu mai bine mai tineai aia 500 E pe care te-a mancat in cur sa-i dai pe soft doar ca ui' ce frumos arata si ce colorat e, pt o revizie in + la masina sau o alta masina de macar 2500E? Poate aia mai scumpa avea si scaunele mai moi...

 

 

... :) ....

 

acest post este un pamflet, si trebuie luat ca atare

 

uite tetea romanu`.

nu toti romanii is bogati,dar ai posibilitatea de a incerca prin trial ,demo si alte optiuni freeware, deci nu e nevoie sa cumperi un prog. de 500 euro numa sa il incerci,prostie curata asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
acest post este un pamflet, si trebuie luat ca atare

 

 

Nu-ti spune prea multe treaba asta, nu?... e ok... nu ma asteptam :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Nu-ti spune prea multe treaba asta, nu?... e ok... nu ma asteptam :)

 

sorry,nu am vazut ultima propozitie. :))

dar ce am zis ramane adevarat: nu are rosts a furi daca ai programe gratis,trial si demouri.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Versiunile trial la astfel de softuri au multe minusuri. Ori nu are nush ce exporturi, ori nu te lasa sa fol nush ce vst si etc.

 

Versiunile moca (aka freeware sau chiar cele dezvoltate de catre comunitatea open source) nu or sa faca treaba ca cele dezvoltate de tip producer. Iar a inerca sa inveti pe un astfel de soft free si apoi sa aplici ce ai invatat in Sonar sau Cubase, e ca si cand faci scoala de soferi pe smart pt ca apoi sa te urci in ferarri.

 

Nu sunt un "pirat" convins. Dar stiu ca "knoledge belongs to the world". Iar producatorii acestor materiale te obliga sa le cumperi kiar si in scop educativ. Ceea ce din punct de vedere economic este perfect de inteles, in randul nostru nu se aplica. Iar daca ei au deviza "Vrei sa inveti, cumpara!" sau "Nu toti tre' sa aiba scoala, e nevoie si de maturatori" in conditia in care tot ei au stabilit pe piata un standard prin softul lor, atunci se presupune ca tot ei au stabilit si legea junglei - "esti bun, ai bani, inveti!". Caz in care, eu presonal nu vreau sa pierd si "sa matur" kiar si lipsit de bani. Ce fac atunci? "Fur" cum bine spunea cel ce a pornit acest topic. Iar asta e valabila nu doar pe piata software. Ia de exemplu unele manuale incredibil de scumpe pe care multi am vrea sa le putem studia dar nu avem bani. In cazul asta, eu "fur" scanarile de pe net constient ca o fac.

Cineva spunea ca ar trebui ca fiermele sa scada preturile. Mi se pare o prostie. Firmele producatoare ale unuia or mai multe titluri software sunt constiente ca banii grei nu de la mine sau de la tine le vor veni, ci de la companiile ce vor fi obligate sa se alinieze standardului ce impune folosirea produsului x. Nu spun ca nu ar fi ideal ca ei sa faca asta, ori sa gaseasca solutii si pentru end useri la fel de avantajoase ca si pt produceri. Insa e treaba lor ce fac acolo sus si cred ca ei stiu mai bine decat noi ce au de facut cu investitiile lor, asa cum e treaba noastra sa platim pentru produsul x ori sa riscam in caz de recomercializare al lui ori al unui produs executat cu ajutorul lui, consecintele legale.

 

Sincer nu am vazut scopul real al acestui topic de la bun inceput. Era evident ca va fi un thread presarat cu truisme. Era evident ca va fi un thread in care fiecare va spune doar ce ar face el, iar un raspuns la intrebarea initiatorului "Sa fur sau sa cumpar" nu va exista decat daca acesta ar face o medie intre cei ce fura si cei ce cumpara, alegand mai apoi una dintre parti.

 

Cred ca am spus tot ce puteam spune aici, asa ca ma voi retrage respectuos din aceasta discutie.

Numai bine! :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Ruleaza tu ardour pe win si bem o bere aman2... nu toti folosesc linux, iar eu personal cu emu tre sa ma cam cracanez sa am sunet decent cu orice distrib de linux. Apoi, dece sa-mi bat capul cand pot sa stau linistit pe MS? Sincer, probabil e excelent, nu stiu, nu am incercat mai mult de 10 ore si sunt convins ca nici nu am sa o mai fac prea curand. Eu personal folosesc linux doar pt un rahat de P3 pe care am un ftp si un serv de wow intre prieteni. Probabil sunt incuiat, sau prea comod, insa prefer sa-mi irosesc energia pe studiu si invatat ceva cu adevarat folositor pt mine, decat pe testat driveri de sunet sub linux si privit compilatoare ore in sir. Iar ca mine probabil sunt mai multi. Este, presupun, in o opinia ta - o "prejudecata gogonata" - la fel ca si aceea conform careia un soft moca nu poate primi atentia developerilor in aceiasi masura inca care o face unul pt care sunt platiti :). Eu insa prefer sa merg la sigur. Sa testeze altii daca au timp si chef sa faca asta... Pana va aparea aceea distributie care-mi va oferi suport pt un workstation la fel de complex si mai ales la fel de 'la indemana', asa cum o face batranul MS, voi ramane din gasca de "dublu click noobs" :)

 

 

LE: observ ca am o problema... oricat as spune ca ma opresc din scris pe un anume post, tre sa mai consum cateva randuri cu orice pret. Sper ca de data asta sa se fi inteles ce am vrut sa spun de la bun inceput. Daca nu... vb aia - "...nici D-zeu nu cere"

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Problema este alta

 

Cubase suficient de complect ptr un amator are un pret simbolic.

Cu E-MU ce a costat 100Euro , Cu Zoom la fel , cu Alesis la fel ,am primit vre-o 4-5 softuri cu fiecare .. Sonar,Cubase ,Wavelab si nu mai stiu ce .....sunt versiuni LE ( cea ce inseamna si "third party " soft ce se vinde numai cu sculele respective ) mai simple dar au absolut totul daca vrei il upgradezi la PRO cu o diferenta de pret.

 

Asa , deci :

 

Am un soft cel mai PRO din lume !!!! costa sa zicem 300000$ , o sa vand 30 de copii la 30 de studiouri super din lume , altii nu au nevoie.Plus nu functioneaza numa cu o retea de 10 PC-uri dualcore si 100000//G RAM ( hehe)

 

Daca nu reduc pretul ca sa poata cumpara toata lumea si SA INVETE SA-L FOLOSEASCA !!!!!! nu-l va cumpara nimeni niciodata !!

 

Asa ca trebuie sa fie ieftin un soft si sa-l foloseasca toata lumea, altfel nu va fi invatat si nu va fi cerut de nimeni , in ce mai bun caz intra in istorie ca si cel mai scum soft care "cica" ar fi cel mai bun dar nu se stie precis.

Asa ca unele softuri "crackuite " ce stau bine pe internet si nu le retrage nimeni nu-i cauta nimeni pe "crackeri" cu toate ca se pot prinde in doua miscari acestia da de gandit !

Vreau sa vad pe "carckeri" sa sparga un cod de sa zicem 32 de biti plus se pot pune mai multe niveluri de protectie daca neaparat vrea cineva sa fie impenetrabila protectia anti-crack.

In plus cum intri pe internet esti scanat cum ai pornit softul , DAR acesta intreaba elegant , "vrei sa upgradezi" softul , tu zici nu si ai terminat.Dar oftul a trimis deja datele la firma!

 

Asa ca firmele incurajeaza ( mai tacit in liniste) utilizatorii , daca nu se foloseste si nu se lauda la lume un soft el nu se va raspandi.

Incercati si vedeti cum trimit date mai toate softurile , cele mai multe .

 

In plus softul prt. uz casnic are un pret , iar acelasi soft ptr uz comercial are alt pret .Exact ca si la Windows sai Office ..versiunile Home si Professional care la fel au preturi diferite si in functie de uz casnic sau comercial. ( comercial de ex ptr firme care castiga bani cu aceste softuri).etc.

 

Daca ai soft cu licenta ai multe avantaje pe langa o stabilitate in functionare ai si suport din partea firmei la upgrade in care de obicei vin toate utilitatile mai speciale..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ruleaza tu ardour pe win si bem o bere aman2... nu toti folosesc linux, iar eu personal cu emu tre sa ma cam cracanez sa am sunet decent cu orice distrib de linux. Apoi, dece sa-mi bat capul cand pot sa stau linistit pe MS? Sincer, probabil e excelent, nu stiu, nu am incercat mai mult de 10 ore si sunt convins ca nici nu am sa o mai fac prea curand. Eu personal folosesc linux doar pt un rahat de P3 pe care am un ftp si un serv de wow intre prieteni. Probabil sunt incuiat, sau prea comod, insa prefer sa-mi irosesc energia pe studiu si invatat ceva cu adevarat folositor pt mine, decat pe testat driveri de sunet sub linux si privit compilatoare ore in sir. Iar ca mine probabil sunt mai multi. Este, presupun, in o opinia ta - o "prejudecata gogonata" - la fel ca si aceea conform careia un soft moca nu poate primi atentia developerilor in aceiasi masura inca care o face unul pt care sunt platiti :). Eu insa prefer sa merg la sigur. Sa testeze altii daca au timp si chef sa faca asta... Pana va aparea aceea distributie care-mi va oferi suport pt un workstation la fel de complex si mai ales la fel de 'la indemana', asa cum o face batranul MS, voi ramane din gasca de "dublu click noobs" :)

 

 

LE: observ ca am o problema... oricat as spune ca ma opresc din scris pe un anume post, tre sa mai consum cateva randuri cu orice pret. Sper ca de data asta sa se fi inteles ce am vrut sa spun de la bun inceput. Daca nu... vb aia - "...nici D-zeu nu cere"

 

Linux nu prea este folosibil de amatori , este o platforma ptr. hobisti in programare etc ...nu mai ai timp de cantat si inregistrat .Cele mai multe scule nu au drivere ptr Linux ( probabil au contract cu Windows , cu Intel etc...)

 

Nici macar un driver de webcam nu am gasit ptr Linux de USB audio ptr Zoom sa nici nu mai amintesc etc...Audacity portabil de Windows XP functiona mai bine prin Wine sub Linux decat Audacity de Linux !! asa ca e o bulibaseala generala acest Linux .Sa ma apuc sa compilez pt Kernel plus sa invat sa programez ? eu as dori sa utilizez un soft nu sa-l scriu si sa-l dezvolt caci nu mai ramane timp de cantat si inregistrat.Sa nu mai zic ca Linux nu are suport de programe "backward" , deci compatibilitate cu materialele vechi nu-i asigurata ....etc

Linux este bun ca sa te joci cu el la nesfarsit si te inscrii pe un forum de linux unde discuti cu prieteni cum ai realizat una sau alta in Linux.

 

PS . are ceva softul rgc.ro ?, am editat postul anterior si nu a aparut ce am corectat , asa au ramas greselile .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@johnbone:

1. complexitatea de care ziceam eu nu se referea la nivel molecular, dar probabil ca ti-ai dat si tu seama si doar voiai sa faci un pic pe desteptu'.

2. vreau si eu in scop educativ sa folosesc un Lexicon, un Bricasti, un Eventide; propune-mi tu o solutie ca sa le invat fara sa fie nevoie sa le cumpar.

 

Chestia cu piratatul are mai multe parti. Furt nu e in niciun caz, ca nu se fura ceva anume, doar se copiaza intr-un mod in care licenta nu o permite. Furt e doar in cazul in care donwloadezi, copiezi si incepi sa distribui tu pe bani (daca cineva cumpara de la tine in loc sa cumpere de la producator atunci e furt, pentru ca tu iei banii pe care producatorul ii merita). E mult mai usor acum sa lucrezi cu un soft si multi au acces astfel la lucruri care inainte nu erau accesibile (in loc sa dai banii pe un 02R96 poti sa te descurci la fel de bine cu un soft, pana la un punct). Viitorul softului probabil ca sta in freeware sau o forma apropiata si sper sa se intample asta, cei "mici" vor invata, cei "mari" probabil ca vor fi nevoiti sa plateasca, insa acum multi producatori de software vor sa stoarca bani de unde apuca (licentele comerciale vs licentele pentru uz personal). Mentalitatea unora ar trebui insa educata.

 

Asa ca PRO FREE SOFTWARE, dar un pic de educatie privind ce e un software.

(din tot ce s-a postat pe threadul asta, cel mai mult m-a deranjat nu downloadarea soft ilegala, ci gandirea unora privitor la valorificarea acestuia si respectul fata de dezvoltatori)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
@johnbone:

1. complexitatea de care ziceam eu nu se referea la nivel molecular, dar probabil ca ti-ai dat si tu seama si doar voiai sa faci un pic pe desteptu'.

2. vreau si eu in scop educativ sa folosesc un Lexicon, un Bricasti, un Eventide; propune-mi tu o solutie ca sa le invat fara sa fie nevoie sa le cumpar.

 

Chestia cu piratatul are mai multe parti. Furt nu e in niciun caz, ca nu se fura ceva anume, doar se copiaza intr-un mod in care licenta nu o permite. Furt e doar in cazul in care donwloadezi, copiezi si incepi sa distribui tu pe bani (daca cineva cumpara de la tine in loc sa cumpere de la producator atunci e furt, pentru ca tu iei banii pe care producatorul ii merita). E mult mai usor acum sa lucrezi cu un soft si multi au acces astfel la lucruri care inainte nu erau accesibile (in loc sa dai banii pe un 02R96 poti sa te descurci la fel de bine cu un soft, pana la un punct). Viitorul softului probabil ca sta in freeware sau o forma apropiata si sper sa se intample asta, cei "mici" vor invata, cei "mari" probabil ca vor fi nevoiti sa plateasca, insa acum multi producatori de software vor sa stoarca bani de unde apuca (licentele comerciale vs licentele pentru uz personal). Mentalitatea unora ar trebui insa educata.

 

Asa ca PRO FREE SOFTWARE, dar un pic de educatie privind ce e un software.

(din tot ce s-a postat pe threadul asta, cel mai mult m-a deranjat nu downloadarea soft ilegala, ci gandirea unora privitor la valorificarea acestuia si respectul fata de dezvoltatori)

 

Susceptor, referitor la punctul 1, i-am mai spus si colegului "SkullpturA":

 

acest post este un pamflet, si trebuie luat ca atare
(e vb de postul la care ai facut referire tu... vezi kiar ultimul rand)

 

Dar la fel ca si in cazul lui, nu ma asteptam sa fi inteles asta...

 

Probabil va mai trece mult pana cand vom invata ca apasarea butonului de reply ori inceperea unui "discurs" prin @xulescu, presupune o citire amanuntita a topicului la care facem referire, pt a nu ne umple de unele ori altele ("materialele care este ele") - chiar si la nivel molecular... dar noh... repezim, repezim... ne lovim, ne lovim...

 

Cat despre punctul 2, ma fac ca n-am citit...

 

Restul postului n-am sa-l comentez fiindca aceleasi lucruri s-au spus in zeci de moduri pana aici, iar, din punctul meu de vedere, pare o dezvoltare interesanta a ideii de "Iarna nu-i ca vara!".

Sa traiesti bine! :)

 

Pana la urma, repet - Care e scopul topicului? Iar asta ar trebui sa ne lumineze initiatorul lui in caz ca nu sta 'pe tusha' si rade de noi cum ne batem capu cu prostia asta :)

 

Ia zi Doctore?! Cum e treaba?

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, repet - Care e scopul topicului? Iar asta ar trebui sa ne lumineze initiatorul lui in caz ca nu sta 'pe tusha' si rade de noi cum ne batem capu cu prostia asta :)

 

Discutia asta a inceput in alt topic si a fost mutata aici ca sa nu fie "off-topic". Doar ne exprimam parerile in legatura cu pirateria, si atat. Pentru ca, daca in cazul furtului unei masini stim cu totii ca nu e bine, in cazul incalcarilor copyright-ului parerile sunt destul de impartite, si de multe ori neinformate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.