www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Pentru Export


Guest pasarel
 Share

Recommended Posts

Guest pasarel

Am auzit din diverse surse cum ca s-ar face si chitari hora pentru export, si ca ele ar fi mult mai bune. intrebarea e: am vreo sansa sa dau de asemenea chitari daca dau o fuga pana in reghin?

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

Si pana la urma, e vreo diferenta intre cele de import si cele de export? Si care ar fi locatia cea mai apropiata unde se poate proba/cumpara una?

Link to comment
Share on other sites

Am auzit din diverse surse cum ca s-ar face si chitari hora pentru export, si ca ele ar fi mult mai bune. intrebarea e: am vreo sansa sa dau de asemenea chitari daca dau o fuga pana in reghin?

 

eu am fost pana la reghin acum vreo 7-9 ani...nu mai stiu.

am gasit doar produse facute pt romania.

am intrebat, am luat-o cu papagalul pe tipa de acolo (cum ca venim de la 400 de km...) dar n-a mers.

la vreo 2-3 ani dupa....am gasit una in magazinul luceafarul (bacau).

se vedea clar diferenta de calitate intre ce vazusem eu la reghin si cea de la bacau.

vanzatoarea mi-a spus ca erau refuzate la export pt mici defecte.

intr-adevar avea un mic punct pe ea (probabil de la nodul din lemn).

 

barclay parca se chema...nu mai stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

Ca si orice producator si Hora fac ghitari pentru mai multe piete. Si da, exista diferente intre ele. In Romania putem cumpara Renault Clio facut in Turcia la un pret iar in Franta gasim tot Renault Clio la alt pret, de data asta produs in Franta. Intrebarea mea e insa alta...ce anume nu e in regula la o ghitara hora? Cu ce e ea mai buna sau mai slaba la acelasi nivel de pret cu o ghitara produsa dincolo(oriunde ar fi acest dincolo). Ma tem ca reactiile astea fac parte dintr-un set de reactii "comuniste", tendinta de a nega tot ce este autohton si a pune in fata orice rahatel de consum din strainatate.

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

L-am intrebat pe tata si mi-a zis ca inainte vreme (adica anii 60-70) ce facea Hora era piesa rau si foarte scump (nu numai chitari, ci si schiuri si altele). Automat, fiind foarte calitativ, mergeau si la export. Dar odata ce timpul si calitatea s-au cam scurs, chitarile nu au prea fost cumparate. Acu probabil ca si-au mai revizuit putin productia.

 

Eu insa am auzit altceva: ca au scos la vanzare si actiuni :)

Link to comment
Share on other sites

prin colectia de basi pe care ii detin,am si 2 basi Hora Reghin !! primul e din 74',restaurat,revopsit,lemnul de pe basul asta e foarte bun,macarale noi si doze dimartzio..........suna bine si placut,al doilea e un bass mai recent,o copie Fender,tot Hora,numai ca iam schimbat dozele.........deci se aude bine !! deci concluzia........nu cumparati electrice si alte grozavii de la Hora Reghin,pt ca bagati alti bani pe diferite accesorii.........

Link to comment
Share on other sites

Guest westsound
N-are nimeni o Hora pe care sa scrie Gibson?

 

 

nu, insa am un marker, putem scrie. In alta ordine de idei execut custom art paint pe orice tip de instrument.

Link to comment
Share on other sites

N-are nimeni o Hora pe care sa scrie Gibson?

 

 

 

Hora sau Reghin , parca Reghin scria pe headstock odata , am mai pus poza pe aici

 

gat paltin+rosewod , corp mahon , intre doua placaje tei+paltin ( parca )

 

hardware+ electronica Schaller .

 

Odata ce Hora are website si poti comanda instrument inseamna ca nu este vorba de export , este vorba de cerere pe piata .

Cum nimeni nu devine profet in tara sa mai ales pe la noi asa Iris se vinde binisor prin tarile din jurul nostru .

 

Uni au probleme psihice grave si nu pot sa cante prost numai pe chitare de peste 5000$ , asa-i moda.

 

Pana acum tot ce am vazut chitare Hora sau Reghin erau fabricate din material foarte bun , nefiind la calitatea de super instrumente la comanda inseamna ca pot fi diferente notabile intre instrumente , dar daca ai ocazia sa incerci sa testezi si te si pricepi poti gasi instrumente foarte bune.

 

 

Cat traiesc i-mi pare raau ca n-am cumparat un Iris minunat si foarte bun si am optat ptr un Keiper , la care chiar vibratorul nu era de nici un fel .Eu alkegand Keiper ptr vibratorul cu blocaj al bratului , asta a fost criteriul in acel moment , asta e. daca mai primesc la Muzica o chitara care-mi place o cumpar .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.