www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Doctor X

Se cauta un delay

Recommended Posts

Salutare!

Pentru a-mi completa pedalierul nu mai am nevoie decat de un delay, asa ca apelez la experienta voastra. Nu mi-au trecut multe prin mana, iar in magazinele din Bucuresti ofertele de luat in seama sunt limitate la urmatoarele: Digitech DigiDelay, T-Rex Replica, Ibanez DE-7, Marshall EchoHead si Rocktron Short Timer (plus Line6 DL-4 si TC Electronic Vintage Delay si Nova Delay, de probat la Electromagnetica, dar cam scumpe).

La Rares am auzit si delay-urile analog de la Artec (care m-au impresionat datorita raportului calitate/pret) si EHX.

Personal inclin catre un delay analog, dar si un digital foarte bun ar putea fi o optiune. Bugetul e limitat la 200 de euro.

Astept cu interes propunerile voastre.

Multumesc.

Cel amai Ok ar fi :

JammanDelay ( asa cred ca se cheama ) Dititech .este si LoopMachina cu 100 patch-uri pe 35 minute intern , cu card extern se poate inca 100 de patchuri a cate 10 minute lungimea maxima. deci 1000 de minute , 16 ore ..wave 44.1/16 (sau 24 _)

Am un Loopmachine Jamman Stereo am ramas blocat cat de bune sunt convertoarele AD si DA ..inregistrez chiutarele , toba , bass .voce pe rand cate o intreaga trupa virtuala ( deci fara pozibilitate de post procesare ) si nu se amesteca sunetele totul suna curat , cu putina experienta poti face inregistrari demo bune.dar si BT-uri ,....asa ca de ecou nici nu are rost sa mai amintesc ca are aceiasi calitate..

Nici o placa de sunet pe care le am nu suna atata de curat ! Si cauza poate fi numai calitatea .AD si DA ..respectiv IMD extrem de mic ...la E-MU 0404 am IMD extrem de mic dar nu suna atat de curat .

http://www.thomann.de/ro/digitech_jamman_delay.htm

Este cu 100 Eu mai scumpa dar este o placere sa exersezi sa incerci orice pe loc oriunde in casa nu trebuie sa stai langa calculator .Cu casca nu deranjezi pe nimeni ..

Ptr Delay /Echo nu ai nevoie de asa calitate cum are un loopmachine !!

Orice ecou este OK deoarece chitara are 5KHz max ..normal un ecou trebuie sa aiba si un filtru pe iesire ce poate sa taie pana la -10 dB inatele .. in acest fel se seteaza ca sa ai repetitie dar sa nu incalece sunetul primar etc...deci calitatea superioarea oricum trebue taiata...deci nu vad de ce ar trebui calitate mai buna .

Zoom G1 XB 350 Ron 96KHz /24 bit procesor DSP 96KHz /32bit .are doua echo-uri reglabile separat ,unul ce repeta odata si altul care poate repeta de multe ori .Plus ai si reverb mai multe tipuri .Bineinteles fiind cea mai ieftina versiune bazata pe Zoom's original 32-bit, ZFX-3 processor , celelelte surori mai complexe G2 ..G3..etc...au mai multe reglaje la dispozitie ptr setare .Are si distoruri bune etc...acoustic "simulator " ..compresor ...etc

Dar merita ecoul nici 100 Euro ...pe lanhga asta la ezersat sau cantari mai mici poti sa te duci numa cu G1...G2 si face fata cu brio.

Sau cauta delay Zoom 508 ..eu am unul ..la fel este foarte bun .Careva Delay Zoom 99% similar are si chorus .

Toate acetea au calitate si ptr a le folosi la voce asa ca ptr chitara este OK.

Singura problema ar fi ca nici una nu are iesire numai "wet" , cred ca numai Jamman Delay are posibilitate de iesire numai "wet" .Adica sa nu ai pe iesire semnalul direct ca sa poti pune efecte numai pe ecou sau sa conduci ecoul intr-o statie ( canal de inregistrare ) separata ptr efect ambiental...

Nu stiu ce ai auzit ca si calitate la ecouri amintite de tine...au am mai multe ecouri in diferite procesoare ..calitatea la toate este suficienta si pentru "dialog" cu ecoul la un solo bazat pe ecou.

Edited by karpi

Guest gibsonles

am un memory man with hazarai dela electro harmonix ...are tap...,volum si este destul de versatil...mi am luat un delay mai scump asa ca il vand memoryman ul la 150euro ...amdat 240 euro ....merge perfect ...respect

sunt 2 delay-uri (digitale) care mi-au placut cel mai mult : eventide time factor si boss dd20 . dintre astea doua iti recomand boss dd20. dupa parerea mea e cel mai bun delay digital, cu preseturi la banii astia. il folosesc de aproape 1 an si sunt f multumit de el

sunt 2 delay-uri (digitale) care mi-au placut cel mai mult : eventide time factor si boss dd20 . dintre astea doua iti recomand boss dd20. dupa parerea mea e cel mai bun delay digital, cu preseturi la banii astia. il folosesc de aproape 1 an si sunt f multumit de el

DD-20 e fantastic. extrem de usor de folosit si suna foarte bine.

Guest Joseph

Despre LINE6 DL4 ce parere aveti?

Mersi mult!

Buna, desi e usor depasit dupa parerea mea. Ce este mai important este ca suna foarte bine si ca este foarte usor de folosit, partea proasta este ca este mare si greu si functioneaza la 9V alternativ. Daca nu ar fi asa greu si nu ar ocupa jumatate de pedalboard ar fi excelent.

Dupa ce am facut studiu de caz vreo saptamana , mi-am luat Empress Vintage Modified Delay ... suna extraordinar , parerea mea e ca e peste timefactor . Altul care mi-a placut a fost Delayla de la Carl Martin , foarte bun pret calitate . Am avut DL 4 , prea mare si prea digital . Am avut si Nova Delay , interesant ca features dar parca se simtea digitalu .

Cel mai bun calitate pret - Boss DD 3 !

TC Nova Delay... dar cel mai bine cauta pe youtube, pentru ca e logic ca nu ai unde sa le probezi pe toate, cat de cat iti poti face o parere, si eu eram chitit pe DD-20 dar din videourile de pe net si am avut sansa sa incerc un dd-20 inainte, mi-am luat Nova delay.

e foarte fain si poti construi foarte multe cu el, iti poti si salva 9 preseturi, are tap tempo...discutiile analog vs digital nu ma bag...sincer nici nu cred ca prea conteaza, cel mai bine dupa ce auzi tu fie si pe net...sunt scule analogie dupa care mor, pe altele le urasc, idem si digitalul asa ca...nu cred ca daca e analog e maxim si daca e digital e o porcarie...