www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa-mi Iau?


Guest urs
 Share

Recommended Posts

in curand o sa-mi iau o chitara calumea (dupa c miam petrecut 8 luni q un harmony kre e ceva mai prost dekt un squire bullet :) ) shi initzial am vrut o chitara q:

-floyd rose

-24 taste

-neck-thru

-doze les paul

 

Nu am gasit chitara q neck-thru shi doze les paul ......shi oricum miam dat seama k ar fi destul de scump

 

deci am gasit 3 modele kre mi sau parut interesante:

-ibanez RGR320EX

-ibanez RGT42DX(cu mici resentimente din cauza pretzului)

-jackson DXMG

(dak avetzi sugestii mai bune......tell me)

 

 

shi am mai intalnit problema q floydu licentiat... :)

Edited by urs
Link to comment
Share on other sites

Chitarele astea sunt cam lafel. Pentru ca 2 dintre ele au doze active(RGR si DXMG) lemnul conteaza mai putin.. Ideal ar fi sa incerci RGR-ul si DXMG-ul ca sa vezi cat de bine tine floydul acordajul. Nu recomand RGT datorita dozelor ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff slabe(in comparatie cu emg-urile de la dxmg).

RGR320EX= doze ibanez DESIGNED by EMG

RGT42DX= doze ibanez INF1 si INF2 (nu-ti recomand catusi de putin)

DXMG=doze originale EMG.

In concluzie DXMG e cea mai potrivita chitara din cauza dozelor , dar testeaza-le :)

Link to comment
Share on other sites

ms mult :) .......mai avezi vro sugestie...km p la acelasi pret? :)

 

ms mult :) .......mai avezi vro sugestie...km p la acelasi pret? :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Pe de alta parte, cel putin fata de RGT42, vine cu selector doar cu 3 pozitii.

 

Intr-adevar, este un mare minus ca o chitara cu doua doze sa aiba un selector cu doar 3 pozitii.... :)

Link to comment
Share on other sites

Te rog, nu mai folosi prescurtari de tip SMS cand scrii mesaje pe forum, mi-e tare greu sa te urmaresc.

 

Doze les paul = doze duble/humbucker, da?

 

EMG-urile in discutie sunt pasive, deci nu cred ca e asa putin important lemnul chtiarei ca in cazul unor 81-uri :)

 

Intre cele doua Ibanez-uri, as merge clar pe RGT, pare (pe hartie) mult mai bine construita - ma refer la lemn, dozele se schimba si oricum niciuna nu are doze senzationale in dotare.

 

Nu am avut amintiri neplacute cu licenta de Floyd de pe seria X de la Jackson, deci discutia se reduce la ce tip de gat preferi - Wizard-ul de la Ibanez sau cel de la Jackson?

 

Intr-adevar, numarul de pozitii de la selectorul de doze (avand in vedere ca un selector costa cam 25 de lei) este un amanunt complet neinteresant :)

Link to comment
Share on other sites

Te rog, nu mai folosi prescurtari de tip SMS cand scrii mesaje pe forum, mi-e tare greu sa te urmaresc.

 

Doze les paul = doze duble/humbucker, da?

 

EMG-urile in discutie sunt pasive, deci nu cred ca e asa putin important lemnul chtiarei ca in cazul unor 81-uri :)

 

Intre cele doua Ibanez-uri, as merge clar pe RGT, pare (pe hartie) mult mai bine construita - ma refer la lemn, dozele se schimba si oricum niciuna nu are doze senzationale in dotare.

 

Nu am avut amintiri neplacute cu licenta de Floyd de pe seria X de la Jackson, deci discutia se reduce la ce tip de gat preferi - Wizard-ul de la Ibanez sau cel de la Jackson?

 

Intr-adevar, numarul de pozitii de la selectorul de doze (avand in vedere ca un selector costa cam 25 de lei) este un amanunt complet neinteresant :)

 

De acord cu tine Cearny cu selectorul, totusi licenta Floyd de la Jackson se pare ca este mai buna decat Edge 3 de la Ibanez (se uzeaza mai greu). Ca forma imi place mai mult Ibanezul (niciodata nu mi-au placut headstock-urile de la Jackson), dar daca ar fi sa aleg una dintre cele 3 chitari as alege sigur DXMG. Dintre toate dozele (am probat si INF si EMG HZ), HZ-urile mi se par cele mai reusite, dar nu exceptionale. Oricum merg lasate ceva timp in chitara, nu trebuiesc schimbate imediat, cu un amplificator bun suna chiar bine.

Link to comment
Share on other sites

Iti dau un link.Este de departe cea mai buna chitara dpdv al raportului pret calitate pe care am cantat vreodata.Depinde si de ce buget dispui, dar merita incercata. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1237

 

Raportat la DXMG e "putin" mai scumpa.

 

 

urs : Eu am DKMG si floydul tine foarte bine, adica deocamdata nu am probleme cu el de nici un fel. Vezi ca gatul la Jackson e ceva mai lat - depinde si de gusturile tale, dar nu cred sa fie un impediment.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ce-mi place cand se vorbeste "din carti", vorba lu George...

 

"Se pare ca e mai bun floydu pe Jackson..." materiale mai bune, etc. Da de unde stiti copii? Ati facut un test de anduranta cu ambele modele?

Link to comment
Share on other sites

Raportat la DXMG e "putin" mai scumpa.

 

 

urs : Eu am DKMG si floydul tine foarte bine, adica deocamdata nu am probleme cu el de nici un fel. Vezi ca gatul la Jackson e ceva mai lat - depinde si de gusturile tale, dar nu cred sa fie un impediment.

 

Sunt de acord ca e mai scumpa, dar mi se pare ca merita din plin diferenta si daca omul ar avea posibilitatea sa mai stranga 550 si-ar cumpara o chitara mult mai buna pe care probabil nu o va schimba la fel de repede.Intr-adevar, un alt "dezavantaj ar fi ca nu are floyd (nu sunt un fan al floyd-urilor), dar mi se pare ca este mult mai versatila decat DXMG, fiind capabila de tonuri de la blues si funk(are un soi de coil taping) pana la metal; jackson-ul mi se pare cam limitata ca si ton.Nu ca ar fi o chitara rea, dar e o alta chitara din ciclul ibanez, adica foarte bine finisat, componente de calitate, aspect frumos, dar personalitate zero.

Si ar mai fi inca un aspect de luat in calcul: gatul.La Jackson, ca si la ibanez(btw...nu vb din carti...am cantat pe jackson si am un ibanez rg japan pe care nu mai cant de vreo 3 ani) gatul este lat si are un profil destul de plat, care cel putin mie mi se pare extrem de incomod(simt un carcel in palma dupa 10-15 minute de cantat).Schecter-ul are un gat putin mai ingust si mai bombat fiind undeva intre un strat si un gibson les paul (mai aproape de gibson).Incearca fiecare chitara cel putin 15-20 min inainte sa o cumperi si iti vei da seama ce ti se potriveste.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca e mai scumpa, dar mi se pare ca merita din plin diferenta si daca omul ar avea posibilitatea sa mai stranga 550 si-ar cumpara o chitara mult mai buna pe care probabil nu o va schimba la fel de repede.Intr-adevar, un alt "dezavantaj ar fi ca nu are floyd (nu sunt un fan al floyd-urilor), dar mi se pare ca este mult mai versatila decat DXMG, fiind capabila de tonuri de la blues si funk(are un soi de coil taping) pana la metal; jackson-ul mi se pare cam limitata ca si ton.Nu ca ar fi o chitara rea, dar e o alta chitara din ciclul ibanez, adica foarte bine finisat, componente de calitate, aspect frumos, dar personalitate zero.

N-are nici un soi de coil tap, doar un megaswitch cu 5 pozitii. In rest, ai dreptate: e foarte versatila, dar parca se simte nevoia unui upgrade la doze.

Insa au aparut inca doua noi modele de Schecter neck-thru, Hollywood Classic (SD Custom Custom/'59) si Stilletto Classic (EMG81/SA/SA), ultima cu floyd. Poate or fi aparut si in magazine.

post-734-1205997625_thumb.jpgpost-734-1205997659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place cand se vorbeste "din carti", vorba lu George...

 

"Se pare ca e mai bun floydu pe Jackson..." materiale mai bune, etc. Da de unde stiti copii? Ati facut un test de anduranta cu ambele modele?

 

Ia mai da un ochi de sus pana jos si vezi ca unii chiar au modelele respective si s-au exprimat strict despre acele modele, nu despre altele.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da bre Dimitriyus, uite aici 2 posturi foarte pertinente... you were saying?

 

Chitarele astea sunt cam lafel. Pentru ca 2 dintre ele au doze active(RGR si DXMG) lemnul conteaza mai putin.. Ideal ar fi sa incerci RGR-ul si DXMG-ul ca sa vezi cat de bine tine floydul acordajul. Nu recomand RGT datorita dozelor ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff slabe(in comparatie cu emg-urile de la dxmg).

RGR320EX= doze ibanez DESIGNED by EMG

RGT42DX= doze ibanez INF1 si INF2 (nu-ti recomand catusi de putin)

DXMG=doze originale EMG.

In concluzie DXMG e cea mai potrivita chitara din cauza dozelor , dar testeaza-le :)

 

 

DXMG pentru ca are dozele mai bune (EMG HZ nu sunt rele deloc, chiar daca sunt pasive) si vibratou-ul de calitate mai buna decat Edge 2-ul de pe Ibanezuri. Pe de alta parte, cel putin fata de RGT42, vine cu selector doar cu 3 pozitii.
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai nici eu nu m-am luat de toti :) deci e toata lumea fericita da? Unii cu chitarile, altii cu cartile... :)

Link to comment
Share on other sites

Ce-mi place cand se vorbeste "din carti", vorba lu George...

 

"Se pare ca e mai bun floydu pe Jackson..." materiale mai bune, etc. Da de unde stiti copii? Ati facut un test de anduranta cu ambele modele?

 

Ma scuzati stimate "Domn Jackson" daca v-am ofensat cu ceva. Copil nu mai sunt de ceva timp (ca varsta vorbind) si ca idee am cantat pe modele RG ieftine si nu m-au incantat deloc, decat ca forma (RG 350, RG 370), in schimb mi-au placut cele din seriile superioare, chiar detin un RG570 MIJ model 2002 la care nu am nimic sa ii reprosez nici la capitolul tremolo sau uzura prematura a tastelor. Calitatea lucraturii este de top, finisajele nu sunt spectaculoase, dar arata foarte bine. Asa ca lasa-o mai moale cu vorbitul din carti. Vrei sa iti fac poze la RG370 folosit 2 ani la care deja tastele deja sunt destul de uzate, sa nu mai zic ca e tot numai valuri si tremolo-ul deja nu mai merge bine? Nu zic ca toate sunt la fel, dar sunt destul de multe care au ceva probleme cu Floydul si cu uzura destul de rapida a tastelor cel putin. I-am recomandat omului sa isi ia Jackson deoarece stiu ca la modelele din gama 1500-2000 RON sunt putin mai bine lucrate si tremolo-ul e putin mai bun. A nu se intelege ca sunt fan Jackson pentru ca nu sunt si nici Ibanez nu ma mai incanta cum ma incanta la inceput. Pur si simplu am trecut mai mult pe chitari mai clasice (prefer oricand un Gibson si un Fender oricarei alte combinatii de chitari).

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Acu imi pare rau ca nu am facut poze la Jacksonu ala de la NAMM, cu gatu stramb. Un SL1 parca era... inacceptabil.

Link to comment
Share on other sites

Acu imi pare rau ca nu am facut poze la Jacksonu ala de la NAMM, cu gatu stramb. Un SL1 parca era... inacceptabil.

 

Chiar pacat. Ai fi dovedit ca nu "vorbesti din carti". Dar mai bine sa lasam discutiile in contradictoriu aici, te-as ruga daca ai ceva sa ii spui constructiv omului sa o faci, daca vrei sa avem astfel de discutii o poti face pe privat sau de ce nu la o bere.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ma abtin de la sfaturi legate de un model anume, fiindca sunt putin 'biased'... totusi imi permit sa zic ca la alegerea unei chitari, electronica si dozele sunt absolut ultimu lucru la care te gandesti. In primu rand sunt cele mai usor de schimbat si in al doilea rand, niste doze mai bune nu fac o diferenta atat de mare daca stai sa canti printr-un calculator/procesor/combo mic. Nu incurcati o doza cu output mai mare cu o doza care suna mai bine.

 

Continuati...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.