www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

La mana sunt oarecum asemanatoare, dimensiunile fizice fiind aceleasi. Cu profilul de grif 60 eu sunt obisnuit de la J&D-ul meu, mi se pare comod pentru absolut orice stil; ca minus al V100-ului, dar si acesta subiectiv, ar fi finisajul satin, atat pe corp cat si pe grif, care nu mi-a lasat impresia de calitate ridicata. Ca sound, trebuie precizat ca exemplarul in cauza era dotat cu SD-uri '59 si JB, iar pe statia pe tranzistori pe care am auzit-o nu suna deloc rau. Cu prima ocazie cu care voi face o comparatie mai riguroasa cu chitarele mele iti voi da de stire.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
se pricepe cineva la chitari hollow/semi-hollow? wasburn hb 32 vs ibanez artcore in acelasi pret?

 

ma gandeam la un solid body initial dar parca astea suna si arata mult mai frumos.

 

 

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

se pricepe cineva la chitari hollow/semi-hollow? wasburn hb 32 vs ibanez artcore in acelasi pret?

 

ma gandeam la un solid body initial dar parca astea suna si arata mult mai frumos.

 

Userul carramba avea un Ibanez Artcore si era foarte multumit de el. Nu ar strica sa ii dai o intrebare si te lamureste omul mai mule ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest DIonut

astazi imi cumpar chitara...am hotarat sa imi iau Squier Affinity Strat,dar vroiam sa va intreb ce mai trebuie sa imi iau in afara de chitara,daca iau amp asta mai am nevoie de ceva ca sa mearga? ca m-a bagat in ceata descrierea...

Edited by DIonut
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai ai nevoie de un cablu pentru conectat chitara la amplificator si, optional, o curea pentru agatat chitara la gat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Mai ai nevoie de un cablu pentru conectat chitara la amplificator si, optional, o curea pentru agatat chitara la gat. :)

 

Si niste pene :) Spor la zdranganeala :))

Link to comment
Share on other sites

Guest marmatty

Salutari si bine v-am gasit pe rgc.ro

 

Doresc sa invat chitara si am nevoie de o sugestie de achizitionare, am cautat prin majoritatea magazinelor online din .ro un set chitara+amp si ma declar atras de asa numitele "jumpstart pack-uri". Cu amabilitatea voastra , am trei intrebari de pus :

 

1. Ce magazine stiti in Bucuresti ce comercializeaza chitari (am fost pe la Muzica , m-am uitat putin la oferta unei firme de la parter , neinteresa(n)t , eventual unele online serioase cu livrare rapida (banuiesc ca aici tine si de noroc si de stocul lor)

 

 

2. Dintre pack-urile pe care le-am vazut pe online m-au atras :

 

Un pack Harley Benton

 

Un pack Aria EGP-003

 

Pe care sa il aleg ?

 

3. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda niste seturi chitara+amp (nu trebuie neaparat sa fie jumpstart pack , desi un tuner ar fi util ) undeva in jurul pretului celor de mai sus (+/- 150 ron , sunt inca elev :) )

 

Va multumesc pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

Salutari si bine v-am gasit pe rgc.ro

 

Doresc sa invat chitara si am nevoie de o sugestie de achizitionare, am cautat prin majoritatea magazinelor online din .ro un set chitara+amp si ma declar atras de asa numitele "jumpstart pack-uri". Cu amabilitatea voastra , am trei intrebari de pus :

 

1. Ce magazine stiti in Bucuresti ce comercializeaza chitari (am fost pe la Muzica , m-am uitat putin la oferta unei firme de la parter , neinteresa(n)t , eventual unele online serioase cu livrare rapida (banuiesc ca aici tine si de noroc si de stocul lor)

 

 

2. Dintre pack-urile pe care le-am vazut pe online m-au atras :

 

Un pack Harley Benton

 

Un pack Aria EGP-003

 

Pe care sa il aleg ?

 

3. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda niste seturi chitara+amp (nu trebuie neaparat sa fie jumpstart pack , desi un tuner ar fi util ) undeva in jurul pretului celor de mai sus (+/- 150 ron , sunt inca elev :) )

 

Va multumesc pentru ajutor

 

Incearca sa le iei pe bucati mai bine. Poti incepe cu un Squier Affinity sau Standard si orice amplificator vrei tu, oricum pana in 350 RON cam toate sunt pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest burzumvv

Iti sugerez sa nu te prea atingi de nici un pachet, in primul rand harley benton se fabrica in china(nu zic ca nui bun, da no) si in al doilea rand pretul lasa de dorit..

 

Iar cu pachetul Aria Egp-003, iti zic sigur am vorbit cu un distribuitor al acestui pachet, si mia zis ca nu are rost sa-ti irosesti banii.

 

Inca ceva: uite aici prietene Harley Bentonurile tale, la ce pret ieftin: http://www.echipamente-muzicale.ro/chit-el...ari_electrice=9

http://www.echipamente-muzicale.ro/chit-el...ari_electrice=9 si aici.

Am incredere in tine ca o sa-ti faci alta parere despre ele.

 

Si din punctul meu de vedere, daca ar fi si in Romania un distribuitor de la Guitar Center(hai sa zic mai rezonabil) toti am avea chitari misto dar ieftine. Ibanezul(startpack) acela de care a spus Demo daca l-ai lua pe bucati, ar fi super ieftin. Amp-ul ar fi 120 lei, chitara 450 lei. Cel mai bine iatil pe ala cu Ibanez, ca si eu o sa mi-l cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Guest marmatty

Din pacate n-am gasit pack-ul Ibanez separat , merg azi la Muzica si la magazinele din jur sa vad ce gasesc. Va multumesc pentru ajutorul dat si astept in continuare sugestiile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Iti iei un peavey rage de aici http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=259 cu o aria mac-25 de aici http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1245 si o sa fii bine pana in 10 milioane. Dar daca nu faci rost de atat poti sa-ti iei un roland microcube si iesi un pic mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

E bine sa precizezi si ce anume ai vrea sa canti. Daca ai vrea sa intri nitel si-n metale, n-o sa prea fie de ajutor o configuratie cu trei single-coils, cum sunt chitarele din starter pack. Stiu ca sunt un ticalos fara rusine ca-mi fac reclama, da' uite ce-ti propun io:

 

Am, in semnatura, doua topicuri de vanzare, pentru o chitara si un amp. Scrie si acolo, da' io-ti zic asa: cu sapte milioane, proband, individual, fiecare articol (nu stiu daca e fezabil la packs), obtii o chitara cu corzi puse ieri si necantate, husa, strap si un amp mai rasarit decat ce e in packs. In plus, pentru ca taman ce-a fost ziua mea, mergem la Muzica sau la Grosmann si te tratez cu niste pene; io cant cu altceva. Pentru conectat, nu-ti pot oferi decat un cablu Proel noiseless de 1 m, dar, daca te trezesti ca mai ai cateva sute de mii in buzunar, mergi tot cu mine la magazinu' Senia si plecam de-acolo cu un cablu Cordial cu mufe Neutrik, ca sa n-ai probleme cu zgomotu' nedorit si sa se auda frumos.

 

Esti invitatu' meu sa faci o proba, fara nici o obligatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Doar Cineva

Salut!

 

Cant si eu de oleaca de timp la chitara si a venit momentul sa cumpar o chitara noua, ca ultima a trebuit sa o dau. Dar am o dilema, referitor la a alege din doua modele pe care mi-am pus ochii de ceva vreme : ESP LTD KH-202 BK si Ibanez RG350EX BK. Diferenta de pret dintre ele este irelevanta, nefiind un capat de tara. ESP-ul ar avea 2 pickupuri humbucker pasive ESP LH-300 ( cica designed by EMG ), un floyd rose trem cu double locking, 24 frets, 2 volume ( independente pentru fiecare pickup ) si 1 ton - asta ar fi in linii mari la ESP. Ibanezul ar avea cica 2 doze humbucker din seria INF ( INF3 la neck si INF4 la bridge ) si un stresant single coil INF3S care iti bazaie mereu in ureche cand iti e lumea mai draga; are un bridge copie floyd rose numit de ei Edge III double locking, 24 frets, 1 volum si 1 ton + 1 5 way switch. Vreau sa precizez ca nu intentionez sa mai cumpar o chitara in perioada imediat urmatoare ( a se intelege 5 - 10 ani ) dar nu ar fi exclus un upgrade cu cateva EMG-uri active. Ca si stil de cantat in general chestiuni care presupun distorsiune ( gen Black Sabbath, Metallica, AC/DC, Rammstein, In Flames, Pantera ). Intre ritmica si solistica tind spre ritmica dar nu exclud si solistica complet. In genuri nu ies din sfera heavy metal, thrash, rock. Care ar fi alegerea voastra in aceasta situatie ? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Cant si eu de oleaca de timp la chitara si a venit momentul sa cumpar o chitara noua, ca ultima a trebuit sa o dau. Dar am o dilema, referitor la a alege din doua modele pe care mi-am pus ochii de ceva vreme : ESP LTD KH-202 BK si Ibanez RG350EX BK. Diferenta de pret dintre ele este irelevanta, nefiind un capat de tara. ESP-ul ar avea 2 pickupuri humbucker pasive ESP LH-300 ( cica designed by EMG ), un floyd rose trem cu double locking, 24 frets, 2 volume ( independente pentru fiecare pickup ) si 1 ton - asta ar fi in linii mari la ESP. Ibanezul ar avea cica 2 doze humbucker din seria INF ( INF3 la neck si INF4 la bridge ) si un stresant single coil INF3S care iti bazaie mereu in ureche cand iti e lumea mai draga; are un bridge copie floyd rose numit de ei Edge III double locking, 24 frets, 1 volum si 1 ton + 1 5 way switch. Vreau sa precizez ca nu intentionez sa mai cumpar o chitara in perioada imediat urmatoare ( a se intelege 5 - 10 ani ) dar nu ar fi exclus un upgrade cu cateva EMG-uri active. Ca si stil de cantat in general chestiuni care presupun distorsiune ( gen Black Sabbath, Metallica, AC/DC, Rammstein, In Flames, Pantera ). Intre ritmica si solistica tind spre ritmica dar nu exclud si solistica complet. In genuri nu ies din sfera heavy metal, thrash, rock. Care ar fi alegerea voastra in aceasta situatie ? :)

 

Vrei neaparat o chitara cu floyd? La banii la care vrei tu sa ii cheltui pe o chitara de obicei tremolo-urile sunt dfacute din materiale destul de slabe, care nu cred ca vor tine 5-10 ani, mai bine ori iti iei o chitara fara floyd, ori mai strangi ceva banuti si iti iei una cu un floyd mai de calitate (Ibanez Prestige sau Jackson din seriile superioare). Daca insisti sa iti iei chitara cu floyd la banii aia mai bine incerci un S320 careare corp din mahon si tremolo Zero Resistance, ceva mai bune decat Edge III sau licentele de pe LTD. Eu ti-as recomanda pentru genurile pe care vrei tu sa le abordezi un Epiphone Les Paul sau ceva pe acolo, de exemplu Vintage care sunt lucrate excelent si suna binisor, cu un upgrade la dOze suna excelent, sau un Cort EVL Z4 care vine din fabrica cu doze EMG HZ si suna foarte bine (si sunt si ceva mai ieftine, platesti mai putin pentru brand).

Link to comment
Share on other sites

Guest Doar Cineva
Vrei neaparat o chitara cu floyd? La banii la care vrei tu sa ii cheltui pe o chitara de obicei tremolo-urile sunt dfacute din materiale destul de slabe, care nu cred ca vor tine 5-10 ani, mai bine ori iti iei o chitara fara floyd, ori mai strangi ceva banuti si iti iei una cu un floyd mai de calitate (Ibanez Prestige sau Jackson din seriile superioare). Daca insisti sa iti iei chitara cu floyd la banii aia mai bine incerci un S320 careare corp din mahon si tremolo Zero Resistance, ceva mai bune decat Edge III sau licentele de pe LTD. Eu ti-as recomanda pentru genurile pe care vrei tu sa le abordezi un Epiphone Les Paul sau ceva pe acolo, de exemplu Vintage care sunt lucrate excelent si suna binisor, cu un upgrade la dOze suna excelent, sau un Cort EVL Z4 care vine din fabrica cu doze EMG HZ si suna foarte bine (si sunt si ceva mai ieftine, platesti mai putin pentru brand).

 

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

Yeah well, ma mai gandeam la o a treia varianta. Aceasta ar fi.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

Yeah well, ma mai gandeam la o a treia varianta. Aceasta ar fi.

 

Cred ca pretul corect ar fi asta

 

Poti servi cu incredere, am una la care i-am schimbat dozele stoc cu un set Seymour Duncan si suna super bine.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

Yeah well, ma mai gandeam la o a treia varianta. Aceasta ar fi.

 

dar de asta ce zici? ALTA liga... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=25949&hl=

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

chitara pe care ti-am indicat-o eu este mult superioara celor alese de tine. ca referinta, este peste Gibson Studio. Daca vrei tu vine si cu o cola :). In fine, daca nu ai bani, atunci eu te-as sfatui sa alegi epiphone-ul custom, proudly made in china. dar e chitara ok

Link to comment
Share on other sites

Guest Doar Cineva
chitara pe care ti-am indicat-o eu este mult superioara celor alese de tine. ca referinta, este peste Gibson Studio. Daca vrei tu vine si cu o cola :) . In fine, daca nu ai bani, atunci eu te-as sfatui sa alegi epiphone-ul custom, proudly made in china. dar e chitara ok

 

 

Am realizat ca este superioara, normal. Este o chestiune de bani. Chiar buget supradimensionat nu am. Nici macar nu am bani de Cola dupa aia. De aceea oscilez intre acelea trei.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
Iti sugerez sa nu te prea atingi de nici un pachet, in primul rand harley benton se fabrica in china(nu zic ca nui bun, da no) si in al doilea rand pretul lasa de dorit..

 

Iar cu pachetul Aria Egp-003, iti zic sigur am vorbit cu un distribuitor al acestui pachet, si mia zis ca nu are rost sa-ti irosesti banii.

 

Inca ceva: uite aici prietene Harley Bentonurile tale, la ce pret ieftin: http://www.echipamente-muzicale.ro/chit-el...ari_electrice=9

http://www.echipamente-muzicale.ro/chit-el...ari_electrice=9 si aici.

Am incredere in tine ca o sa-ti faci alta parere despre ele.

 

Si din punctul meu de vedere, daca ar fi si in Romania un distribuitor de la Guitar Center(hai sa zic mai rezonabil) toti am avea chitari misto dar ieftine. Ibanezul(startpack) acela de care a spus Demo daca l-ai lua pe bucati, ar fi super ieftin. Amp-ul ar fi 120 lei, chitara 450 lei. Cel mai bine iatil pe ala cu Ibanez, ca si eu o sa mi-l cumpar.

 

 

De ce tii tu neaparat sa faci propaganda pentru pack-ul Ibanez? :) Pentru ca daca la el te rezumi tu, atunci si cestalalt sa faca la fel? Nu. Pentru ca ai in acest moment cu 7 post-uri in plus asta nu-ti da dreptul sa recomanzi asta (nu mi-o lua in nume de rau, dar am vazut ca se poarta pe forum sa critici ideile altora si a ta nu zic ca e tocmai stralucita). Plus ca desi te grabesti totusi nu ti-ar lua ore sa pui cratimele... Sa iti spun ca Ibanezul la un astfel de pret e un "piece of crap". O sa zici ca nu e chiar asa prapadita chitara, dar se poate si mai bine. Personal am incercat Ibanez singur la 800 RON si nu prea...fara sa mai notez detalii ca amplificatorul din pack-ul Ibanez si tremolo-ul de pe chitara. Deci mai bine cauta chitara si amp separat si daca mai ai bani (DACA) atunci ia-ti o pedala frumos colorata, de distors sau overdrive. Eu zic Cort EVL Z4 sau Z42 sau Ibanez RG321MH plus Roland Cube sau Micro-Cube la alegerea ta (pe incercate! suna bine) sau daca nu ai atat...Squier Fat Stratocaster sau Telecaster... cu Roland Cube (cauta chitara fara maner de tremolo). Repet, nu vreau sa te enervez dar nu asa convingi omul sa isi ia ce iti place tie. A propos...daca e ieftin nu inseamna ca e si bun...reciproca nu e valabila...frate, de ce vor toti pack-uri?!

Link to comment
Share on other sites

Guest goodCat

salutare!

 

 

Urmeaza sa imi achizitionez o chitara electrica, sunt incepator si m-am gandit la un squier stratocaster din seria affinity. Sunt ok pt banii astia? Ma gandesc ca nu are rost sa investesc mai mult de atat deocamdata. Ce as vrea sa stiu in primul rand este daca se dezacordeaza usor si daca e necesara inlocuirea corzilor cu care vine (din motive evidente). multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Chitarile Squier sunt in general in regula si adesea potrivita incepatorilor. Desi o chitara din seria Squier Standard isi are avantajele sale, o chitara mai buna nu te va motiva neaparat sa canti mai bine. Poti sa mergi linistit pe un Affinity. Cat despre corzi, chiar daca nu vei schimba corzile ca altii, in fiecare luna sau o data la doua-trei luni, este de bun simt sa cumperi macar un set de rezerva. Nu e obligatoriu sa inlocuiesti corzile care vin pe chitara, dar chiar si asa, nu stii niciodata cand te lasa o coarda la nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Guest goodCat

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, deocamdata nu vreau sa ma intind foarte mult si sa iau o chitara scumpa in conditiile in care trebuie sa mai iau si un amplificator si nu am mai avut pana acum tangenta cu cantatul. E ceva ce doresc de mult timp sa fac si din varii motive (indeosebi lipsa de timp si indolenta) nu am facut nimic in privinta asta.

 

 

 

@Rayvann ai putea sa detaliezi mai mult avantajele unui squier standard asupra unui model din seria affinity? Se justifica diferenta de pret?

 

Dupa ce imi fac ucenicia pe un model low-end voi trece la ceva mai performant si probabil o sa investesc o suma considerabila, dar pana atunci e ok un affinity pt a canta si ceva mai avansat? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.