www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se cauta un delay


Recommended Posts

Salutare!

 

Pentru a-mi completa pedalierul nu mai am nevoie decat de un delay, asa ca apelez la experienta voastra. Nu mi-au trecut multe prin mana, iar in magazinele din Bucuresti ofertele de luat in seama sunt limitate la urmatoarele: Digitech DigiDelay, T-Rex Replica, Ibanez DE-7, Marshall EchoHead si Rocktron Short Timer (plus Line6 DL-4 si TC Electronic Vintage Delay si Nova Delay, de probat la Electromagnetica, dar cam scumpe).

La Rares am auzit si delay-urile analog de la Artec (care m-au impresionat datorita raportului calitate/pret) si EHX.

Personal inclin catre un delay analog, dar si un digital foarte bun ar putea fi o optiune. Bugetul e limitat la 200 de euro.

 

Astept cu interes propunerile voastre.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 3 criterii esentiale pentru alegerea unui delay stand alone (adica nu din procesor). Gindeste-te si tu daca sint importante si pentru tine, asa vei restringe cautarea:

1. Tap tempo

2. Boost de volum - adica atunci cind e on sa pot regla sa imi dea si un boost, pentru ca il folosesc in principal la solouri

3. selectare de "nota", patrimi sau trioleti - adica eu bat tempoul si el sa stie sa imi repete pe tempoul ala ori patrimi ori trioleti

 

Din cite stiu eu, singurul care le are pe toate astea este cel de la T Rex, care insa este foarte scump pentru o singura pedala.

Nova delay nu are nr 2, in schimb are niste optiuni interesante, si nu mi se pare scump pentru ce ofera.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cautat cam acelasi lucru si optez pentru Line6 DL4. Momentan mai trebuie sa strang ceva bani, dar sper ca la sfarsitul lunii iulie sa il iau. Daca mai ai rabdare inca o luna poate il probezi pe al meu.

 

Oferte bune ar mai fi TC Nova Delay in gama medie de pret si Digi Delay la bani mai putini.

Link to comment
Share on other sites

Cateva precizari (pe care ar fi trebuit sa le fac de la inceput):

 

1. Cant in baie, asa ca nu vreau sa dau o caruta de bani pe o pedala: 200 de euro ar fi limita maxima.

2. Se va folosi in special pentru solo, dirty si clean.

3. Nu caut efecte psihedelice, cu 1000 de optiuni de alterare a sunetului. Tre' sa fie destul de simpla si sa imi afecteze tonul cat se poate de putin.

4. Nu m-as supara sa aiba si tap tempo, dar nu cu orice pret.

 

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum. :)

Link to comment
Share on other sites

In bugetul tau poate prinzi un EH Memory Man SH, asta ar fi cea mai ok optiune, sau Digi Delay, care nu suna chiar rau si nici nu mananca mult din ton. Si delay-ul ala de la Artec ar merita incercat, la cat costa sigur nu te pacalesti cu el. Singurele lui minususri ar fi faptul ca nu are tap tempo si nu stie mai mult de 440 ms, in schimb are true bypass. Sunetul mi s-a parut chiar bun din ce am ascultat pe utub.

Link to comment
Share on other sites

mxr carbon copy?

Interesant, dar de probat probabil doar in cateva saptamani la magazin. Preturi au, dar produsele n-au ajuns inca. :)

 

In acest caz eu zic sa-ti cumperi un Echo Park http://line6.com/tonecore/echoPark.html . Colegul meu de trupa are pedala asta (celalalt are Line6 DL4 - dar costa 300 eur) si imi place cum se comporta. Nici nu costa mult. :) Citeste putin si pe pagina asta: http://www.amnesta.net/edge_delay/

 

:)

De incercat, desi sunt cam sceptic.

 

In bugetul tau poate prinzi un EH Memory Man SH, asta ar fi cea mai ok optiune, sau Digi Delay, care nu suna chiar rau si nici nu mananca mult din ton. Si delay-ul ala de la Artec ar merita incercat, la cat costa sigur nu te pacalesti cu el. Singurele lui minususri ar fi faptul ca nu are tap tempo si nu stie mai mult de 440 ms, in schimb are true bypass. Sunetul mi s-a parut chiar bun din ce am ascultat pe utub.

 

Artec-urile le-am probat si-s faine, mai ales al mai ieftin, dar ai zis bine cu minusurile. Pana acum asta e favorit, dar poate mai sare cineva cu o idee mai buna. :D

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

nush daca te intereseaza dar na:)

 

am un danelectro wasaby delay:)are tap tempo, pan la 3 secunde, e stereo, are la spate un swich selectabil intre single coil, off sau humbucker(in functie de ce doza ai pe chitara iti busteaza sunetul, il lasa la acelashi volum ori iti taie).

 

mai are functia reverse delay(banuiesc ca stii cum se comporta)

 

are un potentiometru de mix intre sunetul dry si delay, unul de speed,unul de repeat si unul de "hi cut" cu care potzi taia inaltele ecoului(folositor in cazul in care folosesti stereo ...din care sunetul dry se aude in statzie si ecoul direct in mixer...) sau pur si simplu sa dai un efect mai vintage sa zic asha:)

 

nu are true bypass...insa nu cred ca mananca mult din ton:)

 

aici ai un link cu un demo si un pretz aproximativ(pe thomann gasesti iar un pretz)

 

eu il dau cu 2 milioane:)am si cutie la el:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

T-REX REPTILE

sper ca vrei sa-l folosesti in bucla !

line 6 si boss denatureaza sunetul in asa hal incat nici in bucla nu l-as mai pune.DD6 e dezastru TOTAL,DD3 mai putin.Decat vreun Boss,mai bine DigiTech !

Line 6 e un simulator de delayuri,practic el proceseaza si partea de dry,asa ca pentru mine e inexistent,digitalizeaza si semnalul original al chitarii :)

Artec e OK,pentru Memory Man tre sa mai pui 50 de euro,dar si ala schimba rau sunetul,e drept,intr-un fel mai muzical,dar nu se potriveste cu orice si cu oricine :)

La 230 de euro mai exista Memory Man cu hazarai,care e digital,are timp lung,tap tempo,etc,si are true bypass.Nu nenoroceste asa tare sunetul ca memory man-ul analog.

La 99 de euro,#1 Echo e un digital cinstit,cu true bypass,care suna mai muzical decat Boss sau DigiTech,mai prost insa decat TC.

Reptile e cea mai buna varianta,la 200 de euro,ai calitatea si sunetul T Rex.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce sa zic... Cica Boss DD3 ar folosi Larry Carlton, Dave Navarro, Pearl Jam, Foo Fighters, Primus, Radiohead, Tom Petty & The Heartbreakers. Ce-i drept, insa, nevoile celor mentionati nu se ridica la nivelul celor ale forumistilor RGC.

daaa,nici eu nu stiu ce sa zic.....uite,de exemplu din lista de acolo,Warren Haynes pe care-l cunosc personal,mi-a spus ca nu a folosit niciodata alt delay decat un Chandler de rack,pe care il are de la inceputul anilor '80.Pe deasupra ,Warren,care canta NUMAI cu distorsul din statie,nu a cantat niciodata altfel,NU are cum sa foloseasca o pedala de delay in fata distorsului din statie.Ba in schema de acolo are si un Metal zone :):P:D :D Cred ca de aia l-a asasinat pe Mike Soldano 2 ani ca sa-i modifice statia cum vroia el (acum acest Warren Haynes mod este disponibil contra cost la Soldano)

fiindca nu se pupa cu Metal Zoneul :)

Pede alta parte daca priviti mai atent o sa vedeti ca majoritatea celor declarati acolo ca ar folosi DD3 l-au folosit la inceputul anilor '90,cand varietatea de pedale de delay era foarte restransa,nu mai existau pe piata maxon,electro harmonix sau Ibanezurile clasice.Pedale faceau foarte putine firme la sfarsitul anilor '80 ,inceputul anilor '90,firme de pedale boutique nu existau,toata lumea avea rack sau era purist de blues si canta direct in statie,fara niciun efect.Din cate tin minte,DD3 era cea mai buna,sau printre cele mai bune pedale de pe atunci.Am avut si eu,si ,daca nu ma insel avea si mibu.Insa in 2008,in plina glorie a pedalelor (poate chiar mai mare glorie ca in anii '70) DD3 nu prea mai face fata.Varianta mai noua,DD6 nici atat.Despre Larry Carlton,a carui cariera o urmaresc cu MARE atentie inca din anii '70,si cu al carui rig sunt foarte familiar,nu stiu sa fi avut vreodata DD3 sau NICI O alta pedala de delay,cam din acelasi motiv ca Warren,fiindca din 1979 Larry Carlton canta pe Dumble Overdrive Special,o statie care nu permite nicio pedala in fata ei,din constructie.Mai ales pedale care se pun dupa drive,fiindca driveul vine tot din statie.Prin 80-81 Alexander Dumble i-a construit lui Larry Carlton asa numitul "Dumblelator",o bucla de efecte activa,fiindca altfel statiile alea nu aveau nici bucla.Dupa ce a primit Dumblelatorul,Larry Carlton a trecut la diferite efecte de rack,intai un Lexicon PCM 70,apoi un Eventide Ultra Harmonizer,apoi iar un Lexicon,de data asta PCM 90.Nimic de calitate Boss aici ;)

Nementionat in lista respectiva,dar user de DD3 este Robben Ford,care daca nu isi cara ampul Dumble,mai ales peste ocean sau la cantari mici,foloseste un amp Fender silverface ,de obicei inchiriat,de obicei Twin Reverb fara Master Volume,pe care il ataca cu un Hermida Zendrive si un DD3.

Nu mai credeti toate smecheriile de pe internet,mai ales de pe acest site sponzorizat de Sweetwater,Musician's friend,Same Day Music si ZZ sounds,TOTI dealeri Boss :)

 

Si desi stiu ca "analog" suna mult mai cool decit "digital", in cazul delayurilor unul digital este MULT mai bun si mai versatil decit unul analog.

depinde ce canti si ce urmaresti.si eu as putea sa spun ca un delay analog suna MULT mai bine ca unul digital,chiar daca nu e asa versatil,dar totusi,nu fac asemenea declaratii.Din experienta mea cu delayurile,un delay pus in bucla e cam totuna daca e analog sau digital,cu avantajul ca digitalul e,de regula,mai silentios si mai clar in repetitii.Daca,insa,pedala e inaintea statiei,treaba se schimba,si un delay analog bun devine parte componenta a sunetului,da un sunet mai organic si mai natural,fata de cel digital care poate suna steril si artificial.

Mai e si o problema de calitate.Un delay digital bun nu suna steril,un delay analog bun nu e zgomotos ;)

Link to comment
Share on other sites

Rares, ce am vrut eu sa spun este ca la delayuri (si reverburi), spre deosebire de alte efecte cum ar fi distors, tremolo sau phaser, prelucrarea digitala ofera incomparabil mai multe avantaje decit dezavantaje. Probabil 90% din delayurile pe care le auzim "pe disc" sint digitale. De obicei eu ma sesizez impotriva celor care cred in mituri, fara sa le inteleaga. In efectele time based, digitalul este stapin, si cu un delay digital de calitate se pot obtine lucruri pe care un delay analogic nici nu le viseaza.

Link to comment
Share on other sites

Vine si bucla, sper... Astept un raspuns de la Overdrive. :)

Daca nu, am bagat la cap cam ce trebe.

Vezi cã Reptile, nu are opțiunea (din câte am vãzut) sã pãstrezi doar semnalul wet ºi sã tai dry-ul. Asta înseamnã cã bucla va trebui sã fie serialã, lucru cu care Overdrive nu va fi de acord sau va strâmba din nas :)

Dacã tot îți faci buclã la Overdrive, eu îți recomand sã-ți faci una paralelã, cum am ºi eu, ºi sã pui un delay pe ea doar cu semnal wet. În felul ãsta ai mai multe opțiuni la delay, pentru cã vei pãstra semnalul de bazã nealterat, pedala urmând doar sã adauge ceva pe lângã acesta.

În aceste condiții, recomand Chandler Digital Echo/Delay de care vorbea ºi Rareº mai sus. Dacã ai rãbdare sã vânezi pe ebay, te încadrezi ºi în bugetul tãu, cu tot cu transport.

Link to comment
Share on other sites

Vezi cã Reptile, nu are opțiunea (din câte am vãzut) sã pãstrezi doar semnalul wet ºi sã tai dry-ul. Asta înseamnã cã bucla va trebui sã fie serialã, lucru cu care Overdrive nu va fi de acord sau va strâmba din nas :)

Dacã tot îți faci buclã la Overdrive, eu îți recomand sã-ți faci una paralelã, cum am ºi eu, ºi sã pui un delay pe ea doar cu semnal wet. În felul ãsta ai mai multe opțiuni la delay, pentru cã vei pãstra semnalul de bazã nealterat, pedala urmând doar sã adauge ceva pe lângã acesta.

În aceste condiții, recomand Chandler Digital Echo/Delay de care vorbea ºi Rareº mai sus. Dacã ai rãbdare sã vânezi pe ebay, te încadrezi ºi în bugetul tãu, cu tot cu transport.

Reptile are butonul de Echo care dat la minim este total dry,la maxim este total wet (adica sunetul original nu se mai aude).Pe de alta parte am avut si mai folosesc inca un delay DigiTech in bucla paralela dela Fenderul meu DeLuxe,delay care nu are wet,si nu se antifazeaza deloc.Pe ampul meu Fuchs am optiunea de a alege sa folosesc bucla in paralel sau in serie,si imi place mai mult in serie.Asa ca nu e o regula stricta.O alternativa interesanta la Chandler este Lexicon MPX 100,se vinde cu 100-150 de euro,respectiv dolari pe ebay,si ai mai multe efecte,e stereo,unele se pot combina,si are un rotary excelent.Delayurile sunt bune,iar reverbul.... e Lexicon,ce p$%^ mea !

Link to comment
Share on other sites

Echoplex :)

Echoplex is a biiig pain in the ass.Dupa ce ai rezolvat toate problemele pe care le genereaza,suna demential,dar...............eu nu-l iau cu mine pe nicaieri,ca azi merge,maine nu :))

Link to comment
Share on other sites

Reptile are butonul de Echo care dat la minim este total dry,la maxim este total wet (adica sunetul original nu se mai aude).Pe de alta parte am avut si mai folosesc inca un delay DigiTech in bucla paralela dela Fenderul meu DeLuxe,delay care nu are wet,si nu se antifazeaza deloc.Pe ampul meu Fuchs am optiunea de a alege sa folosesc bucla in paralel sau in serie,si imi place mai mult in serie.Asa ca nu e o regula stricta.O alternativa interesanta la Chandler este Lexicon MPX 100,se vinde cu 100-150 de euro,respectiv dolari pe ebay,si ai mai multe efecte,e stereo,unele se pot combina,si are un rotary excelent.Delayurile sunt bune,iar reverbul.... e Lexicon,ce p$%^ mea !

E posibil ca ție sã-ți placã delay+semnal dry pe loop paralel pentru cã foloseºti bucla la solouri, unde chiar îți prinde bine un boost atunci când se adaugã ºi dry-ul peste semnalul de bazã. Dacã nu apare nicio antifazã, atunci nu sunã rãu. Totuºi, sunt douã semnale un pic diferite ºi suprapuse care se duc în finali. E puțin ciudat :)

 

Echoplex is a biiig pain in the ass.Dupa ce ai rezolvat toate problemele pe care le genereaza,suna demential,dar...............eu nu-l iau cu mine pe nicaieri,ca azi merge,maine nu :))

Bineînțeles! Nu e deloc fiabil. Nici nu meritã sã-l cari dupã tine. La Doctor X ar merge totuºi, cã el cântã acasã :)

Oricum, deja m-am îndepãrtat de subiect. Sorry de offtopic...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.