www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu

Recommended Posts

Pe mine m-ar interesa mai mult sa imi iau o chitara ca sa o conectez la mixer.

 

 

Atunci de ce ai mai intrebat de clasica in primu rand?blink.gif

 

Daca esti incepator nu stiu din ce motive ai avea nevoie de electro-acustica,mai ales ca cele ieftine nu se aud bine,plus ca calitatea chitarii scade mult daca are si preamp adica nu mai dau atata atentie la chitara in sine...

 

Per final daca tu vrei chitara electro-acustica ia-ti electro-acustica, meri la un magazin si incearca ce-ti place, nu prea ii asa mare diferenta la ele in gama pretului asta.

Link to comment
Share on other sites

Wat?! Cum ai ajuns la concluzia asta?

 

Pai gandeste-te ca din pretu ala de 500 lei chitara fara alte taxe ii 350 lei, vreo 50-100 lei ii preampul si microfon/doza ce are si restul ii chitara. La o chitara acustica suma aceea o foloseste numai la chitara...Ma rog,ce vroiam sa spun ii ca o chitara acustica de 500 lei ii mai buna decat o chitara electro-acustica de 500 lei. Cred ca am exagerat putin la partea cu "scade mult".

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

'Ai, nu zãu! Știu cã nu se învațã la gimnaziu astfel de detalii dar cautã sã afli ce înseamnã o linie de producție, cât costã s-o reconfigurezi și cum se stabilește clasa/destinația și prețul unui produs.

Apoi poate vei vedea cu alți ochi și valoarea opiniilor tale :)

 

Just an opiniontongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest panturu

Atunci de ce ai mai intrebat de clasica in primu rand?blink.gif

 

Daca esti incepator nu stiu din ce motive ai avea nevoie de electro-acustica,mai ales ca cele ieftine nu se aud bine,plus ca calitatea chitarii scade mult daca are si preamp adica nu mai dau atata atentie la chitara in sine...

 

Per final daca tu vrei chitara electro-acustica ia-ti electro-acustica, meri la un magazin si incearca ce-ti place, nu prea ii asa mare diferenta la ele in gama pretului asta.

 

Nu prea eram hotarat ce sa imi iau, si de aia am intrebat, pentru ca sunt incepator.

In mare parte si eu tind mai mult pentru chitara clasica. Daca ar fi sa zicem un pret de 400 - 450 lei maxim ce chitara clasica mi-ati recomanda?

 

Ibanez G5ECE este buna? :)

 

Edited by panturu
Link to comment
Share on other sites

Guest BadUglyMonkey

Daca tot am chitara electrica (primita cadou) mi-ati putea recomanda un amplificator cat se poate de mic pentru un incepator?

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa canti cu el. In principiu ori iti iei un amplificator gen Fender Mustang, adica digital, care iti ofera cam tot ce vrei, dar la o anumita calitate, ori iti iei un amplificator analogic mai bun, gen Vox Pathfinder, caruia ii pui in fata pedale. Eu sinmcer recomand a 2-1 varianta, am si eu unul acasa si e mai mult decat ok.

Link to comment
Share on other sites

As vrea si eu niste pareri (daca se poate, daca se cunoaste, daca ati pus mana etc...)! Squier Affinity Telecaster vs Squier Standard Telecaster... stiu ca, teoretic, standardul ar trebui sa fie mai ok, dozele alnico etc, dar am vazut mai multe review-uri pozitive privind affinity-ul (in comparatie cu standardul, si e diferenta de aproape 400 de lei intre ele la noi) si nu prea stiu la ce sa ma decid. (unii o sa ziceti classic vibe din prima...dar am bugetul limitat so ...not this Christmas). Ast reply-uri. Multumiri anticipate

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Pai si eu zic la fel, ori iti iei Classic Vibe care e cred cel mai reusit Telecaster la bani mai putini, ori iti iei Affinity. Am probat un Affinity Butter Scotch si chiar am ramas placut surprins de el. La bani de Standard mai bine incerci un Vintage V52 sau V2, mi se par mult peste Squier Standard si destul de aproape de Classic Vibe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Soulwisher

Salut tuturor, tocmai m-am inregistrat pe forum si am nevoie de niste sfaturi. Ca tot vine craciunul si ziua mea tot odata, am un buget de 500 lei cu care sa-mi cumpar chitara & aplificator. Am vazut niste seturi de chitari pe fly-music.ro , dar dupa informatiile care le-am primit, nu merita sa-mi cumpar un set. Tin sa va spun ca nu am cantat niciodata la o chitara, vreau sa invat sa cant direct pe eletrica. Ma gandeam sa-mi cumpar o chitara electrica care costa in jur de 500 lei si un adaptor ca sa-mi pot conecta chitara la PC (Am un sistem 5.1 acceptabil), dar dupa ce am citit, o placa audio nu va putea niciodata sa creeze acele sunete care le creeaza un amplificator. Genul de muzica care doresc sa-l cant este hard rock/ metal/ alternative. Astept sugestiile voastre, mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor, tocmai m-am inregistrat pe forum si am nevoie de niste sfaturi. Ca tot vine craciunul si ziua mea tot odata, am un buget de 500 lei cu care sa-mi cumpar chitara & aplificator. Am vazut niste seturi de chitari pe fly-music.ro , dar dupa informatiile care le-am primit, nu merita sa-mi cumpar un set. Tin sa va spun ca nu am cantat niciodata la o chitara, vreau sa invat sa cant direct pe eletrica. Ma gandeam sa-mi cumpar o chitara electrica care costa in jur de 500 lei si un adaptor ca sa-mi pot conecta chitara la PC (Am un sistem 5.1 acceptabil), dar dupa ce am citit, o placa audio nu va putea niciodata sa creeze acele sunete care le creeaza un amplificator. Genul de muzica care doresc sa-l cant este hard rock/ metal/ alternative. Astept sugestiile voastre, mersi.

 

Depinde de placa de sunet!!!

 

Intradevar nu sunt recomandate pachetele chitara-amp...in 500 lei iti recomand specularea unui instrument SH aici pe forum, ceva versatil (pt ca nu o sa te rezumi doar la metal iti zic eu :) ) , asta insemnand ceva strat / fat strat(cu humbucker in bridge - de exemplu ceva ca aici http://forums.rgc.ro...__1#entry600213 ...fiind perioada craciunului s-ar putea sa mai lase din pret). Nu prea se recomanda chitara electrica noua in jurul a 500 de lei, decat daca e vb de un reghin strat (care e o chitara foarte underrated) sau un squier bullet decent (aici trebuie sa mearga cnva cu tine sa probeze). Spor la cautat si sper sa gasesti ce ai nevoie... Din nou, accentuez...desi vrei sa canti rock/metal etc nu inseamna ca iti trebuie o chitara numai cu humbuckere - e recomandabil sa ai ceva versatilitate. Fereste-te (mai ales daca nu ai cu cine merge sa probeze) de chitare Harley Benton, Epiphone Special II, sau alte marci dubioase (sa ne intelegem, Epiphone nu e o marca dubioasa, fac chitare foarte bune...dar modelul special e cam de ra*at)...mai vezi si tu pe net cam ce se mai preteaza unui incepator si orienteaza-te

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Placa de sunet e absolut cel mai puțin important factor în povestea asta.

 

I dunno where you get your info, people! :lol:

 

Eu zic ca depinde si de placa de sunet intr-o masura considerabila...eu am un laptop cu placa integrata si se aude ca dreq... Nu am spus ca e cel mai important/putin important factor, ci pur si simplu am facut referire la ce a facut referire si tipul!

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

....Ca tot vine craciunul si ziua mea tot odata...

 

 

Duamne, Dumnezeule ! Bine-ai venit alãturi de noi pe forum ! :P

 

Uitã-te la Mica Publicitate, la un second-hand, în banii ãºtia... e suficient o chitarã deocamdatã. Lasã amplificatorul pe mai târziu. Poți începe cu software...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

eu am un laptop cu placa integrata si se aude ca dreq

Pe difuzoarele de la laptop? În căști, boxe FRFR (de care)? Preamplificator ai? Ce impedanță de intrare are placa? ASIO nativ presupun că n-are, dar ASIO4ALL de exemplu merge bine? Ai suficiente resurse pentru a rula fluid aplicațiile care te interesează?

După cum se observă, sunt multe verigi în lanț, și nici măcar n-am ajuns la ampsim/cabsim în sine. Nu înțeleg de ce ajung oamenii să se lege direct de placa de sunet. Probabil pentru că acolo intră jack-ul.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe difuzoarele de la laptop? În căști, boxe FRFR (de care)? Preamplificator ai? Ce impedanță de intrare are placa? ASIO nativ presupun că n-are, dar ASIO4ALL de exemplu merge bine? Ai suficiente resurse pentru a rula fluid aplicațiile care te interesează?

După cum se observă, sunt multe verigi în lanț, și nici măcar n-am ajuns la ampsim/cabsim în sine. Nu înțeleg de ce ajung oamenii să se lege direct de placa de sunet. Probabil pentru că acolo intră jack-ul.

 

Preamp nu am (inca, am inteles ca o pedala care sa fie si buffer merge perfect) ...intradevar cu asio4all se imbunatateste sunetul (mai putin latency, mai putin zgomot)...ce-a mai mare problema la mine e un zgomot de fundal (un fasait) , in rest merge binisor. Cat despre resursele sistemului...stau destul de ok (cred) : 2gb ram si 1.8 Ghz procesorul. Folosesc o varianta de amplitube pe post de ampsim

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Salut , sau Buna ziua , sunt nou pe aici , dar ma uit cam odata la 2-3 zile peste posturi incercand sa vad daca mai e cineva in aceasi ipostaza. Vreau sa ma apuc de chitara , in vacanta aceasta . Sa ma prezint , sunt Andrei , am 16 ani si m'a determinat muzica rock si blues sa ma apuc de chitara . Nu stiu cu ce sa incep , acustica sau electrica , orcum , peste ceva timp o sa ajung la electrica si daca incep cu acustica , asta as vrea. Dar sa va intreb pe voi , ce ziceti , incep pe o acustica , invat bazele si apoi trec pe electrica , sau sa incep direct pe electrica cu invatatu' ? Orcum o sa intreb ceva profesori de chitara ce sa fac , am cateva cunostinte in acest domeniu , plus alti prieteni care canta la chitara acustica , electrica sau ambele si imi spun cum sta treaba , dar pana ajung sa intreb , astept de la voi sugestii . Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e intai acustica, pt ca iti dezvolti dexteritatea si puterea in degete altfel. e si cel mai ieftin. daca iti place, mai incolo poti trece la electrica. cel mai ok ar fi sa iti iei chitara second, cat de buna te tine buzunarul, dar insotit de cineva care se pricepe.

 

varianta mai pe ocolite, direct electrica, e buna si ea in sensul ca te scuteste de o cheltuiala, minusul fiind ca nu ai invata anumite chestii de baza, ca ciupitul, acorduri, zdranganeala, ritm si eventual voce, si nu ai capata atat de multa forta in degete, dar asta pana la urma tine de tine si de vointa ta. daca esti disciplinat si nu cazi in capcana zdranganitului aiurea cu gain la maxim si tapping aiurea cand nu e cazul, da poti sa incepi direct cu electrica. si aici e bine sa iei second, chiar si ampul, dar tot asa, insotit de cineva care se pricepe, si cat te tine buzunarul. cheap de obicei inseamna prost. mergi pe varianta clasica: epiphone sau squier, strat sau lp. sau mai documenteaza-te inainte, citeste recenzii, sa vezi care marci si modele sunt mai satisfacatoare pt pretul lor.

 

bafta!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Simplu si la subiect...vreau sa achizitionez chitara Asta.. Takamine G320 aacoustic http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622

 

 

 

 

Motive Pro si COntra...o voi lua luna asta sa pot beneficia de reducere..ce ziceti?? cant pe clasica de 6-8 luni..deci sunt udneva spre mediu..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Gr33nPixelz

Salut! Eu si cu un prieten vrem sa ne luam chitare iar la inceput am zis sa ne luam fiecare cate un STAGG SW201BK, iar apoi el a zis de un EPIPHONE DR ( sau AJ) 100 EBONY. Eu am maxim 450 de lei bugetul. Spuneti-mi care este mai buna pentru incepatori, sau veniti voi cu alte propuneri. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Gr33nPixelz

Na.. Acum m-ati bagat in ceata totala. Ma gandesc intre Epiphone sau Fender. Fenderul este mai scump, iar diferenta de sunet nu stiu. Nu am gasit care ar fi mai buna. Ma mai gandesc, dar oricum va multumesc pentru propuneri.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare legata de chitara esp explorer 50. este o chitara mica? adica ma tem ca daca o cumpar sa nu fie cam mica. am vazut niste cover-uri pe youtube cu aceasta chitara si nu prea imi dau seama cam ce dimensiuni are

 

Are scale 24.75" (lungimea de la nut la bridge), deci cat un LP! Nu e mica..asta e o chitara mica:

1962-Fender-Duo-Sonic-Sienna-Burst.jpg

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.