www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IRIS


Mihai_N_
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

pai nu cred ca a murit stiam ca e bolnav

 

io am auzit ca ar avea ciroza...si ca ar fi trebuit sa moara pana acum... :) ..sper insa ca lucrul asta sa se amane pentru cel putin 20 de ani... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu as spune chiar "penibili", este un cuvant foarte greu pentru o formatie ca Iris.Poate "altfel".Ideea e ca omul la batranete nu mai e asa "focos" ca la 20 de ani.Oricum, voi continua sa-i ascult cu aceeasi placere, pentru mine sunt inca cea mai tare trupa din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

eu ma duc la concerte iris pentru atmosfera de acolo.... dintre toate concertele ale unor trupe romanesti, iris stiu cel mai bine sa "aprinda salile"

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sa zic .. nu sunt fan Iris ... dar ascult cu placere piesele lor, mai ales cele vechi. Au fost si vor ramane totusi IRIS in istoria muzicii ... Asa cum am mai spus, acum aproximativ 20 de ani, am repetat in subsolul unui club unde erau trei sali de repetitii ... acolo repeta Iris si Timpuri noi ... erau vremuri in care Minculescu canta pe bune ... de multe ori iesea pe hol cu microfonul fiindca altfel acoperea cu vocea volumul instrumentelor. Vocea nelucrata si neingrijita din timp se degradeaza. Iar Minculescu numai grija nu a a avut pentru vocea si sanatatea lui. Pentru mine, atunci, si multa vreme apoi, a ramas totusi trupa cea mai buna din tara .. aveau si instrumentisti buni. Si au reusit sa faca si cantece care sa prinda la public. Ce se intampla acum este rezultatul unor ani de eforturi greu de inteles pentru cineva care nu a trecut prin perioada aceea, poate ca era mai bine ca Iris sa se retraga la un moment dat ... poate nu, poate mai au ceva de spus ... poate ca muzica este principala lor sursa de existenta ... nu stiu ... cert este ca Iris nu este Iris fara vocea buna sau rea a lui Minculescu.

dass101 ... am ascultat si eu piesa cu pricina la radio ... nu mi-a placut ... cred ca este un "colaj" al unor perioade de varf ale trupei ... erau foarte iubiti pe vremuri iar piesa ar putea trezii oarece amintiri unora. Nu stiu de ce, dar Iris, cu toate ca a fost binisor primita prin Anglia acum cativa ani (din cate stiu eu), ramane totusi o trupa romaneasca ... pacat ca nu au reusit sa sparga niste bariere ... asta trebuie sa va puna pe ganduri un pic fiindca in curand, cei care au trupe, trebuie sa se adreseze si publicului din afara tarii ... si aici nu este vorba doar de limba in care canti ... ci de un standard, dupa cum se vede, greu de atins chiar si de trupe cu experienta in domeniul muzical ... macar sa mai fie la noi in tara o trupa tanara care sa aiba nivelul "slab" al trupei Iris (subliniat aici de unii) si sa duca mai departe eforturile facute de trupele vechi pentru muzica romaneasca. Doamne'ajuta sa fie asa ... o trupa romaneasca care sa umple singura o sala mare de concerte ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am venit acu' de la concert.a supto rau rau de tot!!!! acelasi ***** de concert pe care il tot vad in romania de atatia ani.sonorizare INFECTA!!! nu se intelegea un cuvant din ce falsa minculescu p-acolo,erau inalte la greu...chitara era un fel bazait,basul nu se auzea deloc,clapa acoperea totul...ce sa mai zic...infect! m-am plimbat prin pulivalenta aia de m-au luat dracii si tot nu am gasit un loc in care sa se auda decent.prestatia trupei a fost mediocra...la multe piese (de somn bizar imi aduc aminte acu) nu se coordonau...o invalmaseala de sunete...parca ar fi cantat impreuna de o zi,nu de 28 (sau 29?) de ani,in ***** ma-sii!!!! momente penibile la greu (andreea marin a intrat in direct si toata sala a huiduit mai rau ca pe stadion-si bine a facut!),valter s-a ciocnit cu un cameraman de erau amandoi sa cada in cur,boro a facut acelasi "solo" batand cu mainile in bas si lasand publicul sa strige "hei" (jenant)...au fost o gramada de cacaturi...nu stiu...nu imi vin in minte toate...era un ecran f. lat pe care se difuzau imagini de prost gust (gen: niste cranii penaleeee de varcolaci,un tutankamon,niste piramide,la un moment dat reclame si din cand in cand niste pupincuristi care ziceau ei cat de smechera e formatia iris,in special minculescu (mie mi-ar fi fost rusine sa bag in concertul meu astfel de faze...)).va spun,au fost momente aiurea rau! au fost 3 tipe care au dansat un soi de dansuri indiene (erau varza tipele),dup-aia a fost un cor de copii care faceau playback,dup-aia au mai venit niste copii cu tobite si tot felul de instrumente de percutie + viori,si un cor ce bajbaia un soi de gregoriana (ziceau "Iris maxima" = penal).piesele noi sunt varza...una din ele e chiar copiata fidel dupa o piesa din repertoriul international.

gata! ma opresc ca mi s-a urcat sangele la cap si mi-e frica sa nu mi se sparga vre-o vena...

 

scuze pt. limbaj si caracterizarea un pic cam dura,dar am fost profund dezamagit de acest "mega concert"

 

p.s.- Iris I (1984) rocks!!! la fel si nutu olteanu!!!

p.p.s. decat sa dai,neica,banii pe astfel de batai de joc,mai bine iti garantezi,la juma de pret,o seara pe cinste cu johnny,in laptarie...eu voi ramane visator,alaturi de michel,la acel mega spectacol de lumini,muzica,dans,poezie...sa fim seriosi! in romania nu mai exista rock...offf.cand ma uit la pulse-ul lui pink floyd imi vine sa-mi dau pumni in cap! de ce la noi nu se intampla? da,retoric...stiu raspunsul...da' nu-l zic,pt. ca il ia vantul.

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

am fost aseara la iris maxima. concertula fost ok, sala polivalenta plina, minculescu cand in voce, cand fara, sonorizarea in schimb a fost total nepotrivita. solutia aleasa era buna pt un concert in aer liber, nu pentru o sala ca polivalenta. pe laterale nu se auzea nimic clar. totul a foat gandit sa se auda bine doar pe axa centrala, la masa de sunet. cu cat urcai mai sus in sala, spre ultimile randuri era nashpa rau de tot. piesele vechi se intelegeau pt ca le stiam, dar astea noi, rar imi dadeam seama ce spune minculescu.

dupa ce am baut vreo trei beri parca l-am inteles mai bine.

boro a fost bun la bas, dar walter nu m-a impresionat de loc. ma refer la demonstra]iile pe care lea-u facut pe rand (nelu dumitrescu f.bun). walter a tras de efecte si de microfonii, si-a pus o pelerina a la ozzy dar virtuozitate nexam. cred ca juma din baietii de aici de pe forum, cu efectele lui sunt peste walter. ce are walter bun e ca e o masina de cantat. nu rateaza nici o nota (e drept ca nici nu-i cine stie ce cerebral ce face irisul in materie de chitara electrica). e un bun continuator al lui nutu olteanu. exercitu mult, tehnica suficienta, dar la inovatie "pas".

de pilda, in deschidere au ost doua trupe: "thunderstorm" si "aebus" (parca). chitaristii solo de la ambele trupe erau peste walter ca valoare. in schimb, ambele aveau niste vocalisti pe langa, mai ales "aebus" cu un mulatru fara voce care se misca precum un poponar.

revenind la iris, spectacolul a meritat: cor de copii, teatru, simfonica etc.

albumul e bunicel, nu-i chiar maxima, cel mai bun album al lor ramane "luna plina". pe asta, "pe maxima" sunt la greu influente ozzy, whitesnake si dio.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pe de o parte da, "Maxima" are legatura cu Univsitatea Craiova.

Pe de alta parte, denumirea se trage de la doi fani ai trupei care au fost la toate concertele din tara, in ultimii ani, fani care aveau intodeauna un banner cu "Iris Maxima".

Link to comment
Share on other sites

p.p.s. decat sa dai,neica,banii pe astfel de batai de joc,mai bine iti garantezi,la juma de pret,o seara pe cinste cu johnny,in laptarie...eu voi ramane visator,alaturi de michel,la acel mega spectacol de lumini,muzica,dans,poezie...sa fim seriosi! in romania nu mai exista rock...offf.cand ma uit la pulse-ul lui pink floyd imi vine sa-mi dau pumni in cap! de ce la noi nu se intampla? da,retoric...stiu raspunsul...da' nu-l zic,pt. ca il ia vantul.

In romania exista rock ... sunt sigur de asta ... cand eram de varsta ta asa vorbeam si eu de trupele de atunci ... si eu faceam comparatii cu trupe mari de afara ... mergi pe unde vrei tu pe afara si intra prin cluburi sa vezi cum se canta .. au scule si repeta mult, dar nu au mai nimic personal ... nu sunt multi sa cante cu adevarat, sa aiba ceva de spus .. asa este peste tot ... Timpul insa, cu surprindere as spune, mi-a demonstrat ca unele din trupele care eu le huleam atunci chiar faceau muzica ... si au ramas in istorie, in carti, in dictionare ... in amintirile oamenilor .. Stai cu urechile deschise fiindca este foarte posibil sa fi si tu martorul unei revelatii ... in Big Mamou sau Laptarie .. ce conteaza .. pe strada sau la metrou .. sau pe RGC :) Cred ca singura noastra problema este ca rock-ul nu ne apartine ... sau nu reusim sa-l croim pe specificul nostru .. englezii pot .. nemtii la fel, nordicii la fel ... au alta cultura, au ceva care te face sa spui .. hmmm ... rock britanic ... sau imi place rock-ul nordic ... asta este o problema ... fiindca specificul nostru, as spune "balcanic" nu prea se pupa cu partea aia de lume ... dar si cand se pupa!

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu l-am considerat pe Valter un chitarist bun!E bunicel el asa, dar nu cine stie ce...Olteanu a fost mult peste el!Oricum Iris incearca in momentul de fata sa mai scoata ceva meterial doar de dragul fanilor, dar mai mult ne intristam cand auzim ce canta acum...si ce cantau prin 80-90 :):):)

Incep sa fiu plictisit de vechile melodii care sunt cantate cu insistenta in concerte...doar acele melodii ii mai mentin pe linia de plutire si mai fac inca sali pline...pacat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am si eu in sfarsit albumul.Dupa o prima ascultare pot spune ca este slab... :) "Iris Maxima" si "Appasionata" sunt parca peste celalte melodii ale albumului, in rest, riff-uri neinspirate, solo-uri expirate...Iris e departe de hard-rock-ul prin care s-a consacrat...

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

'Maxima' are linia melodica furata de la '18 Ani'.

 

Cu tot respectul, a fost o mare balacarie show-ul ala. Thunderstorm au fost facuti sa sune ca niste fugiti de-acasa ce sigur nu sunt (cine i-a vazut la BMN #1 stie), la Aebus au fost vreo 3 filme proaste simultan pe scena iar la IRIS a fost orice, mai putin rock - vezi de exemplu momentul 'Andreea Marin'. S-au plimbat multi ursi si putina muzica pe scena aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

De acord cu "18 ani", refrenul e identic."Vals" suna extraordinar de cunoscut...Melodia originala era cantata de o tipa.

 

EDIT:Mi-am amintit...E linia melodica de la Mono - "Life in Mono"

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau pt ceea ce au ajuns... anul asta cel putin am vazut vreo 4 concerte cu ei si... ba nu.. daca stau bine sa ma gandesc, ultimele 4 concerte la care am fost eu, nu numai in galati ci si in tara au fost la fel... exact aceleasi melodii, exact aceeasi ordine, si exact acelasi bis obosit cu floare de iris si pe ape...am avut onoarea (daca as putea spune) sa-i iau pana lui Valter cand au avut concert acum 3 ani in GL... inca o mai am.. dar azi parca nu mai are aceeasi valoare...

Link to comment
Share on other sites

Din greseala am ajuns si eu la Iris - Maxima.. spun din greseala pentru ca nu asta era planul pentru sambata seara.. Impresii , pain sa vedem..

Am intrat pe usa din spate dc se paote spune asa :) .. lume multa exagerat de multa.. din nefericire cand am ajuns locurile libere erau undeva in stanga si in dreapta scenei... ata ete.. si am stat acolo.. n-am auzit mai nik decat piesele cunoscute..... D-l Valter Popa a dat putin in bara , iar la capitolul improvizatii...sucked hard.... noul material ..seamana mult cu alte multe piese.. D.p.d.v al imaginii si al show-ului a fost super tare.... din nefericire prestatia a lasat din cand in cand de dorit..dar yupppy long live iris... :):)

post-770-1134385094_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.