www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Este o chitarã OK pentru începãtori și doar atât. În funcție de ritmul de "creștere" și pretenții, o s-o depãșești rapid.

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
La cateva zile apare cate un user care intreaba ce chitara sa isi ia. Dupa ce se consuma evenimentul, threadul cade in derizoriu si devine intuil.

Prezentati-va aici variantele si numai aici. Cititi/ cautati in prealabil informatii legate de variantele voastre. Sunt sanse f mari sa se mai fi discutat.

 

Succes!

 

Am shi eu o intrebare al carei raspuns m-ar ajuta foarte mult: Care firma e mai buna (ca si calitate a produselor), Tenson sau Yamaha?

Ma intereseaza sa cumpar un set cu chitara electrica, amplificator si accesori. (sunt incepator :) )

 

Daca ai luat-o, sa o canti cu placere, ce iti spunem noi deja nu mai conteaza, si oricum la inceput cam orice chitara e buna, vezi tu mai incolo cand mai avansezi ce chitara vrei sa iti iei.

 

Am shi eu o intrebare al carei raspuns m-ar ajuta foarte mult: Care firma e mai buna (ca si calitate a produselor), Tenson sau Yamaha?

Ma intereseaza sa cumpar un set cu chitara electrica, amplificator si accesori. (sunt incepator :lol: )

Link to comment
Share on other sites

sall

sunt incepator si as vreau sa imi iau o chiatra si m-am gandit la o Hora Reghin - Standard M

ce parere aveti?

as vrea o sugestie de la care se pricepe

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
In general Yamaha fac chitari cel putin decente, oricum peste ce am vazut la Tenson si alte firme genul ei.

 

hi totusi diferenta de pret e remarcabila pentru bugetul meu, vreau sa shitiu daca tenson e macar acceptabla

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

La același preț cu Tenson existã alternative mai bune, precum Aria, Squier, Vintage, Epiphone. Nu uita de ofertele la mâna a doua.

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza , nu am doi ani . de rau de foarte rau , dati-mi niste pareri la ea va rog

 

Am avut si eu una. E prea tare! Gatule e foarte foarte foarte comfortabil! Dozele mie mi-au placut mult. Daca iti plac chitarele cu floyd o sa iubesti chitara asta! Eu am realizat ca nu sunt omu cu floydu si am vandut-o:))

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
m-am foarat sa imi iau un stagg c542

imi poate zice cineva daca gresesc daca imi iau chitara asta?

am uitat sa specific sunt incepator

 

in primul rand, nu stiu ce ai vrut sa spui prin "foarat"...apoi, ai face bine sa te uiti totusi si pe forum la chitare second hand....la soundcreation, staggul pe care il vrei tu costa 240 ron...la banii astia cred ca gasesti ceva mai bun la mica publicitate

Link to comment
Share on other sites

Salutare smile.gif

Cat de curand o sa imi cumpar o chitara electrica si as vrea cateva sfaturi avand in vedere ca sunt incepator (putin zis .. nu am tinut niciodata o chitara in mana ... la propriu). 2 Saptamani am tot frecat anumite site'uri si am gasit cateva modele care imi plac foarte mult insa astept o parere din partea voastra

Harley Benton HBL400CS

Epiphone LPSPCVS Les Paul Special II

Epiphone Les Paul Special II HCS

Mai am si alte in cap dar nu are rost sa va bat capul cu 100 modele. Sa luati in considerare ca nu prea suport modelele ST insa ador LP

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Uitã de Harley Benton. Epiphone Special II este un model OK pentru începãtori, dar dacã poți scoate mai mulți bani din portofel orienteazã-te cãtre un Vintage V100, superior oricãrei chitãri din segmentul sãu de preț.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca imi pot permite deocamdata o chitara la 300 lire avand in vedere ca sunt incepator ... poate nu mo facut mama natura pentru cantat.

Am gasit un tovaras care lucreaza la un magazin de muzica si mi'a sugerat Tenson Nashville LP Cherry Brust, acum nu stiu cum sta raportul calitate-pret sau daca e buna pentru incepator. Sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca imi pot permite deocamdata o chitara la 300 lire avand in vedere ca sunt incepator ... poate nu mo facut mama natura pentru cantat.

Am gasit un tovaras care lucreaza la un magazin de muzica si mi'a sugerat Tenson Nashville LP Cherry Brust, acum nu stiu cum sta raportul calitate-pret sau daca e buna pentru incepator. Sugestii?

 

Nu ºtiu ce 300 de lire spui tu...Nu citi prețul de pe site-ul lor ºi nu fã socoteala de acolo, cã altfel se socoteºte când ți-o aduce un dealer. La mcmusic sau muzikia gãseºti pânã-n 1000 de lei.La seria Vintage mã refer.

Tensonul ãla e aproape 900. Poate cã diferența de calitate e mai mare de o sutã ºi ceva de lei.Poate cã ar trebui sa te mai gândeºti un pic. Mai aºteaptã ºi alte pãreri...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Metallaru

Salutare!

 

Am vazut ca la MCMusic au ceva reduceri de pret, si chiar la modelul pe care mi-l doream acum ceva vreme, si anume:

Ibanez RG350DX la 1360 lei (reducere de la 1700 lei).

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=5

 

Totusi, ajuns la magazin, am mai incercat cateva modele in segmentul asta de pret, si ce mi s-a parut interesant a fost

modelul Vintage V100, la 1300

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2397

 

Pana acuma am cantat doar pe o chitara Reghin, model Iris de prin '98.

Tinand cont ca prefer sa cant Metallica, Megadeth, Maiden, imi place mai mult partea de lead decat cea de riff, ce parere aveti?

E ok Ibanezul?

Sau primesc o mai mare calitate cu Vintage-ul?

 

Astept cu interes orice parere avizata.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Totusi, ajuns la magazin, am mai incercat cateva modele in segmentul asta de pret, si ce mi s-a parut interesant a fost

modelul Vintage V100, la 1300

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2397

 

Salutare !

La 50 de centimetri mai la stânga de cel roºu era acelaºi model, dar pe negru, la 1000 de lei. Am trecut ieri pe-acolo pentru niºte corzi ºi l-am remarcat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ia cu încredere V100.

 

@Ramurel: modelul negru la 1000 de lei este V99, care nu este același lucru cu V100.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Metallaru

Merci si eu!

Mai astept si alte pareri, are/a avut cineva Ibanez RG350DX?

Si da, Vintage-ul cu 1000 de lei, cel negru, e modelul V99 - l-am observat si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest r4c3r 77

Chiar de modelele astea Vintage voiam sa intreb si eu. Sunt in cautarea unei chitare Les Paul la pret mic si am citit ca V100 ar fi cea mai indicata, dar bugetul meu ar prefera V99. Merita V100 diferenta de 300 RON ?

Link to comment
Share on other sites

Chiar de modelele astea Vintage voiam sa intreb si eu. Sunt in cautarea unei chitare Les Paul la pret mic si am citit ca V100 ar fi cea mai indicata, dar bugetul meu ar prefera V99. Merita V100 diferenta de 300 RON ?

 

Cu siguranta merita, in primul rand tonul unui Les Paul este dat de corpul din lemn de mahon si griful lipit de corp. V99 difera de V100 in principal prin corpul din lemn de plop, nu neaparat un lemn rau, dar diferit ca tonalitate de mahon.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei D.

Deci eu sunt nou in aceasta comunitate si acesta este primul meu topic si nici macar n-am propria mea chitara deci as vrea sa-mi iau una pentru inceput dar nu stiu de care eu as vrea una acustica vazand ca cea clasica suna mai mult spaniol, a-si vrea sa cant ceva de genul ma refer inceputul cu chitara:

. Eu sunt stangaci si as vrea sa stiu cam cat m-ar costa o chitara acustica pentru mine pentru un stangaci si astept niste raspunsuri serioase.
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@Andrei D.

 

Salut

 

Tipul din videoclip canta pe o acustica(electro-acustica):)

 

O chitara acustica pentru stangaci costa in jur de 500 de lei...http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=208&BrandProductID=1811

 

Mai intai incearca si o chitara pentru dreptaci...si daca nu merge nici cum...cumpara unapentru stangaci.

 

 

Inca o varianta mai complicata ar fi sa cumperi una pentru dreptaci,si sa o duci la un lutier care ii va inversa corzile,dar ca asa nu te complici..e mai bine cu una pentru stangaci!

 

 

Bafta!

 

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

@Andrei D.

 

mai bine iti cumperi direct una pt stangaci, pt ca ar fi mai complicat sa iei una pt dreptaci si apoi sa umbli la ea...

stabileste-ti un buget si apoi vezi ce gasesti...uite 2 variante: Fender CD100 LH si un stagg...cred ca fenderul e mai bun, dar costa mai mult...poti sa te uiti si la mica publicitate, poate gasesti ceva bun...bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua o chitara pentru stangaci daca nu ai mai cantat pana acum. O sa progresezi la fel, daca nu mai bine pe o chitara pentru dreptaci din moment ce cantatul la o chitara pentru dreptaci implica mai mult efort asupra mainii stangi. Plus ca iti va oferi un orizont mai mare in a-ti alege chitara. Sunt mult mai putine modelele care se fabrica pentru stangaci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei D.

In primu rand nu sunt adult si nu eu am banii deci nu pot sa iau chitari cu nemiluita ok ? Deci si eu tot una pentru stangaci asi opta pentru ca si la varul meu si la acel prieten am edinta mereu so tin ca un stangaci mi se pare extrem de ciudat de ce asi incepe ( cum spun toti ) mai intai pe dreapta apoi sa ma schimb pe stanga :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pentru cã, din moment ce nu ai mai cântat deloc pânã acum, îți va fi relativ la fel de greu/ușor sã cânți pe dreapta sau stânga. Locuiești într-o țarã în care chitarele de mânã stângã nu se gãsesc peste tot și acolo unde se gãsesc sunt doar câteva modele la prețuri nu foarte bune.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar
Pentru cã, din moment ce nu ai mai cântat deloc pânã acum, îți va fi relativ la fel de greu/ușor sã cânți pe dreapta sau stânga. Locuiești într-o țarã în care chitarele de mânã stângã nu se gãsesc peste tot și acolo unde se gãsesc sunt doar câteva modele la prețuri nu foarte bune.

 

Am o intrebare...ash vrea sa shtiu care dintre aceste doua chitare e mai buna ca si calitate: Lone Star Stratocaster sau Deluxe Players Strat (amndoua sunt Fender)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.