www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

game. mai "speciale"


Eugen D
 Share

Recommended Posts

am cautat...dar sa fiu al'drq daca am gasit ceva....poate stitzi sau ati fost mai norocosi.....

caut game...specifice muzicii irlandeze traditionale...arpegii...teme ...orice... m reusit sa fac cate ceva sa sune..specific....dar am nevoie de o baza teoretica mai complexa...

 

deci daca ati putea sa ma ajutatzi as fi recunoscator..

 

 

toate cele bune ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incepe prin a acorda chitara in celebrul DADGAD. Corzile devin E=D, B=A, e=d. Restul ramin la fel. Prin asta obtii acel celtic/irish drone specific, adica in multe din acordurile luate se pastreaza radacina, coarda libera. In cazul nostru D.

 

Multe piese irlandeze sunt in D sau in C pentru ca majoritatea instrumentelor lor de suflat sunt in D. Daca se cinta din altceva, ei tot in D gindesc si transpun. Gamele sunt majore sau modurile lor.

 

Dupa ce acordezi chitara incerci sa regindesti voicingurile la acorduri si gamele. Lucrurile se schimba. De exemplu ca sa iei un acord D ai o gramada de variante. De exemplu 000204 (in sistemul in care notez eu inseamna coarda E libera, A libera, D libera, G tasta 2, etc ...). Alte variante de D major 054700; 054200 ...

Em se poate lua asa 22x022, F#m 44x244, G 55x455

 

Pentru acompaniament poti tine un drone pe corzile libere si te plimbi la octave pe coarda A si G. Incepe din pozitia 05x700 si te plimbi pe gama majora, mixolidiana, doriana sau in ce se cinta ...

 

Asculta niste muzica de genul asta si incearca sa scoti ceva la ureche, nu e greu, acum ca stii ca ei se pot acorda asa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incepe prin a acorda chitara in celebrul DADGAD. Corzile devin E=D, B=A, e=d. Restul ramin la fel. Prin asta obtii acel celtic/irish drone specific, adica in multe din acordurile luate se pastreaza radacina, coarda libera. In cazul nostru D.

 

Multe piese irlandeze sunt in D sau in C pentru ca majoritatea instrumentelor lor de suflat sunt in D. Daca se cinta din altceva, ei tot in D gindesc si transpun. Gamele sunt majore sau modurile lor.

 

Dupa ce acordezi chitara incerci sa regindesti voicingurile la acorduri si gamele. Lucrurile se schimba. De exemplu ca sa iei un acord D ai o gramada de variante. De exemplu 000204 (in sistemul in care notez eu inseamna coarda E libera, A libera, D libera, G tasta 2, etc ...). Alte variante de D major 054700; 054200 ...

Em se poate lua asa 22x022, F#m 44x244, G 55x455

 

Pentru acompaniament poti tine un drone pe corzile libere si te plimbi la octave pe coarda A si G. Incepe din pozitia 05x700 si te plimbi pe gama majora, mixolidiana, doriana sau in ce se cinta ...

 

Asculta niste muzica de genul asta si incearca sa scoti ceva la ureche, nu e greu, acum ca stii ca ei se pot acorda asa.

 

drone ?

nu cunosc, poti sa explici ?

thx

Link to comment
Share on other sites

Victor, "Drone" este un mod de acompaniament in care o nota (sau un acord) este executata pe tot parcursul piesei.

 

De exemplu, la cimpoaie, se aude un sunet constant in timp ce cinti, la sitar sunt niste corzi speciale de drone, la duduk (instrument armenesc) sunt doua ancii si ai, la fel, un sunet drone.

Link to comment
Share on other sites

Depinde acum ce intelegi prin muzica Celtica. In lume, termenul asta e oarecum confuz. In State, termenul se refera la muzica Irlandeza/Scotiana/Galeza. In Europa, termenul se refera la muzica Bretona sau Galitziana. Mai nou se refera la trupe gen Enya (new age celtic music) ...

 

Pentru mine muzica celtica e prea veche sa o mai gasesti pe undeva in stare pura ... Ea este sub forma de influentza in muzica majoritatii tarilor pe unde celtii au trecut, inclusiv Romania. Ascultam un festival celtic in multe momente aveam senzatia ca ascult muzica din ardeal :) Ea este mult mai influenta in muzica irlandeza si scotiana decit in altele, de aia se confunda de multe ori genurile astea.

 

Discutia despre cit este celtic in musica irlandeza sau scotiana e clar mult prea ampla sa fie discutata intr-un mesaj.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai foarte mare dreptate.Nu vad muzica celtica precum ai zis tu (new age celtic) ci o vad mai mult ca ceva foarte vechi, si very inspiring... de exemplu, mike oldfield avea pe albumul voyager o combinatie foarte interesanta, destul de apropiata de new age, dar totusi pastra o anumita caracteristica speciala.

 

Nu stiu sa dau exemple de formatii tipice celtice, poate ne poti ajuta tu aici :)

Cat despre formatii preferate irlandeze, ai vreuna?

Link to comment
Share on other sites

Depinde acum ce intelegi prin muzica Celtica. In lume, termenul asta e oarecum confuz. In State, termenul se refera la muzica Irlandeza/Scotiana/Galeza. In Europa, termenul se refera la muzica Bretona sau Galitziana. Mai nou se refera la trupe gen Enya (new age celtic music) ...

 

Pentru mine muzica celtica e prea veche sa o mai gasesti pe undeva in stare pura ... Ea este sub forma de influentza in muzica majoritatii tarilor pe unde celtii au trecut, inclusiv Romania. Ascultam un festival celtic in multe momente aveam senzatia ca ascult muzica din ardeal :) Ea este mult mai influenta in muzica irlandeza si scotiana decit in altele, de aia se confunda de multe ori genurile astea.

 

Discutia despre cit este celtic in musica irlandeza sau scotiana e clar mult prea ampla sa fie discutata intr-un mesaj.

that is one darn good post!

cand ai timp, dezvolta subiectul. cum a zis elethan, vrem si exemple.. la o aruncatura de ochi in lista asta nu pot sa spun ca am ascultat mai mult de 5 trupe. dintre cei mai putin clasici, stiu ca manau (fr) imbina muzica celtica traditionala cu rap/hip-hop.

 

deja nu mai e vorba de game aici!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am cautat...dar sa fiu al'drq daca am gasit ceva....poate stitzi sau ati fost mai norocosi.....

caut game...specifice muzicii irlandeze traditionale...arpegii...teme ...orice... m reusit sa fac cate ceva sa sune..specific....dar am nevoie de o baza teoretica mai complexa...

 

deci daca ati putea sa ma ajutatzi as fi recunoscator..

toate cele bune ...

 

Din cate am descoperit eu,cel mai irlandez :), suna modul dorian!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest sadus

hey ppl.

 

eugen, dak celtic, irish etc inseamna ce am auzit eu pe la high tension wires si inca cateva chestii de ale lui morse iti recomand "steve morse complete style"(odc rulz).dak nu il ai deja

e un instructional destul de vechi (eu il am tras de pe o caseta video pe disc) dar la sfarsitul lui, morse arata o gama , mai mult sau mai putin "inventata" de el care suna f celtic, si dak imi aduc bine aminte o explica destul de bine, evident cu tot ce trebuie in armonie, dar dak ai o gama, la armonie e f usor apoi.

 

Sper sa te ajute.bafta

Edited by sadus
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest domnul Rig
cauta pe wikipedia..acolo sunt si cele mai exotice game si moduri

^^^ Premiul pentru cea mai inutila dezgropare a unui topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Cyfer,omule,esti maestru.Multumesc mult,muza fioroasa :respect:.tocmai ma gindeam la compoziti gen new age,cu pasaje de celtic,classic,medieval,iar modul asta de acordaj este baza,filonul,pe care pot sa contruiesc armonia la ceva piese.Urmeaza sa string bani de un roland gr 20 sau axon ax100 sa ma apuc de inspiratie si creatie.multumesc si bafta

Link to comment
Share on other sites

Cyfer,omule,esti maestru.Multumesc mult,muza fioroasa :respect:.tocmai ma gindeam la compoziti gen new age,cu pasaje de celtic,classic,medieval,iar modul asta de acordaj este baza,filonul,pe care pot sa contruiesc armonia la ceva piese.Urmeaza sa string bani de un roland gr 20 sau axon ax100 sa ma apuc de inspiratie si creatie.multumesc si bafta

ethnobotanics?

 

LE: postul anterior era din 2007

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

ethnobotanics?

 

LE: postul anterior era din 2007

 

Userul rgc.ro se adreseaza colegului nostru @cyfer care a scris un articol foarte reusit .

 

De ce nu ar fi OK sa-l felicite si sa-i laude munca ? Articolul o sa fie valabil si peste multi ani .

 

Pana este @Cyfer intre noi useri pot sa comunice cu el si prin topic-uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.