www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala Digitala De Distors Va Place?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

.....Stie macar careva cum este produs sunetul intr-o pedala "digitala" cum spuneti voi fata de una analog? Sau cel putin de ce se cheama una asa si una nu?

Da :)

 

Ontopic:

Line6 Ubermetal.

Am avut cateva pedale analogice si am incercat o gramada(si digitale si analogice) dar, de departe, ubermetal-ul se potriveste cel mai bine gusturilor mele(zic strict despre pedale).

Link to comment
Share on other sites

Propun si eu o mica intrebare pentru baietii care o sa se bata si o sa sa-si dea cu parerea. Stie macar careva cum este produs sunetul intr-o pedala "digitala" cum spuneti voi fata de una analog? Sau cel putin de ce se cheama una asa si una nu?

 

Se pare ca intrebarea nu era chiar degeaba, avand in vedere ultimele raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexpunk91
stiu ca o sa imi iau multe capace pentru un topic de genul asta dar sunt curios ce pareri aveti. nu intra in discutie oznurile de tip procesor.

 

care pedala vi se pare a fi cea mai versatila, care suna carnos, etc... :)

 

 

digitech hot rod 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Metal Masteru e ft fain...chiar dak nu e intocmai per total digital, doar la iesirea de mixer e :D

 

adik la iesirea de amp e analoaga sau semi analoaga corcitura stuff ?? nu stiam ..

 

Metal master = distors cu coaie :)

 

Nici n-are knob de setat nivelu de distors sau gain => apesi pe ea si dai metal pe paine :)) PAINKILLER :)

 

Ca raspuns la topic: mie imi place Digitech MetalMaster (dar am nevoie de traf bun sau un noise gate.. cam face galagie cand nu cant)

Link to comment
Share on other sites

adik la iesirea de amp e analoaga sau semi analoaga corcitura stuff ?? nu stiam ..

 

Metal master = distors cu coaie :)

 

Nici n-are knob de setat nivelu de distors sau gain => apesi pe ea si dai metal pe paine :)) PAINKILLER :)

 

Ca raspuns la topic: mie imi place Digitech MetalMaster (dar am nevoie de traf bun sau un noise gate.. cam face galagie cand nu cant)

AMP e analoaga

MIXER nu e analoaga, ca are cab sim. Simplu

Si chestia ca are Morph-u ala e ca si knob-ul de WARP la pedala Hughes And Kettner warp factor, un sweep asa intre echilibrare de inalte cu lack of mids si base si, lack of base si mids.

 

Btw eu folosesc traf dinala original la toate pedalele ce le am, si e noise ft putin, in comparatie cu alte trafuri kre le-am tot avut sau modificat.

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

da ce leg are...unu e distors unu e preamp... TS9 dak ai lampa, clar.DS-1 e cute, dar depinde ce vrei sa faci cu ele

care e preamp? Unu e distors,celalat e overdrive !!!! Ambele analog !

+1 pentru Uber Metal,dar mi-a placut si distorsu din pedala aia de wah de la Boss,cu COSM simulation.

Desi daca vreau coi,cred ca prefer Peavey 5150 :) sau Mesa Dual Rectifier :) Ambele analog :)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu v-ati lamurit cum e cu Metal Masterul. Uite ce zice Digitech:

 

The Metal Master is the world’s most advanced heavy metal distortion

pedal. DigiTech’s exclusive AudioDNA™ technology is what makes the

Metal Master more than your standard distortion stompbox. Rather

than working from a single distortion type circuit with tone controls, the

Metal Master features a Morph knob which blends between three totally

different metal distortion types.

 

http://www.digitech.com/soundcom/audiodna.htm

 

N-am apucat sa desfac unul sa lamuresc problema once and for all, dar va mai pot spune un lucru: Grunge si Death Metal sunt 100% analog, inclusiv iesirea "mixer", care nu foloseste tehnologia CIT Cabinet Modelling din Metal Master, EX-7, Digiverb si altele.

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa cumpar un MXR Dim Dist http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=558 . Am un amp. Peavey Frontstage 10W pentru cantat acasa, basic, ca sunt incepator deocamdata :) si vreau sa stiu si eu cum funcitoneaza lucrarea. Inteleg ca chitara se baga in pedala si pedala are mai departe iesire in amplificator. Ideea e ca mie imi trebuie sa alternez pasajele de distors cu cele de clean, am inceput sa invat un pic de Guns N' Roses (Knokin' an Heaven's door, Don't cry, Sweet child o mine-doar strofele si refrenele pe rythm ca mai am pana la scale si solouri :) ) si imi cam trebuie o solutie sa nu stau in timpul piesei sa apas pe butonul de switch intre canale si sa mai reglez si volumul si gainul , ca fac scurta la mana si pauza e cam lunga :D . Situatia e in felul urmator: daca nu am activata pedala, iar amplificatroul e setat pe clean, ar fi normal sa cante clean (ca si cand as avea direct chitara in amp) nu? In situatia cealalta, in care las ampul pe clean cu setarile specifice (gain minim, master volum maxim) si activez pedala de distors cu setarile pentru distors prorpii (gain maxim , volum minim), ar trebui sa se auda in amp pasajul de distors (ca si cum as schimba din mers setarile pe amp pentru campul de drive) corect??? Cam asta mi-as dori sa se intample, dar rog pe cei care au mai lucrat cu instrumente de genul asta sa imi confirme daca asa e, ca altfel de aia 400 de ron platesc pe unul sa stea langa amplificator si sa faca setarile din mers :)

 

Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa cumpar un MXR Dim Dist http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=558 . Am un amp. Peavey Frontstage 10W pentru cantat acasa, basic, ca sunt incepator deocamdata :) si vreau sa stiu si eu cum funcitoneaza lucrarea. Inteleg ca chitara se baga in pedala si pedala are mai departe iesire in amplificator. Ideea e ca mie imi trebuie sa alternez pasajele de distors cu cele de clean, am inceput sa invat un pic de Guns N' Roses (Knokin' an Heaven's door, Don't cry, Sweet child o mine-doar strofele si refrenele pe rythm ca mai am pana la scale si solouri :) ) si imi cam trebuie o solutie sa nu stau in timpul piesei sa apas pe butonul de switch intre canale si sa mai reglez si volumul si gainul , ca fac scurta la mana si pauza e cam lunga :D . Situatia e in felul urmator: daca nu am activata pedala, iar amplificatroul e setat pe clean, ar fi normal sa cante clean (ca si cand as avea direct chitara in amp) nu? In situatia cealalta, in care las ampul pe clean cu setarile specifice (gain minim, master volum maxim) si activez pedala de distors cu setarile pentru distors prorpii (gain maxim , volum minim), ar trebui sa se auda in amp pasajul de distors (ca si cum as schimba din mers setarile pe amp pentru campul de drive) corect??? Cam asta mi-as dori sa se intample, dar rog pe cei care au mai lucrat cu instrumente de genul asta sa imi confirme daca asa e, ca altfel de aia 400 de ron platesc pe unul sa stea langa amplificator si sa faca setarile din mers :)

 

Mersi anticipat!

 

Stai linistit, asa se intampla! Deci nu trebuie sa angajezi pe cineva, desi statul ofera facilitati pentru cei ce angajeaza someri. :P

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

mi-am luat de curand un Ibanez ts9 si sunt multumit, suna foarte bine cu putin gain, ca un fel de overdrive, e foarte cald, si cum mult gain are ceva cohones :)

Link to comment
Share on other sites

Unu e distors,celalat e overdrive !!!! Ambele analog !

 

mi-am luat de curand un Ibanez ts9 si sunt multumit, suna foarte bine cu putin gain, ca un fel de overdrive, e foarte cald, si cum mult gain are ceva cohones :)

N-auzi, bre, ca TS9 e overdrive, nu distors, si e analog, nu digital? Jeeez!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.