www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Amp + E-guitar = Love?


Guest andrei260293
 Share

Recommended Posts

Guest andrei260293

Pun si eu o intrebare in numele unui tovaras plecat in America. Recent a achizitionat un Epiphone Les Paul Chameleon, si ar vrea sa stie daca merge amplificat printr-un amp de chitara bass model Fender Rumble (15W).

Link to comment
Share on other sites

Contrazicandu-i pe cei de mai sus

 

Am mai spus asta si o sa o tot spun pana se prinde.

 

Nu exista decat doua diferente, electronic, constructiv si functional intre ampurile "de bass" si "de chitara"

 

1. Difuzorul [ si implicit cabinetul ]

 

2. Frecventele centrale si de taiere pe cateva filtre.

 

Concluzie : E un amplificator. Audio. Poate o sa sune un pic "altfel". Dar NU exista nici o problema. Sunt perfect compatibile si interschimbabile.

Link to comment
Share on other sites

sunt oameni carora le place mai mult cum suna chitara prin un amp de bass :) - si nu suna mai prost, suna diferit -

 

desi intr-adevar, combinatia inversa nu e prea reusita, tot difuzoarele sunt de vina :)

ca o completare, vedeti ampurile de chitara Fender Bassman

 

fiti seriosi oameni buni, e vorba de 15 W, e clar ca ii va trebui doar pt studiu acasa unde, sincer, poti merge si pe un sunet putin mai diferit, dar acesta se poate face foarte usor ascultabil doar rotind butoanele alea de EQ....wtf? chiar credeti ca vrea sunet de petrucci cu un ampt de 15 W, va rog eu trezirea

Link to comment
Share on other sites

Diful de chitara are F rezonanta pe la 100 Hz si functioneaza pana pe la 5000Hz , coarda 6--E2 aprox 81Hz ,pana la tasta 22 pe coarda 1 -- D6 aprox 1200 Hz.

 

Basul suna mai jos E1 aprox . 40,...Hz. pana pe la 300Hz este suficient un dif ce functioneaza pana pe la 3000Hz

 

In unele boxe de bas se monteaza difuri de banda mai larga si suna cumva si chitara.

 

Statiile de chitara nu prea suna ptr chit bass , dar statiile de bas majoritatea functioneaza ptr chitara .

 

N-o sa ai timbrul specific chitarei caci apar prea multe joase ,dar jazzistilor le place sunetul mai moale mai inchis.

Link to comment
Share on other sites

la un prieten (nu mai tin minte exact sculele) un amp marshall (pe lampa) chitara pe cabinet de bass suna de mi-au dat lacrimile de ciuda ca eu nu pot sa-mi cumapr asa ceva.... zicea ca investitia era cam 3000E.

 

nu era chiar ontopic: scuze pentru asta

Edited by firebird
Link to comment
Share on other sites

Contrazicandu-i pe cei de mai sus

 

Am mai spus asta si o sa o tot spun pana se prinde.

 

Nu exista decat doua diferente, electronic, constructiv si functional intre ampurile "de bass" si "de chitara"

 

1. Difuzorul [ si implicit cabinetul ]

 

2. Frecventele centrale si de taiere pe cateva filtre.

 

Concluzie : E un amplificator. Audio. Poate o sa sune un pic "altfel". Dar NU exista nici o problema. Sunt perfect compatibile si interschimbabile.

Tu vrei sa-mi spui ca daca bag un bass pe ampu meu de chitara (12", 65W) no sa patzeasca nici pe naiba nu ? De aia de cand mi-am pus corzi de 7 string imi bariaie difuzoru de parca vrea s-o ia la fuga cand dau volumul peste 7 (pe distorsie).

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Tu vrei sa-mi spui ca daca bag un bass pe ampu meu de chitara (12", 65W) no sa patzeasca nici pe naiba nu ? De aia de cand mi-am pus corzi de 7 string imi bariaie difuzoru de parca vrea s-o ia la fuga cand dau volumul peste 7 (pe distorsie).

 

You playing dumb or what ? Ampu' n-o sa aiba nici pe dracu.

 

Contrazicandu-i pe cei de mai sus

 

Am mai spus asta si o sa o tot spun pana se prinde.

 

Nu exista decat doua diferente, electronic, constructiv si functional intre ampurile "de bass" si "de chitara"

 

1. Difuzorul [ si implicit cabinetul ]

 

2. Frecventele centrale si de taiere pe cateva filtre.

 

Concluzie : E un amplificator. Audio. Poate o sa sune un pic "altfel". Dar NU exista nici o problema. Sunt perfect compatibile si interschimbabile.

 

Asa-i mai bine ?

Link to comment
Share on other sites

Distorsul pe frecvente joase cantate in acord suna infect. Asta daca nu vrei drone (parerea mea).

Chitara in amplificator de bas poate suna genial in functie de cantiatea de drive bagata (de preferinta cat mai putin) si efectele folosite.

Cantate in acord ? /:) open chords sau ce naiba ? frate nu cred ca mi-am dat chitara tocmai in La sa cant folk.

 

Am sa ma apuc sa cant HC cu chitara acordata in F# si cu overdrive, o sa sune demential de fara OO :>.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.