www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitara Superstrat


ebh
 Share

Recommended Posts

Deci ar fi asa:

1. PRS SE e mai sus pe raft la MCMusic decit Schecter

2. PRS SE scoate sunete mai inalte decit cele mai inalte ale Schecter

3. Schecter se afla in fabrica din China mai aproape de usa decit PRS SE

4. PRS SE are demnitate mai mare decit Schecter, ceea ce nu e deloc intimplator, caci Paul Reed Smith e mai cunoscut decit cine o fi fost Schecter asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stii tu doctore! Lasa treaba asta celor care se pricep. Inseamna ca PRS SE > Schecter C1 Classic. Mai clar de atit nu se poate...

 

Ați ajuns la concluzia aceasta (cu tenta ei ironicã) ignorând partea din post-ul meu în care spuneam clar cã "PRS-ul cu bridge-ul fix este dezavantajat de acel "wraparound stoptail"". Adicã acel PRS SE Custom are ºi el pãrțile lui negative.

 

Desigur, în general suntem subiectivi când vine vorba de sunet/ton, iar în cazul de fațã este vorba doar de pãrerea mea. Mie mi s-a pãrut mult mai bun sunetul/tonul PRS-ului (mai bogat în armonici plãcute). O terțã persoanã, de fațã la acel studiu comparativ, a zis cã în sunetul clean al PRS-ului auzi frumusețea lemnului, ceea ce o face grozavã pentru jazz. (Dar ºi aceea este tot o imprsie subiectivã)

Proba a fost fãcutã pe un amplificator VOX AC15CC1, fãrã efecte adiționale.

Link to comment
Share on other sites

Ați ajuns la concluzia aceasta (cu tenta ei ironicã) ignorând partea din post-ul meu în care spuneam clar cã "PRS-ul cu bridge-ul fix este dezavantajat de acel "wraparound stoptail"". Adicã acel PRS SE Custom are ºi el pãrțile lui negative.

 

Desigur, în general suntem subiectivi când vine vorba de sunet/ton, iar în cazul de fațã este vorba doar de pãrerea mea. Mie mi s-a pãrut mult mai bun sunetul/tonul PRS-ului (mai bogat în armonici plãcute). O terțã persoanã, de fațã la acel studiu comparativ, a zis cã în sunetul clean al PRS-ului auzi frumusețea lemnului, ceea ce o face grozavã pentru jazz. (Dar ºi aceea este tot o imprsie subiectivã)

Proba a fost fãcutã pe un amplificator VOX AC15CC1, fãrã efecte adiționale.

N-am ignorat nimic. Eu m-am referit strict la replica ta despre sound: ai facut o apreciere atat de autoritara ("PRS SE are un sunet net superior Schecter-ului!") fara a preciza ca e o parere personala si fara a detalia motivele pentru care ai tras acea concluzie, iar eu am crezut ca am fost chiar idiot cand am ales Schecter cand puteam foarte bine sa-mi iau ceva din divizia secunda de la PRS. Ca doar suna net superior!

No offence!

Link to comment
Share on other sites

Intreaba-l pe Steve Vai sau pe Satriani.

 

Oamenii aia au chitari custom si nici nu se compara cu cele de serie.

Crezi ca toti artistii canta pe semnaturile lor stoc, fara nimic adaugat?

 

Si daca l-ai intreba pe vai ar zice ca ibanez sunt cele mai bune, din pricina contractului

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Oamenii aia au chitari custom si nici nu se compara cu cele de serie.

Crezi ca toti artistii canta pe semnaturile lor stoc, fara nimic adaugat?

 

Si daca l-ai intreba pe vai ar zice ca ibanez sunt cele mai bune, din pricina contractului

 

de unde si pana unde?faimoasa "evo" e fix chitara pe care poti sa o iei tu,ce e drept contra unei carutze de bani,direct de pe raftul magazinului din orasul tau.mai mult,faimoasa evo mai are putin si se dezmembreaza(exagerez of course:P ) daca studiezi pozele de pe siteul lui steve.

hai sa lasam faza asta cu "a cui e mai custom".custom poate sa insemne si ca ai schimbat dozele sau ca ai reglat inaltimea dozelor,ba chiar si cine stie ce picturi sau inscriptionari gen "evo" cu carioca

ferma mea convingere e ca gagiul atasat chitarii e "custom" sau nu :)

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Oamenii aia au chitari custom si nici nu se compara cu cele de serie.

Crezi ca toti artistii canta pe semnaturile lor stoc, fara nimic adaugat?

 

Asta de unde ai mai scos-o? Mai omule, nu mai vorbi aberatii cand tu habar nu ai pe ce lume traiesti! Vai, Satriani, Gilbert canta de RUP pe orice chitara le-ar pica in mana..crezi ca abilitatile lor sunt date de "chitarile magice" pe care le-a facut Ibanez special pentru ei?Mai mult decat niste Master Grade woods si hardware/electronice de foarte buna calitate nu ai ce sa ii faci la nici o chitara prelucrata ca lumea! Terminati cu tampeniile astea, ca nu a venit Dumnezeu sa sufle duh sfant pe JEM-ul lui Vai nici pe PGM-ul lui Gilbert..Iti garantez ca si daca sunt diferente, ele sunt atat de subtile fata de un JEM/PGM de serie ca probabil 99.99% nu o sa le simta vreodata!

 

Iar cu afirmatia de mai sus cum ca, chitarile Ibanez sunt de ...  :) Ce sa mai spun!El isi expune propriile pareri ca si adevararuri generale!Ma mir pe cate chitari Ibanez Prestige ai pus mana, si dupa ce criterii evaluezi chitarile...

 

Ia-ti RG2550-ul pentru ca e cea mai buna varianta ,pentru nevoile pe care le-ai exprimat in primul tau post...

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Asta de unde ai mai scos-o? Mai omule, nu mai vorbi aberatii cand tu habar nu ai pe ce lume traiesti! Vai, Satriani, Gilbert canta de RUP pe orice chitara le-ar pica in mana..crezi ca abilitatile lor sunt date de "chitarile magice" pe care le-a facut Ibanez special pentru ei?Mai mult decat niste Master Grade woods si hardware/electronice de foarte buna calitate nu ai ce sa ii faci la nici o chitara prelucrata ca lumea! Terminati cu tampeniile astea, ca nu a venit Dumnezeu sa sufle duh sfant pe JEM-ul lui Vai nici pe PGM-ul lui Gilbert..Iti garantez ca si daca sunt diferente, ele sunt atat de subtile fata de un JEM/PGM de serie ca probabil 99.99% nu o sa le simta vreodata!

 

Iar cu afirmatia de mai sus cum ca, chitarile Ibanez sunt de ... :) Ce sa mai spun!El isi expune propriile pareri ca si adevararuri generale!Ma mir pe cate chitari Ibanez Prestige ai pus mana, si dupa ce criterii evaluezi chitarile...

 

Ia-ti RG2550-ul pentru ca e cea mai buna varianta ,pentru nevoile pe care le-ai exprimat in primul tau post...

 

afirmatia asta era bashcalie...

 

daca am inteles eu gresit, si voi corect, ridic mana si mergem mai departe :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in seama putin, pe langa chitara e foarte important si restul, stack-ul, efectele, etc. Asadar nu are rost sa comparam Ibanez-ul lui Vai cu unul de serie pentru ca pur si simplu vor suna diferit.

 

Din cate am probat, auzit (as in with my years) sunt foarte multe chitari bune si foarte multe proaste. Cred ca deja astea sunt oarecum mofturi. Sa-si ia omul ce chitara ii place si sa bage !

 

ps: sry daca am deranjat pe cineva cu reply-ul, is cam n00b

ps2: am o preferinta pt PRS :)

Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi ca atunci când achiziționãm o chitarã sã le probãm pe mai toate (din clasa respectivã, asta dacã nu suntem deja condiționați dinainte de vreo marcã, de un anume design, sau de o cerințã mai particularã), pentru a nu avea ulterior regrete de genul:

...iar eu am crezut ca am fost chiar idiot cand am ales Schecter cand puteam foarte bine sa-mi iau ceva din divizia secunda de la PRS...

 

Unul dintre primele lucruri pe care le-am aflat citind în lung-ºi-n-lat forumul RGC.ro a fost cã nu putem gãsi o chitarã perfectã decât mai sus de 1000 Euro. La început n-am crezut, ("Cum adicã, cu 500-600 Euro nu gãsesc ceva potrivit mie?! Cã doar nu-s Carlos Santana."), însã uºor-uºor am cam ajuns ºi eu la concluzia aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Am facut un studiu comparativ între "PRS SE Custom" ºi "Schecter C1 Classic": suntetul PRS-ului este net superior celui de la Schecter, însã PRS-ul cu bridge-ul fix este dezavantajat de acel "wraparound stoptail".

Si ce miros are sau ce gust ?

 

Totusi eu zic ca-i mai superior numai cu 0,7943% .

 

"net" ni poate fi asa "bruto" mai mergea.

 

cand citesc posturile zau ca mi-se pare ca sunt pe o pagina cu glume.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Probabil periodic sunt anumite tensiuni care se acumuleaza in subconstientul fiecaruia si apoi izbucnesc. Atfel nu inteleg de unde la ceva timp vedem iarasi "avocatii" anumitor branduri (pt ca ei au asa ceva si pt ca idolii lor canta pe asa ceva) contrandu-se cu cei ce ii contrazic.

 

Marketingul este foarte important, imaginea este cel mai greu de castigat. Daca acei minunati chitaristi amintiti mai sus canta pe chitare stoc luate drept din rafturile unui dealer, inseamna ca la capitolul medie de calitate, producatorul respectiv este in top.

 

O chitara este buna daca stii sa canti la ea, daca nu, poti sa-i pui si corzi cu uraniu ca tot nu o sa fii superman.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Bai dar voi sunteti chiar culmea.

Un om a cerut niste recomandari, a fost si destul de clar cand a spus ce-l intereseaza ... si voi ajungeti sa va certati si sa faceti teoria chibritului.

 

Daca n-aveti nimic de zis, de ce va bagati in discutie ?

 

Acuma un pic on-topic. Nu cred ca un PRS este ce urmareste omul, din cauza gatului - care are 10" radius, nu 12" - si profilul lui nu e chiar de super-strat. (asta e opinia mea, nu sariti la gat daca nu sunteti de acord).

Link to comment
Share on other sites

Bc Rich ASM PRO

 

 

Construction: neck-through <LI>Body wood: Alder <LI>Top style: flat top <LI>Tuners: Grover <LI>Fretboard: ebony <LI>Frets: 24 jumbo <LI>Scale: 25 1/2" <LI>Bridge: Floyd Rose Original <LI>Pickups: EMG 85 neck, 81 bridge <LI>Controls: 1 volume, 1 three-way toggle and 1 tone

 

http://cgi.ebay.com/NEW-BC-RICH-ASM-PRO-SA...1QQcmdZViewItem

 

Sau bc rich outlaw px3t http://www.bcrich.com/assassin_px3t.asp

post-6515-1242311834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Acum am vaut si eu cat costa Music Man :). Eu va rugasem sa imi recomandati ceva la 2500 de LEI, nu euro.

 

Sunt ok Ibanez-urile, pacat ca oferta pe fixed bridge e aproape nula si ca majoritatea (ca si 2550-ul pe care cel mai probabiul o sa-l iau) vin in configuratie h-s-h cu 5w switch-ul lor ciudatel. As fi preferat configuratia h-h cu push pull pe unul dintre cele 2 pot-uri (cu dozele splitabile pe cele din exterior) si un 3w switch (indiferent dc e strat sau lp-like). LP-urile sunt foarte ok, dar iarasi pe la 2500 de euro.

 

Personal nu ma dau in vant dupa fender (am incercat doar strat). Au radius prea mic pt gustul meu si sound-ul foarte restrictiv (sunt cele mai bune chitare de blues, intr-adevar, dar nu sunt bune pt nimic altceva). Iarasi de apreciat e faptul ca poti sa te porti f urat cu ele fara sa-ti para rau - nu se strica si nu arata mai rau, chiar dimpotriva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Personal nu ma dau in vant dupa fender (am incercat doar strat). Au radius prea mic pt gustul meu si sound-ul foarte restrictiv (sunt cele mai bune chitare de blues, intr-adevar, dar nu sunt bune pt nimic altceva).

 

:)

 

Nu e mai simplu sa zici "nu e ce-mi trebuie mie" ? Chiar trebuie sa se faca non-stop aprecieri de genul "Ibanez sux" "ba nu, Fender sux" ?

Link to comment
Share on other sites

Acum am vaut si eu cat costa Music Man :) . Eu va rugasem sa imi recomandati ceva la 2500 de LEI, nu euro.

 

Sunt ok Ibanez-urile, pacat ca oferta pe fixed bridge e aproape nula si ca majoritatea (ca si 2550-ul pe care cel mai probabiul o sa-l iau) vin in configuratie h-s-h cu 5w switch-ul lor ciudatel. As fi preferat configuratia h-h cu push pull pe unul dintre cele 2 pot-uri (cu dozele splitabile pe cele din exterior) si un 3w switch (indiferent dc e strat sau lp-like). LP-urile sunt foarte ok, dar iarasi pe la 2500 de euro.

 

Personal nu ma dau in vant dupa fender (am incercat doar strat). Au radius prea mic pt gustul meu si sound-ul foarte restrictiv (sunt cele mai bune chitare de blues, intr-adevar, dar nu sunt bune pt nimic altceva). Iarasi de apreciat e faptul ca poti sa te porti f urat cu ele fara sa-ti para rau - nu se strica si nu arata mai rau, chiar dimpotriva.

 

Fazele cu"H-H, push pull splitabil si 3w switch" le are chitara asta http://www.bcrich.com/assassin_px3t.asp

post-6515-1242661228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.