www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se cauta un delay


Recommended Posts

.O alternativa interesanta la Chandler este Lexicon MPX 100,se vinde cu 100-150 de euro,respectiv dolari pe ebay,si ai mai multe efecte,e stereo,unele se pot combina,si are un rotary excelent.Delayurile sunt bune,iar reverbul.... e Lexicon,ce p$%^ mea !

 

Si digital :)

In mod cert un procesor de rack e cea mai buna solutie, mai ales daca e ceva dedicat pt asta, cum sint cele 2 prezentate, MPX 100 sau TC G Sharp.

Din cite imi aduc eu aminte si Lexiconul, la fel ca si TC-ul, au niste limitari in algoritmii pe care ii poti folosi, dar daca nu iti trebuie multa flexibilitate sint super.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

ok, noob question daca tot s-a ajuns aici: procesoarele de rack se leaga exact ca si stompbox-urile? Au true bypass? Tot timpul am fost curios de chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
In general se leaga la fel, de multe ori insa procesoarele au si posibilitati de conexiuni profesionale (intrari/iesiri balansate)

Nu au true bypass, chestia asta cu true bypass-ul e un snobism al chitaristilor, pe cind procesoarele de rack au fost inventate pentru aplicatii profesionale. :)

 

daca n-au true altereaza in vreun fel tonul? Sa zicem Lexicon MPX 100, intreb pentru ca si eu vreau sa imi iau cat de curand un delay.

Link to comment
Share on other sites

daca n-au true altereaza in vreun fel tonul? Sa zicem Lexicon MPX 100, intreb pentru ca si eu vreau sa imi iau cat de curand un delay.

 

True bypass inseamna, cand pedala nu este activata, semnalul nu este convertit. Ca si cum pedala nu ar fi acolo. In pedale fara true bypass, chiar daca nu sunt activate semnalul oricum este convertit. Daca de exemplu folosesti o pedala cu true bypass si ti se consuma bateria, semnalul inca trece prin ea si ca urmare se va aude ce canti. In schimb daca ti se consuma bateria cand folosesti o pedala fara true bypass odata cu bateria ti s-a dus si sunetul. Deci true bypass-ul asta are treaba cu pedala cand nu este activata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
True bypass inseamna, cand pedala nu este activata, semnalul nu este convertit. Ca si cum pedala nu ar fi acolo. In pedale fara true bypass, chiar daca nu sunt activate semnalul oricum este convertit. Daca de exemplu folosesti o pedala cu true bypass si ti se consuma bateria, semnalul inca trece prin ea si ca urmare se va aude ce canti. In schimb daca ti se consuma bateria cand folosesti o pedala fara true bypass odata cu bateria ti s-a dus si sunetul. Deci true bypass-ul asta are treaba cu pedala cand nu este activata.

 

am inteles acest lucru, dar daca semnalul este convertit, exista o oarecare alterare a sunetului cand e este oprita(la o pedala non-true bypass), iar la o pedala true bypass convertirea respectiva nu mai exista, deci nici acea oarecare alterare cand ea este oprita.

eu asta am inteles din toata smecheria asta cu pedalele true bypass, s-ar putea sa gresesc, although.

Link to comment
Share on other sites

am inteles acest lucru, dar daca semnalul este convertit, exista o oarecare alterare a sunetului cand e este oprita(la o pedala non-true bypass), iar la o pedala true bypass convertirea respectiva nu mai exista, deci nici acea oarecare alterare cand ea este oprita.

eu asta am inteles din toata smecheria asta cu pedalele true bypass, s-ar putea sa gresesc, although.

 

Da, ai inteles bine.

 

Semnal Cu True Bypass | Fara True Bypass

Pedala On: Este Convertit | Este Convertit

Pedala Off: Nu este convertit| Este Convertit

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Da, ai inteles bine.

 

Semnal Cu True Bypass | Fara True Bypass

Pedala On: Este Convertit | Este Convertit

Pedala Off: Nu este convertit| Este Convertit

 

Deci intrebarea mea ramane: la un procesor de rack, unde semnalul este convertit tot timpul(non-true bypass), nu exista o pierdere de ton? mibu, esti prin apropiere sa ma dumiresti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Ba da, tonul va fi alterat. Cat, depinde de calitatea procesorului si de tipul de loop.

 

atunci cred ca raman la optiunea Eventide.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma intr-o bucla paralela pe o statie, merge un lexicon mx200, scuze, doctor X ca ma interpun pe topicul tau, sau un TC G sharp, ca vad ca astea s-au vehiculat ca rackuri la preturi acceptabile, de pana in 200 de E?

 

Am uitat sa adaug ca ma intereseaza delayul si reverbul, restul e umplutura.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma intr-o bucla paralela pe o statie, merge un lexicon mx200, scuze, doctor X ca ma interpun pe topicul tau, sau un TC G sharp, ca vad ca astea s-au vehiculat ca rackuri la preturi acceptabile, de pana in 200 de E?

 

Bineinteles! Merge si pe o bucla in serie, majoritatea multiefectelor de rack au mixer intern. Eu am un Rocktron Intellifex LTD si suna foarte bine pt. cat l-am platit. Desi pretul cateodata poate fi un bun indicator pentru calitate, de multe ori este influentat de moda. Un coleg de pe alt forum, pe la inceputul anilor 90 (cand erau la moda frigiderele) a dat la schimb un ADA MP-1 pe un combo Marshall JCM800 (costau cam la fel pe vremea aia). Acum, ADA-ul costa in jur de 200 euro si JCM-ul de vreo 4 ori mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, dupa ce am intors problema pe toate partile, am ramas la o pedala care sa se comporte bine si inainte de statie, si in bucla (daca voi reusi sa-mi montez una pana la urma). Tap tempo si boost ar fi un plus, iar bugetul poate creste la 250 de euro, nici un cent mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

la delayurile pentru rack-uri nu se pune, din start, problema true bypass-ului - cel putin nu la modul in care se pune pentru pedale - pentru ca, oricum, delay-urile sunt conectate in paralel cu semnalul direct si din ele nu este util decat semnalul ce contine efectul, fara dry (adica fara semnalul initial).

da, exista ceva unitati de delay pentru rack care pastreaza pe bypass semnalul original (cum ar fi vechile si scumpele lexicon-uri...).

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o unitate de rack delay/reverb (ibanez sdr 1000) si are truebypass. Am descoperit asta cand de bou ce sunt am conectat cablurile invers si ma miram de ce am sunet cand e pe bypass si nu am nimic cand e activ.

 

Acum daca ne poate lamuri mibu cu mitul asta cu truebypass. Eu stiu ca isteria vine de la atenuarea semnalului venit de la chitara (nu ai buffer, pierzi din inalte,etc). Daca il pui in loop (acolo unde e normal sa stea unitatea de delay) mai conteaza asa de mult ca e truebypass sau nu ? Oricum semnalul e deja la nivel de linie si efectul de "tone sucking" e mult diminuat.

Pentru chitaristul amator chestia asta chiar e relevanta ? (nu vreau sa ii jignesc pe puristi dar ma gadnesc la raportul efort depus/rezultat obtinut).

E adevarat ca in cazul ampului lui Doctor X problema inca ramane pt ca tiny terror nu are fx loop dar pentru restul ?

Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

am explicat (nu mai stiu in care topic...) ca la un rack nu se pune problema utilizarii bypass-ului la o unitate de delay. in acest caz, raspunsul este: nu, nu conteaza daca e true-bypass sau nu!

cand spun "rack" se intelege utilizarea in orice mod posibil - de la loop-ul ampului/ampurilor la sistemul cu preamp si etaj final separat etc. chiar daca nu aveti rack si vreti sa folositi un delay in loop-ul ampului, el trebuie sa fie in paralel cu semnalul original, sau macar sa aiba posibilitatea de mixare a semnalului original nealterat cu cel procesat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
am explicat (nu mai stiu in care topic...) ca la un rack nu se pune problema utilizarii bypass-ului la o unitate de delay. in acest caz, raspunsul este: nu, nu conteaza daca e true-bypass sau nu!

cand spun "rack" se intelege utilizarea in orice mod posibil - de la loop-ul ampului/ampurilor la sistemul cu preamp si etaj final separat etc. chiar daca nu aveti rack si vreti sa folositi un delay in loop-ul ampului, el trebuie sa fie in paralel cu semnalul original, sau macar sa aiba posibilitatea de mixare a semnalului original nealterat cu cel procesat.

 

recomanzi folosirea unui delay de rack in fata amplificatorului? Eu n-am bucla de efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

in nici un caz!!!!

daca nu ai bucla de efecte, ori folosesti un DI box intre iesirea de dif a ampului si boxa, ori preiei boxa cu un microfon care intra intr-un mic preamp de microfon si de aici in delay (sau orice alta unitate de rack). insa, in acest caz iti trebuie inca un etaj final si o boxa, in care vei auzi doar efectul, fara sa fie amestecat cu semnalul original.

crede-ma, merita efortul!

Link to comment
Share on other sites

am explicat (nu mai stiu in care topic...) ca la un rack nu se pune problema utilizarii bypass-ului la o unitate de delay. in acest caz, raspunsul este: nu, nu conteaza daca e true-bypass sau nu!

cand spun "rack" se intelege utilizarea in orice mod posibil - de la loop-ul ampului/ampurilor la sistemul cu preamp si etaj final separat etc. chiar daca nu aveti rack si vreti sa folositi un delay in loop-ul ampului, el trebuie sa fie in paralel cu semnalul original, sau macar sa aiba posibilitatea de mixare a semnalului original nealterat cu cel procesat.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca in cazul ampului lui Doctor X problema inca ramane pt ca tiny terror nu are fx loop

Acum are! :)

Alte sugestii, data fiind situatia aparuta?

Voi folosi un wah si un Bad Monkey (in looper) inainte de amp si un chorus sau flanger in bucla. Delay mai trebe...

A aparut si o oferta de Maxon AD-999 la 250 de euroi, pe care insa n-am sa pot sa-l probez.

Astept opiniile voastre. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.