www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Doze De Heavy Metal Pentru Un Ibanez


Guest sith
 Share

Recommended Posts

Salut!

Sunt posesor de Ibanez 1820X GK si m-ar interesa sa-mi schimb dozele.Momentam am V7 si V8 de la Ibanez si caut doze pentru riffuri si solouri de Heavy Metal.

Daca sunt cunoscatori, astept propuneri.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

V8 si V7 sunt doze destul de bune. Esti sigur ca acolo e buba? Ce pedale/amp/boxe urmeaza dupa chitara?

 

Faina chitara ti-ai tras :)

 

 

Merci.Dupa chitara urmeaza un Amp Peavy Valveking 212 si un footswitch.Nu folosesc alte pedale.

Bine, trebuie sa-mi schimb si corzile de altfel.

Stiu ca sunt doze bune dar m-ar interesa ceva mai bun, next level sa-i spunem.

Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi mai multe variante in functie de preferintele tale :

 

Dimarzio:

Tone Zone( B ) / Air Norton(n) (asa sunt echipate 90% din J-Custom-uri si mai nou zona superioara a seriei Prestige(modele 2009))

Evolution combinat in neck tot cu un evolution sau cu un PAF Pro

 

SD:

JB / Jazz

Custom 5/ '59

Full Shred in bridge cu un 59 sau Jazz in neck....

 

Astea ar fi sa zicem cele mai uzuale...desi sunt o infinitate de combinatii de doze care s-ar mapa bine pe preferintele tale (Invader,Duncan Distorsion, Dimarzio Super Distorsion, X2N, Bill Lawrence L500XL, si multe, multe altele)...

 

La faza asta cu dozele nici nu stiu cum e mai bine sa le alegi...pentru ca e imposibil sa le incerci pe toate pe chitara ta...ar insemna o munca imensa si bani foarte multi...asa ca eu iti recomand sa te ghidezi spre ce aleg producatorii de chitare pentru ca mai mult ca sigur le aleg in functie de rezonanta specifica dictata de forma fiecarei chitare, lemn utilizat, tip de bridge, si caracteristicile de suntet pe care vor sa le evidentieze...deci eu zic ca cea mai buna varianta ar fi un Tone Zone / Air Norton ( J-Custom) , Evolution( B )- Evolution( n )(JEM) sau PAF PRO( B )-PAF PRO( n ) (PGM)..

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

TriVarzio, SD si [cat de mult imi plac mie] EMG sunt la acelasi nivel cu V#-urile.

 

Doze "next level" incep cu Lace Sensor, si sunt o gramada.

 

Pentru "riff-uri si solo-uri" cauta din categoria Lundgren, Bareknuckle ...

 

Sau poti sa te integrezi in turma, cu Ibanez + SD sau DiMarzio

Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi mai multe variante in functie de preferintele tale :

 

Dimarzio:

Tone Zone( B ) / Air Norton(n) (asa sunt echipate 90% din J-Custom-uri si mai nou zona superioara a seriei Prestige(modele 2009))

Evolution combinat in neck tot cu un evolution sau cu un PAF Pro

 

SD:

JB / Jazz

Custom 5/ '59

Full Shred in bridge cu un 59 sau Jazz in neck....

 

Astea ar fi sa zicem cele mai uzuale...desi sunt o infinitate de combinatii de doze care s-ar mapa bine pe preferintele tale (Invader,Duncan Distorsion, Dimarzio Super Distorsion, X2N, Bill Lawrence L500XL, si multe, multe altele)...

 

La faza asta cu dozele nici nu stiu cum e mai bine sa le alegi...pentru ca e imposibil sa le incerci pe toate pe chitara ta...ar insemna o munca imensa si bani foarte multi...asa ca eu iti recomand sa te ghidezi spre ce aleg producatorii de chitare pentru ca mai mult ca sigur le aleg in functie de rezonanta specifica dictata de forma fiecarei chitare, lemn utilizat, tip de bridge, si caracteristicile de suntet pe care vor sa le evidentieze...deci eu zic ca cea mai buna varianta ar fi un Tone Zone / Air Norton ( J-Custom) , Evolution( B )- Evolution( n )(JEM) sau PAF PRO( B )-PAF PRO( n ) (PGM)..

 

Merci mult de recomandari, acum ma uitam la dimarzio sa vad ce si cum.Am intrat pe site si mi-am dat seama ca sunt foarte multe variante dar ce mi-a iesit mie acolo la fin your pickup au fosty: Super Distorsion, Evolution, Super 3 si altele.

Ma gandeam eventual la niste EMG-uri, un EMG 81 combinat Cu 85, clasic de altfel dar nu stiu cum ar suna pe un Ibanez

Link to comment
Share on other sites

Acum fiecare are parerea lui in materie de instrumente, nu trebuie sa ne "intepam" ca facem parte din grupul Ibanez, Fender sau Gibson sau TOKAI.Eu voiam propuneri, sfaturi pe care sa le iau in considerare in face alegerea cea mai buna pentru ca mi-e destul de imposibil sa probez doze peste doze si sa fac combinari de n luate cate k, tocmai de asta am apelat la cunostinta altora.

Link to comment
Share on other sites

Sulitele "sar" doar la remarci de genul "aia e varza sau nu-ti lua d'aia ca au toti"...si nu cum ar fi corect sa auzi "mie imi place asta si asta si le folosesc pentru asta si asa suna".

 

Poti sa incerci si Lace Sensor dar ai grija ca intri in "turma" utilizatorilor de Lace Sensor. Ce porcarie :)

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sã-i recomandați omului niște doze, nu sã vã ironizați la nesfârșit. Bãșcãlia și sarcasmul nu-l ajutã în nici un fel pe cel care v-a cerut sfatul.

 

 

Merci de sustinere!E adevarat ca eu am intrebat ca sa aflu de la cei ce au incercat sau sunt posesori de diverse doze ca sa inteleg ce fel de sound au.Evident ca nu o sa gasesc aici toate raspunsurile pentru ca nu cred k exista un singur om care a incercat doze Dimarzio, SD, EMG si altele in toate combinatiile pe un Ibanez.

Astept pareri in continuare pentru ca nu vreau sa ma grabesc!

Multumesc tututror care m-au ajutat!

Link to comment
Share on other sites

Dacã scormonești prin posturile lui Cristi Gram o sã gãsești cam ce doze are pe Ibanezurile din dotare. Poate îți faci o idee.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=293932

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=294079

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=299419

Link to comment
Share on other sites

salutare:)

 

nu am ibanez insa folosesc combinatia Sd invader(bridge) si Sd jazz(neck) si sunt foarte multumit.forma chitarii este explorer(asta daca ajuta cu ceva)

 

incearca sa cautzi pe youtube sampler-uri cu diferite doze pe diferite chitare poate iti faci o idee cat de mica:)

 

succes mult in alegerea a ceea ce ti se potriveste cel mai bine

Link to comment
Share on other sites

salutare:)

 

nu am ibanez insa folosesc combinatia Sd invader(bridge) si Sd jazz(neck) si sunt foarte multumit.forma chitarii este explorer(asta daca ajuta cu ceva)

 

incearca sa cautzi pe youtube sampler-uri cu diferite doze pe diferite chitare poate iti faci o idee cat de mica:)

 

succes mult in alegerea a ceea ce ti se potriveste cel mai bine

 

Merci de sfat!

Am cautat pe youtube doar ca nu pre am gasit cine stie ce cu modelul meu de chitara!

Initial m-am gandit la EMG81 bridge cu EMG85 neck, dar am cautat pe siteul Dimarzio si ma gandeam la un D Sonic/Super3 pentru bridge si pentru neck un Tone Zone

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt posesor de Ibanez 1820X GK si m-ar interesa sa-mi schimb dozele.Momentam am V7 si V8 de la Ibanez si caut doze pentru riffuri si solouri de Heavy Metal.

Daca sunt cunoscatori, astept propuneri.

Multumesc anticipat!

 

ar merge pt bridge emg 85 cu mare succes, seymour duncan invader, Bill Lawrence XL500, sau daca faci rost de asa ceva....dar sansele sunt de 0,0000000000000000000000000001%... dozele de pe un washburn dime. alea sunt geniale. parerea mea. si in neck iti recomand seymour duncan jazz. in combinatie cu oricare doza enumerata mai sus. de la emg nici combinatia hz-h3 in bridge si hz-h4 in neck nu e rea. asa vine echipat standard ltd kh 203, si chitara e ok pt metale... acu depinde si ce sunet vrei tu exact. iar suna ok emg 60 in neck si emg 81 bridge. asta e combinatia lui Jim Root. poti sa te orientezi...spre o combinatie a unui chitarist care iti place tie....

numai bine :)

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

Ahm... here's a thought: mai bine ia-ti un EQ.

 

Inteleg ce zici si merci de sfat, dar as vrea totusi doze..oricum am reusit sa-mi fac oarecum o idee despre anumite doze.Nu cred ca un EQ m-ar ajuta chiar as mult.

Link to comment
Share on other sites

oricum interesant cum acum vreo 3-4 ani daca gaseai un SD sau Dimarzio era mare lucru si intrai in "elita" chitaristilor, iar acum brusc nu mai sunt bune, acum trebuie sa fie hand-made de x, ca e mai spalat pe maini, cu sarma din anul de gratie 1947 si plastic invechit 39 de ani lol. culmea e ca 30 de ani au fost bune dozele alea pt orice chitarist de pe planeta care a insemnat ceva. mi se pare mie sau e o moda copiata de la colegii din USA unde mai nou daca nu e frumos colorat si editie cat mai limitata nu mai e bun. poate pt ca dupa 30+ ani s-au saturat si ei de "acelasi lucru". noroc ca noua ne ia 2-3 ani sa ajungem unde ajung ei in 30 :)

sfatul cu pedala eq e de luat in seama

bafta

Link to comment
Share on other sites

oricum interesant cum acum vreo 3-4 ani daca gaseai un SD sau Dimarzio era mare lucru si intrai in "elita" chitaristilor, iar acum brusc nu mai sunt bune, acum trebuie sa fie hand-made de x, ca e mai spalat pe maini, cu sarma din anul de gratie 1947 si plastic invechit 39 de ani lol. culmea e ca 30 de ani au fost bune dozele alea pt orice chitarist de pe planeta care a insemnat ceva. mi se pare mie sau e o moda copiata de la colegii din USA unde mai nou daca nu e frumos colorat si editie cat mai limitata nu mai e bun. poate pt ca dupa 30+ ani s-au saturat si ei de "acelasi lucru". noroc ca noua ne ia 2-3 ani sa ajungem unde ajung ei in 30 :)

sfatul cu pedala eq e de luat in seama

bafta

 

 

nici eu n-as merge pe schimbatul dozelor...de principiu, daca vrei o chitara cu anumit tip de sunet, cauta una care are dozele x din fabrica...daca ibanezu tau ar fi sunat mai bine cu alte doze, stai linistit ca ii puneau ei din fabrica si o vindeau mai scump...mi-au trecut multe chitari prin mana si pana acum nu am auzit mai mult de 2 care sa sune mai bine dupa inlocuirea dozelor...gaseste alte combinatii, stiu ca acum ti-ai propus si e greu sa renunti la asta pana nu pui tu mana la treaba si incerci sa vezi cum e, de altfel nici nu e rau, mai bine experimentezi decat sa iei de aici niste prejudecati :)...dar o sa te coste bani....a, si ca sfat referitor la doze, orice chitarist cu experienta imi va da dreptate: intre dimarzio si seymour, ia-ti dimarzio...costa cu intre 20 si 30% mai mult, dar crede-ma ca face :)

Link to comment
Share on other sites

Merci mult de recomandari, acum ma uitam la dimarzio sa vad ce si cum.Am intrat pe site si mi-am dat seama ca sunt foarte multe variante dar ce mi-a iesit mie acolo la fin your pickup au fosty: Super Distorsion, Evolution, Super 3 si altele.

Ma gandeam eventual la niste EMG-uri, un EMG 81 combinat Cu 85, clasic de altfel dar nu stiu cum ar suna pe un Ibanez

 

Daca vrei sa canti numai cu distors (desi nu stiu daca'i ok) cred ca e buna varianta cu 81-85 (un bun prieten foleseste pe una din chitari-ibanez) suna destul de plin avand output mare, insa pe clean iti cam murdaresc sunetul (mie cel putin nu'mi plac)Un alt dezavantaj ar fi faptul ca trebuie sa le "adaptezi" pentru chitara ta (loc de baterie,etc) pierzand si pozitia dozei midle, trecand astfel swich'ul de la pozitia 1 la 5. Si eu ca toata lumea probabil am avut dilemele astea; inca mai am :) si diverse incercari.De inf'uri si ibz'uri chiar dimarzio ibz puse pe ibanez nu am fost vreodata incantat. In momentul asta folosesc pe ibanez dimarzio breed+steve's special si sunt multumit. Sunetul e bine definit si suna destul de curat si pe clean si pe distors, incercand astfel sa impac intr'un fel si capra si varza...Pentru un+ de *oi pe drive folosesc si un EQ (cum bine au zis colegii) acesta avand si alte avantaje chiar si folosit pe clean(aici poti folosi chiar si un compress decent daca sunetul ti se pare prea "intepat")-poti asculta prin galeia mea cateva melodii unde am folosit respestiv: dimarzio ibz; paf pro; steve'special si breed (mai putin pe "empty soul")-poate iti faci o oarecare parere.

Ideal cred ca ar fi sa asculti pe unde poti (pe viu) diferite combinatii de doze, sa iei singur o hotarare ptr ca si aici poate fi din nou o chestie subiectiva sau de gusturi...

Bafta!

In rest subscriu la ce a spus @Barbarosa.

Link to comment
Share on other sites

pai poate pt clean foloseste o electroacustica sau alta chitara ceva.. eu asa as vrea cel putin la inceput

 

Poate...dar tu "la inceput" sa zicem ca ai canta undeva; atunci ai avea indemanarea+conditiile necesare sa treci in timpul cantarii de la o chitara la alta (in ideea ca melodia ar avea si pasaje clean dar si cu distors); daca el dispune de asa ceva ar fi solutia cea mai buna probabil... Deci d.p.asta de vedere consider ca mai comod ar fi sa folosesti aceeasi chitara; diversificand sound'ul din pedale sau din doze.

 

PS. Acum am vazut pozele cu chitara in cauza si cred ca pica ce am spus referitor la doza midle (pozitia 1-5) si consider ca pentru metal poate folosi cu incredere EMG81-85; dar nu'l opreste nimeni sa incerce SD sau dimarzio sau altceva pentru un oarecare + de versatilitate.

Link to comment
Share on other sites

Poate...dar tu "la inceput" sa zicem ca ai canta undeva; atunci ai avea indemanarea+conditiile necesare sa treci in timpul cantarii de la o chitara la alta (in ideea ca melodia ar avea si pasaje clean dar si cu distors); daca el dispune de asa ceva ar fi solutia cea mai buna probabil... Deci d.p.asta de vedere consider ca mai comod ar fi sa folosesti aceeasi chitara; diversificand sound'ul din pedale sau din doze.

 

PS. Acum am vazut pozele cu chitara in cauza si cred ca pica ce am spus referitor la doza midle (pozitia 1-5) si consider ca pentru metal poate folosi cu incredere EMG81-85; dar nu'l opreste nimeni sa incerce SD sau dimarzio sau altceva pentru un oarecare + de versatilitate.

 

De obicei pe partea de clean foloseste doza piezo.

Link to comment
Share on other sites

Observ niste informatii gresite despre dozele active:

 

1. Dozele EMG 81/85/60 NU au output mai mare decit dozele high output pasive. Sint absolut comparabile cu SD Custom custom, hot rails, Full Shred, etc.

2. Dozele active EMG suna MULT mai curat decit dozele pasive cu output similar. Explicatia sta in insasi tehnologia folosita. La dozele pasive pentru a avea output mare ai nevoie de magnet puternic si multe spire, ceea ce duce la scaderea raspunsului la frecvente inalte, la dozele active acest dezavantaj este eliminat prin folosirea unui circuit activ (preamp) impreuna cu o bobina "slaba", deci cu un raspuns f bun in frecventa.

 

Dozele EMG sint in mod cert un pas inainte fata de dozele Ibanez, dar doar daca iti place sunetul lor specific. Sint un etalon clar de calitate, pentru aplicatiile pentru care au fost concepute.

Link to comment
Share on other sites

Observ niste informatii gresite despre dozele active:

 

1. Dozele EMG 81/85/60 NU au output mai mare decit dozele high output pasive. Sint absolut comparabile cu SD Custom custom, hot rails, Full Shred, etc.

2. Dozele active EMG suna MULT mai curat decit dozele pasive cu output similar. Explicatia sta in insasi tehnologia folosita. La dozele pasive pentru a avea output mare ai nevoie de magnet puternic si multe spire, ceea ce duce la scaderea raspunsului la frecvente inalte, la dozele active acest dezavantaj este eliminat prin folosirea unui circuit activ (preamp) impreuna cu o bobina "slaba", deci cu un raspuns f bun in frecventa.

 

Dozele EMG sint in mod cert un pas inainte fata de dozele Ibanez, dar doar daca iti place sunetul lor specific. Sint un etalon clar de calitate, pentru aplicatiile pentru care au fost concepute.

 

Pai eu nici n'am zis ca ar avea.

Dpmdv as zice ca e taman invers (mai ales pe clean), pe drive nu ma contrazic... poate suna mai inchegat sau mai "compact" in nici un caz mai "curat".

Link to comment
Share on other sites

EMG 81/85 am eu pe un Jackson. Sunt doze care se aud foarte bine, curat, corect, clar. Pe riffuri merg de minune, la clean, ai impresia ca le lipseste ceva (avand si chitara cu doze pasive), sunt ceva mai reci. Acum depinde de gust. Insa cu aceste doze am inceput sa folosesc ceva mai mult si potentiometrele de ton si volum, ca sa nuantez sunetul. Categoric nu as putea avea o singura chitara numai cu doze active!!!

 

Unora le place, altora nu, trebuie incercate!

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

eu folosesc pe ibanezul meu dimarzio d sonic in bridge si SD jazz in neck. Suna foarte bine pt riffuri si solouri. Eu cant intr-o trupa de metal si is foarte multumit de ele. Sunt indeajuns de versatile sa treci prin multe genuri muzicale cu ele. Oricum conteaza si amplificatorul foarte mult. Eu tot valveking am.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.