www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Sunt unele chitare la mica publicitate care pur si simplu zac nebagate in seama si sunt mai bune in raportul pret /calitate chiar peste v100. Nu sunt deloc adeptul formei les paul ( mi se pare o chitara incomoda, atata la corp cat si la griff, eu unu dupa experienta de 2 luni cu o astfel de chitara ,nu mai vreau chitari cu griff vopsit ,dar nici fara cutaway-uri). O parere despre chitara nu-ti poti forma doar intrand in magazin (poate daca-ti place cum arata si culoarea , ca la comoditate trebuie sa stai cu ea cateva ore bune sa vezi daca-ti place). In ziua de azi majoritatea incepatorilor , incep sa cante datorita unei piese/ formatii , automat ei o sa vrea o chitara asemanatoare cu a idolilor ( prima care-mi vine in minte este evident G'n'R ).

 

Sfaturile care le-as da eu , imprumuta o chitara, 1 -2saptamani , daca tu te tii de repetat pe ea,dupa 1 saptamana atunci poti sa-ti cumperi o chitara ,care sa fie a ta (spun asta deoarece e plina mica publicitate de chitare virgine ! ) .

Daca ai sa cumperi ceva, sa nu o faci online, te duci frumos cu cineva care are putin h abar de chitara, probeaza si el instrumentul si gata,o cumperi. (asta daca vrei neaparat una de noua) ,

La 1300-1400 Ron cat am inteles eu ca e un vintage V100 , eu mi-am cumparat un Jackson DK2s , care nu te supara e made in Japan , si imi vine ca o manusa.

O chitara veche (ex ibanez roadstar II 1985) se poate dovedi a fi o alegere mai buna decat una produsa in 2011 sa zicem, deoarece lemnul lucreaza si pot aparea probleme, crapaturi, torsiuni (da o sa ti-o schimbe magazinul)

 

 

Hai sa nu generalizam despre marca Vintage, mi se pare o alternativa buna la banii respectivi, insa la chitara respectiva trebuie schimbat una alta ca sa o faci decenta, incepand cu cheitele de acordaj /doze /electronice , asta pentru pasionatii de les pauluri. Fiecare marca celebra mai are si rebuturi, ca s-a intamplat fix la vintage sa fie 2-3 defecte, poate fi o simpla concidenta.

 

Parerile sunt impartite , fiecare cu preferintele proprii , iar unele argumente sunt pur subiective, e la alegerea ta ce vrei .

 

 

 

Si ca sa las si eu o intrebare, modelele cu flamed maple top la vintage au colant sau chiar e o placa subtire de maple (veneer)?

 

Din pacate nu am de unde sa imprumut o chitara, dar stiu ca asta imi doresc sa-mi iau. nu tin neaparat sa o iau noua insa fiind pe langa subiect tocmai de asta am postat aici. Am fost in magazinul Muzica si ma uitam ca matza la calendar, nu pot stii care este ok insa vreau electrica.

 

 

A. Astept sugestii de chitara electrica in jur de 1000ron. Eu le-am retinut pe urmatoarele:

 

1. Vintage V100 Cherry Sunburst Electric Guitar 1300ron

2. Jackson JS-23 Dinky Electric Guitar 925ron

3. Ibanez - SA160 1100ron

 

 

B. Am gasit Fender Fm212R pe forum la pret de 700ron. Il voi folosi intr-o camera de apartament. Merita? Astept urgent sugestii desi e cam pe dos inainte sa iau AMp-ul si apoi chitara.

 

Muuultumessccc!!!!

 

Ps. pe 30 ianuarie vreau sa fac achizitiile.

Edited by stefid
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am de unde sa imprumut o chitara, dar stiu ca asta imi doresc sa-mi iau. nu tin neaparat sa o iau noua insa fiind pe langa subiect tocmai de asta am postat aici. Am fost in magazinul Muzica si ma uitam ca matza la calendar, nu pot stii care este ok insa vreau electrica.

 

 

A. Astept sugestii de chitara electrica in jur de 1000ron. Eu le-au retinut pe urmatoarele:

 

1. Vintage V100 Cherry Sunburst Electric Guitar 1300ron

2. Jackson JS-23 Dinky Electric Guitar 925ron

3. Ibanez - SA160 1100ron

 

 

B. Am gasit Fender Fm212R pe forum la pret de 700ron. Il voi folosi intr-o camera din apartament. Merita? Astept urgent sugestii desi e cam pe dos inainte sa iau AMp-ul si apoi chitara.

 

Muuultumessccc!!!!

 

O sa incep cu punctul B, FM212R in apartament e criminal, nu o sa faci mai nimic cu el, suna bine doar cand ii dai ceva volum. Am tinut unul 2 saptamani in sufragerie si ma stia tot blocul cand cantam. Orienteaza-te la ceva mai cumite, gen Kustom Double Barell cel mult pentru apartament. Cel mai ok ar fi pentru apartament un modeling amp, ceva gen Vox VT20+ sau Fender Mustang 1 sau 2, deja mai mult nu prea ai nevoie pentru acasa.

 

Ca si chitara din ce ai enumerat tu acolo eu as lua Vintage, e o chitara foarte buna pentru pretul ei. Ceva mai incolo cu un upgrade la doze poti sa o folosesti si pe scena fara sa te faci de ras cum suna sau cum arata, cele mai multe dintre ele sunt construite foarte bine si daca mergi cu cineva care se pricepe cand o cumperi sigur poti alege una foarte buna. .

Link to comment
Share on other sites

O sa incep cu punctul B, FM212R in apartament e criminal, nu o sa faci mai nimic cu el, suna bine doar cand ii dai ceva volum. Am tinut unul 2 saptamani in sufragerie si ma stia tot blocul cand cantam. Orienteaza-te la ceva mai cumite, gen Kustom Double Barell cel mult pentru apartament. Cel mai ok ar fi pentru apartament un modeling amp, ceva gen Vox VT20+ sau Fender Mustang 1 sau 2, deja mai mult nu prea ai nevoie pentru acasa.

 

Ca si chitara din ce ai enumerat tu acolo eu as lua Vintage, e o chitara foarte buna pentru pretul ei. Ceva mai incolo cu un upgrade la doze poti sa o folosesti si pe scena fara sa te faci de ras cum suna sau cum arata, cele mai multe dintre ele sunt construite foarte bine si daca mergi cu cineva care se pricepe cand o cumperi sigur poti alege una foarte buna. .

 

Vox Valvetronix VT20+ 20W 1x8 Guitar Combo Amp - 750ron

Fender Mustang II -795 ron

 

care dintre sau sa dau cu banu?..diferenta e mica de bani. (de apartament)

mustang are USB recording ; intrebarea mea este daca aceste amplificatoare se pot conecta la un mixer si mixerul sa-l legi la PC pentru REC?

 

Multumesc!

Edited by stefid
Link to comment
Share on other sites

Da, se pot lega fara probleme la mixer.

Dar n-ai absolut nici un motiv pentru a face-o. Mixerul e pentru mixat. Tot ce-ți trebuie pentru a înregistra e un cablu jack mic-jack mic, de la ieșirea pentru căști (ce o au ambele amplificatoare) la intrarea de linie de la PC. DAR la mai toate amplificatoarele se întrerupe sunetul spre difuzor când conectezi căști (logic pentru exersat în liniște, nu foarte util pentru înregistrat). Deci va trebui monitorizat altfel (e.g. prin boxe active conectate la PC). Se poate modifica ușor dar pierzi garanția. Unele amplificatoare au ieșiri separate pentru înregistrare și pt. căști.

Mustang are și conectare pe USB, presupun că poate fi folosit direct ca interfață audio, și e posibil să-l poți folosi și ca monitor.

Citește manualele și siturile producătorilor pentru mai multe detalii.

 

care dintre sau sa dau cu banu?

Le probezi și vezi care-ți place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Vox Valvetronix VT20+ 20W 1x8 Guitar Combo Amp - 750ron

Fender Mustang II -795 ron

 

care dintre sau sa dau cu banu?..diferenta e mica de bani. (de apartament)

mustang are USB recording ; intrebarea mea este daca aceste amplificatoare se pot conecta la un mixer si mixerul sa-l legi la PC pentru REC?

 

Multumesc!

 

Pai eu ti-am spsu de la inceput cum sta treaba, daca vrei un amplificator care are si procesor incorporat ia Vox-ul, Fenderul are avantajul difuzorului mai mare , conectarea pe USB, dar are posibilitati de formare a sunetului mult mai mici. In plus din Vox poti scoate cam toata gama de tonuri de chitara la o calitate decenta, Fenderul exceleaza pe tonuri de clean, e ok la tonuri de crunch, dar la high gain nu e deloc grozav. Depinde foarte mult pt ce vrei sa il folosesti, pentru jazz si blues iti recomand Fender, pentru orice are in componenta cuvantul rock cred ca e mai bun Vox.

Link to comment
Share on other sites

ACum mai revin si eu cu o mica intrebare....din Zoom Gx1N are iesire pentru USB sau casti..sau ceva pentru recording?? ca as vrea sa fac asa...Chitara...Vox pathfinder15R...Zoom Gx1N si casti sau PC pe urma..nu e problema cu vecinii ca stau la casa..deci..cum as putea face..sau alte sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa iti iei Zoom G1 si Vox Pathfinder pentru a le folosi cu casti.

Ori iti iei Zoom si-l folosesti cu casti, ori iti iei combinate si folosesti boxa amplificatorului. Pathfinder nu are simulare de cabinet pe iesirea de casti sau pe line out.

Zoom nu are iesire USB, dar are iesire de casti. Il poti conecta direct la calculator, pentru recording.

 

Pai eu ti-am spsu de la inceput cum sta treaba, daca vrei un amplificator care are si procesor incorporat ia Vox-ul, Fenderul are avantajul difuzorului mai mare , conectarea pe USB, dar are posibilitati de formare a sunetului mult mai mici. In plus din Vox poti scoate cam toata gama de tonuri de chitara la o calitate decenta, Fenderul exceleaza pe tonuri de clean, e ok la tonuri de crunch, dar la high gain nu e deloc grozav. Depinde foarte mult pt ce vrei sa il folosesti, pentru jazz si blues iti recomand Fender, pentru orice are in componenta cuvantul rock cred ca e mai bun Vox.

 

Atat Vox, cat si Fender au procesoare incorporate.

Link to comment
Share on other sites

Hmm iesirea pt casti intrebam nu pentreu casti..ci doar pentru un sistem audio in plus..pentru si mai multa putere..in concluzie...daca pun un zoom BnX1 si un Vox PAthfinder 15R...merge bine..ca pe vox zic ca e bun cleann.difuzoru...si putin gain..adica sa le combin si sa fac ceva bun...si de usb ziceam doar daca o sa vreau sa fac si eu ceva recording..niste inregistrari direct prin PC...

Link to comment
Share on other sites

Păi sigur că e neclar dacă folosim termeni alandala.

DSP e o metodă de manipulare a unui semnal (în cazul nostru tensiune alternativă în banda audio).

Procesor e un cuvânt vag. Am putea spune că e echipamentul (hardware) ce efectuează DSP-ul. În cazul unui delay digital de exemplu tot de DSP e vorba dar aceste unități nu sunt de obicei numite "procesoare".

De ce? Pentru că Gogu Chitarisimo are o înțelegere superficială, intuitivă a problemei: el le botează după cât de mare e cutia și câte butoane și beculețe are. Un DD-3 e pedală, un G1X e procesor și un Mustang e amplificator all of a sudden, cu toate că la nivel fundamental toate sunt procesoare.

 

Acum mai la subiect:

nu te lasa sa modelezi foarte mult sunetul

Păi doar n-ai vrea să-i oferi utilizatorului prea multe opțiuni, că are putere cognitivă limitată. Cel puțin așa cred producătorii. Or avea dreptate?!

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Vreau sa imi iau o chitara electro-acustica. Ce imi recomandati intr-un buget de aprox 1500ron? Ma intereseaza sa fie comoda, sa sune bine si sa nu fie foarte mare (ca si dimensiuni) - nu vreau dreadnought, as prefera ceva orchestra sau auditorium. Nu cunosc foarte bine dimensiunile (nu am mai avut acustica pana acum), dar as vrea ceva gen chitara lui tommy emmanuel (ca marime, nu ca brand).

 

Poate sa fie noua sau second hand, nu e foarte important pt mine.

 

Sunt obisnuit cu electrica, deci as prefera ceva cu cutaway pentru acces facil la tastele de sus, iar imbinarea corp/gat sa fie la fret-ul 14, cel putin (am mai vazut unele la care corpul incepe de la 12).

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou,

 

Cine ma poate ajuta cu recomandarea unui profesor bun din Bucuresti cu care sa incep lectii de chitara (daca se poate bun si ieftin :) - dar cineva cu experienta in teaching.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Vreau sa imi iau o chitara electro-acustica. Ce imi recomandati intr-un buget de aprox 1500ron? Ma intereseaza sa fie comoda, sa sune bine si sa nu fie foarte mare (ca si dimensiuni) - nu vreau dreadnought, as prefera ceva orchestra sau auditorium. Nu cunosc foarte bine dimensiunile (nu am mai avut acustica pana acum), dar as vrea ceva gen chitara lui tommy emmanuel (ca marime, nu ca brand).

 

Poate sa fie noua sau second hand, nu e foarte important pt mine.

 

Sunt obisnuit cu electrica, deci as prefera ceva cu cutaway pentru acces facil la tastele de sus, iar imbinarea corp/gat sa fie la fret-ul 14, cel putin (am mai vazut unele la care corpul incepe de la 12).

 

Merci!

 

Uite ceva care se incadreaza in ce vrei tu, du-te la magazin si probeaza una.

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1115

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Mi-am luat in sfarsit Takamine G320 BBS, am ales-o pe asta din cauza culorii, este nelacuita.

Totodata au inceput sa apara probleme, am "invatat" cele trei acorduri GCD, problema cea mai mare este ca apas orice coarda perpedincular 90 de grade, chiar si asa coarda de jos cand o "cant" din vibratie imi atinge buricul degetului.

Dau prea tare in coarda, nu am formate degetele sau corzile sunt prea apropiate si nu o sa pot canta niciodata pe chitara asta? :)

 

L.E. M-a deranjat faptul ca mi-a dat-o pe cea expusa, fiind prafuita, incercata si chiar putin zgariata pe spate, am tacut din cura si mi-am zis in gand ca altii dau mii de euro pe masini sh si le mai nimeresc si proaste.

Edited by wicked
Link to comment
Share on other sites

Guest Serban Vlad

Hello!

 

Sunt nou pe aici si as dori sa va cer sfatul pentru achizitionarea unei chitari electrice. Cant de 2 ani pe chitara acustica si am decis sa trec pe electrica. M-am interesat de curand despre chitari electrice, sa stiu si eu ce cumpar si mi-am dat seama ca le prefer mai mult pe cele cu doze de tip single coil. Ce mi-a placut pana acum a fost asta : http://guitarshop.ro/produs.php?pid=585 , insa m-am mai consultat cu cineva care mi-a spus ca-i faina chitara asta, dar cica la pretul asta gasesc altele cu un sound si mai fain de lbanez sau de la Lag. Acuma eu nu stiu ce sa zic, nu ma pricep foarte bine pe partea tehnica, nu stiu cum se aude aia, cum se aude aia si d-aia zic, va intreb si pe voi.

Cat despre amp, pe aceasta am pus ochii: http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1417 ; se merita?

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune alegerile.

Sa tii cont insa, ca exista sansa ca peste o luna sa te plictisesti, iar valoarea sculelor la Mica Publicitate scade drastic (chiar si pana la 50% fata de pretul de nou). Gasesti foarte multe chitare si amplificatoare SH la preturi multi mai mici si apropiate din punct de vedere al specificatiilor.

Daca nu te deranjeaza acest aspect si nu faci un efort financiar sa iti achizitionezi chitara si amp-ul, este o alegere foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Serban Vlad

Ihi, mersi mult! Pai sunt sigur 100% ca n-o sa ma plictisesc, d-aia nici nu m-am gandit la ceva SH, caci mi s-a mai spus.

Ps: Faza funny e ca suntem din acelasi oras. :D

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

De ceva timp ma tot tenteaza sa-mi cumpar o chitara electrica.Cant la chitara acustica aproximativ de 2 ani ... nu am avut niciodata electrica pana acum. Genul de muzica pe care il prefer si pentru care am de gand sa folosesc chitara este blues si rock(ceva mai soft sau clasic). Ma intereseaza sa ma incadrez pana in 2000 de RON cu tot cu amp (nu ma intereseaza daca e noua chitara/amp-ul sau sh). Amp-ul am de gand sa-l folosesc doar in camera(cam 4x3m) deci prefer ceva mai mic si mai ieftin.

 

Daca aveti idei va rog sa ma ajutati :D

Edited by dark_one
Link to comment
Share on other sites

Eua ti-as propune asa..un VIntage V100..(1300 ROn la MC MUsica)+un Vox Pathfinder 15R (400 LEi la MC musica) si un Zoom g1Xn(350LEi.) depaseste putin bugetul si e o combinatie foarte buna....o sa mai las si pe altii sa te sfatuiasca..eu unul consider foarte bun aceste 3 instrumente pt apartament

Link to comment
Share on other sites

Deci ca sa fiu cat mai inteles de toata lumea ... in ceea ce priveste chitara electrica sunt newb(scuze , asta am uitat sa mentionez) ... m-am uitat pe net ba la una, ba la alta, dar nu ma pricep prea bine in ceea ce priveste echipamentul de chitara electrica.Asa ca, atat pe cat e posibil, va rog sa dati si niste explicatii pt oameni mai greu de cap :D

 

Alta intrebare, probabil stupida( am explicat mai sus de ce ), folosirea unei pedale e obligatorie? Nu as vrea sa dau bani pe ceva de ce nu-s sigur ca am nevoie...

Si inca ceva in legatura cu amp-ul .... Cum am zis nu am nevoie de ceva puternic, din contra, vreau ceva mic si care sa nu deranjeze vecinii(cel putin nu tot timpul :> ), dar nici sa lase de dorit in ceea ce priveste calitatea sunetului.

Acum nu stiu ce sa zic ... poate am eu prea multe pretentii ... decideti voi :P

Edited by dark_one
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat putin peste cele 2 recomandari(doar de chitara) si am tras cateva concluzii , dar mi-au ramas si cateva nelamuriri.

Diferenta de pret e destul de mare dintre un fender standard stratocaster si vintage v100( un stratocaster nu-mi pot permite decat la mana a doua) .... ca calitate nu cred ca sunt in masura sa le compar atata timp cat n-am avut niciuna din ele in mana(doar poate din ce am vazut pe youtube si din specificatii; si mi se pare raportul calitate/pret mai bun la vintage ). In schimb stratocasterul se aude ceva mai clar decat vintage-ul (cel putin asa mise pare mie , din cate am inteles asta se datoreaza si dozelor). In concluzie .... uuh ... mai greu aici pentru ca n-am inca destule informatii sa ajung la vreuna ... asa ca ... ehm ... daca le-a avut cineva pe amandoua si poate face vreo comparatie il rog sa ma ajute :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.