www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Not Another Grosmann Guitar Topic


SKU
 Share

Recommended Posts

 

 

:( Dl. G. si-a pus singur review pe harmony-central :)

 

 

:) Pai si ce, el nu are voie sa cante la chitara? :)

 

Inca odata dovedeste cat de mult trebuie sa crezi in ce scrie pe siteuri de genul asta!!!!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

legat de harmony-central, si site-uri de genu, eu de obicei ma uit la notele finale daca sunt cel putin 10 review-uri; in rest nu strica niciodata sa te documentezi inainte. E drept, e mai okay sa te uiti dupa lucruri care stii ca sunt de calitate, si stii sigur ca nu se pune lumea sa scrie review pentru auto-reclama. Eu zic ca Harmony Central e un site de incredere atata timp cat stii sa il folosesti si ai grija sa te documentezi si in alte parti la sculele mai anonime. Si inca ceva, nu cred ca exista chitari <b>foarte ieftine</b> si bune. Eventual exista chitari la pret okay si bune, sau chitari ieftine si okay. A, si multa lume zice ca Ibanez, ESP, Fender, Gibson, etc, sunt mai scumpe din cauza numelui, dar numele in sine iti ofera totusi ceva garantie :). Noah, hai ca am vorbit destul de mult offtopic (dar vroiam sa apar un pic site-urile cu reviews), chiar sunt curios daca a incercat cineva chitara aia si poate sa faca un review sincer.

Link to comment
Share on other sites

Legat de numele Ibanez, ESP etc. Prin aceste nume sunt in joc foarte multi bani , si fii sigur ca orice chitara de serie e cu mult mai ieftin de produs decat pretul de pe raft :) .

ca sa asociezi asa ceva...

Similar Products Epiphone LP-100 Electric Guitar @ Musician's Friend

Williams Symphony Elite Digital Piano @ Musician's Friend

Live Wire Elite 12-Gauge Speakon-Speakon Speaker Cable @ Musician's Friend

 

trebuie sa ai mare tupeu...

pai Epiphone au o traditie care depaseste dublul varstei celui ce si-a asociat chitara sa cu cele 3 marci...

sa fim seriosi, respect munca lui, dar e o diferenta mare de tot ca Branduri...

Maine poimaine Dacia va compara Logan-X200 cu Mercedes ...

Poate seamana la forma, la pret, dar calitatea si mai ales design-ul si conceptia este complet diferita...

chiar as fi curios cate sute de oameni muncesc la departamentul cretie la epiphone si cati la grossman.

 

Inca odata, respect munca lui , dar asocierea cu Epiphone mi se pare putin prea exagerata, chiar daca o fi o chitara de 300 euro...

 

sa nu uit... ... nici macar o poza nu este afisata in acest review, ca sa ne putem da seama de "similaritate" ...

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

Cand va intelege lumea ca de fapt nu-i datoria ta sa platesti numele firmei, numarul de chitaristi celebri care au cantat pe acel intrument , design-ul chitarei , traditia si varsta firmei in pretul unei chitare. Pentru asta s-a creat cutia milei. Datoria ta este sa platesti materialul, energia consumata, si muncitorul/ii + un adaos in limita bunului simt. O chitara de 5000 de euro nu cred ca intra in aceste limite . Asta-i motivul pentru care piata stagneaza si toata firmele tinere cad inainte sa poata sa prinda o sansa. Firmele mari detin piata isi permit sa ridice pretul dupa cum doresc, iar firmele mici nu au vanzari pentru ca sunt ieftine si nu au nume , chiar daca au produse de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Cand va intelege lumea ca de fapt nu-i datoria ta sa platesti numele firmei, numarul de chitaristi celebri care au cantat pe acel intrument , design-ul chitarei , traditia si varsta firmei in pretul unei chitare. Pentru asta s-a creat cutia milei. Datoria ta este sa platesti materialul, energia consumata, si muncitorul/ii + un adaos in limita bunului simt. O chitara de 5000 de euro nu cred ca intra in aceste limite . Asta-i motivul pentru care piata stagneaza si toata firmele tinere cad inainte sa poata sa prinda o sansa. Firmele mari detin piata isi permit sa ridice pretul dupa cum doresc, iar firmele mici nu au vanzari pentru ca sunt ieftine si nu au nume , chiar daca au produse de calitate.

 

Iara si-a facut domnul G cont pe forumu asta? =))

Link to comment
Share on other sites

Cand va intelege lumea ca de fapt nu-i datoria ta sa platesti numele firmei, numarul de chitaristi celebri care au cantat pe acel intrument , design-ul chitarei , traditia si varsta firmei in pretul unei chitare. Pentru asta s-a creat cutia milei. Datoria ta este sa platesti materialul, energia consumata, si muncitorul/ii + un adaos in limita bunului simt. O chitara de 5000 de euro nu cred ca intra in aceste limite . Asta-i motivul pentru care piata stagneaza si toata firmele tinere cad inainte sa poata sa prinda o sansa. Firmele mari detin piata isi permit sa ridice pretul dupa cum doresc, iar firmele mici nu au vanzari pentru ca sunt ieftine si nu au nume , chiar daca au produse de calitate.

 

Partial ai dreptate si eu sunt de parere ca ar trebui acordata mai multa atentie sau incredere si altor firme mai putin cunoscute/consacrate, dar vezi si reversul medaliei:

firmele mici nu'si permit preturi mari si ptr ca nu sunt cunoscute sau nu prezinta incredere --> nu au vanzari-->nu au bani

-->materiale ieftine si manopera (personal putin, prost platit si pregatit) -->produse ieftine-->calitate slaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu obliga nimeni o firma sa se pozitioneze pe piata in zona entry-level. Firmele astea aleg sa fie vazute ca firme de chitare ieftine, asa ca eu nu le plang de mila.

 

Si piata nu e a nimanui. In afara de Gibson si Fender care au un fanbase bine stabilit si tone de oameni care n-ar canta la altceva din principiu nu cred ca sa pune problema sa nu-si caute chitaristii alternative. Io unu as incerca toate modelele dintr-un anumit range daca as fi in cautare de instrument. RAN s-au apucat direct de custom shop pe bani ok, Schecter au scos niste serii de chitare facute sa fure market share-ul lui Jackson si ESP/LTD, pe bani nici multi nici putini. Si merge. Dar intrumentele alea chiar sunt ce zic ei ca sunt.

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...
On 25/03/2008 at 12:51, SKU said:

Cand va intelege lumea ca de fapt nu-i datoria ta sa platesti numele firmei, numarul de chitaristi celebri care au cantat pe acel intrument , design-ul chitarei , traditia si varsta firmei in pretul unei chitare. Pentru asta s-a creat cutia milei. Datoria ta este sa platesti materialul, energia consumata, si muncitorul/ii + un adaos in limita bunului simt. O chitara de 5000 de euro nu cred ca intra in aceste limite . Asta-i motivul pentru care piata stagneaza si toata firmele tinere cad inainte sa poata sa prinda o sansa. Firmele mari detin piata isi permit sa ridice pretul dupa cum doresc, iar firmele mici nu au vanzari pentru ca sunt ieftine si nu au nume , chiar daca au produse de calitate.

LOL ... if only you'd known ... :lolsign:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Fenrir said:

Daca tot l-ai resuscitat si facem trafic, pune si poza cu chitara ta Grosmann. 😝

Jur, citind mesajele astea vechi, nu ma identific cu omul ala haha. Nici nu stiu despre ce era vorba. Stiu in schimb ca un ami si-a luat o ciopartzeala "Grossman" aka neck de ceva ESP KH low end, cu cine stie ce body, un tremolo de 2 lei etc ... Gen part-guitars vandute pe site-ul grossman ca fiind chitare grossman. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.