www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kirk hammett e tare sau nu?


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dean fabrica originalul.

 

asa, thanx for tha information :)

 

Adi, tin sa-ti zic ca m-am inselat :). M-am uitat azi din nou la concert, si Hammett chiar are un Les Paul negru. Se vede ca scrie pe el Gibson (daca te uiti cu atentie :)).

 

Apropo, aveam un filmulet pe calc, cu Hammett si chitarile lui. Si erau toate chitarile puse intr-un stand, si ii luau unii interviu unui tip, unu care cica avea grija de chitari, le ingrija. Si, apare ala cu capul unei chitarii LTD in mana, si zice, asta s-a rupt cand Kirk a scapat chitara pe scena, dar deoarece lui ii plac atat de mult chitarile si nu vrea sa le schimbe, trebuie sa fac rost de o parte la fel, pe care sa o lipesc cu super glue. Si tipul vorbea serios, chiar a lipit-o !!! Frate, nu-mi venea sa cred. Si mai erau vro 2-3 chitari tot asa lipite cu glue.

Faza e pe bune, deci nu glumesc. Pacat ca nu mai am filmuletul, dar sigur il gasiti pe DC++ :(

Link to comment
Share on other sites

Hihi, asa e am vazut si eu zilele astea intr-o poza Gibson-ul ala. Se pare ca nu exista mare chitarist care sa nu aiba si un Gibson...

 

Despre chestia cu lipitul chitarelor... stiam. Nu fi asa surprins, oamenii astia stiu mai bine ca atunci cand gasesti instrumentul care te multumeste pe deplin faci tot ce poti sa-l pastrezi. De exemplu Hetfield a cantat pe o copie de Gibson Flying V pe care a cumparat-o cu 200$ pe primele 3 albume, si a renuntat la ea doar cand s-a rupt in mod ireparabil.

Link to comment
Share on other sites

Nu fi asa surprins, oamenii astia stiu mai bine ca atunci cand gasesti instrumentul care te multumeste pe deplin faci tot ce poti sa-l pastrezi.

hmmm.. pai, mah, daca e custom made, inteleg, dar daca e standard, daca se strica, nu poate sa-si ia alta? ca e acelasi lucru, sau aia ii place lui, ca are amintiri pe ea :).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest ExTrode
Btw, daca tot e thread Metallica.. va place Symphony & Met?

 

Sincer e singurul album de rock/pop/... + orchestra care chiar imi place.

si Vai a cantat cu orchestra, si Malmsteen a cantat cu orchestra... daca nu ma insel si Deep Purple si Brian Setzer

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa aud ce pareri aveti despre Kirk Hammett, lead guitaristul de la Metallica. Eu zic , ca intra cel putin in top 10.

 

P.S. Si vreau sa stiu ce credeti despre chitarile lui? Mie imi plac les paul-urile lui si un fel de ibanez nu stiu ce e dar ii zice " The Spider ". WAW

 

TOP 10 ?????? unde ce top , sunt multe topuri .In topul lui Metalica o fi cel mai tare .

 

Nu se numara printre chitaristi de seama , este numai vestit .

 

Cu niste riffuri , vre-o dou balade care sunt mai reusite ( atat ) si fara voce este un personaj minune , este o minune cum dracu a ajuns in topuri ? dar iata ca nu numai la noii sun anomalii in lumea artistica .Bagaretii se strecoara peste tot .

Link to comment
Share on other sites

asa, thanx for tha information :)

 

Adi, tin sa-ti zic ca m-am inselat :) . M-am uitat azi din nou la concert, si Hammett chiar are un Les Paul negru. Se vede ca scrie pe el Gibson (daca te uiti cu atentie :) ).

 

Apropo, aveam un filmulet pe calc, cu Hammett si chitarile lui. Si erau toate chitarile puse intr-un stand, si ii luau unii interviu unui tip, unu care cica avea grija de chitari, le ingrija. Si, apare ala cu capul unei chitarii LTD in mana, si zice, asta s-a rupt cand Kirk a scapat chitara pe scena, dar deoarece lui ii plac atat de mult chitarile si nu vrea sa le schimbe, trebuie sa fac rost de o parte la fel, pe care sa o lipesc cu super glue. Si tipul vorbea serios, chiar a lipit-o !!! Frate, nu-mi venea sa cred. Si mai erau vro 2-3 chitari tot asa lipite cu glue.

Faza e pe bune, deci nu glumesc. Pacat ca nu mai am filmuletul, dar sigur il gasiti pe DC++ :D

 

Da era un Gibson Les Paul negru si stiu ca a cantat intr-un concert cu acea chitara Fade To Black(melodia mea de suflet), de atunci sunt mare admirator Gibson.

Link to comment
Share on other sites

vad ca majoritatea de pe aici stiu numai de Satriani, Vai, Petrucci si Malmsteen. Fara suparare dar sunt ghitaristi care ii pun in umbra pe astia. Aruncati un ochi la Allan Holdsworth, Guthrie Govan, Greg Howe, Eric Jhonson, Brett Garsed si altii.

 

Fara suparare, dar ce legatura au gusturile majoritatii de pe aici cu Kirk Hammett?

 

Cine-i Eric Jhonson?

Link to comment
Share on other sites

+1

 

:)

 

Sincer dupa concertul de pe 23, nu se poate afirma ca este un chitarist bun.In fond metallica nu are cine stie ce instrumentisti, si de altfel nu se bazeaza pe asta.Metallica e cool pentru ca au piese bune, that's all.

 

 

ceva de genul asta. nici the Edge nu e super chitarist dar tot te lasa cu gura cascata.

si daca acum va luati de hammett ca nu face acrobatii sunteti hateri. nu este metallica formatia pt asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.