www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 19 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 20 - Votare  

36 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • Baumwolle
      2
    • Dalv
      2
    • Gix
      7
    • Ilun
      4
    • Jacksonman
      10
    • Moisoiu
      9
    • Mr Fritz
      1
    • Victor
      1


Recommended Posts

Moisoule, varianta ta chiar m-a incantat - e scurta si la obiect...pacat ca nu ai explorat si sfarsitul. Inceputul pe clean e perfect, se potrivesc f bine cele 2 chitare impreuna. Partea de distorsie draguta si ea dar probabil puteai gasi un ton mai potrivit. Oricum, votul meu merge la tine.

In continuare si in incheiere mi-au placut piesele in ordine dupa cum urmeaza mai la dreapta: 2.Ilun 3. Jacksonman 4. Mr Fritz 5. Gix(pentru ca nu esti in tema cu piesa...altfel e destul de reusit soloul) 6. Baumwolle 7. Victor

felix...intre primii 3 pe undeva. oricum irelevant

dalv...pe undeva pe la capat, chiar m-ai dezamagit la editia asta :)

Succes in continuare si sa mai vedem asa ingramadire si la urmatoarele dueluri! :)

Link to comment
Share on other sites

scuze ca nu bag si io descrieri detaliate la toti...Mr Fritz mi-a placut ce a zis acolo, la fel si moisoiu(partea pe clean ca distoarsele suna sintetic rau) si felix(too bad ca nu se poa vota si la el)...dalv a stiut el ceva cu sunetu ala acustic + a little delay acolo...iar gix a fost cam nepotrivit cu negativu de data asta, chit ca ne-a aratat ca stie cu tehnica...daca imi mai vin pareri la zic...la mai mare

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Decizia este foarte grea.Oscilez intre Jacksonman si Ilun :)

Mi-a placut foart mult de tot partea din melodia lui Ilun care incepe de la minutul 3,iar improvizatia lu Jacksonman ca este...un pic diferita.Foarte greu,asa ca o sa il votez pe Jacksonman :)

Link to comment
Share on other sites

intradevar moisoiu mi-a gadilat cel mai placut urechile, de aceea votez pt el... jacksonman.. interesanta abordare un pic altfel decat ma asteptam.. succes fratilor cu jazzu, ca aveti stofa.. :)

 

PS (offtopic) : Guitar rig 2 are probleme cu wav-urile de nu pot fi convertite in mp3 sau nu stiu eu sa lucrez cu ala.. (de parca ar fi mare scofala..) dar totusi.. faptul ca nu puteam transforma o improvizatie dragutza in mp3 m-a tinut departe de duelul acesta.. (la care chiar vroiam sa particip).. am si eu nevoie de ajutor.. atata tot.. poate la urmatorul ne auzim cu totii.. :) La Mai mare..!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Parerea mea:

 

Dalv, o improvizatie reusita, cu un inceput indraznet.Felicitari!

 

Gix, nu am foarte mult de adaugat la ce ti s-a spus deja...Improvizatia ta demonstreaza inca o data tehnica si clasa pe care o ai, dar din pacate este cam "pe langa negativ". :)

 

Felix in afara concursului, frumos si placut, cu primul refren mai nefericit. ;)

 

Ilun, in maniera in care deja ne-ai obisnuit, adica foarte frumos.Cu mici scapari, dar neimportante.Bravo! B)

 

Jacksonman, interesanta idee de inceput ai avut! :( Mi-a placut improvizatia, desi in unele locuri sunetul este cam "de plastic"(ai tras cu 505-ul?).Felicitari! :o

 

Moisoiu, foarte frumos, bine legate bucatile si cu multe "trucuri".Tine-o tot asa! :)

 

Mr. Fritz, destul de lipsita de echilibru, in sensul ca "refrenurile" nu se ridica mai deloc la inaltimea strofelor.Eh...

 

Victor, destul de frumos gandita, dar umbrita de tonul chitarii, care mi se pare prea strident...

 

Clasament: 1.Moisoiu 2. Felix si Jacksonman 3. Ilun si Dalv 4. Mr. Fritz 5. Gix 6. Victor

 

 

Felicitari! :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea:

 

Dalv, o improvizatie reusita, cu un inceput indraznet.Felicitari!

 

Gix, nu am foarte mult de adaugat la ce ti s-a spus deja...Improvizatia ta demonstreaza inca o data tehnica si clasa pe care o ai, dar din pacate este cam "pe langa negativ". :)

 

Felix in afara concursului, frumos si placut, cu primul refren mai nefericit. :o

 

Ilun, in maniera in care deja ne-ai obisnuit, adica foarte frumos.Cu mici scapari, dar neimportante.Bravo! B)

 

Jacksonman, interesanta idee de inceput ai avut! :( Mi-a placut improvizatia, desi in unele locuri sunetul este cam "de plastic"(ai tras cu 505-ul?).Felicitari! ;)

 

Moisoiu, foarte frumos, bine legate bucatile si cu multe "trucuri".Tine-o tot asa! :)

 

Mr. Fritz, destul de lipsita de echilibru, in sensul ca "refrenurile" nu se ridica mai deloc la inaltimea strofelor.Eh...

 

Victor, destul de frumos gandita, dar umbrita de tonul chitarii, care mi se pare prea strident...

 

Clasament: 1.Moisoiu 2. Felix si Jacksonman 3. Ilun si Dalv 4. Mr. Fritz 5. Gix 6. Victor

Felicitari! :)

 

Mersi de apreciere si multa bafta la toata lumea. Suna in halul in care suna ca am tras cu 10 minute inainte sa expire termenul si am bagat prin casti (ca era tarziu) si direct prin Marshall. Problema e ca dozele mele sunt mult prea puternice chiar pentru Marshalu meu, asa ca tre sa cand cu volumul dat la jumate pe amandoua ca sa nu distorsioneze ;) . O sa incerc sa le las mai jos.

Mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

chiar interesante interpretarile tuturor :) mi-au gadilat placut urechea si Moisoiu,Ilun,Mr.Fritz..insa Mihnea-Jacksonman chiar a fost woow :)

Edited by rhcp_guitarist
Link to comment
Share on other sites

BUMBAC...ce mai ....ai postat fantastic...esti genial...m-au apucat toti dracii...ce mai ...sunt fan bumbac...numai tzoale de bumbac port...esti bun de tot....esti genial...te voi vota toata viatza....in curand...fan clun bumbac...mah ce bine suna chitara aia...ce chitara???...aaa...behringer..HSS???...fantastic...bestial...esti idolu' meu ....mare chitarist....o sa-mi tatuez pe umaru' drept niste bumbac...tot respectu'....ma bucur ce sunt contemporan cu asa mare geniu....BRAVOOOOO...minunat....mi-ai schimbat viatza in bucurie....nici n-ar mai trebui sa posteze cineva la duel...mare chitarist...

Link to comment
Share on other sites

guyz...jur ca am ascultat de vreo 10 ori melodia lui jacksonman (dude, NO OFFENCE) si chiar nu inteleg ce va place la ea...suna FALS FALS FALS...si solistica nepotrivita....fiecare e mai meserias p un stil anume, poate asta nu e cel preferat de jacksonman...da totusi guyz...chiar nu va ajuta urechile...???...wtf man???...sa iau si warn p asta da ma apasa sa zic nene!!!...voteaza la melodii jazzy toti metalistii care daca nu aud distoarse cu cojones nu le place...jeez....astept warnu...(dc e cazu)

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

guyz...jur ca am ascultat de vreo 10 ori melodia lui jacksonman (dude, NO OFFENCE) si chiar nu inteleg ce va place la ea...suna FALS FALS FALS...si solistica nepotrivita....fiecare e mai meserias p un stil anume, poate nu e cel preferat de el...da totusi guyz...chiar nu va ajuta urechile...???...wtf man???...sa iau si warn p asta da ma apasa sa zic nene!!!...voteaza la melodii jazzy toti metalistii care daca nu aud distoarse cu cojones nu le place...jeez....astept warnu...(dc e cazu)

bah...dak iei warn de atata lucru....pai io ce sa mai zic???...e foarte bine ca esti sincer...dar totusi...cum tzi se pare bumbacu'???...nu-i asa ca-i cel mai tare???

Link to comment
Share on other sites

@ ilun: ce vina avem ca suntem metalisti sau altceva? adik sa nu votam decat la duelurile care sunt pe piese de genul nostru? si asa se plange lumea ca participarea e slaba, mai ales la votare. vrei sa fie doar 3-4 voturi pe editie, la 7 participanti? :)

 

trecand la chestii serioase, sa zic si eu cateva vorbe:

 

baumwolle - sper ca marcel nu te-a luat intentionat peste picior in ce a zis mai sus... daca da, sa-l "loveasca" ai de sus, abilitati! pacat ca de data asta ai fost mult mai putin inventiv decat alta data. sa inteleg ca ai experimentat cu wah-ul, si nu e chiar rau. am auzit mai putine benduri acum, si implicit mai putine rele, deh. :) mai mult curaj si inspiratie in viitor!

 

dalv - destul de timid, desi nu e chiar cuvantul potrivit, stiu, poate doar pe alocuri. in alte parti ai fost chiar agresiv, nu stiu pe ce te razbunai... ce ai cantat e cam definitia improvizatiei la prima vedere, si nu e chiar rau, sa stii, doar ca acum ai ceva concurenta, nu ca la duelul precedent. succese in continuare!

 

felix - excelent sunet... gras de gras, misto! improvizatie calma si asezata, cu foarte mici cloampe de coloratura, asta e.:( pacat ca nu poti fi votat. bafta multa!

 

Gix - poate oleaca prea agresiv soundul ritmicei aleia care baleiaza la panning. soloul pe alocuri suna si ca stil dar mai ales ca sound cu Vinnie Moore (00:53-01:15), parca e o tema de pe albumul Out of Nowhere, nu mai stiu acum ce piesa. poate ca e prea cuminte si prea putin sincopat soloul pentru un backing care se vrea funky, dar imbinarea chitarilor si inventivitatea e impresionanta. ai votul meu, din toata inima! (eventualilor detractori: don't mind me! altii chiar au castigat editii de duel cu piese mult mai strigatoare la cer, asta e viata... si apoi votez pe cine vreau, nu? B))

 

ilun - ca de obicei, ai pus aici ce stii tu mai bine, adica bluzane. cu asta am spus tot. se vede ca stii sa canti si ca "tii" la tavaleala. e important si aspectul asta. aveai un sunet de invidiat, daca nu era hiss-ul ala.;) ce pot sa mai zic? a, da: felicitari si bafta in continuare!

 

jacksonman - e bine ca ai incercat sa suprapui mai multe chitari/voci. dar una dintre ele risca sa fie tot spre falsetu' ala pacatos, no offence. si apoi, se mai gresesc benduri si la case mari (deci, bumbacelu', poti sa stai linistit! ;)) mihnea, sincer ca idei mi-a placut mult, dar simt ca poti si mai mult! iti doresc bafta! (don't get mad on me again, macar ai trecere la gagici, dupa cum se vede!;))

 

moisoiu - nu e nevoie de 4 minute ca sa convingi, de-aia meriti iertarea pentru filarea piesei.. ce canti tu e bun, dar tot parca prea spre blues decat spre funk (unde o fi umblat lukeblue? e mai ocupat decat voi cu pregatirea pentru finala?). interesanta mai ales ideea de polifonie, dar sunetul te trage in jos... f..kin' zoom, nu? bafta pe toata linia!

 

mr. fritz - foarte interesanta partea de inceput, desi cam prea linistita pentru funk, umila mea parere. apoi, cu mici exceptii de zvacniri bune, ai cam scapat boii in porumb si in monotonie. pacat, parca e o piesa de generic de inchiderea programului... (oare sunt prea acid?) don't shoot!

 

victor - mai curajos ca altii, dar nu mult mai inspirat, din pacate. ai facut-o aproape balada! chitara dezacordata? sau ureche insuficient antrenata? poate next time va fi mai bine... am inteles ca graba a fost inamicul nr 1... arata-ne altadata ce poti cu adevarat!

 

un clasament (in care nu am putut sa-i inghesui chiar pe toti pe podium :o):

1. Gix si jacksonman; 2. moisoiu, dalv (si felix!); 3. ilun si baumwolle; 4. mr. fritz si victor.

 

sper sa mai gasesc timp sa mai scriu cate ceva si la editiile viitoare, ca de participat sigur nu o sa am timp. f..kin' exam! bine macar ca un coleg de trupa al lui Cristi (adik Valentin) se simte bine dupa ce l-am operat eu :) , macar atat sa ma bucur si eu... bafta multa tuturor!

Link to comment
Share on other sites

BUMBAC...ce mai ....ai postat fantastic...esti genial...m-au apucat toti dracii...ce mai ...sunt fan bumbac...numai tzoale de bumbac port...esti bun de tot....esti genial...te voi vota toata viatza....in curand...fan clun bumbac...mah ce bine suna chitara aia...ce chitara???...aaa...behringer..HSS???...fantastic...bestial...esti idolu' meu ....mare chitarist....o sa-mi tatuez pe umaru' drept niste bumbac...tot respectu'....ma bucur ce sunt contemporan cu asa mare geniu....BRAVOOOOO...minunat....mi-ai schimbat viatza in bucurie....nici n-ar mai trebui sa posteze cineva la duel...mare chitarist...

 

 

Marcel, nimeni nu e cel mai tare chitarist dar tu esti un caz trist (asta ca sa ai si o rima). In loc sa te iei de altii, pune mana si demonstreaza ca iti meriti statutul de membru pe acest forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

guyz...jur ca am ascultat de vreo 10 ori melodia lui jacksonman (dude, NO OFFENCE) si chiar nu inteleg ce va place la ea...suna FALS FALS FALS...si solistica nepotrivita....fiecare e mai meserias p un stil anume, poate asta nu e cel preferat de jacksonman...da totusi guyz...chiar nu va ajuta urechile...???...wtf man???...sa iau si warn p asta da ma apasa sa zic nene!!!...voteaza la melodii jazzy toti metalistii care daca nu aud distoarse cu cojones nu le place...jeez....astept warnu...(dc e cazu)

 

 

well... ilun does have a point here, cel putin asa se aude la mine..

inceputul e usor stangace, mai falseaza pe alocuri.. In fine, cum zicea si felixanu' sunt cateva idei misto prin piesa, dar... :)

Link to comment
Share on other sites

@felixanu: my bad ca m-am luat de metalisti la modu general...wtf ca si io am trecut prin perioada mea de metale... :) ...era o rabufnire inutila...

@jacksonman: nu prea stii sa accepti critici dude...raspunsu ala ironic vine sa-mi suporte afirmatia...ce naiba ca toti avem piese mai reusite si unele mai "putin" reusite...si marii muzicieni au...nustiu, faci cum crezi da io mi-as acorda mai bine chitara si as fi mai receptiv la comentarii si critici daca as fi in locu tau...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.