www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dan Andrei Aldea


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Spre rusinea mea, doar azi am vazut si citit topicul de la Desertul Nuclear. Foarte interesant ! Pacat ca s-a terminat asa cum s-a terminat, pacat ca s-a terminat si atat. S-a mai intamplat ceva intre timp, chiar nu a mai intrat de atunci pe forum ? Alte reactii, chestii ?

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

mda...nasol, ce-ar fi de spus? pe Isus evreii l-au rastignit, desii el era evreu, asa cum pe Dan Aldea tot un "chitarist" l-a facut "lovit" degeaba. mai conteaza? oricum Dan n-o sa mai revina pe rgc.

eu nici n-am indraznit sa postez pe topicul acela, sunt prea purice, iar Dan un elefant, asa ca m-am multumit sa citesc si sa invat. trist ca s-a gasit un ...ins ...sa-l supere. mai multe nu cred ca ar fi de adaugat.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Ar mai fi de spus ca Dan Aldea e un om mult prea ocupat ca sa-si petreaca timpul pe un forum chitaristic...

Link to comment
Share on other sites

mda...nasol, ce-ar fi de spus? pe Isus evreii l-au rastignit, desii el era evreu, asa cum pe Dan Aldea tot un "chitarist" l-a facut "lovit" degeaba. mai conteaza? oricum Dan n-o sa mai revina pe rgc.

eu nici n-am indraznit sa postez pe topicul acela, sunt prea purice, iar Dan un elefant, asa ca m-am multumit sa citesc si sa invat. trist ca s-a gasit un ...ins ...sa-l supere. mai multe nu cred ca ar fi de adaugat.

 

Marcele, n-a fost unul, au fost mai multi.... Desi regret enorm lipsa lui pe forum, cred ca e mai bine asa, pentru el.

Pacat.....

Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu astazi topicul; nu am inteles la ce exact se referea prin melodiile care sunt "game si arpegii".

adica fara inspiratie,doar inlantuiri de game si arpegii,fara o linie melodica prea inspirata.

hilar e ca userul care s-a luat asa de fervent in gura cu DAA nici n-a mai prea dat p-aici.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu astazi topicul; nu am inteles la ce exact se referea prin melodiile care sunt "game si arpegii".

Pai asta-i !

 

cand o sa intelegi o sa fie OK .

 

Este simplu , am spus-o si eu si altii .

 

Muzica nu consta din exercitii studiate pus cap la cap , muzica se canta !

 

 

Poti sa exersezi 100 de ani daca nu ajungi sa si poti sa canti totul a fost doar o oupatie in timpul liber ,un hobby frumos.

 

"don't play the instrument ...play the music "

Link to comment
Share on other sites

hilar e ca userul care s-a luat asa de fervent in gura cu DAA nici n-a mai prea dat p-aici.

Da Rareș, e într-adevãr hilar cã nu a mai intrat pe forum, mai ales dupã ce toatã lumea a tãbãrât pe el, iar tu l-ai fãcut dobitoc cu IQ15.

 

Spre rusinea mea, doar azi am vazut si citit topicul de la Desertul Nuclear. Foarte interesant ! Pacat ca s-a terminat asa cum s-a terminat, pacat ca s-a terminat si atat. S-a mai intamplat ceva intre timp, chiar nu a mai intrat de atunci pe forum ? Alte reactii, chestii ?

Dan Andrei Aldea s-a întors pe forum în 2008. Un simplu search te-ar fi ajutat sã gãseºti topicul ãsta.

Nu are decât 728 de mesaje. Spor la citit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Hehe. Amintiri din "epoca de aur".

 

Am (re)citit si eu azi topic-ul ala. Si dovedeste foarte clar ca talentul si caracterul nu au absolut nici o legatura.

 

Si inca o chestie - poate ar fi bine ca unii oameni sa nu mai stea cu coada pe sus, avand in lucrurile pe care le-au spus acolo.

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma bucur ca nu au mai intrat...Nici el si nici Sorin Tudoran. Comportamentul indoielnic de care au dat dovada amandoi nu are nici o scuza. Cred ca mai avem destui oameni valorosi de la care sa primim sfaturi si pareri, atat aici pe forum cat si pe "world wide web".

Link to comment
Share on other sites

Da Rareș, e într-adevãr hilar cã nu a mai intrat pe forum, mai ales dupã ce toatã lumea a tãbãrât pe el, iar tu l-ai fãcut dobitoc cu IQ15

la cat era de hotarat sa-l &^%$ in gura pe DAA,nu credca s-ar fi jenat prea tare de un amarat de amator ca mine,decat daca mi-o fi vazut poza pe undeva :)

Link to comment
Share on other sites

Datorita unei erori umane, posturile din intervalul 30 Iunie 3:55 AM - 30 Iunie 1:10 PM au fost pierdute.

 

Ne cerem scuze pentru inconveniente.

 

 

RGC.ro

:), iar acum fiecare sã scrie din nou în ordinea inițialã.

 

la cat era de hotarat sa-l &^%$ in gura pe DAA,nu credca s-ar fi jenat prea tare de un amarat de amator ca mine,decat daca mi-o fi vazut poza pe undeva :)

Nu trebuie sã exagerezi, vorbind urât. "S-a contrazis cu Aldea" e o expresie mai decentã ºi aratã mai bine ce s-a întâmplat.

 

Andrei Neamțu, chitaristul de la Marfar (sau userul care s-a luat de Aldea, cum îi spui tu) a arãtat cã are bun simț ºi un caracter puternic. ªi-a cerut scuze celor de pe forum, ºi-a cerut scuze personal lui Aldea dupã care a plecat fãrã sã mai revinã.

 

Legendele, greii forumului, statuile nu le au nici cu scuzele nici cu plecãrile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
la cat era de hotarat sa-l &^%$ in gura pe DAA,nu credca s-ar fi jenat prea tare de un amarat de amator ca mine,decat daca mi-o fi vazut poza pe undeva :)

 

Daca n-ai fi spus asa ceva (trebuie sa fii logat ca user, altfel nu merge link-ul), as mai zice. Dar poate ar fi cazul sa o lasi mai moale cand vine vorba de Aldea, mai ales cand stii ce-ai zis.

 

Oricum, nu inteleg de ce atatia oameni au simtit nevoia sa faca plecaciuni in fata lui Aldea. E doar un om, ce naiba ? Un om foarte talentat, dar UN OM.

Si cum a indraznit cineva sa-l contrazica, cum au tabarat toti in capul lui si l-au facut cum le-a venit la gura. Si de ce, ca a indraznit sa-l contrazica pe marele Aldea. Ca marele Aldea are o problema de atitudine, se pare ca e ceva de neconceput pentru multi. Probabil erau prea ocupati sa-i dea pupaturi in diverse parti moi (pardon de exprimare, dar exact asta se intampla. Unele post-uri pur si simplu mi-au provocat greata, nu ma asteptam sa vad atata ploconeala din partea unor oameni altminteri plini de ifose).

 

Pana una-alta, baiatul de la Marfar a avut bun-simt. Multi altii, nu.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

am recitit posturile lui DAA pe threadul respectiv si mi-am dat seama de o chestie, nu a zis nimic care sa fie ceva de genu "ba tu esti prostu eu sunt geniul", dar sunt unele chestii pe care eu cu mintea mea nu le-am priceput, de exemplu ce intelege el printr-o gama.. zice ca Pink Floyd nu canta deloc in game si arpegii ceea ce mi se pare o aberatie, chiar si mie care sunt un purice pe langa teoria muzicala pe care presupun ca o cunoaste el. nu vorbim de aceeasi "gama"? :)

 

din pacate am gresit in postul respectiv, va trebui sa il editez si imi cer scuze si ii asigur de :) - ul meu pe cei pe care i-am ofensat prin incadrarea lui DAA in categoria aia...

 

totusi, mi se pare foarte deplasat sa pleci de pe un forum doar pentru ca ai intalnit pe cineva care "face misto" de tine sau nu e de acord.. :)

Link to comment
Share on other sites

Partea aceea nu am inteles-o nici eu initial.

 

Nu se refera la cantarea intr-o gama, cat la insiruirea unor note ca si cum ar fi o gama sau un arpegiu si, de asemenea, la tema si unicitatea ei (si originalitaea) prin folosirea notelor intr-un mod inovator.

 

Do Mib Sol Mib Do e arpegiu

Do Fa Si Lab Sol Re e o tema.

 

Ambele sunt in Do minor.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

am recitit posturile lui DAA pe threadul respectiv si mi-am dat seama de o chestie, nu a zis nimic care sa fie ceva de genu "ba tu esti prostu eu sunt geniul", dar sunt unele chestii pe care eu cu mintea mea nu le-am priceput, de exemplu ce intelege el printr-o gama.. zice ca Pink Floyd nu canta deloc in game si arpegii ceea ce mi se pare o aberatie, chiar si mie care sunt un purice pe langa teoria muzicala pe care presupun ca o cunoaste el. nu vorbim de aceeasi "gama"? :)

 

din pacate am gresit in postul respectiv, va trebui sa il editez si imi cer scuze si ii asigur de :) - ul meu pe cei pe care i-am ofensat prin incadrarea lui DAA in categoria aia...

 

totusi, mi se pare foarte deplasat sa pleci de pe un forum doar pentru ca ai intalnit pe cineva care "face misto" de tine sau nu e de acord.. :)

 

Este corect a spune ca se canta in tonalitatea Fa Major (de ex.), si nu in gama Fa Major.

Gama sau arpegiul sunt reprezentari teoretice ale tonalitatii, sunt modele pe care putem studia relatiile dintre sunetele ce compun o tonalitate.

Este recomandat sa inveti o gama sau un arpegiu inainte-inapoi ca un exercitiu, totusi sunt multi instrumentisti care introduc asta in executiile lor, in piese, ceea ce nu suna chiar muzical.

 

Probabil ca la asta facea referire Dan Andrei Aldea.

Link to comment
Share on other sites

Thread-ul asta se indreapta spre aceeasi soarta, de ce nu puteti lasa chestia aia in thread-ul ei? Prea multa drama.

 

Peace! Don't hurt the animals or defenseless people!

 

Din pacate VIP user pe forumul asta e sinonim cu "valoarea". Postul este mort si ar fi bine sa ramana asa. Avem destule valori in Romania si fara VIP-uri sau oameni cu pretentii de valori pt ca au facut ceva la vremea lor. 70% din userii vip sunt niste ca$!ti

Cypher are dreptate, iar eu as adauga ca ne ne descurcam lejer si fara dinozauri.

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Dar nimeni nu a contestat nici talentul domnului, nici valoarea contributiei dumnealui la muzica rock. Nici macar cei care l-au contrat, printre care nu m-am numarat si nici nu am sa ma numar.

 

In alta ordine de idei, si facand o comparatie evident exagerata, in totala disproportie cu fapte si persoane reale (si nu legat de DAA, ci de un amalgam de personaje implicate in thread-ul mentionat de Cyfer), se pare ca Hitler era un pictor destul de bun. Intrebarea este, din ce punct incepe sa se incline balanta intr-o parte sau cealalta?

Dar de ce vreti neaparat sa inclinati balanta intotdeauna in PARTEA CEALALTA? Atata timp cat Aldea nu va mai deranjeaza, nu vad rostul unei asemenea discutii. Din nou. Luati partea plina a paharului si apreciati omul pentru ceea ce realizeaza.

Maine-poimaine va luati si de Blackmore, ca-i cam pe acelasi calapod. :)

Link to comment
Share on other sites

Rezon, metabog. Cautati alta samanta de scandal, nu topicul cu Aldea.

Mai bine ati asculta asta.

 

Piesa asta e super. De cand este?

Imi place ca toate formatiile astea vechi romanesti au fost prog rock intr-un fel sau altul, si Phoenix si Sphinx. Se vede influenta engleza din perioada anilor 70.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Pentru "ceilalti" carora te adresezi nu stiu si nu pot sa vorbesc. Pentru ca ai pus totusi in raspunsul tau post-ul meu anterior, iti raspund cu placere din perspectiva mea.

 

Nu vreau sa inclin balanta in nici o parte. Impresia mea (si daca citesti cu atentie ambele thread-uri in care a fost implicat DAA vei constata ca in primul nu am fost implicat deloc, iar in cel de-al doilea am avut o singura interventie neutra cu mult inainte sa intre in joc DAA), este ca atat DAA cat si ST au facut singuri toate eforturile sa incline ei singuri balanta un pic in partea despre care vorbesti. Cat de mult, asta nu am caderea sa spun eu. Daca opinia mea e gresita, imi pare rau daca enuntul ei supara pe cineva, dar sunt in acelasi timp sigur ca imi e permisa ca drept elementar al unui coleg de forum, si a unei fiinte umane intr-o tara libera.

Intentia mea a fost sa opresc discutiile despre Aldea, pentru ca vor degenera din nou. Sunt sigur ca tu ai bun simt, stii despre ce s-a discutat atunci si iti respect parerile, dar cei care nu au apucat vremea aceea pe forum si citesc abia astazi si pe diagonala acel topic (cum a fost Cursedone) vor starni din nou scandal.

A fost un topic, a fost inchis, sa-i punem cruce.

 

@metabog: 1975.

Albumul se poate asculta aici:

http://www.radio3net.ro/sp2/db_artisti.php...mp;id_album=495

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.