www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Ofera Cineva?


Guest metal queen
 Share

Recommended Posts

Guest metal queen

Eºti din Bucureºti ºi ºtii sã cânți bine la chitara (clasicã) ? Eºti dispus sã ții cursuri pentru o fãtucã neinteresatã de mari performanțe în domeniu, dar care vrea sã învețe sã cânte din dorința de a rezona cât mai bine cu "muzica sferelor"? (numai partea de la final e o glumã) :) Deții (cel puțin) un strop de înțelegere a vieții studențeºti? sau... cunoºti pe cineva care ar întruni aceste condiții?

 

... atunci aºtept un semn de la tine. Aici. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Scuza-ma de interventie, dar nu esti cam mica sa ti-o amintesti pe Sandy Belle? :D

Daca esti nascuta in 1992, cum deduc din ID-ul de Yahoo din profil, cred ca te uitai

la desenele respective cindva intre prima si a doua olita. Asta daca nu cumva ma

inseala pe mine memoria si au fost difuzate prin '90.

 

In rest, multa bafta! Sper sa-ti gasesti un profesor :)

 

 

Sa stii ca sandy e pe net, din pacate in alte limbi, dar ma bucur ca vad si persoane din generatia de "dupa ea" care stiu de aceste minunate desene cu care multi ne-am petrecut copilaria :D

Acum, nu cred ca varsta e un baraj.Putea sa intre aici la anii ei si sa spuna ca mediteaza in chitara.Nu era absurd.Am cunoscut pustoaica de 16 ani in zilele noastre care canta super bine, si cunoaste si teorie...Iar din ce-am inteles, pustoaica vrea sa invete.Sa-mi fie cu iertare daca gresesc...

 

Ontopic: eu pot sa te ajut cu documentatie, daca vrei...niste carti, cd-uri, etc, care m-au ajutat si pe mine acum ceva ani sa inteleg cu ce se mananca pasiunea asta :) Asa ca, da si cauta si pe net, si sapa si pe forumul asta, ca poti sa inveti sa canti si singura, fara un profesor...e drept, odata si-odata tre sa iti arate cineva una si alta, dar astia pot fi si amici care canta bine, nu neaparat profesor...Parerea mea :)

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
Scuza-ma de interventie, dar nu esti cam mica sa ti-o amintesti pe Sandy Belle? :D

Daca esti nascuta in 1992, cum deduc din ID-ul de Yahoo din profil, cred ca te uitai

la desenele respective cindva intre prima si a doua olita. Asta daca nu cumva ma

inseala pe mine memoria si au fost difuzate prin '90.

 

In rest, multa bafta! Sper sa-ti gasesti un profesor :D

 

Într-adevãr, ID-ul metal_queen_1992 este al meu, dar asta nu înseamnã cã m-am nãscut în 1992! :) Din motive absolut subiective am ales, totuºi, anul ãsta. Chiar ºi aºa, tot aº fi "micã sã mi-o amintesc pe Sandy Belle", cea din desenele animate cu acelaºi nume :)

În primul rând, dacã tot ai adus în discuție subiectul ãsta, o sã-ți spun ºi povestea : când eram la grãdinițã îmi plãcea foarte mult o bluzã pe care mi-o fãcuse mama cadou. Pe ea era imprimatã o fetițã cu pãrul blond care, într-un fel sau altul era un ideal (pentru mine). Nu ºtiu exact de ce. Poate pentru cã era gingaºã ºi drãgãlaºã :D

În al doilea rând, numele meu real (nu mã cheama metal_queen, în caz cã ai dubii) e apropiat, ca sonoritate - într-o oarecare mãsurã - cu acela al lui Sandy Belle ºi, dat fiind cã-mi plãcea atât de mult personajul închipuit, mama îmi spunea câteodatã, ca alint, Sandy Belle.

În al treilea rând, poate te-ai uitat ºi pe blogul meu (cu acelaºi nume de Sandy Belle). Dar, s-ar pãrea cã nu. Altfel ți-ai fi format o pãrere clarã asupra etãții mele.

 

p.s. încã nu mi-am gãsit profesor. încã mai aºtept. poate sã pice ceva din cer. de la providențã :)

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
1. Apreciez diacriticile. Eu n-am rabdare sa scriu frumos.

 

Am scris cu diacritice în special pentru cã momentan sunt obligatã sã fac o scrisoare de intenție pentru un post de Copywriter la o organizație virtualã (e o temã pentru facultate, nimic "serios"). Pânã-n ora 00:00 trebuie trimisã. E ultima zi. Aºa-mi place: sã mã complac :) pe ultima sutã de metri, târâº-gropiº... era deja selectatã opțiunea dicționarului român. Pe de altã parte, mãrturisesc, fie, cã-mi place "sã se vadã frumos ce am scris" (dintr-un soi de snobism - pe care nu mã sfiesc sã mi-l recunosc, dar asta dintr-un fel de subapreciere care, în subsidiar, e o subestimare, ce ar viza, de fapt, o supraapreciere):)

 

...ºi restul e tãcere, nu de alta dar vãd cã a deviat suficient de mult discuția încât ar merita mutatã într-o "fun area". Gata. Voi trece în celãlalt registru.

Edited by metal queen
Link to comment
Share on other sites

Nu e mare diferenta intre a canta dupa o partitura de chitara clasica si una,folk,pop,rock, ce vrei tu(daca stau bine si ma gandesc nu e nici o diferenta:P )

Gaseste pe cineva sa te invete notele, sa canti la chitara si apoi poti lucra singura piese pentru chitara clasica(din cate stiu au aparut si tab-uri pentru aceste piese ,deci e mult mai simplu)

 

Problema ta e ca si rezolvata :)

Gaseste un prof de chitara si restul vine de la sine

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
si tot n-am inteles-o p-aia cu muzica sferelor

Treburi cu pitagoreicieni, bre :)

Acum, lasand gluma la o parte, din ce-mi aduc aminte, Gheorghe Zamfir si-a facut doctoratul in transmiterea sunetelor intr-un anumit fel, si povesti cu sfere ale unei inalte constiinte, la nai, diverse tehnici de suflat in instrument, etc...a explicat el odata la TV cum sta treaba, si nu am inteles mare lucru, dar cert e ca-i iese, si inca al naibii de bine :)

 

Ontopic: pustoaico, eu zic sa faci rost de o chitara, fie ea si mai de doamne-ajuta, sa sapi pe aici sa inveti cum se citesc tab-urile(pt inceput) si cum vin notele, si sa te apuci sa zangani acorduri de inceput...acorduri gasite tot pe net.Dar intai tre sa inveti sa citesti un tab, ca p'astea le gasesti pe toate drumurile la ora actuala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
da' tu vrei sa inveti bach sau rapa?

 

si tot n-am inteles-o p-aia cu muzica sferelor

 

1. beethoven :)

 

2. lui ciocãnel (mi-am permis aceastã distorsionare a nikname-ului din purã simpatie, nu din alt motiv) i-am rãspuns într-o manierã personalã, în alt câmp virtual din conglomeratul internautic. deºi îl avertizasem cã pentru a înțelege acest concept de "muzicã a sferelor", ar trebui sã-i fac o scurtã introducere în 6 volume, a continuat - cu înverºunare - sã-ºi exprime curiozitatea. sper cã s-a lãmurit, într-un final. acum ºtie ce are de fãcut. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
Nu e mare diferenta intre a canta dupa o partitura de chitara clasica si una,folk,pop,rock, ce vrei tu(daca stau bine si ma gandesc nu e nici o diferenta:P )

Gaseste pe cineva sa te invete notele, sa canti la chitara si apoi poti lucra singura piese pentru chitara clasica(din cate stiu au aparut si tab-uri pentru aceste piese ,deci e mult mai simplu)

 

Problema ta e ca si rezolvata :)

Gaseste un prof de chitara si restul vine de la sine

 

 

...dupã lupte seculare care au durat o sãptãmâna, am gãsit ºi prof de chitara, slavã domnului! :) m-am apucat de treabã.

mulțumesc celor care au binevoit sã-mi rãspundã. s-ar pãrea cã aceastã discuție se încheie aici (de altfel, cât se poate de previzibil, nu?) ...

 

dar distracția abia acum începe! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
pai oricum asa ma cheama (a n oara cand spun chestia asta cuiva =)) )

 

mãi eu n-aveam de unde sã ºtiu cã aºa te cheamã (ºi nici alții care nu te cunosc). corect ar fi fost sã-ți spun CiocanelBloodyCIocanel, cã doar ãsta e numele tãu de "scenã" de pe aici. eu însãmi sunt metal_queen :)

 

p-->k A

p(1)-->k(1) A

p(2)-->k(2) A

................

p(n)-->k(n) A

=> p-->k+1 (A)

aºa cã va exista ºi a n+1 oarã când vei spune chestia asta cuiva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
p-->k A

p(1)-->k(1) A

p(2)-->k(2) A

................

p(n)-->k(n) A

=> p-->k+1 (A)

aºa cã va exista ºi a n+1 oarã când vei spune chestia asta cuiva

 

Cum de ti-a iesit tie concluzia asta? Ce ai vrut sa zici? :) Si ce legatura are asta cu subiectul topicului?

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
Cum de ti-a iesit tie concluzia asta? Ce ai vrut sa zici? :) Si ce legatura are asta cu subiectul topicului?

 

nu mã lua în seamã, am gândit cu voce tare...ã pardon, am scris ce mi-a trecut prin minte. de altfel, vãd cã asta e legea pe aici.

valabilã e doar concluzia.

Edited by metal queen
Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Cert e ca entropia acestui thread creste ca Fat Frumos.

Hahaaa...asta e ca aia....crestea fat frumos intr-un an cat altii in 10.... :)

 

 

Si la 6 ani a murit :)

 

Asa-i primavara...

Ce chestie...credeam ca numai la motociclisti e asa pe timp de iarna, dar vad ca se presteaza si la chitaristi :D

Foarte tare...

 

@Initiatoare: matematica? :) Calculeaza repede:

"Pe la ecuator pamantul este "incins" cu un cerc din sarma.Se mareste lungimea acestui cerc cu 1m. si se departeaza echidistant de pamant.Poate trece o pisica pe sub sarma ?" :D

 

PS: scuzati offtopicul...

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

@Initiatoare: matematica? :) Calculeaza repede:

"Pe la ecuator pamantul este "incins" cu un cerc din sarma.Se mareste lungimea acestui cerc cu 1m. si se departeaza echidistant de pamant.Poate trece o pisica pe sub sarma ?" :)

 

PS: scuzati offtopicul...

 

 

Mr_ORL, you have a firm grasp of the obvious.

 

(40075036,535 + 1) / 2π - 6378140 = cam 15 cm, deci ar putea. Depinde cat de grasa e pisica.

 

 

Da bre, m-ati facut sa calculez si eu :) Tare treaba, nu m-as fi asteptat.

Link to comment
Share on other sites

Guest metal queen
Cred ca acest topic poate fi redenumit, lejer, "Ganduri razlete 2" :)

 

 

ok. ºi cine poate sã facã asta? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Mr_ORL, you have a firm grasp of the obvious.

 

(40075036,535 + 1) / 2π - 6378140 = cam 15 cm, deci ar putea. Depinde cat de grasa e pisica.

Felicitari :)

 

 

Da bre, m-ati facut sa calculez si eu :) Tare treaba, nu m-as fi asteptat.

Imi cer scuze inca odata pt offtopic, dar stii ce-i genial la faza cu calculul si problema aia?

Inafara de varianta cunoscuta cu spatiul cosmic, asta ne arata cat de mici suntem, ca planeta...si e o prelungire a ecutaorului cu doar un metru :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.