www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

IRIS


Mihai_N_
 Share

Recommended Posts

minculescu era mai obosit decat de obicei.. or is it just me? toate pauzele pareau niste pretexte pentru asta.. totusi, e de admirat vointa sa avand in vedere cat de bolnav e.

concertul s-a auzit foarte prost si de acasa, aducea a bootleg. valter producea o harjaiala, boro nu se auzea aproape deloc, cel mai ok au sunat piesele acustice (ultima toamna, vis pierdut). ca de obicei, tvr-ul lasa de dorit la capitolul mixaj.

indiencele erau desincronizate, iar copiii.. tip-top mini-top anyone? incepusem sa ma intreb daca e o productie lazarov. am adormit inainte de el grand finale, dar presupun ca a fost tot usor patetic (lacrimogen, brichete aprinse, etc).

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt fan Iris si nu am fost decat la 2 concerte de-a lor, la care oricum nu am stat tot set-ul deci nu pot sa ma declar expert..

 

Desi aveti dreptate din multe puncte de vedere, cred ca sunteti prea duri avand in vedere ca Iris asta e, o formatie batrana, cu solistul bolnav si care continua doar pentru fanii lor vechi si pentru iubirea pt. muzica. Nu cred ca ei au pretentia sa fie la nivelul la care erau acum 15-16 ani si de aceea nu cred ca ar trebui sa le cerem lucrul acesta.

 

Unul din cei mai buni prieteni ai mei e fan Iris, a fost si la Maxima, si s-a simtit super, i-a placut totul. Normal ca nu se compara un concert in Ro cu unul din afara, dar asta e valabil la mai tot din Romania, totul e mai prost la noi, asta este...

 

Oricum Iris-ul de acum e mult peste formatii gen OCS, Vita de Vie sau alte prostii, nu cred ca puteti sa-i cereti unui bolnav de ciroza si in varsta sa aiba energia si vocea care o avea cand era cu 15 ani mai tanar si mai sanatos...

 

Iar faza cu Valter ca s-a ciocnit cu cameramanul, asta chiar nu trebuia mentionata pentru ca se intampla des, si la case mai mari, si la concerte grandioase, si la formatii care sunt la apogeul performantelor.

 

Ma rog, avand in vedere ca nu ascult Iris si nu m-am dus la Maxima, poate nu pot sa-mi permit sa va contrazic prea mult, dar oricum, parerea mea e ca nu trebuie sa uitati ce varsta are si in ce tara este aceasta formatie inainte de a le pretinde prea multe.

 

P.S. - La faza cu Iris Maxima fiind furata dupa 18 ani si Vals dupa Loona sunt perfect de-acord, aveti dreptate, si e cam nasoala faza, aveam pretentii mai mari de la ei... Poate la Maxima nu e chiar atat de distinct dar la Vals e clar luat dupa acea melodie.. Buna observatie cearny, ai ureche buna :)

Link to comment
Share on other sites

Voua nu vi s-a intampat niciodata sa compuneti o melodie / riff si sa ziceti.. frate asta suna cunoscut. Si cand i-o arati cuiva sa zica.. pai da seamana destul de mult cu X.

Chiar credeti ca o trupa ca Iris copiaza melodii ? Nu am de gand sa ascult melodiile de care ati zis voi mai sus (18 ani o stiu) pentru ca nu ma intereseaza.

A zis unul pe forum ca albumul e naspa si ca nu e rock si gata. Oamenii imbatranesc, timpul trece, vremurile se schimba. Ei au incercat prin ultimile albume, sa scoata ceva diferit fata de ceea ce au scos pana acum. Ce.. daca ei fac melodii care sa prinda la toate genurile de oameni nu e bine, nu ? Trebuie sa fie metal, rock. Iris e muzica de calitate.

Nu mai spuneti ca Valter nu e un chitarist bun, ca va inselati. Omul ala are multa experienta.

 

Din pacate sunetu la fost cam prost.. dar to concertul per ansamblu a fost genial. Cel mai frumos concert la care am fost :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Baumwolle

Of, of, of...mi se rupe inima cand ma gandesc...Alta melodie "furata" de pe album, este vorba de "Saray", a carui inceput si tema seama mult prea mult cu linia melodica de la Rainbow - "The Gates pf Babylon". :)

 

Ca a fost odata Iris...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu zic sa-i lasati in pace pe Iris.Macar sa fiti voi 10% din ceea ce sunt ei in prezent.Habar nu aveti despre ce vorbiti.Probabil ca sunt promovati prost, dar nu stiti ce vorbiti, mai ales despre Minculescu...sunteti pe dinafara total si pareti si un pic redusi daca faceti asemenea declaratii... fara suparare.

Link to comment
Share on other sites

Nefiind fan Iris deloc (dar deloc) nu pot avea oricum o parere prea buna despre noul album asa ca no comment :) ce pot spune si eu este ca intr'adevar Valter e un chitarist slab, si Iris in special mi se pare o trupa cu partea instrumentala slaba, am reusit sa cant Somn Bizar cap/coada cu tot cu solo in varianta pe care o canta ei live (fara a mai scoate distorsu dupa primu chord .. poate nu ma intelegeti dar stiu io ce zic) inca din primele zile in care am pus mana pe chitara electrica :) si asta nu pentru ca as fi avut eu cine stie ce valoare ca instrumentist ci pentru ca instrumentalele lor duc lipsa de complexitate (mi se par mai usoare decat nirvana daca e posibil asa ceva)

Cat despre melodiile copiate .. nu vad asemanarea cu "18 Ani" dar poate ca nu am io ureche' :)

Recunosc faptul ca Iris este printre trupele bune din tara dar sunt si eu de parere ca ar trebui sa se lase de muzica.

Link to comment
Share on other sites

:) l-au resuscitat pe Minculescu? :)

 

 

 

 

Nuvreau sa hulesc pe nimeni, dar nici voi nu aveti dreptul sa vorbiti asa.Am o curiozitate...de ce la topicul"cele mai bune voci" l-ati numit si pe Minculescu.Voi nu stiti ce inseamna un concert al unei trupe de-afara asa ca nu inteleg de ce vorbiti si faceti comparatie in necunostiinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca imi amintesc bine eu am fost unul dintre cei care l-a nominalizat pe Minculescu in cadrul topic-ului "Cele mai bune voci masculine".Raman in continuare la parerea mea;Minculescu a avut si are in continuare una dintre cele mai bune voci pentru hard-rock, alaturi de Kempes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Glass, foarte proasta "gluma". :) Minculescu a facut ceva in tara asta.Vacanta Mare nu face decat sa inveseleasca prostimea.Daca tie nu-ti place este problema ta, dar eu unul consider acest post al tau o bataie de joc fata de munca lui Minculescu.Sau e inca unul din categoria "sa mai fac un post?" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

offtopic sau nu ...... nu stiu ce sa zic,dar

 

am fost ieri la un "concert iris", in sensu' ca: genul de concert in aer liber pt prostime in care andra a facut niste playback frumos, dupa care au cantat bere gratis, dupa care trebuiau sa cante seven, dar si-au luat jucariile si le-au dus acas', fiindca (asta e doar din auzite) cica domnii organizatori nu se stiu tine de cuvant(noi suntem romani!) si nu au respectat invoiala(ce o fi fost nu stiu), dupa care au cantat iris, fiecare trupa avand o prestatie scurta, ca noh, unde e multi nu e loc.........(toate astea in cluj)

 

iris au cantat foarte calumea, pe ape a fost bestial, si si piesele mai plangacioase m'au uns pe suflet.....sa nu crezi ce spun acum & company....mi-a placut foarte mult.....distorsul domnului walter m'i se parea foarte coios, sincer, suna bine, minculescu e rupt de tot saracu, se vede pe el, pt asta nu a falsat deloc, desi parca nu iti baga friguri in oase, ca mai demult...mai degraba se simtea o tristete in vocea lui...boro se auzea putin cam incet(parerea mea) dar overall toate au sunat cum trebuia, atmosfera extraordinara, ....ce mai ...concertu a fost foarte fain, sonorizarea chiar a fost ok........ce nu mi-a placut sunt piesele noi, care sunt cam trase la xerox...

 

ce mai vreau sa zic e ca omul acesta, nu mai are mult de trait, si nici prea bine nu se simte, e normal sa cante in ultimele clipe din viata lui, voi nu la fel a'ti face? hai sa nu mai judecam atata oamenii in necunostiinta de cauza, si sa apreceiem ca inca mai canta.......daca nu va plac iris,atunci nu'i mai ascultati, ca nu va obliga nimeni, si apropo, spunea careva ca piesele nu sunt complexe....important e cum suna bei! nu cat de greu e SA TOCESTI O PIESA COMPUSA DE ALTU'! .....daca o piesa e mai simpla instrumental, e facuta poate sa scoata vocea in fatza..... nu toate piesele tre' sa fie megavirtuase ca sa arate toti cat de buni sunt....

 

 

RESPECT PT TRUPA IRIS, CARE MACAR INCEARCA SA NU ISI DEZAMGEASCA FANII, SI CARE INCA REUSESTE SA II INCANTE PE UNII(ex: eu) .....LE UREZ SA NU SE DEA BATUTI, SI SA CANTE PANA IN ULTIMA CLIPA!!!

SI CAND EEII NUUU VOR MAAI FIIII, NEEE VOM AMINTIIII CAAA AA FOOOOST OOOOODATTTAAAA IRIS!!!

Link to comment
Share on other sites

Vai de ei saracii...

E trist cind nu iti dai seama de ce se intimpla in jurul tau. E si mai trist cind cei din jurul tau nu iti atrag atentia.

Nu imi sariti in cap. Mi-au placut imens Iris in perioada lor de glorie (89-90) Dar ce se intimpla acum, e penibil.

perfect de acord cu tine, cu o singura exceptie: perioada care mie mi-a placut cel mai mult a fost prin `83, in formula dumitrescu, marty popescu, nutu olteanu, florin ochescu si minculescu.

Link to comment
Share on other sites

Guest ANGOR

Interesante opinii, sincer nu le impartasesc deloc. Pt mine iris raman cei mai tari, si la cata muzica am ascultat in viata mea (si pana acum am ascultat foarte multa), adevarul este k nu sunt cei mai rapizi, "tehnici" sau cum o fi, insa am o legatura cu ei si cu muzica lor, si parara mea este ca IRIS MAXIMA este un album mult mai bun decat Matase Alba, dar pe primul lor, la mine ramane Iris 2000....

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

...a fost odata Iris...

 

unii se retrag cat sunt inca in glorie, altii dau in penibil...

maxima penibila :)

 

Ce boala are Minculescu de ii tot dati inainte cu cat de bolnav e? Eu am plecat din Romania de 6 ani da' am mai vazut IRIS intre timp si am si ascultat piesele lor pana la Matase Alba inclusiv. Sunt fan IRIS si pentru cei mai tineri dintre voi va spun ca inca nu a fost trupa in Romania sa cante ca IRIS per total (cu ons and offs of course). Daca al treilea disc IRIS era "sirop" fata de primul, cum chiar ei au declarat, nu inseamna ca au cantat mai prost.

Cand spui ca au cantat bine da' nu mai canta acum inseamna ca uiti esenta, uiti de ce asculti muzica lor. Fara IRIS sunt convins ca multe trupe din Ro n-ar fi trait prea mult. Multe trupe au fost inspirate de fenomenul creat de IRIS. Si Minculescu fara sa vrea, a creat generatii intregi de vocali in Romania. Serios, multi vorbesc in necunostinta de cauza. Un chitarist apreciezi mai mult la un chitarist cat de fast canta fata de cat de frumos canta inseamna ca nu poti sa asculti musica. Poti doar sa vizualizezi. No imagination.

 

Sa-mi spuneti ce boala are Cristi ca din '80 am auzit de o gramada de boli pe care le are.

 

Numai bine,

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Ciroza.

 

Multumesc de raspuns. Exact boala de care stiam eu din '80:) Si precis vine de la bautura consumata in timpul concertelor (vodka poloneza, etc...). ha, ha, ha:)

Se mai si trateaza Ciroza. Plus ca sunt o gramada de alte boli ale ficatului (ex: fatty liver) care pot duce la ciroza dar cu un regim OK (pe care stiu ca Cristi il tinea intr-un timp) se poate ameliora situatia. Oricum vad ca o tot duce cu boala de 20 si ceva de ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.