www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu O Piesa Interna


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Am pus whammy bar-ul pe chitara acum 2 zile. Suna bine, am cantat toata ziua. In mijlocul noptii, aud un poc. Ma uit speriat, am crezut ca mi s-au rupt toate corzile. Pareau in regula. A doua zi, am rugat pe cineva care se pricepe, sa imi desfaca chitara sa vada ce s-a intamplat. Chestia aia exact sub corzi, care le tine, s-a rupt in doua.

 

Cat m-ar costa sa iau una noua? Pot gasi una noua?

 

PS: Chitara nu mai este in garantie. Si chiar daca ar mai fi, daca o trimit la ei imi vine inapoi peste 4 luni datorita eficientei tzarii asteia.

Link to comment
Share on other sites

Ok, rectific. Nu s-a rupt in doua. S-a rupt in 4.

 

Chitara a fost o Behringer El Toro. Probabil fabricata pe undeva prin China :/

WOW

 

Aceasta piesa trebuia sa fie din Aluminiu turnat centrrifugat.

 

Groaznic cu Bergenbier astia.

 

Cand vedeti Behringer cotiti tare in orice alta directie .

 

Nu trebe decat sa cumperi alta piesa si s-o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a spus ca as putea gasi, foarte greu si ar costa mult. Si chitara nu este cine stie ce, ca sa merite investita. Am pus ochii pe o http://magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-...CS-_-10478.html

Ti s-a spus gresit. Uite : http://magazin.grosmann.ro/produs_detalii....;Page=Accesorii.

Cred ca nu e singura varianta, dar n-am cautat mai adanc.

 

Also, daca vrei sa schimbi chitara si iti place aia, uita-te si la Aria PE [mcmusic.ro] sau Vintage V99 si V100 [nu stiu pe ce site se gasesc] si Dean EVO XM [guitarshop.ro] ... cred ca mai gasesti daca cauti.

Link to comment
Share on other sites

da-l jos...

 

Ia bucatile si lipeste-le cu super-glue. Masoara foarte precis distantele pentru gauri si dimensiunile exterioare (cu un subler).

Fa un desen si du-te cu piesa si desen la un atelier de prelucrari metalice.

Piesa poate fi facuta din fier, otel, etc... Forma exterioara poate fi un paralelogram dimensiunile si distantele dintre gauri conteaza.

Vei avea un bloc nou si mult mai bun pentru tremolo. (se mai umeste bloc de sustain).

 

Inca odata forma nu conteaza - poate fi un paralelipiped cu colturile rotunjite cat de cat sa nu te taie.

Un meserias cu o freza (industriala nu de mana) si o masina de gaurit (cu menghina si platou) ti-l face cam in 30 de minute.

Poate-i dai o suta de mii de bere.

Bafta.

 

later edit:

nu pot sa nu remarc ca ai pus arcurile in gaurile prin care iti intra corzile.

Fa gaurile exact ca acolo.

Sase pentru corzi, 5 pentru arcuri mult mai mici ca diametru.

pune arcurile corect.

 

Bafta.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Arcurile au fost date jos dupa ce s-a rupt piesa. nu erau puse asa.

 

O sa ma mai gandesc si o sa iau o decizie. Multumesc pentru toate sfaturile date :)

 

Daca ai prieten sau in familie pe cineva care are tangenta cu prelucrarea metalelor ar fi super sa-ti faca din otel , sau sa toarne din cupru ?

 

Duraluminiu centrifugat se toarna la fabrici de pantofi in atelierele care au scule ptr matritze , dar e mai greu sa mai gasesti unde se fabrica matritzele ptr talpa de pantofi. Acestia au si scule de corr\odat electric cu care poate sa faca orice forma dorita chiar din otel super dur.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.