www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Superstrat Custom


dkmg
 Share

Recommended Posts

si ma mai enerveaza ceva: cum vede cineva ca scrie grosu pe un topic, imediat sare ca-i prost, si, cel mai enervant, invariabil, sare cineva si spune ca CEA MAI BUNA CHESTIE, PE CARE O FOLOSESTE TOATA LUMEA, E FENDER AMERICAN STANDARD STRATOCASTER, SI CINE NU O FOLOSESTE E UN DOBITOC FARA MINTE, CARE HABAR N-ARE SA CANTE LA CHITARA SI CARE A ARUNCAT BANII PE BUDA CA NU A CUMPARAT ACEASTA MINUNATIE CARE A SCHIMBAT FATA LUMII SI CARE TREBUIE SA FIE VENERATA DE TOT MAPAMONDUL PENTRU CAT E EA DE BAZATA SI DE MARE SI UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
si ma mai enerveaza ceva: cum vede cineva ca scrie grosu pe un topic, imediat sare ca-i prost, si, cel mai enervant, invariabil, sare cineva si spune ca CEA MAI BUNA CHESTIE, PE CARE O FOLOSESTE TOATA LUMEA, E FENDER AMERICAN STANDARD STRATOCASTER, SI CINE NU O FOLOSESTE E UN DOBITOC FARA MINTE, CARE HABAR N-ARE SA CANTE LA CHITARA SI CARE A ARUNCAT BANII PE BUDA CA NU A CUMPARAT ACEASTA MINUNATIE CARE A SCHIMBAT FATA LUMII SI CARE TREBUIE SA FIE VENERATA DE TOT MAPAMONDUL PENTRU CAT E EA DE BAZATA SI DE MARE SI UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 

razi, tu, razi, da' cam asa e

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
eh.... sa nu exageram totusi... daca nu ai strat mai e cum mai e.... da' daca nici telecaster nu ai... :)

 

:D:):)

btw, kudos on your south park telecaster...

Link to comment
Share on other sites

si ma mai enerveaza ceva: cum vede cineva ca scrie grosu pe un topic, imediat sare ca-i prost, si, cel mai enervant, invariabil, sare cineva si spune ca CEA MAI BUNA CHESTIE, PE CARE O FOLOSESTE TOATA LUMEA, E FENDER AMERICAN STANDARD STRATOCASTER, SI CINE NU O FOLOSESTE E UN DOBITOC FARA MINTE, CARE HABAR N-ARE SA CANTE LA CHITARA SI CARE A ARUNCAT BANII PE BUDA CA NU A CUMPARAT ACEASTA MINUNATIE CARE A SCHIMBAT FATA LUMII SI CARE TREBUIE SA FIE VENERATA DE TOT MAPAMONDUL PENTRU CAT E EA DE BAZATA SI DE MARE SI UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

He he, ºtii cum se zice despre cimitire: "acolo ajungem cu toții, mai devreme sau mai târziu." :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine
Poate ca Felix greseste nefiind diplomat deloc si nu vreau sa-i iau apararea. Realitatea este insa ca orice nivel ai avea simti nevoia sa discuti cu un coleg, si iata a aparut RGC-ul si e foarte frustrant cand vezi nivelul discutiilor. Orice drum, oricat de lung, incepe cu primul pas, toti am trecut pe acolo si nimeni nu s-a nascut invatat, dar eu cred ca atunci cand faceam primii pasi nu ma credeam mare chitarist sa dau 'sfaturi valoroase' altora. Aici fiecare sa sfaturi oricui, unii sunt la inceput si dau sfaturi, altii nu mai sunt de mult la inceput dar sau sfaturi conform unor interese comerciale ale lor sau pe baza prieteniilor cu un vanzator sau altul. Si mai exista o categorie, aceea de incepatori care au bun simt, stau in banca lor, studiaza, nu sunt foarte activi aici DAR CITESC informatia de pe forum fara sa poata discerne informatiile corecte de cele marsave. Cred ca asta e tot ceea ce il scoate pe Felix din sarite.

 

pai pina la urma il judecati pe om ca la staborul tiganesc sau ne dam cu parerea vis-a -vis de chitara ? Eu unul inca n-am apucat sa vad cum arata o chitara facuta de Grosu, dar am vazut destule chitari de 300-400 $ care aratau in rastel identic cu modele de 1500. Asta pina apucai sa le amplifici si sa pui mina pe ele...

Discutia asta poate fi mutata lejer la forum feedback sa-i facem omului o recenzie ca inseala piata cu produse submediocre la preturi astronomice , daca asa stau lucrurile...eu nu stiu...dar am participat la discutie pt. ca maniera in care s-a pus problema nu mi se pare chiar ok

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Dragi tovarasi si pretini... :)

 

in primul rand, nu ma cred mare chitarist si n-am sa ma cred niciodata. Sunt insa un om care a testat multe scule legate de domeniul asta si care si eu la randul meu, am fost vehement ca si voi cand descopeream ceva nou si care mi se parea incredibil de senzational :).

 

Din pacate in Romania, lipsa banilor si a unei piete muzicale normale, face ca foarte multi instrumentisti sa aleaga solutii de compromis. De aceea mai nici o trupa de la noi nu suna live ca cele de afara. Pentru ca sursa primara de unde vine sunetul unui instrumentist este mediocra iar aceasta sursa inseamna in mare parte amplificatorul si chitara.

 

Am cantat multa vreme pe chitare gen Ibanez RG si ca versatilitate mi-au placut foarte mult. Insa intotdeauna am dus lipsa de personalitatea unei chitari in adevaratul sens al cuvantului. Stiu ca multi dintre voi, influentati negativ, parerea mea, tindeti sa cantati pe chitari care sa ofere o versatilitate cat mai mare dar care duc lipsa de chestia cea mai importanta pentru un chitarist adevarat: PERSONALITATEA TONULUI.

 

Aici contribuie bine-nteles si amplificatorul si efectele. Nu orice amplificator (full tubes) merge cu orice tip de chitara. Eu unul nu as pune niciodata o chitara cu output mic (single coil) pe un amplificator high gain. Intotdeauna un marshall de exemplu sau un soldano slo sau un hot rod 50 merg cel mai bine impreuna cu o chitara cu humbucker... iar eu personal as alege un gibson les paul. Da, o sa spuneti ca sunt smeker si imi permit. Nu-mi permit, dar aia de afara suna asa de bine pentru ca folosesc retetele astea consacrate si bine calculate. O chitara single coil (Stratocaster de exemplu) il vad impreuna cu un amp gen Fender Deluxe reverb sau un Vox AC30 sau cum canta un nene pe un amp boutique Cornford. Astea va repet, sunt retete bine calculate iar chitarile Fender si Gibson nu degeaba sunt cele mai raspandite in lume si mai ales in USA. Daca vreti sa aveti tonul celor de afara, trebuie sa folositi aceleasi scule. Altfel nu se poate. Nu se poate cu simulari de amp, cu chitari facute de asa zisi lutieri no-name prin garaje, nu se poate cu doze chinezesti.

 

Sper ca nu v-am plictisit cu mica :) mea introducere. Buuuuun.

 

Il cunosc pe domnul Grosmann de cand isi vindea chitarile in propria sa garsoniera sau apartament (nu-mi mai aduc bine aminte). Am testat cateva modele din asa-zisele chitari construite de dansul. Mereu am fost nemultumit de calitatea lor. Pe acea vreme nu imi permiteam sa visez la un Fender american insa cantam pe un Epiphone care batea la fund tot ce vindea dansul la acelasi pretz. I-am spus mereu ce nu imi convine la acele chitari si mereu a avut replici de genul "la asta mai am de lucrat", "chitara asta inca nu e gata" etc. Pai bine nene, de ce sunt pe raft la vanzare daca nu sunt gata? In fine, nu stau acum sa comentez calitatile de lutier ale domnului G. El isi cunoaste mai bine afacerea si nu ma bag in treburile altora.

 

Sa dai 1000 euro pe o chitara facuta in Romania, o chitara care nu are pe ea nici o bucatica de hardware deosebit, mi se pare o mare tampenie. E ca si cum ai lua Logan standard cu 15.000 de euro doar ca ai schimbat volanul si bordul.

 

Comentariile pe care le-am facut la aceasta chitara nu au nici o legatura cu trecutul sau prezentul meu muzical. Ele reprezinta comentarii pertinente legat de ce am vazut in poze (si am vazut poze din perioada de fabricatie a chitarei respective... ceea ce sincer m-a cam oripilat). Daca cineva poate sa conteste ca dozele de pe aceasta chitara nu sunt niste doze absolut banale, ca acea doza este montata stramb, ca restul de hardware il gasesti in orice chitara de 400 euro, e liber sa o faca dar eu il consider nebun (iertati-mi indrazneala).

 

O chitara de lutier NU ESTE O COPIE dupa o chitara deja existenta pe piata. Daca nu ma credeti, internetul va sta la dispozitie. Incepeti de exemplu cu chitarile Pensa :D.

 

Ok, sper ca m-am facut lamurit si sper ca nu mai e nimeni de parere ca sunt cu nasul pe sus. Ma doare sa va vad cum aruncati cu sute sau mii de euro in scule care imita, si care la randul lor genereaza un sunet prost si mediocru. Incercati si voi sa invatati din experienta celor mai in varsta. Nu mai plecati urechea la oameni care incearca sa promoveze produse pe care sa vi le vanda.

Ma doare cand apare un vehement care habar n-are pe ce lume traieste si incepe sa-mi dea lectii de morala si de viata. Am intors mereu obrazul cand a fost cazul. Dar n-o sa las pe nimeni sa ma jigneasca asa cum nici eu nu jignesc gratuit pe nimeni.

 

Am in lista de messenger peste 400 de membri ai aceastui forum si mereu cand mi s-a pus o intrebare am raspuns.

 

Sper ca am reusit macar sa ma fac inteles.

 

Va urez o saptamana buna.

Link to comment
Share on other sites

Salut felix, nu vreau sa te contrazic cu nimic, dar eu am fost septmana trecuta la domnul grosman la atelier, am vazut lucrari care le face ACUMA (neck true, finisat cu ulei etc..), mie mi sau parut foarte schimbate fata de ce am vazut in trecut, adica, se vede ca omu a cumulat esperienta, a invatat din greseli ca toti noi in viata a crescut ca calitate si ca liutier. Te zic mai mult, mam convins aproape sa fac un custom la el uitanduma la lucrari de acolo.

Normal, acuma depinde si de clientu, normal ca daca faci o chitara custom, pretul poate sa schimba in functie de lemn ales, electronica, bridge etc..pretul trebuie sa convine inainte de toate si cum mi se pare normal 2 ani de garantie in cazul de...!! Eu le as cere.

Al doila rand cred eu ca daca vrem o chitara custom, inainte de toate trebuie sa avem un pic de esperienta, adica trebuie sa stim exact ce fel de chitara vrem cu ce fel de sound. Adica o persoana care a testat mai multe chitari si de pilda i a placut grifu de la gibson cu sunet de strat si floydu de la ibanez si playability de la steimberger.. etc... Sau o esigenta pentru cei profesionisti de avea o chitara cu anumite pickup si pieso etc...

Nu in ultim rand, trebuie promovata cred eu si manopera romaneasca, adica, tot ce vine din america...vai mamma mia ce frumos si cum canta...tot ce e de pe aici se pleca deja cu ideea de desconsideratie pentru ca...made in romania. thinkin about this!! Si noi italiani aveam aceasi atitudine pe vremuri cu ai nostri, dupa 10 ani ne am tresit ca multi dintre ei ca Brunetti, Frudua etc... vendeao produsele lor la greu in...America. CULME, italiani vazand ca americani erau super multumiti au inceput sa cumpere si ei produse made in italy. Cred ca aici se face aceasi gresela.

Eu in locul tou as da o tura pe acolo sa vad si sa probez cateva castomurile de acu, fara sa arunc sentente pe un forum specializat care ar putea sa i afecteze omul afacere fara motiv pertinent.

Tu nu esti cu nas in sus, esti un baiat de treba, numai ca cateodata esti cam estremist.

Numai bine si respect!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Adriano, bine zis

Un review la un instrument n-ar trebui sa fie un atac la persoana producatorului, si mai ales sa-i afecteze afacerea

Link to comment
Share on other sites

Si noi italiani aveam aceasi atitudine pe vremuri cu ai nostri, dupa 10 ani ne am tresit ca multi dintre ei ca Brunetti, Frudua etc...

 

Eu nu as compara munca de lutier cu manufactura amplificatoarelor. Piesele de calitate mare electronica se gasesc daca platesti pretul corect, iti mai trebuie stiinta sa le combini. La chitari e altfel, iar grosmann in mod sigur nu dispune de rezervele de lemn pe care le au Gibson, Fender, PRS. Gibson poate folosi pentru comenzi speciale lemn vechi de mai multe zeci de ani. Maestrul Grosmann nu cred ca are nici macar 5 corpuri mai vechi de 1 an. Si daca ar fi avut un depozit intreg, stiinta alegerii lemnului se invata in o viata de munca.

Link to comment
Share on other sites

si pentru baietzii care nu cred ca se poate canta cam orice pe strat, le recomand RATM, Pearl Jam, Hendrix, Vaughan si de ce nu, nenea asta ca e mai actual:

 

http://uk.youtube.com/watch?v=ou_b8mjOVUs

 

 

Felix, :), foarte bine zis "cam"....

 

can't do dime squeals.... can't do satch squeals... can't do all that crazy shit vai does (aka cred ca stiti, daca ati vazut vreun concert, ce face nenea cu floydu) etc. si desi pt the average guitarist probabil ca nu conteaza aceste "picanterii", uite ca pentru unii oameni conteaza, iar nu cred ca joe satriani si steve vai ar ajunge in buda daca ar rupe contractul cu ibanez si ar canta pe strat... baietii au bani destui acum... dar iata ca cineva le-a putut oferi ceva ce un strat nu ar fi putut (exceptand probabil strat-ul facut dupa ritchie sambora, unul din putinele exceptii care au floyd rose... iar daca aluia i-ar fi bagat si 24 frets <desi probabil imi sare lumea in cap ca nu-i acelasi ton la neck pickup> probabil ar fi fost the guitar of the century :) )

 

gata cu offtopicul (si imi cer scuze ca m-am bagat pe un topic unde chiar nu stiu nimic, caci nu am pic de experienta cu dl Grosu, decat ca un prieten si-a instalat un floyd la el si nu l-am auzit sa fie nemultumit)

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Felix, :) , foarte bine zis "cam"....

 

can't do dime squeals.... can't do satch squeals... can't do all that crazy shit vai does (aka cred ca stiti, daca ati vazut vreun concert, ce face nenea cu floydu) etc. si desi pt the average guitarist probabil ca nu conteaza aceste "picanterii", uite ca pentru unii oameni conteaza, iar nu cred ca joe satriani si steve vai ar ajunge in buda daca ar rupe contractul cu ibanez si ar canta pe strat... baietii au bani destui acum... dar iata ca cineva le-a putut oferi ceva ce un strat nu ar fi putut (exceptand probabil strat-ul facut dupa ritchie sambora, unul din putinele exceptii care au floyd rose... iar daca aluia i-ar fi bagat si 24 frets <desi probabil imi sare lumea in cap ca nu-i acelasi ton la neck pickup> probabil ar fi fost the guitar of the century :) )

 

gata cu offtopicul (si imi cer scuze ca m-am bagat pe un topic unde chiar nu stiu nimic, caci nu am pic de experienta cu dl Grosu, decat ca un prieten si-a instalat un floyd la el si nu l-am auzit sa fie nemultumit)

 

numai bine!

 

Va rog sa-mi permiteti sa continui doar un pic offtopicul, dar cei care i-ai enumerat s-ar fi descurcat si cu un strat

(embed-ul nu functioneaza, sau nu ma mai pricep eu :) )

Poate ca si un Ibanez JS sau JEM au personalitate in mainile potrivite, dar dupa cum zicea Vai, pot sa iau o chitara din magazin si e tonul meu, asa si cu strat-ul, insa aici poti lua orice model si e acelasi lucru, aceeasi personalitate.

Nu stiu cat de multi ii cunosc suficient de bine pe acesti chitaristi ca sa se identifice cu personalitatea lor, la strat e mai simplu, nu iti bati capul, un strat e un strat. Daca ajungi la aceasta concluzie, atunci poti sa nu iti faci griji in legatura cu capabilitatile chitarii si sa te concentrezi asupra lucrurilor pe care poti canta tu. Poti canta chestii mai lejere, mai neserioase, mai de dragul muzicii :D .

Nu zic ca stratul e chitara chitarilor, dar probabil peste vreo 10 ani cand ma satur de toata zdranganeala pe care o cant si o acult acum o sa-mi iau un strat ieftin sa incep sa ma concentrez asupra cantatului. Dar ajungem la o concluzie enuntata mai inainte: o chitara e o chitara, decat sa stai si sa te gandesti ce?cum?cand?unde? mai degraba nu te mai stresezi si o canti :P .

 

Si acum un ontopic: asta e parerea mea in legatura cu modul in care trebuie sa arate o chitara facuta custom de catre un lutier:

post-3017-1220887008_thumb.jpg

(heheh, de fapt chiar si este :D costa si suna pe masura)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as compara munca de lutier cu manufactura amplificatoarelor. Piesele de calitate mare electronica se gasesc daca platesti pretul corect, iti mai trebuie stiinta sa le combini. La chitari e altfel, iar grosmann in mod sigur nu dispune de rezervele de lemn pe care le au Gibson, Fender, PRS. Gibson poate folosi pentru comenzi speciale lemn vechi de mai multe zeci de ani. Maestrul Grosmann nu cred ca are nici macar 5 corpuri mai vechi de 1 an. Si daca ar fi avut un depozit intreg, stiinta alegerii lemnului se invata in o viata de munca.

 

Salut george, intradevar brunetti face ampli dar frudua face chitari...si ce chitari!! :) In italia avem multi liutieri si credema pe cuvant, lucraza ceva care zici ca este arta, sunt foarte buni, de obicei oficine familiare care au pastrat meserie in familia de generatii. Numai bine te aurez.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest postalservice101
Felix, :) , foarte bine zis "cam"....

 

can't do dime squeals.... can't do satch squeals... can't do all that crazy shit vai does (aka cred ca stiti, daca ati vazut vreun concert, ce face nenea cu floydu) etc. si desi pt the average guitarist probabil ca nu conteaza aceste "picanterii", uite ca pentru unii oameni conteaza, iar nu cred ca joe satriani si steve vai ar ajunge in buda daca ar rupe contractul cu ibanez si ar canta pe strat... baietii au bani destui acum... dar iata ca cineva le-a putut oferi ceva ce un strat nu ar fi putut (exceptand probabil strat-ul facut dupa ritchie sambora, unul din putinele exceptii care au floyd rose... iar daca aluia i-ar fi bagat si 24 frets <desi probabil imi sare lumea in cap ca nu-i acelasi ton la neck pickup> probabil ar fi fost the guitar of the century :) )

 

gata cu offtopicul (si imi cer scuze ca m-am bagat pe un topic unde chiar nu stiu nimic, caci nu am pic de experienta cu dl Grosu, decat ca un prieten si-a instalat un floyd la el si nu l-am auzit sa fie nemultumit)

 

numai bine!

 

FYI Vai a cantat pe stratocaster .. la inceput. Motivul pentru care a trecut la Ibanez..a fost acela, cred eu, ca a putut sa isi faca o chitara dupa gustul lui... the JEM (care...din cate am vazut prin niste interviuri ar fi de la zodia lui... Gemini-->Jemini-->JEM )

 

Dar asta nu inseamna ca stratul nu e bun pentru el... probabil daca... printr-o forta necunoscuta... el nu mai ar avea acces la Ibanez... probabil s-ar intoarce la strat..si sa nu imi spui ca nu ar suna la fel de bine ca acum....

 

Inteleg ca esti "frustrat" ca stratul are statura de god-guitar dar trebuie sa recunosti..daca nu ar fi existat stratul.. nu ar fi existat multe chitare in ziua de azi.. inclusiv js30-ul tau

 

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Fratilor discutati apropo de chitare care nu au de a face una cu alta nimic. Il zic sincer, eu am pe amandoua si dupa ce am luat fenderul, ibanezul (jem), il folosesc putin. O vi varsta, o fi ton mai 'real touh' faptul este ca fenderul are tonu propriu , are voce si, mai mult, are dinamica profunda care la ibanezul de pilda este foarte redus .

Ibanezul este bun la ceva mai hard, mai modern, este o chitara alcaruia configuratie se adaptaza sa fie folosita cu resultate excelente pentru stile mai 'impinse' unde trebuie un gain mai mare si unde puten de pilda sa tinem un distors ritmic intelegibil pe corzile groase, su un clean arpejat metal etc...si shred la greu.

Fenderul este pentru partidul 'moderati' :) , adica, mai putin versatil decat ibanezul, gain redus de la single coil, chitara care, dupa cateva luni de test, pot sa zic ca nul mai vand, ne am indragostit. Ce sa mai, dinamica, real toch, si nu in ultimu rand:

Cand asculti o piesa si chitara in piesa este un ibanez cu efecte, tu rar nimeresti fara sa te uiti ca este ibanezul. In acasi caz unde chitara este un fender...cu efecte cat vrei....nah, fender e, se aude de la o posta.....Aceasta este alta diferenta, ibanezul este ca un camaleon, vrei un ton mai rock, mai funky, mai blues etc... Rolezi un pic potentiometre, reglezi efecte si se poate obtine un sound decent in oricre stil.

fenderul: cine il foloseste pentru blues, rock, funky, ska, reggae si JAZZ, reglezi potentiometre, reglezi efecte...PAI FRATILOR tot a fender suna....dar... parca suna bine .... :)

Este cum sa comparam 2 preamp diferite cum ar fi un twinreverb cu un rectifier. Eu cred ca in casa trebuie una din fiecare nu se stia niciodata cand te vine pofta de ceva floyd sau ceva distoarse cu gain mai impins, sau de un...little swing ragusit. Sau se poate alege dupa gusturi sau gen musical preferat, dar in niciun caz comparat doi produse atat de diferite intre ele.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

De ce vai a trecut la ibanez? Simplu, pentru bani, clar, daca fenderul i dada aceasi bani si sponsorizari...credema ca acu exista fenderul EVO cu floyd rose cu gaura pe corp si cu plantuta rampicanta pe neck... atunci era nevoie de bani.....

Acu este vorba de imagine, dupa atata ani de colaborari cu ibanezul el a creat seria lui de produse, a crea un brand "JEM" de la ibanez....nu mai are nevoie de bani disperat acu mr. Vai, dar lumea, piata, la etichetat ca chitarist ibanez jem, ar dauna la imagine lui, de persoana seria...dedicata...fata de funilor care au chitara jem a casa etc... El nare interes sa se arate la public cu alte chitari decat ibanez pentru ca el este un mic actionar ibanez.

Voi va inchipuiti ca mai mult crestea popolaritatea lui, adica mai mult devenea bun si faimos, mai mult ibanez crestea 'sponsorizare' pentru sal fidelizeze, sal tina aproape pe acest guitar god care inebuneste chitaristi din toata lume?

Credeti ca alte firme de sector nu i au propus dealuri? Pai, pana la urma omu gandeste bine cu burta plina,,,numai bine!!

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

FYI Vai a cantat pe stratocaster .. la inceput. Motivul pentru care a trecut la Ibanez..a fost acela, cred eu, ca a putut sa isi faca o chitara dupa gustul lui... the JEM (care...din cate am vazut prin niste interviuri ar fi de la zodia lui... Gemini-->Jemini-->JEM )

 

Dar asta nu inseamna ca stratul nu e bun pentru el... probabil daca... printr-o forta necunoscuta... el nu mai ar avea acces la Ibanez... probabil s-ar intoarce la strat..si sa nu imi spui ca nu ar suna la fel de bine ca acum....

 

Inteleg ca esti "frustrat" ca stratul are statura de god-guitar dar trebuie sa recunosti..daca nu ar fi existat stratul.. nu ar fi existat multe chitare in ziua de azi.. inclusiv js30-ul tau

 

 

numai bine

 

dude...

 

nu-s frustrat ca stratul are statura de god-guitar, pur si simplu ma enerveaza ca toti considerati personalizarea ca fiind satana si ca toata planeta trebuie sa cante pe strat, ca daca nu nu e bine, moare rock-ul, moare chitara, nu va faceti oameni buni custom-uri ca strat-ul da **** la tot... nu-i chiar asa

 

l.e.: in caz ca banuiai ca imi consider js-ul o chitara de mare clasa, sa stii ca nu, nu il consider, dar are gatul mult mai comod decat multe strat-uri si floyd ok, destul de solid :) la sunet da, un strat l-ar bate :)

 

dar as alege de ex un jackson soloist cu floyd rose in favoarea unui strat, pt ca asa e pe gustul meu, nu pt ca nu consider strat-ul o bucata de istorie... pur si simplu nu sunt la fel de convins ca voi ca acea unica chitara e acea unica solutie pentru toate problemele chitaresti de pe lumea asta

 

l.l.e: Cred ca Steve Vai a trecut pe ibanez si pt ca pe strat nu putea face toate ghidusiile care le face cu floyd-ul, nu numai pt bani and shit...

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Grosmann Custom: made anu asta by mr. Grosu

cumparat nou cu 3600 Ron(cu tot cu TVA-u d 6 mil :) )

caracteristici:

corp alder

grif mahogany neck-through

24 freturi jumbo dunlop

doze Seymour Duncan:

neck: SH-1 '59

mijloc: STK-S4 stack plus

bridge: SH-5

floyd rose Schaller low-profile(mai scund :) )

finish negru

inlayuri shark tooth

Motivul pt. care am vrut o chitara custom a fost faptul ca am dorit sa fie un instrument versatil, cu care sa pot trece prin toate genurile(de la folk la blues pana la metal), lucru greu de obtinut de la o chitara standard.

Chitara suna grozav,are sustain bun,tremoloul nu dezacordeaza poti sa tragi cat vrei de el,finisajul este flawless, iar griful este foarte comod(facut dupa dimensiunile wizard I de la ibanez)

 

parti rele: dupa cateva saptamani de utilizare s-a desprins firul conectat la knobul de volum,dar s-a rezolvat repede cu un pistol de lipit. In rest nu am nicio problema referitoare la chitara.

 

impresie generala: o chitara de nota 10,sincer n-am ce sa-i reprosez(inafara de faza cu cablul,knobul de volum nu era bine strans,dar tinand cont k a fost o reparatie de 2 minute..) recomand oricui dispune de ceva bani si vrea o chitara versatila, adaptata perfect cerintelor lui, sa apeleze la dl. Grosu.

poze cu instrumentul in lucru se gasesc pe forumul lui(forum.grosmann.ro),atasez si eu cateva:

DSC00240.jpg

DSC00239.jpg

 

Nu vreau sa fiu nepoliticos dar chitara asta ma sperie e la fel ca cel care a facut'o ... gross.. :D nefinisata, prost lucrata cu un grif amenintator de grosolan si un corp taiat la traforaj nu vad diferenta intre strat'ul ala sunburst facut tot de el la 350 roni si asta la 1000 euro, nu stiu cine ar mai putea da banii pe asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

multe pareri aici...multe din ele fara rost . omul canta fericit la chitara lui...

eu personal il apreciez pe grosu pt ce face, ca e o arta totusi aceasta meserie.

chiar am fost de cateva ori la el la atelier pt diferite maruntisuri(chei , corzi , arcuri . chitare never ever :) ) , si vreau sa spun ca am vazut scule atent lucrate si cu materiale de calitate . dar, ca orice artist , are si "opere" nereusite ...

important e ca posesorul acestui instrument e multumit de ce are, si cred ca asta e cel mai important.

si inca ceva: nu e de vina producatorul . el e liber sa-si vanda marfa la ce pret vrea ... datoria noastra ca si cumparatori e sa verificam atent marfa . alegerea proasta ne apartine in totalitate.

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

sigur in lumea asta exista chitare mai scumpe, mai bine facute si mai bune (pentru cei care canta pe ele) decat fender sau ibanez. e vorba si de inovatie, nu numai de modul de realizare, si da, si de modul in care suna.

in legatura cu chitarele grosmann eu am o singura intrebare: de ce adi manolovici vinde tot si canta numai pe grosmann? ca, scuze de nestiinta, io de felix asta nu am auzit, dar de manolovici da... si l-am vazut si la televizor :)

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

sunt batran dar am dat in mintea copiilor si acum sunt curios...

cum sunt curios si de cum e aia cu taiatul cu traforajul. daca o pui pe router cica nu e bine, ca nu mai e handmade, daca o faci de mana, cica o pirogravezi... ***, isi dau cu parerea unii care habar nu au cum se fabrica, de fapt, chitarele.

si apropo, am vazut si eu gibsoane cu gatul rupt - trei - si corp de fender bass facut din 9 bucati lipite si alte porcarele la chitarele "master class". daca vrei ceva din lemn ca lumea si de firma, te costa peste 3000 euro, fara discutie.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

sigur in lumea asta exista chitare mai scumpe, mai bine facute si mai bune (pentru cei care canta pe ele) decat fender sau ibanez. e vorba si de inovatie, nu numai de modul de realizare, si da, si de modul in care suna.

in legatura cu chitarele grosmann eu am o singura intrebare: de ce adi manolovici vinde tot si canta numai pe grosmann? ca, scuze de nestiinta, io de felix asta nu am auzit, dar de manolovici da... si l-am vazut si la televizor :)

 

 

mda, neinteresant. next

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Nu vreau sa fiu nepoliticos dar chitara asta ma sperie e la fel ca cel care a facut'o ... gross.. :) nefinisata, prost lucrata cu un grif amenintator de grosolan si un corp taiat la traforaj nu vad diferenta intre strat'ul ala sunburst facut tot de el la 350 roni si asta la 1000 euro, nu stiu cine ar mai putea da banii pe asa ceva :)

unde vezi u nefinisat? vad acolo o culoare neagra si un luciu frumos nu imi dau seama

taiat la traforaj? ok atunci cu ce sa taie forma corpului daca sculele din atelier nu sunt bune pentru voi e bun traforajul e mic e mult de munca si face o treaba excelenta PATETIC!!

grifful este facut dupa wizard 1 care e problema ? ai vazut doar poze nu ai tinut chitara in mana poate asta e profilul pe care canta

 

eu de exemplu cant cel mai bine pe o chitara 25.5" cu griff U shape 43mm chiar 42mm

 

fiecare cu gursturile nu stii u ce a distutat omu cu cristi poate sunt unele chestii care nu vrea sa le spuna sau altceva fiecare cu gusturile asta imi palce la grosmann poti sa iti faci totul dupa gust daca nu iti palce se modifica putin de ce vrezi ca cel care a comandat chitara are acces in atelier sa vada cum se face sa simta la mana grifful si sa mai adauge chestii de finete

 

oameni prosti si kkti in plm mai incetati

 

daca ar fi dreptate pe forumul asta adminul ar sterge absolut tot si ar lasa doar recenzia dar in plm.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergeti la Grosu si sa va formati o parere cu ochii si simturile voastre. Eu am fost.

 

Ii vad lucrarile in shop zilnic, m'am saturat de grossman ieftin si prost, nu un singur ci mai multi chitaristi au spus ca toate chitarile lui sunt proaste numai ca difera pretul, le'am incercat in mare parte si suna ca dracu, sarme pe magneti, aschii care iit intra in mana cand incerci sa iti plimbi podul palmei pe griff, poate sa fie Grosu un om cu mult caracter, daca produsele lui sunt proaste asta e. Sunt multi "frizeri" care le cumpara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.