www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nu e cam mult?

 

Pai vine cam 14 mil, acceptabil zic eu, ca nici un jaf nu vreau sa-mi cumpar.Si vine si din state unde preturile sunt mult mai mici ca la noi, deci sansele sa-mi cumpar ceva de calitate sunt mari!

 

@Don MaXxX, ma mai interesez si de alte scule, si daca e sa fie vorbim.

Edited by silika
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Pai vine cam 14 mil, acceptabil zic eu, ca nici un jaf nu vreau sa-mi cumpar.Si vine si din state unde preturile sunt mult mai mici ca la noi, deci sansele sa-mi cumpar ceva de calitate sunt mari!

 

@Don MaXxX, ma mai interesez si de alte scule, si daca e sa fie vorbim.

 

e ok, dar nu cred ca vei gasi ceva mai bun in banii astia. Am cantat de 2 ori pe scena cu el, si la cateva repetitii, in rest sta nefolosit in dulap.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, vreau sa cumpar o chitara electrica si am nevoie de un sfat. Sunt mai incepator, si as dori o chitara mai versatila, vreau sa cant mai multe genuri, blues, acoustic si rock. Chitara o s-o comand din state, si bugetul e undeva la 600$ (n-as vrea sa trec de suma asta). Personal m-am gandit la un schecter c-1 Artist, sau un blackjack. Din ce am citit pe forum vad ca sunt destul de apreciate. Cum vi se par, ca si constructie si doze (vreau sa sune mai "cald", cum sunt stratocasterele, nu vreau ceva facut numai pentru rock), si cat de potrivite sunt ptr un incepator? Si as mai vrea un sfat legat de amplificare , ma gandeam la un procesor sh, de pana in 3 mil, dar nu stiu ce sa caut. Chitara vreau s-o conectez la procesor si mai departe la calculator, unde am o statie + 2 boxe.

 

Daca vrei ceva care sa sune cald ca un stratocaster, cel mai bine iti iei un strat, de obicei copiile nu suna mai bine ca originalul. Pentru ceea ce vrei tu (mai putin pentru partea de acustica) eu mi-as cumpara asta. Vine cu doze premium si este un Fender, chiar daca unul mexican. Schecterele sunt chitari foarte bune, doar ca nu prea suna deloc a stratocaster, au tonul lor care aduce mai mult spre PRS.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

 

Parerea mea ar fi sa te feresti de chitarile foarte ieftine (in general sub 1000 RON), in general cati bani dai atata face. La cele doua chitari de care intrebi pot sa iti spun ca nu sunt cele mai bune din punct de vedere al lemnului pentru metal, daca asta vrei sa canti. Daca nu poti da banii pe un Epiphone Les Paul poti incerca si un Ibanez RG321 care nu e chitara rea.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ceva care sa sune cald ca un stratocaster, cel mai bine iti iei un strat, de obicei copiile nu suna mai bine ca originalul. Pentru ceea ce vrei tu (mai putin pentru partea de acustica) eu mi-as cumpara asta. Vine cu doze premium si este un Fender, chiar daca unul mexican. Schecterele sunt chitari foarte bune, doar ca nu prea suna deloc a stratocaster, au tonul lor care aduce mai mult spre PRS.

 

Mersi de sfat, ideal ar fi un stratocaster, e o chitara care imi place foarte mult, dar unul original facut acolo in state incepe de la 1000$, si e prea mult pentru mine. Fenderul acela fata de schecter cum este? Ca si constructie ma refer, ca vad ca unii posesori de acolo se plang de calitatea slaba a fender-ul! Oricum, daca mai ai si alte variante, ascult! :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfat, ideal ar fi un stratocaster, e o chitara care imi place foarte mult, dar unul original facut acolo in state incepe de la 1000$, si e prea mult pentru mine. Fenderul acela fata de schecter cum este? Ca si constructie ma refer, ca vad ca unii posesori de acolo se plang de calitatea slaba a fender-ul! Oricum, daca mai ai si alte variante, ascult! :)

 

Eu am un Fender Telecaster mexican (dintr-o serie mai buna, nu standard) de care sunt mai mult decat incantat, este chitara cu care ma inteleg cel mai bine. Ca toti care au vazut-o au ramas incantati de ea. Schecterul are o lucratura foarte buna si nu suna rau deloc, dar nu suna deloc a stratocaster. Eu as merge pe Lonestar-ul ala daca poti sa il cumperi din state. Mi-as cumpara si eu una, din pacate in Europa este cam scumpa. E si mai ok daca ai pe cineva in state care se pricepe sa ti-o aleaga, asa poti face cea mai buna afacere.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Fender Telecaster mexican (dintr-o serie mai buna, nu standard) de care sunt mai mult decat incantat, este chitara cu care ma inteleg cel mai bine. Ca toti care au vazut-o au ramas incantati de ea. Schecterul are o lucratura foarte buna si nu suna rau deloc, dar nu suna deloc a stratocaster. Eu as merge pe Lonestar-ul ala daca poti sa il cumperi din state. Mi-as cumpara si eu una, din pacate in Europa este cam scumpa. E si mai ok daca ai pe cineva in state care se pricepe sa ti-o aleaga, asa poti face cea mai buna afacere.

 

Thanks ptr sfat. Cred ca pana la urma merg pe lonestar, am ascultat pe youtube cateva monstre cu chitara asta, si suna chiar bine, imi place. By any chance, se aproprie de

ca sunet? Vad ca au aceleasi doze. Apropo de SUA, intr-adevar are cine sa-mi cumpere si sa-mi aduca chitara de acolo, dar din pacate respectivu' e paralel cu instrumentele muzicale, deci eu trebuie sa-l indrum ce si cum sa faca!
Link to comment
Share on other sites

Am vazut aici tot felul de sfaturi sau pareri personale mai mult sau mai putin subiective, din experienta proprie mai mult te baga in ceata decat te lamuresc, o sa gasesti termene "lopata de zapada" ptr chitara la care te-ai gandit tu sau aia nui buna sau aia-i nu stiu cum, un profesionist o sa-ti spuna sa iei o chitara profi, un amator sa iei chitara care ii place lui iar un comerciant sa o iei pe aia care o vinde el. sfatul meu e sa o iei pe aia care estetic e cel mai aproape de inima ta iar sunetul il scoti din procesor si in rest invata meserie ca asta conteaza cel mai mult .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut aici tot felul de sfaturi sau pareri personale mai mult sau mai putin subiective, din experienta proprie mai mult te baga in ceata decat te lamuresc, o sa gasesti termene "lopata de zapada" ptr chitara la care te-ai gandit tu sau aia nui buna sau aia-i nu stiu cum, un profesionist o sa-ti spuna sa iei o chitara profi, un amator sa iei chitara care ii place lui iar un comerciant sa o iei pe aia care o vinde el. sfatul meu e sa o iei pe aia care estetic e cel mai aproape de inima ta iar sunetul il scoti din procesor si in rest invata meserie ca asta conteaza cel mai mult .

 

cel mai bun reply :)

man daca iei din state chitara poti avea incredere in musiciansfriend. eu am luat de la ei si chitara, care e perfecta, si pedale, procesoare etc si nu am avut absolut nicio problema.

dar vezi sa iti clarifici inainte cum o aduci, ca transportul iti mai scoate din buzunar cel putin inca 100$ plus vama, si daca nu ti/o aduce cineva personal, ia neaparat si un hardshell case.

nu stiu altii cum au reusit dar eu am avut probleme cu usps cu transportul chitarii, adica nu au acceptat pachetul, si ultima oara mi/au respins tot asa un pachet de 3 ori mai mic, tot pe motive de dimensiuni, cica prea mari pt romanica. iar cu ups sau dhl te ia naiba ca dai 500$ sa o aduci. asa ca ai grija sa nu ramai cu ea in state sau sa nu iesi mai scump decat in europa. bafta.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bun reply :)

man daca iei din state chitara poti avea incredere in musiciansfriend. eu am luat de la ei si chitara, care e perfecta, si pedale, procesoare etc si nu am avut absolut nicio problema.

dar vezi sa iti clarifici inainte cum o aduci, ca transportul iti mai scoate din buzunar cel putin inca 100$ plus vama, si daca nu ti/o aduce cineva personal, ia neaparat si un hardshell case.

nu stiu altii cum au reusit dar eu am avut probleme cu usps cu transportul chitarii, adica nu au acceptat pachetul, si ultima oara mi/au respins tot asa un pachet de 3 ori mai mic, tot pe motive de dimensiuni, cica prea mari pt romanica. iar cu ups sau dhl te ia naiba ca dai 500$ sa o aduci. asa ca ai grija sa nu ramai cu ea in state sau sa nu iesi mai scump decat in europa. bafta.

 

Chitara va fi adusa de o persoana cunoscuta (in acest caz sper sa n-am treaba cu vama), care vine impreuna cu grup mai mare, si aduc in tara pachete mari de haine&stuff, deci cu transportul eu sper sa-l rezolv fara probleme. Un hardshell mai costa inca 100$ :) , si vroiam sa ma incadrez pana in 600$ cu chitara... dar vad eu ce fac.

 

Legat de chitara, cred ca ma opresc la lonestar, dar ptr procesor,sau un eventual amplif sh, ce sfaturi aveti :) ? Astea pot fi si din tara, nu neaparat din state!

Link to comment
Share on other sites

Chitara va fi adusa de o persoana cunoscuta (in acest caz sper sa n-am treaba cu vama), care vine impreuna cu grup mai mare, si aduc in tara pachete mari de haine&stuff, deci cu transportul eu sper sa-l rezolv fara probleme. Un hardshell mai costa inca 100$ :) , si vroiam sa ma incadrez pana in 600$ cu chitara... dar vad eu ce fac.

 

Legat de chitara, cred ca ma opresc la lonestar, dar ptr procesor,sau un eventual amplif sh, ce sfaturi aveti :) ? Astea pot fi si din tara, nu neaparat din state!

 

Eu la capitolul procesoare nu pot sa iti recomand decat Vox ToneLab, din pacate e destul de scump. Ce am mai auzit pe la altii si suna bine a fost si Zoom G7 si G9. Din gama de procesoare mai ieftine mi-au placut Line6 POD2 in primul rand si Zoom G2.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea imi vine sa citesc acum tot topicul asa ca o sa postez si aici:

 

Sunt interesat sa cumpar o chitara electrica la un pret bun dar si de calitate. Nu vreau ca pretul sa treaca de 1000 RON. Pana acum am cautat pe diferite siteuri care vand si am gasit diferite oferte, care le consider la un pret bun la marca cunoscuta. Nu stiu sa cant la chitara, decat lucrurile de baza care le-am practicat pe o chitara clasica si doresc sa cant rock, chiar power metal.

 

Uitati ce am gasit:

- Aria MAC-30

- Aria MAC-40

- Squier Black&Chrome Strat HSS

 

Cineva mi-a spus sa caut o chitara neaparat cu doza dubla (humbucker) in bridge. Nu ma pricep la de astea dar banuiesc ca nu zice rau. Am taiat mult din ce am gasit pentru ca nu erau asa cu humbucker in bridge. Ce ziceti voi? Ce chitara ar trebui sa cumpar, dati-mi sugestii si cu locul de unde as putea lua pls sau care ar fi mai buna din astea?

Link to comment
Share on other sites

clar tonelab...este foarte misto!

incearca macar o husa sa iei ca daca omul iti aduce chitara in avion, daca poate, nu o poate lua in cutia de carton. daca nu clar ajunge la cala, ceea ce nu e tocmai de dorit.

 

Tonelab vad ca e o gramada de bani... eu m-am orientat acum la inceput spre un zoom g2.1 sh, dar sa vad ce gasesc. Categoric voi cumpara minim o husa, ca doar nu o cara respectivul in mana pana in tara, adica mai mult ca sigur chitara va ajunge la compartimentul de bagaje, de unde sper sa vina intreaba pana aici in tara.

Link to comment
Share on other sites

Guest zaramoth

Salut...am si eu o intrebare:ce parere aveti despre chitara astahttp://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?CategorieID=1&ProdusID=274&Page=Chitare.Ca si design seamana izbitor de bine cu un model de Ibanez care sincer nu stiu cum se cheama dar cu siguranta stiti la ce ma refer.As zice ca este o copie fidela.Doar ce am descoperit-o si sincer ma tenteaza.Voi ati cantat pe asa ceva?Apreciez orice parere sau sfat.Multumesc

 

PS:As mai avea o alternativa..un Squier Affinity Fat Strat pe care am pus ochii de ceva vreme si despre care in general am auzit lucruri bune.Voi ce ati alege..Squier-ul sau Grosmann-ul? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut...am si eu o intrebare:ce parere aveti despre chitara astahttp://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?CategorieID=1&ProdusID=274&Page=Chitare.Ca si design seamana izbitor de bine cu un model de Ibanez care sincer nu stiu cum se cheama dar cu siguranta stiti la ce ma refer.As zice ca este o copie fidela.Doar ce am descoperit-o si sincer ma tenteaza.Voi ati cantat pe asa ceva?Apreciez orice parere sau sfat.Multumesc

 

PS:As mai avea o alternativa..un Squier Affinity Fat Strat pe care am pus ochii de ceva vreme si despre care in general am auzit lucruri bune.Voi ce ati alege..Squier-ul sau Grosmann-ul? :)

 

Grosmannul ala este o copie mai din topor dupa JEM-ul lui Steve Vai. Eu sincer nu am parere prea buna despre chitarile facute de \cristi Grosu, desi ultimele model custom arata bine. Mai degraba ti-as recomanda un Squier Standard Fat Stratocaster sau in cel mai rau varianta Affinity. Si Cort face niste chitari ok in gama asta de pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest zaramoth
Grosmannul ala este o copie mai din topor dupa JEM-ul lui Steve Vai. Eu sincer nu am parere prea buna despre chitarile facute de \cristi Grosu, desi ultimele model custom arata bine. Mai degraba ti-as recomanda un Squier Standard Fat Stratocaster sau in cel mai rau varianta Affinity. Si Cort face niste chitari ok in gama asta de pret.

 

Si eu tot Squier ziceam sa-mi iau...un Affinity Fat Strat ca de Standard n-am bani.Aveam totusi nevoie de parerea cuiva mai priceput.Mersi mult pentru sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai postat o data dar fara raspuns asa ca am facut o lista de chitare si vreau sa-mi spuneti care din astea mi-ati sugera-o:

 

- Aria MAC-30

- Aria MAC-40

- Aria STG-004

- Aria STG-006

- Aria MAC 55

- Squier Black&Chrome Strat HSS

- Squier Standard Fat Stratocaster

- Jackson JS20 Dinky

 

Precizez din nou ca sunt incepator si vreau sa cant rock, power metal. Mi s-a zis ca una cu doze duble (humbucker) in bridge ar fi perfecta pentru mine, si sa fie stratocaster (?).

Link to comment
Share on other sites

Guest pink floyd

ce vrei sa canti ?:)

 

Eu am o chitara noua si o dau din anumite probleme ( din pacate ) .... dai click pe semnatura mea , si informeaza-te bine inainte sa iti cumperi ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai postat o data dar fara raspuns asa ca am facut o lista de chitare si vreau sa-mi spuneti care din astea mi-ati sugera-o:

 

- Aria MAC-30

- Aria MAC-40

- Aria STG-004

- Aria STG-006

- Aria MAC 55

- Squier Black&Chrome Strat HSS

- Squier Standard Fat Stratocaster

- Jackson JS20 Dinky

 

Precizez din nou ca sunt incepator si vreau sa cant rock, power metal. Mi s-a zis ca una cu doze duble (humbucker) in bridge ar fi perfecta pentru mine, si sa fie stratocaster (?).

 

Eu iti sugerez cateva modele de chitara, toate zic eu bune si foarte versatile, poti sa scoti destul de multe tonuri din ele.

 

Squier Standard Fat Strat

Aria Mac 50

Ibanez RG321

Cort Z42

 

Cel mai bine ar fi sa le probezi pe toate care poti si sa iti alegi ce crezi tu ca ti se potriveste mai bine.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Is this of any good? As dori pareri competente...e mega cheap, chitara nu ar fi pt mine...89 euro p thomann cam 120 pana in tara, deci sub 4 mil....

Epiphone EM-1

post-2645-1220465190_thumb.jpg

 

Reteta e destul de ok, corp din arin, 2 humbuckere, dar cred ca depinde foarte mult de cum ai bafta la chitarile foarte ieftine. Daca e 89E la Thomann de ce nu vorbesti cu Rares, poate o iei la acelasi pret din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.