www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Si Eu Un Program De Creat Tobe


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

are cineva idee in ce program as putea sa imi creez/inregistrez niste sample-uri de tobe?...sa fie cat de cat ez de folosit pls. si bass maybe...vreau sa imi inregistrez niste piese si n-am nicio idee de unde sa incep.

halpz :)

Link to comment
Share on other sites

are cineva idee in ce program as putea sa imi creez/inregistrez niste sample-uri de tobe?...sa fie cat de cat ez de folosit pls. si bass maybe...vreau sa imi inregistrez niste piese si n-am nicio idee de unde sa incep.

halpz :)

 

da-mi add pe voicu_fender si discutam acolo ce te intereseaza

Link to comment
Share on other sites

Pai in primu rand iti trebuie un DAW cu suport VST - Cubase, Sonar, Acid, Tracktion - sunt o gramada. In al doilea rand trebuie sa incarci in el un Vst plugin pt tobe: EZ drummer, Addictive drums, Battery etc. De obicei astea au deja o librarie cu beaturi si samplere care o sa te ajute la inceput. Pt bas...cred ca Trilogy se numea un plugin VST. Trebuie sa ai un pic de rabdare sa le inveti functiile de baza, restu mai descoperi si pe masura ce lucrezi cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu pentru incepatori este FL Studio, si poate face cam aceleasi chestii ca Sonar sau Cubase sau Pro-Tools. Singura diferenta e ca in Sonar, Cubase sau Pro-tools stai un an sa apesi pe butoane ca sa muti o nota de colo colo, si stai 5 ani sa compui un ritm. In FL imediat scrii ceva (daca te pricepi) din cateva clickuri, si ai acces rapid la envelopes, velocity, si orice alte functii MIDI.

 

Tine cont ca nimic nu este floare la ureche, indiferent ce program alegi trebuie sa-l inveti mai intai, si lumea in general se plictiseste in 10 minute.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand Drumkit From Hell. E foarte usor de folosit. Iti trebuie un VST host (gratis de pe net, sunt destule freeware), EZDrummer, iar apoi instalezi Drumkit From Hell. Are si multe sample-uri si poti sa iti si creezi tu cate vrei, posibilitatile sunt nelimitate.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Fruity Loops 8 -folosesc,are destule tonuri pentru tobe(e simplu la prima vedere)daca vrei sa faci ceva profesional sa stii ca se gasesc variante(tot in program) dar trebuie sa stai sa diseci fiecare butonash,fiecare grafic,etc.

Mie imi e destul de folositor.

Aici ai piese facute cu Fruity Loops 3 si 8

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=28812

 

 

(pe langa asta folosesc Acid Wav,Sound Forge,etc)

Dar tobele exclusiv Fruity Loops

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

are cineva idee in ce program as putea sa imi creez/inregistrez niste sample-uri de tobe?...sa fie cat de cat ez de folosit pls. si bass maybe...vreau sa imi inregistrez niste piese si n-am nicio idee de unde sa incep.

halpz :)

 

Vezi ca mai este un topic din acesta , nu astepta de la nimeni sa invete in locul tau .

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8717

 

Si dai cu cititul si search pe rgc.ro.vei gasi link-uri la articole si siteuri conexe.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Am si eu o problema! Sper sa mi se raspunda aici sa nu fac un topic nou... am inregistrata o melodie (adica numai chitara) si vreau sa imi fac tobele pentru ea! Problema este ca eu nu vreau sa modific deloc chitara caci mi-am imaginat cam cum ar trebui sa sune tobele. Vreau sa vad intreb daca stiti un program in care incarc chitara deja inregistrata si suprapun peste ea tobele ??? Multumesc mult. imi cer scuze daca s-a mai intrebat asta, am cautat si cu "search" dar nu am gasit de imi trebuie

Link to comment
Share on other sites

are cineva idee in ce program as putea sa imi creez/inregistrez niste sample-uri de tobe?...sa fie cat de cat ez de folosit pls. si bass maybe...vreau sa imi inregistrez niste piese si n-am nicio idee de unde sa incep.

halpz :)

Sample-uri de tobe nu le creezi tu ci le poti inregistra tu .

 

Cat despre drum machines s-a mai tot discutat si discutat OUI si despre DAW si VST ,FL si multe altele .

Ia pune-te si citeste si intreaba unde nu intelegi caci asa incepe povestea de la inceput si nu mai ajungem niciunde.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

Eu folosesc Addictive Drums. Cu perseverenta poti sa faci sa sune cat de cat aproape de realitate.

Evident ca nu va putea niciodata sa inlocuiasca un baterist, insa pentru proiecte mici, demo-uri e ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Cel mai bine e sa folosesti un sampler software in care iti incarci tu ce sunete de tobe vrei.

 

Problema cu multe softuri de tobe este calitatea slaba a sunetelor de toba.

 

Sunete marfa de tobe gasesti in Free-pack-urile de pe Loopmasters.com, sau daca gasesti ceva f interesant poti sa cumperi relativ ieftin. Calitatea loop-urilor de acolo este absolut profi, multi producatori consacrati isi iau loop-uri de acolo :)

 

Intr-un sampler poti sa incarci si sunete de toba inregistrate de tine. Posibilitatile sunt nelimitate..

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Fruity Loops 8 -folosesc,are destule tonuri pentru tobe(e simplu la prima vedere)daca vrei sa faci ceva profesional sa stii ca se gasesc variante(tot in program) dar trebuie sa stai sa diseci fiecare butonash,fiecare grafic,etc.

Mie imi e destul de folositor.

Aici ai piese facute cu Fruity Loops 3 si 8

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=28812

 

 

(pe langa asta folosesc Acid Wav,Sound Forge,etc)

Dar tobele exclusiv Fruity Loops

cineva spunea k cel m bun progr este ala in care stii sa lucrezi...eu folosesc pt editat midi reason...apoi export audio sau chiar import midi in sx3 si pt tobeciuri battery 3...sint multumit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.