www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suhr Guitars


Fenderaru
 Share

Recommended Posts

Sal...exista vre-un posesor de suhr guitars printre noi,sau a cantat cineva pe asa ceva(pareri,impresii)...

Vazusem parca una la chitaristul de la proconsul daca nu ma insel...

Daca exista vre-un posesor il rog sa-mi permita si mie sa probez cateva secunde respectiva"craca"

multumesc

:) RGC

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ai PM, sorine.

 

din cate stiu eu in romania sunt doar trei Suhr-uri - al meu, al lui dragos dinca (proconsul) si al lui paul ciuci (compact). as zice ca e mare pacat ca sunt asa de putine si, pe de cealalta parte, geme tara de fenderuri si gibsonuri indoielnice ca si calitate...

Link to comment
Share on other sites

O sa zica nea Mibu ca sint iar circotas, dar am cintat si eu cu una si nu era nimic deosebit. Apoi am fost si la demonstratia lui Mibu din Big Mamou unde a fost folosit tot un Suhr si mi s-a parut ca cea mai slaba veriga a lantului era chitara. Dar toate astea sint subiective, de gustibus...

 

 

are "twang" foarte subtil , are sustain , timbru placut si vibrator un sound specific foarte placut

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

cu varsta vine si capacitatea de a discerne mai bine intre o chitara foarte buna si alta mai putin buna (ca sa zic asa...). nu este inca totul pierdut pentru george... :)

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu se pot discerne foarte multe din clipul prezentat de arpi (de la o cantare a mea cu Blues Doctors, acum vreo saptamana).

 

calitatile chitarelor suhr sunt multiple. in primul rand sunt instrumente perfecte - din toate punctele de vedere (prelucrare, conceptie, adaptarea felului cum vibreaza gatul la felul cum vibreaza corpul, balansul perfect intre corzile subtiri si cele groase). pe de alta parte (si lucrul asta nu este inteles si, ca sa fiu sincer, nici "digerat" de unii asa-zisi puristi - care, probabil, n-au pus mana la viata lor scurta decat pe chitare de mana a doua dpdv al calitatii) este vorba de faptul ca aceste chitare nu sunt concepute ca replici ale chitarelor traditionale fender, ci sunt cu totul altceva in ceea ce priveste sound-ul. sunt chitare moderne, dar care pot linistit "scoate" sound-uri clasice.

 

ca tot vorbea georgica de workshop-ul de la big mamou... nu se putea sa nu remarci atunci cand s-a cantat pe acelasi amp (marshall-ul lui cyfer) ca, spre deosebire de strat-ul lui cyfer (care suna murdar si nedefinit in contextul trupei), la suhr se auzea absolut fiecare nota clar si cu overtone-uri placute, armonice. o imensa diferenta!

(va rog acum sa nu interpretati cele spuse ca o "degradare" a sculelor lui cyfer!!!! pur si simplu asta era "realitatea din teren".) desigur, poti sa "faci ceva" pe aceste calitati si sa zici ca tot sculele tale sunt mai bune sau ale cine stie carui chitarist pe care-l stii tu, insa trebuie sa-i dam "cezarului ce-i al cezarului"!

 

si, in incheiere, o "vorba de duh" spusa de ownerul imensului shop de muzica din toronto, unde si-a cumparat paul ciuci suhr-ul: cand a fost intrebat de un discount la chitara in cauza, nu a avut de spus decat "my friend, when you buy a ferrari you don't ask for a discount!"... :)

Link to comment
Share on other sites

nu, dragule, vorbeam doar de capacitatea de discernere, care tine si de experienta acumulata in ani de cantat pe acest instrument. atata tot. nici vorba de "jucaria mea e mai tare ca a ta"... :)

Link to comment
Share on other sites

nu va mai certati , chitara este buna , daca mergeam mai in fata scenei suna mai bine daca prindeam tonul direct

asa am prins ce a sonorizat mixeristul , trupa era "mare ' cu pachet de suflatori si orga si destul de dificil de sonorizat , in orice caz a sunat mai bine decet vedeta seri Campbell care pe o alta scena au avut de trei patru ori putere mai mare de calitate foarte buna dar cu o sonorizare ( ma refer la reglaje )de nici un fel vuia basul la o putere enorma in toata piata Unirii . Tonul la chitara poate nu-i destul de "tight" am inteles de la Hariga ca in control nu se auzea chitara asa ca aui dat volum mare pe spate deci nu poti avea un ton prea controlat si mai curat din statie.

basul cu toba mare era foarte tare si suna bine de tot .

 

postez I Feel Good cantata de "Blues Doctors" de 3 August ziua Timisoarei in piata Uniri

 

am inregistrat cu un palm recorder Zoom H4 tinut in husa de la aparatul foto si am stat intr-o parte fata de scena , la o terasa, daca mergeam in centru in directia scenei se auzea mult mai bine si mai clar .

 

 

 

si o poza sa se vada de unde am inregistrat , din pacate nu am idee unde am salvat in PC pozele asta am gasit caci le aveam intr-un RAR pentru prietenul nostru Hariga si el invitat sa cante cu Blues Doctors , dar se vede si @mibu

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu din cate am auzit, Paul Csucsi cauta un PRS in Canada, nu era pe stoc asa ca si-a cumparat SUHR! PRS-ul dorit il va cumpara de la noi!

Link to comment
Share on other sites

am probat in germania cateva si sincer nu mi-au placut deloc...poate e o chestie de gust. oricum cred ca suhr nu se poate compara cu o chitara adevarata ( vezi fender sau gibson ). nu conteaza cine are in tara asta suhr. conteaza ca eu..sau tu..potential client sa fim multumiti. am probat suhr pe orange si marshall jcm2000. nu cred ca voi fi vreodata tentat sa-mi cumpar asa ceva. suhr sucks!

si btw despre putina experienta... nu inteleg de ce chitaristii adevarati nu canta pe suhr. de bune ce sunt...

Link to comment
Share on other sites

i-am spus lui paul ca o sa ma tin de burta de ras cand o sa-i vina PRS-ul si-si va da seama dupa cateva cantari ce a pierdut vanzand suhr-ul :) (de fapt i-am spus sa nu-l vanda inca pentru ca eu cred ca ii va place mai mult decat prs-ul... - dar asta nu inseamna ca prs-ul este o chitara proasta...)

 

marcel draga, daca scott henderson sau guthrie govan (sau chiar reb beach) nu sunt chitaristi adevarati, atunci care????

 

ei, dar nu asta e problema. stii cum se zice - fiecare are instrumentul pe care-l merita! (sau nu asa era?... :)

Link to comment
Share on other sites

Sa intelegem ca Paul vinde Suhr-ul?

nu cred ca vrei sa-l iei :)

 

oricum, eu inteleg pozitiile, si a lui mibu si a lui marcel

marcel, eu nu am pus mana pe suhr, dar daca este cumva o chitara de studio sunt convins ca nu ti-a placut. daca tu asteptai amprenta unui fender sau a unui gibson, personalitatea marcii si a instrumentului sa-si spuna cuvantul, oha. aia e.

asa este esp-ul meu. e de studio. face orice, canta orice, dar tre sa stii cum.

ma rog, poate aberez.

iar m-am bagat ca musca.......... bzzzzzzzzzz.......la bere ba, nu pe forum

Link to comment
Share on other sites

nu ma mai inebuniti

 

doar doua timbre sunt pe lume ?

 

chitara adevarata ? hai sa fim seriosi .

 

Pentru cine ?Vorbesc uni de parca ar canta ca si Knopfler sau Paco de Lucia ,Django Reinhadt ,George Benson, Jeff Beck la un loc .

 

 

 

orice scandura ce are corzi si masurile corecte este o chitara buna. Nu vorbim de floyduri si vibratoare , fara ca sa nu intram in alte povesti.

 

Sunt cateva brand-uri ce au ajuns vestite si cam atat , se construiesc chitare mai bune si mai slabute .

Singura problema si diferenta majora ar putea fi in calitatea lemnului , in cazul gatului nu atat ca si sunet ci sa nu lucreze prea mult la schimbare de temperatura .

Link to comment
Share on other sites

Am probat 6 sau 7 chitare Suhr.....printre ele cea a lui Reb Beach,personal....nici la el in mana nu suna nimik,nici la mine....La 10 minute dupa ce am cantat noi,a cantat Henderson,la el suna mai bine :) Mi-e ca nu era dela Suhr.....Cea a lui Dragos dela Proconsul suna mai prost decat fenderul sau mexican,mai putine armonici,mai putina adancime,tridimensionalitate zero.Mie toata povestea asta cu Suhr mi se pare umflata cu pompa.Nici statiile nu mi-au placut neam,impreuna,insa,erau prototipul complet al chitaristului fara ton,care poate pacali cu aceasta combinatie.Gain mult,expresivitate minima,un sunet de procesor,dar la alt nivel. Nu e de mirare ca cei care agreaza aceste chitari/statii nu prea au ton ei......si asteapta ca platind big bucks la nume ca John Suhr sau Bob Bradshaw sa capete o reteta magica ,reteta care-i va transforma in Scott Henderson sau in Steve Lukather,peste noapte :) Despreexecutia lor,numai de bine,masinile cu CNC pot ,in ziua de azi sa faca minuni.Executia unor chitare ca Suhr este la fel de impecabila ca executia si detaliile gasite pe orice chinezarie mai scumputa din ziua de azi (adica peste 4-500 )

Cat despre artistii Suhr,cum ar fi peter Frampton,care a cantat 35 de ani pe Gibson,iar acum si-a dat ,in sfarsit seama ca a gresit,si Suhr este de fapt sunetul pe care l-a cautat ,in zadar,atatia ani,despre asemenea artisti,numai de bine :)

post-690-1218590926_thumb.jpg

post-690-1218590979_thumb.jpg

post-690-1218591011_thumb.jpg

post-690-1218591051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din lista prezentata pe site se poate observa ca multi dintre artistii Suhr canta fusion. :) Exista si exceptii desigur (Iced Earth sau Simple Plan).

Asa.Si?

Link to comment
Share on other sites

raresule, ia-o usor cu observatiile, ca am senzatia ca iar dai cu mucii-n fasole... :)

 

hai sa ma explic - in cazul tau, cred ca este vorba de un soi de "bias-are" in ce priveste aprecierea unei chitare care nu e gibson sau fender. la fel si la ampuri. nu ca ar fi rau, insa parerea mea este ca aprecierile tale legate de orice altceva decat cele care-ti plac este usor "dereglata"...

 

in ce priveste asertiunea ta "Executia unor chitare ca Suhr este la fel de impecabila ca executia si detaliile gasite pe orice chinezarie mai scumputa din ziua de azi (adica peste 4-500)" pot jura pe biblie ca este una dintre cele mai mari prostii pe care le-am auzit anii astia! :) hai sa luam suhr-ul lui dragos (sau al meu) si sa comparam cu fenderele custom shop (ca sa nu zic de alea de serie). te asigur ca vom gasi impreuna cel putin cateva puncte in care fender "da cu mucii-n fasole". ca sa nu mai vorbesc de aprecierea de "lipsa de tridimensionalitate"... iar despre ampurile Suhr (care, by the way, nu au demult nici o legatura cu Bradshaw!!!) ma abtin sa te mai contrazic...

 

cat priveste aprecierea ta vis-a-vis de suhr-ul lui dragos, eu zic ca este la fel de biasata. este vorba de o chitara cu sound modern, care nu-si propune sa sune ca un fender (as putea chiar afirma ca este mai mult decat un fender...)! asta-i lucrul pe care-l uita multa lume...

si asta-i, in acelasi timp, motivul pentru care Mike Landau canta atat cu vechile lui fender-uri dar, in aceeasi masura - poate chiar mai mult - cu suhr-ul sau (tyler-ul a iesit de citiva ani din schema...). si daca zici ca Landau nu este un exemplu de ton si bun simt muzical, atunci... (intelegi tu ce vreau sa zic... :) )

 

ca vorbeai de henderson... ce crezi ca-l face sa cante pe suhr??? daca ar fi sa luam ad-literam cele spuse de tine despre el si suhr, am putea crede ca, de fapt, chitaristii foarte buni aleg suhr (nu se stie din ce motive...), iar gloata de wannabees isi iau fender sau gibson... evident ca este o prostie si, probabil te-a luat valul si n-ai fost atent ce scrii...

la cantarea de anul asta, de la timisoara, chiar am povestit cu scott despre fenderuri (alea adevarate, nu gioarsele de azi). mi-a spus ca nu face parte dintre cei care cred in superioritatea unui instrument venerat, provenind din anii "adevarati". a facut nenumarate teste cu chitare foarte, foarte bune (printre care si strato-urile de colectie ale lui mike landau) si, intr-adevar, nu a gasit absolut nici un punct are sa le confere superioritate fata de o chitara foarte buna produsa in zilele noastre (atentie! nu a spus "suhr", ci "o chitara foarte buna... - desigur, este implicat faptul ca suhr sunt printre aceste chitare foarte bune... :D ).

 

mai baieti si fete - inca o data: nu este vorba de "a mea e mai buna decat a voastra"! nu este vorba decat despre faptul ca Suhr (ca asta-i si topicul...) sunt chitare foarte bune, cu siguranta printre cele mai bune dintre chitarele fabricate in lume in zilele noastre. nu suna ca fenderul, nu suna ca gibsonul, ci suna ca suhrul!!! asta e!

asa ca cumparati-va fiecare instrumentul pe care credeti ca va puteti exprima cel mai bine si lasati-i naibii pe "apreciatori" (inclusiv pe mine) cu "fixurile" lor. ok?

Link to comment
Share on other sites

cool down... nu e nici un razboi, sunt doar pareri (cel putin in ceea ce ma priveste). iar eu nu sunt (inca) distribuitor de chitare, doar de alte cele...

 

calin, da paul vinde suhr-ul (desi eu i-am recomandat sa-l tina pana se lamureste cu PRS-ul...). 2500 euro este pretul.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Ca sa va lamuriti va sugerez sa vizionati concertele lui Andre Coutu, chitaristul lui Celine Dion de peste 15 ani. Veti observa ca Suhr are un ton modern, inedit ... in comparatie cu clasicele Fender si Gibson. Are tonul chitaristic specific albumelor pop si pop/rock lansate dupa 90 in tari ca Franta si Italia. Asta ar fi o scurta observatie, pentru ca nu sunt fan Gowan si Henderson si nu sunt la curent cu realizarile lor muzicale.

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Wilkinson "Vintage" , ieftina . din mahon , relativ proasta din punct de vederea al sustainului , dar in multra cazuri i-mi convine cum suna si suna bine .

 

Are prietenul meu un Wilkinson de luxe sau custom , care este muult mai buna .

 

Am vazut N straturi (mai ales cele pe care scrie pe fiecare surub USA )ce in afara de forma ....nu pre aduc a cea ce trebuie .

 

Normal cine vrea sa imite/copieze un anumit sound al unui anumit artist vestit sau un sunet la moda al unui gen/stil cauta acel ton unic .

Un artist care este mai creativ nu doar imitator cauta tonuri noi si nu se cramponeaza de cateva sounduri la moda.

 

Copiii ,amatori ,imitatori, se iau dupa reclama si cumpara tot ce li-se "vinde" .

 

Clapton a readus la moda cateva modele Gibson si iata asa a ajuns sa cumpere toata lumea .

 

Dar mai toti chitaristi vestiti au trecut la Strat peste un timp de "cautari" , nu intru in amanunte ce s-au mai discutat .

 

Cum vedetele canta mai ales cu Strat si Gibson iata ca toata lumea vrea sa fie vedeta .

 

A aparut gasca "sustinuta " de Ibanez ,Vai ,Satriani, care canta pe o chitara tip Strat inbunatatita considerabil si mai complexa si calitativa din unele puncte de vedere.

 

A aparut PRS ce se vrea o replica la Ibanez .o struto-camila Strat si Gibson la un loc ?? e OK .

 

sa amintim ca Ibanez au o varietate imensa de tipuri si serii de chitara tip Strat unele de calitate slaba.

 

Si sunt chinezarii sau marci "locale" de 50 Euro ce suna la fel de bine si multe sunt si calitative dar trebuie sa te pricepi sa-ti alegi o chitara buna.

 

Dar omul nepriceput care se vrea vedeta si se da si "BALON" mai bine da un ban $$$$$$$ pe un "BRAND" si sta in fata in plus este multumit psihic ca de altfel in afara de imagine nici nu prea conteaza ce chitara are.

 

are VALOARE omul

 

Vedeta da valoare unui instrument iar amatori vor sa primeasca valoare prin acel instrument ... hehe

Link to comment
Share on other sites

raresule, ia-o usor cu observatiile, ca am senzatia ca iar dai cu mucii-n fasole... :)

 

hai sa ma explic - in cazul tau, cred ca este vorba de un soi de "bias-are" in ce priveste aprecierea unei chitare care nu e gibson sau fender.

Gresit! Sunt proprietar si user de Anderson,si am in constructie un model signature TR la Fibenare Guitars (http://www.destroyallguitars.com/fibenare )

 

ca sa nu mai vorbesc de aprecierea de "lipsa de tridimensionalitate"...
Tridimensionalitatea e ceva care se asculta cu urechea,Nu e ceva care se citeste in spec list !!!!

 

cat priveste aprecierea ta vis-a-vis de suhr-ul lui dragos, eu zic ca este la fel de biasata. este vorba de o chitara cu sound modern, care nu-si propune sa sune ca un fender (as putea chiar afirma ca este mai mult decat un fender...)! asta-i lucrul pe care-l uita multa lume...
Nu eram singurul din incaperea aia care a auzit acelasi lucru la chitara lui Dragos,au mai fost 3 persoane care au auzit la fel
si asta-i, in acelasi timp, motivul pentru care Mike Landau canta atat cu vechile lui fender-uri dar, in aceeasi masura - poate chiar mai mult - cu suhr-ul sau (tyler-ul a iesit de citiva ani din schema...).
cel mai probabil asa va iesi si suhrul din schema in cativa ani.Pe vremea aia,atat el cat si tu ziceati ca Tyler e cea mai tare chitara de pe pamant

 

ca vorbeai de henderson... ce crezi ca-l face sa cante pe suhr???
Cel mai probabil niste bani ,si cateva chitari gratis :)
daca ar fi sa luam ad-literam cele spuse de tine despre el si suhr, am putea crede ca, de fapt, chitaristii foarte buni aleg suhr (nu se stie din ce motive...), iar gloata de wannabees isi iau fender sau gibson... evident ca este o prostie si, probabil te-a luat valul si n-ai fost atent ce scrii...
nu cred nici ca trebuie sa o luam ad literam,nici sa scoatem din context...Si nu cred ca Henderson e SINGURUL chitarist bun.Canta destui chitaristi buni pe muulte marci de chitare.
la cantarea de anul asta, de la timisoara, chiar am povestit cu scott despre fenderuri (alea adevarate, nu gioarsele de azi). mi-a spus ca nu face parte dintre cei care cred in superioritatea unui instrument venerat, provenind din anii "adevarati". a facut nenumarate teste cu chitare foarte, foarte bune (printre care si strato-urile de colectie ale lui mike landau) si, intr-adevar, nu a gasit absolut nici un punct are sa le confere superioritate fata de o chitara foarte buna produsa in zilele noastre (atentie! nu a spus "suhr", ci "o chitara foarte buna... - desigur, este implicat faptul ca suhr sunt printre aceste chitare foarte bune... :) ).
Asta este parerea "biasata" a lui Henderson,redata prin lentila la fel de biasata a lui mibu.Nu toti cauta acelasi lucru la o chitara.Unii pun comoditatea si potrivirea cu profilul gatului inaintea sunetului.Iar gloata de wannabees care canta pe fenderuri vechi fiindca sunt sau au fost prosti si n-au inteles ca o asemenea chitara,pe langa ca e scumpa,e si urata,ba ,de cele mai multe ori si miroase urat,este condusa de Clapton,Stevie Ray Vaughan,Kenny Wayne Shepard,Yngwie Malmsteen,John Mayer,Robben Ford,Vince Gill si atatia altii care au ales sa cante pe chitari vintage.

 

mai baieti si fete - inca o data: nu este vorba de "a mea e mai buna decat a voastra"! nu este vorba decat despre faptul ca Suhr (ca asta-i si topicul...) sunt chitare foarte bune, cu siguranta printre cele mai bune dintre chitarele fabricate in lume in zilele noastre. nu suna ca fenderul, nu suna ca gibsonul, ci suna ca suhrul!!! asta e!

asa ca cumparati-va fiecare instrumentul pe care credeti ca va puteti exprima cel mai bine si lasati-i naibii pe "apreciatori" (inclusiv pe mine) cu "fixurile" lor. ok?

la asta subscriu.doar ca nu e bine sa va lasati pacaliti de hype si trend.atatea chitari au aparut in decursul anilor care trebuiau sa fie"the next revolution" si au disparut in ceata....

Link to comment
Share on other sites

Sal..multumesc mult pt informatii si pt sfaturi...normal doresc sa vad inainte deoarece sa initiez o astfel de comanda fara proba ar fii nebunie curata

Pe linia de chitara mahon-doza dubla m-am linistit...dupa un sir de lp-uri standard ,studio,custom 57 ebony(varianta a lui black beauty dar ceva mai ieftioara) si un PRS usa standard 22 (care nu mi-a placut deloc),....am ramas la un lp historic 58

In materie de chitara de doza simpla as vrea sunetul de strat (cu doze low output) dar cu basi mult mai multi pe bridge(dar NU humbucher)

multumesc RGC

Link to comment
Share on other sites

Multumesc George....dap o chitara buna si ca specificatii se apropia oarecum de ce vroiam...nu este mai buna sau mai slaba decat 57-le meu...este cum bine stii chestie de gusturi....

Eu as vrea mai multa grasime pe bridge pozitia 1 single...la straturile cu 5 way swich degeaba ai grasime in cuplajul pozitiei 2 ca pierzi armonice si chiar nivelul semnalului pozitilor 2 si 4 este mai jos ca decibeli

la modelul John Mayer m-au dat inapoi tastele jumbo (fiind obisnuit acum cu vintage stile frets) ,gig bagul si nu solid case si finisul satin mentionat pe siteul oficial( si nu cel gloss pe spate)....fiecare insa cu pasarelele lui :)

 

una peste alta insa JM strat este o chitara faina la un pret mai mult decat OK si ii urez noului cumparator s-o cante sanatos

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.