www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Dmc, sunt deja obisnuit cu melodiile tale, stiu la ce sa ma astept... :) Nici bluzul asta nu e mai prejos...Feliciatari!

 

Neagoe, un frumos "debut" pe forum.Bravo!

Link to comment
Share on other sites

Hello! Revin si eu dupa ceva timp (am cam lenevit :) ) cu un intro de la o piesa foarte frumoasa (doar intro ca restu e pe electric guitar and i don't have one :) )

Hope you will enjoy it. :)stefan___scorpions.mp3

 

excelent, stefane! stai tu mult "la cutie", dar si cand apari ne faci zilele mai frumoase. eu, personal, iti multumesc ca mi-ai adus aminte de o perioada foarte frumoasa din viata mea, cand eram innebunit dupa Scorpions (nu cantam pe atunci la chitara). "They need a million" parca era piesa, nu? de pe al doilea album, "Fly to the rainbow"-1974. Daca nu ti-e prea greu, trimite-mi si mie o tabulatura, te rog frumos (felix_ratescu@yahoo.com). Multam! si bafta multa in continuare, sper sa faci si partea de electrica! :(

Link to comment
Share on other sites

Some blues, asa cum pot eu sa il cant.

Bine ai venit neagoe ... frumoasa introducere iti faci pe forum ... frumoasa piesa si improvizatia. Vrem sa te cunoastem mai bine .. fa-ti un pic de timp sa ne povestesti despre tine ...

Stefan bine ai revenit ... bag seama in forta ... am ascultat si reascultat intro-ul acela .. sunt nerabdator sa aud si restul ... Moisoiu zice bine .. ai progresat foarte mult. Pentru cei care au uitat Stefan este cel care a initiat cu destul de multa vreme in urma acest topic .. eu unul nu ma mai satur sa-i multumesc. Sper ca nu te-a omorat postul ala ... hmm .. 666 .. pe mine nu a reusit de exemplu ... :)

dmc ... m-ai scos din schema de data asta .. :) dar nu-i bai ... oricum si eu sunt obosit asa ca ... Completezi frumos solo-ul clapei si improvizezi bine .. doamne ce-mi place blues-ul .. mai ales cand este cantat cu bun simt=feeling ...

leo2pop ... "...asta e ceea ce aveam de spus azi:" ... imi plac oamenii hotarati .. deja ma tem de ce o sa ai de spus in viitor ... brrr ... cred ca ma las de meserie ...

 

Observ cu multa bucurie ca au mai aparut niste galerii personale .. felicitari celor care au avut rabdarea sa le faca si va invit inca o data sa faceti si voi ceilalti. Bafta multa la cantat ...

Link to comment
Share on other sites

@ michel2233 Mersi michel de reply-ul calduros ca de obicei :) O sa incerc mai pe seara sa mai inregistrez ceva (daca sunt in stare) dar momentan ma duc sa fac nani :) ca sunt chior de somn.

 

@ Felixanu ma buucr ca ti-a placut :( Da, piesa e they need a million. tab complet nu am gasit, dar daca vrei pt intro-ul de chitara (care e absolut bestial) baga un ochi aici B)

 

P.s partea de electrica n-am cum, dar o astept de la tine ;)

 

http://www.ultimate-guitar.com/tabs/s/scor...million_tab.htm

 

L E : ti-am dat si un mail :) acu poti sa scoti adresa de mail ca sa nu te umpli de spamuri :o

Edited by Stefan
Link to comment
Share on other sites

Imi spune si mie cineva ce este GP-5 pls? :)

GP-5 sau gp5 este un format de fisier rezultat din folosirea unui software foarte util chitaristilor ... in el se pastreaza informatiile privitoare la tab-uri ... Guitar Pro este soft-ul cu pricina. Editarea este asemanatoare cu editarea midi in alte soft-uri gen Sonar sau Cubase. Guitar Pro face export si in acest format *.mid Din cate stiu acel 5 reprezinta versiunea de Guitar Pro folosita ...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_Pro

 

http://www.guitar-pro.com/en/index.php

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) ...sa revenim....

:)asta-i culmea sa-mi dau mie "reply"... trebuia sa atrag cumva atentia administratorului/moderatorului, ca mi-a disparut cintecul 1901 din acest "post"[399]...

dar trebuie sa o fac!

...de abia acum am observat si eu :)

Link to comment
Share on other sites

:)asta-i culmea sa-mi dau mie "reply"... trebuia sa atrag cumva atentia administratorului/moderatorului, ca mi-a disparut cintecul 1901 din acest "post"[399]...

dar trebuie sa o fac!

...de abia acum am observat si eu :)

Cred ca a fost vina mea .. nu stiu .. cred .. dar acum este in regula! piesa este la locul ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

michel2233 Nu-i nici o problema! Deci tot tu bagi si carbunii? :)

Multumesc pentru rectificare! Iar viitorul apropiat continua si la noapte.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Salut leo... de vreo 2 saptamani ma tot gandesc daca sa iti raspund sau nu... tu stii bine ca imi plac mult piesele tale chiar ti-am facut tot felul de complimente de fiecare data cand am avut ocazia ( muzical vorbind) sunt unele care nu imi plac... cum probabil nici tie nu iti plac anumite piese de la mine vezi progres

 

Mi-ar fi placut sa imi spui despre piesa razvan pe care am facut-o special pt un om pe care L-AM IUBIT ENORM... mai mult decat pe taica-miu

asta e... iti doresc mult succes ( jenanta atitudinea ta atunci cand, la modul cel mai sincer si deschis ti-am povestit despre RGC :) IMI PARE FOARTE RAU... :) chiar era un moment foarte bun sa fii si TU la fel de sincer. OK stiu ca a fost o gluma ( nu de alta dar o sa se sperie baietii de pe forum daca nu dreg cumva discursul acesta ...patetic nu :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Salut leo... [/b]

arosulescu

Patetismul tau imi da fiori - la modul cel mai serios! Am mai spus:

mi-e greu sa fac inca comentarii asupra cintecelor, in general. De aceea mai intii fac oferta, adica imi arat o parte din cintece si apoi pot face cererea, adica sper sa pot comenta si eu cintecele altor membrii. Asa mi se pare mie normal - trebuie sa fi credibil ca sa poti face asta. Nu sa arunci cu un cintec/doua pe forum si apoi sa devii critic muzical. Trebuie sa ne cunoastem mai bine. De altfel si cintecele tale le-am urmarit cu un real interes si evident ca unele mi-au placut, alele nu! Asta e progres? Nu, cu siguranta. Din pacate am facut deja promisiunea ca primul comentariu al meu o sa fie asupra cintecelor lui michel2233 [care probabil ca se distreaza acum :) ]. Cu siguranta al doilea comentariu o sa fie al cintecelor tale :)

Lasa emotiile de o parte si da-i inainte...... cred ca cu totii mai asteptam si alte cintece de la tine! :)

Link to comment
Share on other sites

leo2pop multumesc din suflet pentru dedicatie si pentru urare ... acum ca totul a revenit la normal si pot sa ascult in liniste piesele tale pot chiar sa-ti multumesc si a doua oara .. :)

Muky sa-ti traiasca mandria de copil ... cred ca esti tare fericit ... Da .. este ziua mea de nastere si am baut deja o bere cu tine .. sper ca ai facut si tu deja asta ... bine bine .. nu doar o bere .. si nu doar cu tine ... cate una pentru fiecare membru :) .. Sper si eu sa ne intalnim ... stai cam departe in Cluj .. dar cum aici, la noi, toate drumurile duc pe Litoral .. cine stie :) La multi ani la toata lumea! .. sa aud cantece frumoase de la voi. Lesin ...

 

hmmm ... nu inca .... Frumos .. Ana Blandiana

 

Cine din mine ţi se închină

E vinovat în faţa mea,

Cine din mine nu ţi se-nchină

E alungat din faţa mea.

 

Cum să mă-mbun şi cum să m-astâmpur,

Ca în fragede foi învelită-n eresuri?

Cu gânduri şi frunze, cu şoapte şi sâmburi,

Ironice înger, zadarnic mă-mpresuri.

 

Zadarnic în ornice mi se termină

Timpul ca apa dintr-o ulcea.

Cine din mine ţi se închină

E vinovat în faţa mea.

 

Cu scârbă-l alung şi cu mare mirare

Pe cine din mine nu ţi se prosternă,

Sub bezna cea limpede şi cântătoare

A ochiului stins de pleoapa eternă.

 

Cine din mine ţi se închină

E vinovat în faţa mea,

Cine din mine nu ţi se-nchină

E alungat din faţa mea.

 

Să cad într-un somn ca-ntr-un fund de ocean

Fără ieşire şi fără plângere,

Unde visându-te o dată pe an

Mult să mă mir de viaţa mea, îngere.... .... :(

Link to comment
Share on other sites

La multi ani si multe impliniri Michel, sa fii mereu acelasi OM pertinent in aceasta lume atat de impertinenta...

...si aceeasi urare pentru baietelul tau Muky, sa creasca frumos si sa te bucuri de el!

..........................................

P.S. Ahhh, mai sunt 14-15 zile si ma pregatesc sa-l intampin pe Stefan Alexandru Visoiu, baietelul meu...

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

hap happy birthday,

hap happy birthday

to, to you! :)

 

sa ne traiseti michel, sa fii iubit, fericit si iti mai doresc sa ai sansa sa te asculte (nu zic cine, persoana importanta!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hix, cu regret iti spun ca volumul inregistrarii este execrabil(a trebuit sa dau boxele mai tare pentru a auzi ceva).Poate ca ar fi fost mai bine sa tragi vocea si chitara separat, banuiesc ca din cauza asta ai pauze si nesiguranta la chitara.Melodia este simpla si chiar draguta.Chiar te-as ruga sa o refaci, cu vocea si chitara pe track-uri diferite(foloseste un soft multitrack gen Adobe Audition), fii mai suparat, da-i in chitara sa se auda, ca doar d-aia e acustica( :) ) si trage de vocea aia ca suna bine. :) Te astept!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Revin "pe scena" cu o improvizatie dintr-o bucata pe un negativ, mai mult pentru a-mi testa noua placa de sunet :) ...

 

PS: La multi ani, Michel! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Tare bluzu bumbac, bis! :)

 

N-aş putea să îi urez la mulţi ani lui michel (şi să trăiască 5000 de ani plini de sănătate) fără a posta un cântec, care nu este neapărat în ton cu o atmosferă de sărbătoare, ci mai degrabă cu un tablou de iarnă friguroasă. Aş fi putut să îi pun numele "pastel", dar alea sunt ale lui Alecsandri, eu i-am zis simplu painting. Mai e de lucru la ea, dar am reuşit să o aduc într-un stadiu relativ decent. Enjoy once again.

spyked_painting.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Bibi, sau...ar trebui sa-ti zic Pinky? :) ...Intr-adevar, mai ai putin de lucru la ea(da' putin de tot :) ), daca imi permiti o sugestie - eu as folosi un pic de drive, poate si wah, dar nu mult, oricum, ceva cu sustain.Felicitari, omule!Esti mare! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

GP-5 sau gp5 este un format de fisier rezultat din folosirea unui software foarte util chitaristilor ... in el se pastreaza informatiile privitoare la tab-uri ... Guitar Pro este soft-ul cu pricina. Editarea este asemanatoare cu editarea midi in alte soft-uri gen Sonar sau Cubase. Guitar Pro face export si in acest format *.mid Din cate stiu acel 5 reprezinta versiunea de Guitar Pro folosita ...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_Pro

 

http://www.guitar-pro.com/en/index.php

 

 

M-am lamurit!Merci de explicatii!

 

Multi ani traiasca,multi ani traiasca.........

Link to comment
Share on other sites

Multumesc din suflet pentru urari ... sanatate multa la toata lumea si mult mult mult spor la cantat ...

 

Hix intradevar inregistrarea este slaba dar ce canti tu acolo merita felicitat ... te astept si la sectiunea de voce cu ceva inregistrat de tine ... poate peste un negativ ceva.

spyked ... brrr .. chiar ca-i friguroasa ... ai pictat ce trebuie acolo, daca-i adugi si niste clape o sa sune cu adevarat bine ... hmm ... si tu te uiti pe geam cand compui?

Baumwolle ma bucur ca ti-ai cumparat placa de sunet .. dar si mai mult ma bucur de piesa postata ... aproape ca nu mi-am dat seama ca-i cantata de tine ... sigur, puteai sa faci un solo mai inspirat dar nu ma deranjeaza nici asa ... ai mixat bine chitara cu negativul .. bravo si pentru asta.

 

Daca tot am primit atatea dedicatii as vrea si eu sa dedic ceva ... nu prea am inspiratie dar am sa postez totusi un picut din ... cum sa zic ... nu stiu ... ceva ...

Beautiful.mpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.