www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampi Bune Pt. Amplificator?


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Salut, am si eu intrebare adresata celor care chiar se pricep: care din urmatoarele lampi sunt bune pentru a imi face un amp.

Daca se poate marcati si voi pe poza cu un "x'' si upladati poza aici.

Eu nu mai am amp pt. ca s-a stricat si de aceea sunt disperat sa stiu care lampi pot fi folosite.

Daca iau un radio pe lampi (ma duc sambata sa il iau de la tara), pot sa folosesc traful de intrare si iesire de la el plus sa schim vre-o lampa de pe el daca e moarta si sa inlocuiesc cu ceva din poza?

Mentionez ca nu toate lampile au 7 pini dupa cum se vede in poza.

Va multumesc pentru ajutor.

post-5050-1235049412_thumb.jpg

post-5050-1235049445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai ce face cu ele. Din poza toate par sa fie in o stare destul de avansata de uzura.

 

totusi, daca vrei, fa o lista cu numele lor si poate te putem ajuta. De exemplu, cum a zis karpi mai sus, 6pi3c [=6P3S] poti folosite in etajul final al unui amplificator. Celelalte 2 mari de langa ele seamana cu niste 6L6GC.

 

[just in case : [pi]=P, [H]=N, [C]=S sunt cele mai des intanite.]

Link to comment
Share on other sites

Trebuiesc verificate la un catometru sau intr-o statie functionala... dar cel mai bine la catometru.. chiar daca arata mai afumate nu sunt neaparat terminate... eu nu am vazut nici un ECC pe acolo... cel mult pot sa fie tuburi din seria 6n2 sau 6n1.... care sunt destul de ok ca preamp dar, partea de filament este putin diferita de a ECC-urilor (si tensiunea de alimentare este diferita cele rusesti din seria 6n2 si 6n1 se alimenteaza numai la 6.3v)

Link to comment
Share on other sites

3p57-2 o bucata.

otk-14 doua.

6h8c patru.

6p1p-vIII 58 una.

alea mici- 6x1p-58 x-ul e cu 3 linii nu cu doua. am multe rau.

5u4c-xI-64( u este ca semnul micro)- am doua.

6p3c-II.

6p3c-IV doua.

6p8c-doua.

6x8-qtk-3 una

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

conform catalogului meu de tuburi 6P3C sunt tetrode militare rusesti si au viata pe la 20000 de ore.

6P3C sun echivalente cu 6v6gc si iti dau ~5Win clasa A(SE) si ~12W in clasa AB(PP).

 

pt preamp ai nevoie de niste triode (ecc83/12ax7, ecc82/12au7, ecc81/12at7).

 

foarte important: transformator de iesire

 

iti ofer o schema buna, am incercat-o si merge:

post-2089-1235057074_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi 6P3S-urile, daca sunt bune

6N8s dubla trioda ... ok, relativ .. e mai buna de driver SRPP pentru final, sa zicem

cele doua 5u4c sunt lampi redresoare, bune de rectificare pe lampa

6j1p si 6j2p, mini-pentode, merg si ele la un preamplificator, cu putina atentie

6p1p - trioda si tetroda in acelasi balon, dar putere 1-2 w

 

Dar arata cam rau ce ai tu acolo ... trebuie testate

Link to comment
Share on other sites

Am venit cu magaoaia acasa, imi spune si mie cineva va rog ce imi trebuie sa il fac amp pe lampi?

In afara de intrararile audio plus cateva potentiometre ce ii mai trebuie?

Am dat jos capacul din spatele radioului si am vazut ca doata partea electrica e montata deja pe o ''cutie'' de metal ca la head-urile de amp asa ca presupun ca nu mai e nevoie sa confectionez una.Am si un stabilizator, a zis bunica mea ca il folosea pt radio, mai trebuie sa il folosesc dupa ce fac headu?(e separat cu o "rotita'' cu care schimbi voltajul parca.

Poate sa imi dea si mie cineva cateva detalii despre el?

Eu cred ca e de prin 1957, are lampile in stare perfecta, nu are mai mult de 1000 ore la activ de folosire.

Am mai dezmembrat un tv pe lampi tot cam din acea perioada si am gasit niste lampi Tesla si Tungstunen parca, pot sa le folosesc si pe ele la fabricarea altui head?Am dat si transformatoarele jos de pe tv, pot sa le folosesc?

Acum in total am cam 40 de lampi in afara de cele din radio si vreau sa vad care functioneaza, poate sa ma ajute careva? (contra cost)

Multumesc.

post-5050-1235321358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am venit cu magaoaia acasa, imi spune si mie cineva va rog ce imi trebuie sa il fac amp pe lampi?

In afara de intrararile audio plus cateva potentiometre ce ii mai trebuie?

Am dat jos capacul din spatele radioului si am vazut ca doata partea electrica e montata deja pe o ''cutie'' de metal ca la head-urile de amp asa ca presupun ca nu mai e nevoie sa confectionez una.Am si un stabilizator, a zis bunica mea ca il folosea pt radio, mai trebuie sa il folosesc dupa ce fac headu?(e separat cu o "rotita'' cu care schimbi voltajul parca.

Poate sa imi dea si mie cineva cateva detalii despre el?

Eu cred ca e de prin 1957, are lampile in stare perfecta, nu are mai mult de 1000 ore la activ de folosire.

Am mai dezmembrat un tv pe lampi tot cam din acea perioada si am gasit niste lampi Tesla si Tungstunen parca, pot sa le folosesc si pe ele la fabricarea altui head?Am dat si transformatoarele jos de pe tv, pot sa le folosesc?

Acum in total am cam 40 de lampi in afara de cele din radio si vreau sa vad care functioneaza, poate sa ma ajute careva? (contra cost)

Multumesc.

Sunt colectionari ce cauta asemenea aparate , probabil valoreaza mei mult asa decat sa-l strici !

 

Ia orienteaza-te pe net .

 

ceva keyword..........old radio collectioner...........vintage radio .....Ural57.....sau asa ceva ...cu Google

 

http://rw6ase.narod.ru/u/ural/ural57.html

 

sub poze intr-una din linkuri este schema ce se poate vizualiza cu "dejavu"

 

 

piesa de muzeu !!

 

http://www.rv3bc.narod.ru/RX/radOl/ural57.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sunt colectionari ce cauta asemenea aparate , probabil valoreaza mei mult asa decat sa-l strici !

 

Ia orienteaza-te pe net .

 

ceva keyword..........old radio collectioner...........vintage radio .....Ural57.....sau asa ceva ...cu Google

 

http://rw6ase.narod.ru/u/ural/ural57.html

 

sub poze intr-una din linkuri este schema ce se poate vizualiza cu "dejavu"

 

 

piesa de muzeu !!

 

http://www.rv3bc.narod.ru/RX/radOl/ural57.htm

 

 

 

Da este perfect la fel cu cel care are ''catifeaua'' de la pickup albastra, multumesc mult pentru link, mi-a spus bunica mea ca l-a cumparat de la o rusoaica prin 1961-1962 si ca l-a folosit f putin, am si stabilizatorul cu care il folosea, tot din aceeasi perioada.

Mentionez ca nu are nici o problema, m-a uitat in el si are lampile in stare foarte buna.

Am vazut in poze ca aparatul lor are o lampa in minus.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in el si am urmatoarele tipuri de lampi:

 

6e5s

6k3

6is3

6g2

6t4s

6a7

le-am tradus dupa alfabetul rusesc.

 

Daca aparatul nu are valoare macar cat cel mai ieftin amp full tubes nu il dau, il transform eu in amp deoarace porcaria mea pe tranzistori a murit si daca e nevoie sa schimb pe viitor vre-o lampa am cate una din fiecare in plus.

Din ce am citit pe net sar sigur de 10W reali cu el, mie imi convine pentru ca il fac head si o sa imi cumpar cabinet separat in functie de puterea finala.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in el si am urmatoarele tipuri de lampi:

 

6e5s

6k3

6is3

6g2

6t4s

6a7

le-am tradus dupa alfabetul rusesc.

 

Daca aparatul nu are valoare macar cat cel mai ieftin amp full tubes nu il dau, il transform eu in amp deoarace porcaria mea pe tranzistori a murit si daca e nevoie sa schimb pe viitor vre-o lampa am cate una din fiecare in plus.

Din ce am citit pe net sar sigur de 10W reali cu el, mie imi convine pentru ca il fac head si o sa imi cumpar cabinet separat in functie de puterea finala.

 

Daca ai gasi pe net un colectionar cred ca ti-ar da ceva banuti pe ea .Asa ceva nu se distruge este piesa de muzeu destul de rara , putine au ramas intacte din '57 .

 

Afara se cumpara tot felu de obiecte de muzeu caci i-si aranjeaza camera de epoca , cu mobila si "instalatii" de epoca , sau pur si simplu colectioneaza aparate vechi.

 

Numai ca asta implica timp ca sa cauti,

 

Avand pickup inseamna ca ere un preamp sau circuit ptr a se folosi ca si amplif .

 

DAR!!!! prin ani 40-50 se faceau aparate radio populare cu economie la materiale .

Trebuie schema , am pus linkul ( eu nu am softul ca sa vad versiunea de compresie "dejavu" ).

 

Trebuie controlat sa nu fie cu "AUTOTRANSFORMATOR"!!! caci in acestcaz sasiul are contact direct cu reteaua de 230V alternativ !!!!!!

 

Nu ai ce sa faci cu transformatorul de iesire ptr tuburile 6Pi 3C , Ptr fiecare tip de tub trebuie calvulat traful de iesire !!

 

Ai putea sa folosesti aparatul fara sa strici nimic pe pozitia de pickup , eventual este nevoie de un preamp daca sensibilitatea este mica.( doza piezzo de la pickup da semnal mare ).

 

Nu am vazut intrare auxiliara acest lucru m-a pu spe ganduri in legatura cu clasa de protectie !Dar s-ar putea ca nu are intrare auxiliara de amplificare deoarece are pickup incorporat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.