www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am O Problema...


Guest
 Share

Recommended Posts

tocmai am facut rost de un zoom g2 si am folosit chitara pe aceasta pedala pe boxele de la pc...am incercat N patchuri numai distorsion si dau numai de un distortion suparat parca are ecou delay sau mai stiu eu ce...suna gen burzum mai suparat de

fapt...am reglat si la chitara si tot nimic ... or fi de la bateria conectata la doza sau de la calitatea boxelor (sistem audio 5.1)...um need help....

Link to comment
Share on other sites

tocmai am facut rost de un zoom g2 si am folosit chitara pe aceasta pedala pe boxele de la pc...am incercat N patchuri numai distorsion si dau numai de un distortion suparat parca are ecou delay sau mai stiu eu ce...suna gen burzum mai suparat de

fapt...am reglat si la chitara si tot nimic ... or fi de la bateria conectata la doza sau de la calitatea boxelor (sistem audio 5.1)...um need help....

 

eu am gt8-ul de vreo 2 luni si crede-ma ca inca nu am terminat de invatat manualul si eu sunt obisnuit sa invat cele mai imposibile chestii despre avioane.

procesoarele sunt cele mai proaste scule daca sunt folosite fara cap si fara vreo directie ,asa la intamplare.

oricum nu s-ar zice ca te deranjeaza preseturile alea care suna a metal nesatul,fapt care ma amuza.anyway sunt multi factori care influenteaza sunetul naspa pe care il auzi asa ca daca dupa ce citesti manualul ala si tot nu iti iese si dupa ce schimbi instalatia ta de sunet si dupa ce ...bei o bere tot nu merge atunci zoomu e de vina si merita pedepsit!

Link to comment
Share on other sites

zoom g2 nu e cel mai bun procesor posibil (sarcasm :) ) dar nici in halul in care descrii n-ar trebui sa sune

 

io zic sa lasi preseturile si sa adaugi tu efectele unu cate unu. intai un distors il reglezi pana-ti place, dupa aia mai adaugi alte alea, flanger chorus, delay and who knows what else

 

preseturile nu sunt in general folosibile sunt asa de show...suna si ele bine daca ai si celelalte scule necesare...daca presetu se cheama Santana fa-ti rost de o chitara si un amp "a la" santana si o sa sune ca atare ..desi nu e chiar rigul original

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
daca presetu se cheama Santana fa-ti rost de o chitara si un amp "a la" santana si o sa sune ca atare ..desi nu e chiar rigul original

 

Exact asa o sa sune. :)

Link to comment
Share on other sites

Bine macar ca el are in ce sa bage chitara(eu o cuplez la casetofon :) )

imi zicea cineva odata:uite eu am 8 chitari (si fie vorba intre noi,ce mai chitari-una si una) si altii nu au deloc.nu e asa ca viata e nedreapta?! sau este?

apropo de patchurile de pe net cu nume de artisti:am avut si eu bazaconii pe gt8 care e totusi din alta galerie decat zoomu asta si numai a santana nu suna.cel mai hilar era ala intitulat petrucci..parca bazaia musca langa mine

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

hai bah cum draq sa dai vina pe doza datorita procesorului =)) EMG81 e doza buna nu cinteaza de unde ai cumparat-o grosmann este doar dealer nu le bobineaza cu mana lui =))

 

incearca sa folosesti ceva pedale poate suna mai bine adica scapa de el sau nu il mai fol =))

:):):):(B);)

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
credema nu degeaba am ales doza aia stiu cai buna doar am presupus...se pare cai de la pedala :)

 

explica putin titlul daca stiai ca nu e doza de vina si nu ai nimic cu domnul grosu...

 

Am O Problema..., Grosmann doza emg 81

Link to comment
Share on other sites

Ce descrii acolo suna ca o problema de adaptare de impedanta [adica chitara ta e prea puternica pentru intrarea procului]

 

Alte chitari in acelasi proc fac la fel de urat ? Chitara ta in alte efecte/ampuri face la fel de urat ?

 

[EDIT : Btw, nu cred ca am mai auzit chitara cu doze active bagata in un G2 pana acum ... ]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

daca nu e doza sau potentiometreu atunci lemnul ce are o aschie sarita departe de trunchi ...

 

mult noroc in rezolvarea problemei :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
corect..dar am chitara asta de o luna jumatate de asta am G2  si un amp sonora s20 care pe amandoua leam imprumutat...ca asa as fi vrut sa am un vox sau marshall .... sau un procesor mai bun :) (peste vreo 2 luni sper sa pun mana pe un digitech death metal)

 

Cat timp canti de putin timp, tind sa cred ca si daca ai avea marshall sau vox sau fender, tot nu ar fi prea placut pt urechile care functioneaza normal.

Zoom g2 nu e o scula rea.

E f marfa pt fun sau exersat, ba chiar am cantat pe asa ceva direct in mixer si desi nici nu s-a comparat cu carvinul meu, a sunat ok spre bine.

Cred ca trebuie doar sa-ti reglezi setarea de od/ dist.

Link to comment
Share on other sites

Cat timp canti de putin timp, tind sa cred ca si daca ai avea marshall sau vox sau fender, tot nu ar fi prea placut pt urechile care functioneaza normal.

Zoom g2 nu e o scula rea.

E f marfa pt fun sau exersat, ba chiar am cantat pe asa ceva direct in mixer si desi nici nu s-a comparat cu carvinul meu, a sunat ok spre bine.

Cred ca trebuie doar sa-ti reglezi setarea de od/ dist.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.