www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fx Box


Guest me_hai
 Share

Recommended Posts

Guest me_hai

foloseste cineva de pe forum FX BOX 2.6?

pentru cine nu stie e un program care iti transforma calculatorul intr-o adevarata pedala/procesor de efecte pt chitara ...

oricum daca e cineva care il are va rog postati ceva ca am intrebari...

Link to comment
Share on other sites

Guest me_hai
L-am folosit foarte putin. Guitar Rig 3 e mult mai bun. FX Box suna a sarma in cabinet.

 

serios?! :) ... mi se parea mie ca-i ceva ciudat :) ...oricum as fi vrut un preset pentru un sunet gen angus young , ac/dc in melodia Back in black

Link to comment
Share on other sites

Foloseste un Amplitube sau Guitar Rig. Din FX Box greu vei scoate un ton cat de cat bun (probabil lumea imi va sari in cap ca uite ca mie mi-a iesit), dar programele de care ti-am zis mai sus sunt muuuuult mai serioase. Mai exista si Revalver dar nu l-am folosit asa ca nu ma pronunt.

Link to comment
Share on other sites

am folosit o perioada fx box 2.6.insa o faceam fiindca nu-mi mergeau programele mai destepte pe compul de atunci:)ce e nasol la el este ca se inchide la 4 minute...si ca...notele palmate pe coarda mi(mai ales mi-ul) nu se auzeau cum trebuie deloc:) + ca nu statea foarte bine la claritate si avea cateodata o intarziere a notei pe care o luai.

 

oricum...asta a fost acum multi ani...de atunci tehnologia a facut multi pashi si au aparut softuri mult mai bune:)

 

ce au enuntzat colegii nostri mai sus(softurile pe care le indica) este perfect pt tine:)

 

spor la studiu

Link to comment
Share on other sites

Exista si crack :) pt el da aia e alta poveste...

Dintre toate programele gen guitar fx box, guitar fx3,revalver, t racks, guitar rig etc....sincer, cel mai bun latency(adik mic) si stuff like that si inregistrare si tot guitar FX BOX le avea, adica eu cum nu am inca delay, pun micu la amp cu toate kestiile cute analoage, si il trec mai tot timpu prin guitar fx box , DOAR pt DELAY! SI isi face treaba admirabil...in alte programe, nu imi face nik treaba si nik nu aplica efectul asa bine p sunetul provenit de la amp...pt restul dotarilor programul e d toata jena :) dar eu folosesc cu placere doar delay-u.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca diferenta de pret de 280 EUR dintre Amplitube si Fx Box ar trebui sa-ti formeze deja o imagine. Exista si ampsim-uri/efecte freeware destul de bune, dar Fx Box nu se numara printre ele, e doar o jucarie.

@blackheart: eu n-as folosi calculatorul pe post de combo pt. ca beeper-ul din interior are raspuns in frecventa foarte limitat. Nici daca-i pui alt difuzor nu faci mare lucru pt. c-o sa zdrangane tablaraia si mai important platanele HDD-ului. Sau daca vrei versiunea fara sarcasm, da, te inseli.

@Archangello: incearca Classic Delay dar vezi ca dupa cum spune si Susceptor latenta tine prea putin de efectul aplicat (decat daca e ultra-complex si/sau ai un calculator slab). Cauta un host mic si bun si drivere ASIO.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca diferenta de pret de 280 EUR dintre Amplitube si Fx Box ar trebui sa-ti formeze deja o imagine. Exista si ampsim-uri/efecte freeware destul de bune, dar Fx Box nu se numara printre ele, e doar o jucarie.

@blackheart: eu n-as folosi calculatorul pe post de combo pt. ca beeper-ul din interior are raspuns in frecventa foarte limitat. Nici daca-i pui alt difuzor nu faci mare lucru pt. c-o sa zdrangane tablaraia si mai important platanele HDD-ului. Sau daca vrei versiunea fara sarcasm, da, te inseli.

@Archangello: incearca Classic Delay dar vezi ca dupa cum spune si Susceptor latenta tine prea putin de efectul aplicat (decat daca e ultra-complex si/sau ai un calculator slab). Cauta un host mic si bun si drivere ASIO.

 

Pai stai ca nu inteleg. Io am zis ca nu-i indicata folosirea calculatorului si din cate inteleg si tu zici la fel. Cu ce ma insel?

Link to comment
Share on other sites

Citeste printre randuri; la fel cum sunt chitare, amplificatoare, microfoane etc. care sunt mai scumpe si mai ieftine si care suna mai bine sau mai prost, la fel cu efectele software. Pe langa calitatea efectului in sine mai sunt factori importanti precum calitatea preamplificatorului, a convertoarelor AD/DA si nu in ultimul rand resursele disponibile (CPU, RAM).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.