www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Finala Eurovision


dgeekoo
 Share

Recommended Posts

In Irlanda a castigat o papusa. :)

 

N-ar fi rau si la noi sa vina Moga cu o soseta pe mana, cu care sa faca playback. Poate asa are mai multe sanse. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

mi-a placut foarte mult Paula Seling & Provincialii (provincialii seling). o melodie foarte frumoasa. cel mai reusit duet (cantat pe 2 voci diferite). la un moment dat nico si romanu' celalalt au falsat...

Link to comment
Share on other sites

Uite ce trimit finlandezii in finala

 

?????????????????????? assta-i piesa ?

 

 

in afara de BT restul e varza , poate in engleza suna mai legat si mai muzical dar am mari rezerve . Oricum suna a mars muncitoresc pe ritm de "surf" , cu gajait de " metale ?" Textul o fi ceva cu " hai sa ne unim in EURO" , ca-i la moda .

 

si unde mai pui ca seamana leit cu inca 300 de piese ...ce sa-i mai criticam pe "ai nostri" ,pentru 3 note si altele .Asta-i nivelul actual EV , tupeu si iar tupeu .

 

iata cum ar trebui sa sune o piesa de trupa rock dar buna si ptr EV

 

 

 

 

Ce vreti de la EUROVIZIUNE

 

Dupa ce San Remo s-a dus ,s-a inventat cel mai penibil festival "Eurovision" probabil ptr a misca ceva bani .

Au fost cateva slagare europene dar de la ABBA incoace nu s-a intamplat mai nimic .Si se trag sfori si aranjamenta mai rau ca Mamaia .O mare porcarie .din toate punctele de vedere.

 

O pisesa mai tin minte post ABBA , "Ein Bisschen Frieden" ce a castigat , pare -es era prima alegere "poilitica Eu Visionara " , de atunci cadere libera .

 

EV nu-i festival underground , este festival de muzica pop , pop in toate privintele .Pentru publicul telespactator de la copii la bunici cre stau lipiti de ecranul TV.

Logic si cinstit era ca de la noi sa mearga niste manelisti , aceasta-i moda la noi acest lucru reprezinta realitatile de la noi .Muzica POP actuala de la noi este "maneaua".

Link to comment
Share on other sites

EV nu-i festival underground , este festival de muzica pop , pop in toate privintele .Pentru publicul telespactator de la copii la bunici cre stau lipiti de ecranul TV.

Logic si cinstit era ca de la noi sa mearga niste manelisti , aceasta-i moda la noi acest lucru reprezinta realitatile de la noi .Muzica POP actuala de la noi este "maneaua".

 

din pacate ai dreptate... industria muzicala se cam duce de rapa cu toate "creatiile" astea fantastice :) . parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Uite ce trimit finlandezii in finala

 

?????????????????????? assta-i piesa ?

 

 

in afara de BT restul e varza , poate in engleza suna mai legat si mai muzical dar am mari rezerve . Oricum suna a mars muncitoresc pe ritm de "surf" , cu gajait de " metale ?" Textul o fi ceva cu " hai sa ne unim in EURO" , ca-i la moda .

 

si unde mai pui ca seamana leit cu inca 300 de piese ...ce sa-i mai criticam pe "ai nostri" ,pentru 3 note si altele .Asta-i nivelul actual EV , tupeu si iar tupeu .

 

iata cum ar trebui sa sune si sa se cante o piesa de trupa rock buna si ptr EV

 

 

 

 

Ce vreti de la EUROVIZIUNE

 

Dupa ce San Remo s-a dus ,s-a inventat cel mai penibil festival "Eurovision" probabil ptr a misca ceva bani .

Au fost cateva slagare europene dar de la ABBA incoace nu s-a intamplat mai nimic .Si se trag sfori si aranjamenta mai rau ca Mamaia .O mare porcarie .din toate punctele de vedere.

 

O pisesa mai tin minte post ABBA , "Ein Bisschen Frieden" ce a castigat , pare -es era prima alegere "poilitica Eu Visionara " , de atunci cadere libera .

 

EV nu-i festival underground , este festival de muzica pop , pop in toate privintele .Pentru publicul telespactator de la copii la bunici cre stau lipiti de ecranul TV.

Logic si cinstit era ca de la noi sa mearga niste manelisti , aceasta-i moda la noi acest lucru reprezinta realitatile de la noi .Muzica POP actuala de la noi este "maneaua".

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunteti rai.

 

Avand in vedere ca inscrierile sunt la liber si participarea la finala se selecteaza la secret, poate oricine sa participe. Daca aveti ceva mai bun de ce nu trimiteti, sa mai ridicam nivelul musical al acestei manifestari...?

 

Daca nu, hai sa comentam la obiect nu la general, ca totul pute, etc ...

Link to comment
Share on other sites

iata cum ar trebui sa sune si sa se cante o piesa de trupa rock buna si ptr EV

 

 

vad ca nu functoineaza , iata linkul , merita ascultata sa auziti ca mai exista si muzica buna in lume .

 

http://youtube.com/watch?v=yv33gNyoq4w&feature=related

 

interesant acum a funtionat

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

finlandezii s-au prins ca e o caricatura de concurs si trimit acolo ce prind si ei mai amuzant. Acum doi ani lordi acum astia. Din ce am cautat pe net versurile sunt despre vikingi, sabii si alte chestii mitologice dar nu sunt scrise cu seriozitate (Asa cum ar face manowar de exemplu, sau alta trupa cu traditie in astfel de balarii) ci sunt scrise la "misto".

Nici ce canta ai nostrii si nici ce canta aia din finlanda nu e muzica moderna. Toti au ramas blocati in trecut pentru ca "da bine" (vezi piese lacrimogene mirolaite de dive de 3 lei sau de baietei frumos imbracati).

Alta mostra de penibiliate a concursului este lista de castigatori: http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovision_Song_Contest_winners Din tot ce e acolo, cantecele care "au ramas" sunt 2 sau 3 (soc si groaza pentru ca unul dintre ele e de la Dana International - inca se mai aude pe la radiouri obscure prin bucuresti - care desi e o piesa odioasa atunci cand a aprut era foarte "moderna". Same goes for Abba )

 

Oare de ce nu participa si italeniii la concursul asta?

Link to comment
Share on other sites

Arpi, CrashDiet sunt trupa mea noua preferata, recomand cu caldura ambele albume.

 

@Cosu: asta e trupa cu care am incercat sa-mi fac CD inainte sa urcam pe Semenic si mi s-a f... compul!

ha ha ce tare. Asta da bad timing :)

Am vazut ca se scrie Crashd?et (i cu umlaut : ) Are legatura cu the Heavy Metal Umlaut ? :)http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_umlaut

Link to comment
Share on other sites

ha ha ce tare. Asta da bad timing :)

Am vazut ca se scrie Crashd?et (i cu umlaut : ) Are legatura cu the Heavy Metal Umlaut ? :)http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_umlaut

Origin Stockholm, Sweden

Genre(s) Glam metal

Sleaze rock

Hard rock

Years active 2000 - 2006

2007 - Present

Label(s) Universal Music

Website http://www.crashdiet.org

 

pacat de cantaret Dave Lepard......... RIP

 

eu am dat de ei cautand Deff Lepard si am ramas paff , ce muzica buna au.

 

Chestia cu unde se incadreaza in peisaj este relativa , cine stie ce cantau peste cativa ani , in orice caz aveau personalitate si stil plus si idei si compozitii lucrul cel mai important.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

domnu' " agerpress"

 

de ce nu ai anuntat mai din timp ?? era sa pierd minunatia ...mai ales pe aia din ARMENIA

 

asta din NETHERLANDS canta manele

 

 

era "cineva" care vroia sa stie despre "vocali " , pai sa analizeze acesta minunata ACTIUNE ...

 

 

canta FINLANDA gigigi gagaga de ex asta n-are voce de solist de nici o culoare sa nu mai vorbim de gen/stil "nuca-n perete "

are "sus" pret de doua note timbru de DIO si se termina cu ... HOOO HUUUU HAAA HOOO UHHH HAAA super pieasa ..hehe

 

.....DAR iata ...auzi ...Margine de Lume

un fel de "We are the world" ..sau "We Are The End Of World" ...gata a iesit din "intonatie" nu mai este sigur

 

 

Nu mai pot ...nu se poate

 

Dar iata RUSIA unul din 1907 se tareste pe jos o fi despre rascoala ??? i-au fugarit rau ciocoi vechi si noi ca tot mai fals canta ... e si un cor de gagici ...tot fals ...un violonist si un piruetist langa el ( cel din 1907)

 

Grecia (GRECE)

fente de circ , apoi fente cu "tzatzele " si cam atat

 

Dar ditamai stadionul e plin ..

 

TELEVOTING

 

acum vine NOVAK tenisisitul , se bucura toti ce este acolo ..se simte extra...se gratuleaza ...trallala trallala ..

arunca cu mingea galbena si incepe VOTINGUL ...sau asa ceva

 

ne terorizeaza inca odata cu "secvente"

 

destul .......maine sa se uite altcineva de ex "agerpress al rgc.ro" sa faca sumarul fantasticei semifinale

 

 

si aiata am auzit si un cantaret ...din SAN MARINO asta- cantaret PRO singurul pare-se

 

gata

Link to comment
Share on other sites

Politica de *****. Am reusit sa prezic cam in 60% (!) din cazuri cine va lua 12 puncte in functie de geopolitica.

 

Daca ar fi s-o luam dupa calitatea compozitiilor, nu prea am avut nici anul asta nimic. Dupa imagine favoriti erau Grecia si Rusia, caci se stie ca sexul vinde bine, raminind sa decida numarul votantilor masculi pentru Grecia versus fetele cu favoritii din Rusia. Daca era sa decida trendul actual de radio din Europa de Vest, favorita clara era Spania. Rusia a cistigat, dupa parerea mea, pentru ca a strins si voturile pusticelor de 14-24 de ani si voturile orientate politic. Romania a luat 12 puncte de la Spania si Moldova. Probabil daca participa si Italia am fi luat si de acolo 12. Am luat si 7 puncte de la Israel, unde e o comunitate puternica romaneasca. Pronosticul meu pentru ultimele 2 locuri au fost Romania si UK. Uitasem de Spania si Moldova care mereu voteaza RO:D, in schimb UK nu m-au dezamagit. Tara cu cea mai puternica industrie muzicala din Europa trimite mereu piese care nu au nici o treaba cu cumetria de la Eurovision :) Drept dovada ultimul loc. Penultimul a fost Polonia, pe care as fi clasat-o in pronostic pe la mijloc, pentru ca avea o piesa si voce specifice Eurovision, gen Monica Anghel. Cred ca problema ei majora a fost dantura imensa, aproape respingatoare din racursi.

Eu as fi votat cu Grecia, ca vroiam sa-i mai vad bulanele tipei :)

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Ai noºtrii au cam dat-o în barã, probabil ºi din cauzã cã piesa nu a fost nici grozavã (dar nici rea), dar ºi din cauzã cã punctele se dau pe simpatii. Pe de altã parte, în anii în care am aut piese bune la concurs, am luat puncte cam de la toate țãrile participante.

Dacã prestația lui Vlad Mirițã mi-a plãcut, nu acelaºi lucru î-l pot spune ºi despre Nico, care a încercat sã arate mai mult decât poate ºi nu prea ia ieºit figura, ba în plus a mai ºi distonat. Dar, apropo de asta - fetele din Germania au scos niºte falseuri incredibile :D

Spania a venit cu un rahat de piesã (pãrerea mea), cam în bãtaie de joc - ºi s-au situat mai bine decât noi la puncte. Au pus un ritm de ragaton-ul vieții ºi pe caricatura aia de bãtrân sã plimbe microfonul printre bunãciunile ãlea care dansau acolo . Nah, rețetã de succes.

O altã piesã tâmpitã (from my poin of view) mi s-a pãrut ce-a a Greciei - mi-a creat un ciudat sentiment de deja vu - un fel de piesã a la Andre, dar se pare cã asta place.

Mi-au plãcut în schimb Finlanda :) , Azerbaidjan, Turcia :) - la capitolul rock, iar la celãlat Islanda, Bosnia Herțegovina, Danemarca, Croația (deºi are un aer mai retro) ºi Franța.

 

Pãrerea mea, pãrerea mea :)

Edited by Arthur
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.