www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Am scos de tot bucata parazita si am mai lucrat la mix oleaca. Am avut chiar intentia sa mai trag cateva idei, da mi-o fost lene :) . Asadar, inca o data bluesul meu lenes.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest hututui

dmc-f. faina bucata de blues(pe la 1:18 ai schimbat tonul...cred ca primul era mai reusit). Ai folosit womanizer`ul?

 

Baumwolle-nu sunt in masura sa dau sfaturi dar m-am confruntat cu aceleasi dificultati ca si tine...michel are dreptate, bendurileeeee!!!...trebuie exersat la ele; dar ce mi se pare mai important....vibrato`ul miinii stangi!(e cel mai important dupa parerea mea, inainte de a se incerca orice fel de carnatzi sau guitar-licks).

michel...ce pot sa mai spun? as vrea sa am muzicalitatea ta!

M`am jucat putin cu flageoletzii (cam acu` un an pe vremea asta) si a iesit..."Flags" :)

Enjoy!

 

 

mi-a placut foarte mult piesa ta. pacat ca la fel ca multi alti chitaristi talentati de poe acest forum nu putem obtine un sunet mai bun cu amaratele noastre de scule. sunt mici ezitari, dar cred ca se datoreaza si conditiior de inregistrare. imi plac oamenii care reusesc sa spuna multe cu note putine. felicitari.

 

Ma bucur ca am intuit bine si ca ai de gand sa ne resfeti cu toata "povestea" ... presimt de data asta ca o sa fie un final fericit .. cel putin pentru mine. Ma mai bucur ca ai inteles sau ca te atrage ideea de a da un sens muzicii tale, este un prim pas, foarte important, catre definitivarea unui proiect muzical .. a unui disc. Referitor la ultima piesa postata, "Inceput", ma duce cu gandul, si sper sa nu ma insel, la placerea pe care o am ascultand creatiile lui Pat Metheny, (un chitarist pe care il am la suflet de multa vreme) si el este foarte grijuliu cu mesajul unui disc, si el aproape pe toate discurile lui spune o poveste ... nici nu ai idee cat ma bucura sa aud un artist roman cantand asa ... sau gandind asa. Sound-ul piesei este destul de bun ... imi pare un pic cam tare percutia fata de negativ, mi-ar mai fi placut sa aud un "covor" armonic in spate pe fundal fiindca acolo unde nu canta chitara raman pe alocuri unele goluri ... efectul de "vant" in momentele in care scade din intensitate genereaza astfel de goluri. Imi place foarte mult tonul chitarii in ambele ipostaze, solo si armonie. Astept continuarea ....

 

Multam pentru blues-ul asta ... asa lazy ... la naiba, eram pus pe critici aspre .. dar se pare ca nu prea am ce ... mai dati si voi pe alaturi ... un bend aiurea ceva .. un ton sarmos si strident .. cantati pe 7 ... hai umpleti-ma de greseli ... Un an bun DMC!

 

Ahaaa ... da chitara mai incet ca se aude de aici ... omori cartierul ... iar nu ai dus un bend pana la capat ... tonul un pic cam murdar (distorsionat) parca pentru blues ... iar stai prea mult intr-o singura pozitie ... laudabil totusi curajul sa te bagi la piesa asta ... ca de obicei ... nu te lasa! Bafta in sesiune .. in momentul asta trebuie sa fie mai importanta sesiunea pentru tine decat blues-ul ... :)

 

* multumesc lui Baumwolle ca mi-a atras atentia asupra unei greseli grosolane facute de mine in textul de mai sus .. am scris band in loc de bend ... am corectat .. scuze ...

 

Postez si eu o piesa veche si cam ...

 

am sa folosesc o replica de-a presedintelui ion iliescu: "sunt mut" :)

 

 

mi-a placut foarte mult piesa ta. pacat ca la fel ca multi alti chitaristi talentati de poe acest forum nu putem obtine un sunet mai bun cu amaratele noastre de scule. sunt mici ezitari, dar cred ca se datoreaza si conditiior de inregistrare. imi plac oamenii care reusesc sa spuna multe cu note putine. felicitari.

am sa folosesc o replica de-a presedintelui ion iliescu: "sunt mut" :(

 

 

sunt curios daca ai ascultat jordan rudess (nu vreau sa insinuez nimic) si daca nu l-ai ascultat, sunt convins ca ti-ar placea foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

1.O promisiune făcută cuiva de pe forum că voi reposta Shine On You Crazy Diamond, un pic mai curat, mai uscat (nu chiar), tot cu greşeli dar nu atât de multe ca data trecută. Oricum îmi place melodia asta şi recunosc că oricât de mult aş munci la ea tot nu mi se pare că iese cum vreau eu. Asta nu înseamnă că mă las de muncă totuşi.

 

2.O altă melodie a cărei atmosferă mi-a plăcut, motiv pentru care am decis să adaug un track de chitară, mai mult sau mai puţin subtil. Şi la track-ul ăsta mai am mult de lucru pentru a-l perfecţiona. Noroc că-s tânăr şi am timp. :)

 

Multă baftă în continuare şi la cât mai multe melodii postate :) .

spyked_shine_on.mp3

michel2233_Gandul109827354536781987634532_w_guit.mp3

Link to comment
Share on other sites

un nou duet e gata... si e randul meu sa-l postez. The Entertainer, de Scott Joplin, aranjata pentru trei chitari, din care felixanu' face ritmica (centru) si contrapunctul (oarecum dreapta), iar un om face solo-ul (oarecum stanga). :)

poate o sa "guste" cineva si asta: piesa destul de grea, as zice eu (m-a rupt ritmica aia!! :) ).

a... si daca mai gasiti rosii (sunt rare si scumpe iarna), aruncati cateva, va rog! :)

felixanu_____un_om___The_Entertainer__Scott_Joplin_.mp3

Link to comment
Share on other sites

...

am sa folosesc o replica de-a presedintelui ion iliescu: "sunt mut" :)

...

sa ma ierti dar nu am inteles de ce ai ramas mut ... spune ceva ... la ce te referi ...

... O promisiune făcută cuiva de pe forum că voi reposta Shine On You Crazy Diamond ...

In primul rand ma bucur ca ai gasit un negativ care sa sune bine ... celalalt era cam dubios ... a iesit mai bine solo-ul tau, ai mai agatat sau atins pe alocuri corzile alaturate, am o usoara impresie ca ai o coarda un pic dezacordata, sau poate-ti falseaza intr-o pozitie anume .. nu stiu ... ai grija la volume (negativ/chitara) este pacat sa nu dai atentie si la aceste amanunte, incearca dupa ce inregistrezi sa dai boxele sau castile foarte incet ... trebuie sa se auda egal si sa percepi totul ... negativ si chitara. In rest .. nu stiu ce sa zic ... se pare ca nu aiurea te-ai inscris tu pe forum de 1 Aprilie ... cred ca o sa pacalesti chitara aia pe la urma :)

 

La piesa "Gandu" lu' peste ... ca nu mai stiu ce numar are .. nu era necesar sa-mi ceri permisiunea ca doar nu scoteai un disc cu ea .. daca-ti face placere sa canti mai mult sau mai putin serios pe ea esti invitatul meu. Am de gand sa mai lucrez la ea ... sa adug un bouzouki irlandez lovit peste grif .. nu de alta dar altfel nu stiu sa cant la el :) ... si poate sa mut chitara in alta parte sa nu mai incurce pianul ... am sa-ti fac mai mult loc de joaca atunci, daca mai ai chef.

 

.... Asadar, inca o data bluesul meu lenes.

.... Asadar, inca o data bluesul tau lenes... dimineata, dupa o noapte nedormita, cu trei tigari, una in stanga, alta in dreapta si una in gura, o cafea tare pusa direct pe afisajul de la clapa mea plina de scrum, si lenes bineinteles, am cantat si eu un pic peste piesa postata de tine ... sa ma scuzi ca ti-am stricat solo-ul .. nu prea vedeam bine clapele alea .. de atata fum ... oricum, ce bine merge un blues lenes dimineata ooo yeahh ... Nu am mai avut timp sa postez dimineata (de lene) dar iata o fac acum ... Multumesc anticipat pentru intelegere dmc...

 

Si hai .. sariti cu piese ... gata sarbatorile ...

felixanu' abia a postat deasupra mea saracu' ... sariti pe piesa lui mai inainte ca asa-i frumos ... am ascultat ... super piesa .. o stiam si eu pe vremuri .. super .. ce bine suna ...

DMC_2_Lazy_Blues_Jam_feat_little_hammond.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

sa ma ierti dar nu am inteles de ce ai ramas mut ... spune ceva ... la ce te referi ...

 

In primul rand ma bucur ca ai gasit un negativ care sa sune bine ... celalalt era cam dubios ... a iesit mai bine solo-ul tau, ai mai agatat sau atins pe alocuri corzile alaturate, am o usoara impresie ca ai o coarda un pic dezacordata, sau poate-ti falseaza intr-o pozitie anume .. nu stiu ... ai grija la volume (negativ/chitara) este pacat sa nu dai atentie si la aceste amanunte, incearca dupa ce inregistrezi sa dai boxele sau castile foarte incet ... trebuie sa se auda egal si sa percepi totul ... negativ si chitara. In rest .. nu stiu ce sa zic ... se pare ca nu aiurea te-ai inscris tu pe forum de 1 Aprilie ... cred ca o sa pacalesti chitara aia pe la urma :)

 

La piesa "Gandu" lu' peste ... ca nu mai stiu ce numar are .. nu era necesar sa-mi ceri permisiunea ca doar nu scoteai un disc cu ea .. daca-ti face placere sa canti mai mult sau mai putin serios pe ea esti invitatul meu. Am de gand sa mai lucrez la ea ... sa adug un bouzouki irlandez lovit peste grif .. nu de alta dar altfel nu stiu sa cant la el :) ... si poate sa mut chitara in alta parte sa nu mai incurce pianul ... am sa-ti fac mai mult loc de joaca atunci, daca mai ai chef.

.... Asadar, inca o data bluesul tau lenes... dimineata, dupa o noapte nedormita, cu trei tigari, una in stanga, alta in dreapta si una in gura, o cafea tare pusa direct pe afisajul de la clapa mea plina de scrum, si lenes bineinteles, am cantat si eu un pic peste piesa postata de tine ... sa ma scuzi ca ti-am stricat solo-ul .. nu prea vedeam bine clapele alea .. de atata fum ... oricum, ce bine merge un blues lenes dimineata ooo yeahh ... Nu am mai avut timp sa postez dimineata (de lene) dar iata o fac acum ... Multumesc anticipat pentru intelegere dmc...

 

Si hai .. sariti cu piese ... gata sarbatorile ...

felixanu' abia a postat deasupra mea saracu' ... sariti pe piesa lui mai inainte ca asa-i frumos ... am ascultat ... super piesa .. o stiam si eu pe vremuri .. super .. ce bine suna ...

 

e de bine.

na ca am zis totul! :)

Link to comment
Share on other sites

 

.... Asadar, inca o data bluesul tau lenes... dimineata, dupa o noapte nedormita, cu trei tigari in mana, una in stanga, alta in dreapta si una in gura, o cafea tare pusa direct pe afisajul de la clapa mea plina de scrum, si lenes bineinteles, am cantat si eu un pic peste piesa postata de tine ... sa ma scuzi ca ti-am stricat solo-ul .. nu prea vedeam bine clapele alea .. de atata fum ... oricum, ce bine merge un blues lenes dimineata ooo yeahh ... Nu am mai avut timp sa postez dimineata (de lene) dar iata o fac acum ... Multumesc anticipat pentru intelegere dmc...

 

 

mult prea geniala clapa aia. m-am simtit grozav ascultand bucata, sunt oleaca rusinat chiar de alea cateva note pe care le-am aruncat eu initial acolo, mergea pusa clapa mai tare si chitara doar pentru flavour :) . fair play to you, michel !

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Spyked, ti-am impartasit deja parerile mele in legatura cu "Shine On..." :) Ti-a iesit foarte bine, micile scapari nu conteaza, insa ai grija cu volumul.Felicitari, Bibi! :)

 

Felixanu' si Un Om, mi-a creat o stare de buna dispozitie piesa voastra si asta e foarte bine. :( Tineti-o tot asa, ca le ziceti cu talent!

 

Michel si Dmc...ca de obicei, fara cuvinte. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

1.O promisiune făcută cuiva de pe forum că voi reposta Shine On You Crazy Diamond, un pic mai curat, mai uscat (nu chiar), tot cu greşeli dar nu atât de multe ca data trecută. Oricum îmi place melodia asta şi recunosc că oricât de mult aş munci la ea tot nu mi se pare că iese cum vreau eu. Asta nu înseamnă că mă las de muncă totuşi.

Mai exerseaza cu bendurile caci nu iti ies perfect . Idem si vibratoul (ala din degetele).

Ai muncit mult si se simte. Cred ca e cea mai lunga piesa postata pe rgc de cineva si nu e facuta la misto.

2.O altă melodie a cărei atmosferă mi-a plăcut, motiv pentru care am decis să adaug un track de chitară, mai mult sau mai puţin subtil. Şi la track-ul ăsta mai am mult de lucru pentru a-l perfecţiona. Noroc că-s tânăr şi am timp. :)

Aici e destul de subtila treaba . Negativul e cam psihedelic si chitara se simte mai putin. In sensul ca nu iese in evidenta. Cu toate astea completeaza piesa destul de bine . Mai asteptam variante :)

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat piesele voastre de cand nu am mai postat. Ce sa zic as raspunde la totzi dar e o sapt de cand nu am postat nimic mai serios ca am fost busy. Mi-a palcut mult ce atzi pus si cum bagatzi ce am remarcat printre piese este: felixanu + un_om The Entertainer Scott Joplin. Frumos baietzi :(.

Uite ca imi fac iar aparitia cu o piesa lucrata astazi, bineinteles iar cover dar de data asta mai vesel. Am sa ma pregatesc sa ma feresc de rosii :). Sper sa va placa interpretarea (aici de data asta am facut o mica improvizatie peste o bucatzica de solo care oricum nu imi iesea si am bagat de la mine :) [recunosc ca pe la min 1:36 am transpirat umpic :) ] )

 

enjoy !

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Marius, overall, ti-a iesit!Felicitari!Are mici scapari, tonul nu este mereu cel mai potrivit, dar cui ii mai pasa?I liked it.

Link to comment
Share on other sites

salutare din nou! si multam fain pentru aprecieri... daca timpul ne va permite, poate o sa reusim si alte duete d-astea..

pana atunci, ca tot am scapat la butoiul cu backing-uri misto, va dau spre ascultare cea mai proaspata chestie, un asa-zis "cover" al piesei State Of Grace de la Liquid Tension Experiment (imi aduc aminte cu placere ca i-am scos singur tabulatura pe vremea cand nu aveam acces la internet si toate minunile din ziua de azi...ce am mai chinuit caseta aia! :) ). I hope you'd like it!

si uite asa, incet incet, se strange de o galerie muzicala si la mine, nu? :)

in rest, bravo Marius, Michel si toti ceilalti! keep up the good job!

felixanu_____State_Of_Grace__LTE_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

sa ma ierti dar nu am inteles de ce ai ramas mut ... spune ceva ... la ce te referi ...

 

In primul rand ma bucur ca ai gasit un negativ care sa sune bine ... celalalt era cam dubios ... a iesit mai bine solo-ul tau, ai mai agatat sau atins pe alocuri corzile alaturate, am o usoara impresie ca ai o coarda un pic dezacordata, sau poate-ti falseaza intr-o pozitie anume .. nu stiu ... ai grija la volume (negativ/chitara) este pacat sa nu dai atentie si la aceste amanunte, incearca dupa ce inregistrezi sa dai boxele sau castile foarte incet ... trebuie sa se auda egal si sa percepi totul ... negativ si chitara. In rest .. nu stiu ce sa zic ... se pare ca nu aiurea te-ai inscris tu pe forum de 1 Aprilie ... cred ca o sa pacalesti chitara aia pe la urma :)

 

La piesa "Gandu" lu' peste ... ca nu mai stiu ce numar are .. nu era necesar sa-mi ceri permisiunea ca doar nu scoteai un disc cu ea .. daca-ti face placere sa canti mai mult sau mai putin serios pe ea esti invitatul meu. Am de gand sa mai lucrez la ea ... sa adug un bouzouki irlandez lovit peste grif .. nu de alta dar altfel nu stiu sa cant la el :) ... si poate sa mut chitara in alta parte sa nu mai incurce pianul ... am sa-ti fac mai mult loc de joaca atunci, daca mai ai chef.

.... Asadar, inca o data bluesul tau lenes... dimineata, dupa o noapte nedormita, cu trei tigari, una in stanga, alta in dreapta si una in gura, o cafea tare pusa direct pe afisajul de la clapa mea plina de scrum, si lenes bineinteles, am cantat si eu un pic peste piesa postata de tine ... sa ma scuzi ca ti-am stricat solo-ul .. nu prea vedeam bine clapele alea .. de atata fum ... oricum, ce bine merge un blues lenes dimineata ooo yeahh ... Nu am mai avut timp sa postez dimineata (de lene) dar iata o fac acum ... Multumesc anticipat pentru intelegere dmc...

 

Si hai .. sariti cu piese ... gata sarbatorile ...

felixanu' abia a postat deasupra mea saracu' ... sariti pe piesa lui mai inainte ca asa-i frumos ... am ascultat ... super piesa .. o stiam si eu pe vremuri .. super .. ce bine suna ...

 

de fapt nu am zis totul. imi place la nebunie piesa ta; din umila mea experienbta, stiu (consider) ca fara influentlele arabe (si chineze), muzica actuala nu ar suna la fel. cred ca e un gest de curaj sa faci o piesa pe o tema araba si in cazul tau eu zic ca este o reusita. mie nu prea imi place sa fac analiza "pe text", adica sa zic ce e bine si ce nu e bine, pentru ca sunt un umil ascultator. consider ca muzica trebuie ascultata. daca ne place spunem ceva, daca nu, "we should keep our fucking mouths shut". na ca am dat-o pe faze de astea de rahat ( vezi exprimare in limba lu'u bush. cam atata!

Link to comment
Share on other sites

Michel2233 .. cre ca daca te-ar auzi zappa ar muri de drag... probabil ca nu esti un om normal... :o Cum faci solo-urile alea mai frate??? :)

Off ... Zappa a murit si fara sa ma asculte in 1993... nu as vrea sa-i mai provoc eu inca o moarte .. fie ea si de drag .. oricum sper macar "acolo" sa vad si eu un concert de-al lui. nu te mai speria de anumite solouri mai complicate ... uneori nu am destula tehnica ca sa pot canta ceea ce gandesc .. ma ajut atunci de Sequencer-ul de pe clapa mea sau de calculator ... ma bucur totusi ca pot sa le gandesc ... nu am fost si nu am sa fiu niciodata un tehnic bun ... asta nu inseamna ca nu am si eu oarece valeitati artistice pe care incerc sa le amplific cu ce am la indemana ... tehnic vorbind esti mult mai bun ca mine ... mai ramane sa ma convingi si din punct de vedere creativ ... mai posteaza ca nu ma prind :o

... mergea pusa clapa mai tare si chitara doar pentru flavour :) . fair play to you, michel !

Hai cu pagina aia a ta .. pune-ti site-ul pe picioare ... am lasat clapa incet tocmai ca sa nu te acopar ... si oricum am dat o groaza de gherte acolo ... a fost o placere sa cant cu tine.

enjoy

.. in sfarsit te-ai hotarat sa postezi ... prima piesa imi place tare mult ... imi place toba si ideea .. inteleg acum catre ce va indreptati ... si nu-i rau de loc. Succes!

.... Uite ca imi fac iar aparitia cu o piesa lucrata astazi, bineinteles iar cover dar de data asta mai vesel. Am sa ma pregatesc sa ma feresc de rosii ;). Sper sa va placa interpretarea (aici de data asta am facut o mica improvizatie peste o bucatzica de solo care oricum nu imi iesea si am bagat de la mine ;) [recunosc ca pe la min 1:36 am transpirat umpic :) ] )

enjoy !

"recunosc ca pe la min 1:36 am transpirat (si eu) un pic :( ] ) " ... mai trebuie sa lucrez din punct de vedere ritmic ... ratezi niste intrari in fraza ... dar si la tine observ progrese .. la naiba .. numai eu stau pe loc ;)

.... va dau spre ascultare cea mai proaspata chestie, un asa-zis "cover" al piesei State Of Grace de la Liquid Tension Experiment (imi aduc aminte cu placere ca i-am scos singur tabulatura pe vremea cand nu aveam acces la internet si toate minunile din ziua de azi...ce am mai chinuit caseta aia! B) ). I hope you'd like it!

si uite asa, incet incet, se strange de o galerie muzicala si la mine, nu? :o

in rest, bravo Marius, Michel si toti ceilalti! keep up the good job!

In primul rand iti multumesc ca ti-ai facut galeria ... am crezut si off .. inca mai cred ca lumea nu este interesata de acest cadou al RGC ...

Piesa este foarte frumoasa ... nu ma omor dupa tonul ales, as fi preferat un ton mai curat ... la interpretare ai niste ezitari, esti un pic crispat cred ... mergea vibrato mai mult ... ar fi dat mai multa culoare improvizatiei tale. Imi place cum suna locul in care dublezi chitara chiar daca ai si acolo o mica zbarca ... era frumos sa construiesti niste terte ... un mers al vocilor. Daca ai timp revino asupra acestui cantec fiindca este tare frumos. Astept colaborarile viitoare cu un om ...

... o alta incercare! :D

Monoton nu inseamna neaparat ca melodia ta plictiseste ... eu unul simt cateodata nevoia sa ascult sau sa cant ceva monoton ... asta ma duce cu gandul la ceva "alb-negru" ... sa recunoastem ca in cazul fotografiei monotonia cu pricina are cel mai mare farmec. Problema la piesa ta ... nu si pentru mine ... este lungimea ei ... din pacate ne-am cam obisnuit urechile cu cele 3 minute standard. Mai poti lucra la piesa fiindca ai oarece momente lipsite de intensitate ... efectul chitarii, delay-ul este un pic cam mare si pe alocuri se suprapun note alaturate ... incearca sa-i schimbi rata repetitiei ... sau schimba linia melodica si profita de repetitie. Pe la 1:45 imi place tare mult tonul ales ... cred ca este al chitarii. Uite am si eu o piesa pe care o consider monotona ... 35 DE ANI daca nu ai ascultat.

Melodia urmatoare ... "una scurta" imi place foarte mult ... as vrea sa aud un bass suparat in ea ... ai grija cu "oacul" ala ... Frumoase panoramarile si ideea in sine (tema) ... Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti multumesc ca ti-ai facut galeria ... am crezut si off .. inca mai cred ca lumea nu este interesata de acest cadou al RGC ...

Piesa este foarte frumoasa ... nu ma omor dupa tonul ales, as fi preferat un ton mai curat ... la interpretare ai niste ezitari, esti un pic crispat cred ... mergea vibrato mai mult ... ar fi dat mai multa culoare improvizatiei tale. Imi place cum suna locul in care dublezi chitara chiar daca ai si acolo o mica zbarca ... era frumos sa construiesti niste terte ... un mers al vocilor. Daca ai timp revino asupra acestui cantec fiindca este tare frumos. Astept colaborarile viitoare cu un om ...

in primul rand sper ca nu exagerez si eu ca altii, citand un carnat intreg de mesaje ca sa adaug doar 3 cuvinte sub ele, de ti se ia de viata tot deruland la spam-uri, deh.

in alta ordine de idei, galeria e acolo la locul ei, nu stiu cat de curand o voi putea improspata, ca nu prea o sa am timp de cantat.. se cam strange latzul examenului, incet-incet! :)

cat despre State of Grace, probabil ca nu ai ascultat piesa originala, dar eu am incercat sa fac cat mai aproape de solo-ul lui Petrucci, nu pot numi asta improvizatie. poate de aia si crisparea, desi nu e o piesa din cale afara de dificila, of! chiar si presetul din Amplitube (prima incercare cu programul asta!) scria acolo ca e a la Petrucci, poate nu se potriveste la dozele mele de kko, de-aia sunetul nefericit. :) la vibrato stau foarte prost, toata lumea mi-o repeta intr-una, ce sa fac? poate am preferat sa-mi iasa traseul mai corect, riscand sa fie mai steril, nu am putut sa ma detasez si sa accentuez vibrato-ul. maybe next time, cand voi avea sansa sa mai cant ceva.

singura chestie care are sanse sa fie numita improvizatie e contrapunctul ala, nu bag mana in foc ca e ca la Petrucci, nu aveam notata si partea aia de tabulatura, a trebuit sa o inventez eu repede. am vrut sa fie armonie la terta, poate a iesit la sexta, cine stie? nu sunt nici eu multumit de un anume punct, probabil chiar ala care te-a zgariat pe tine intre ciocan si nicovala.:)

probabil ca prima ocazie cand voi mai putea face ceva cu chitara va fi tot un duet cu "un om", si sper sa iasa bine, pe masura frumusetii piesei pe care o avem in plan!

la buna (re)auzire!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

MICHEL2233 nu am nici o sansa sa te impresionez dpdv creativ sau compozitional pt ca eu sunt un interpret prin definitie si apoi orice altceva... :) DAR nu ma provoca :)B) .... ai facut-o deja :):(;) hmmm

Link to comment
Share on other sites

Baumwolle asta sa crezi tu ... iti arat eu ce inseamna sa nu aiba cineva ce face ... chiar nu stiu cine o sa reuseasca sa asculte "studiul" :) facut de mine pe bouzouki ala irlandez sau ce naiba este ... dupa multe incercari nereusite de acordaj m-am hotarat sa cant asa .. oricum nu cant de fapt ... doar mimez ... Doamneeee ce rusine imi esteeeeeeee ...

michel2233_Se_poate_mult_mai_rau_Baumwolle.mp3

Link to comment
Share on other sites

Michel, am ascultat "Arabian Things", foarte frumoasa piesa, compozitional, iar solourile foarte inspirate. Pe masura ce ascultam piesa "auzeam" chitara... :)

Multumesc Manu .. sunt putin surprins fiindca am mai primit si de la alti useri oarece laude privitor la aceasta piesa ... Pentru mine a fost o dezvoltare putin mai tehnica a unei idei care tine cam 4 masuri .. alegerea instrumentelor poate nu este cea mai inspirata .. pe atunci abia dadeam cu nasul de jazz si vroiam ca totul sa sune asa .. reascultand si eu zilele astea .. nu este chiar piesa mea preferata ... aud alte instrumente si chiar un pic o alta tenta a piesei .. poate am sa o refac candva. Ma bucur ca ai trecut pe RGC si ca ai rabdare sa asculti piesele postate aici. Spor la cantat si asteptam invitatii la concerte ...

 

@Moisoiu ... am devenit psihopupu .. si asta numai din cauza ta ... Normal ca-i dezacordat instrumentul ala .. am pus corzi romanesti ...

Link to comment
Share on other sites

salut. atasez si io o melodie, un demo mai bine zis, facut acu vro 1,5-2 ani...

in ultimu timp(aprox, 1,5-2 ani) n-am prea avut timp de chitara, fiind foarte ocupat cu alte treburi.

asa ca in putinul timp liber, daca imi veneau oaresce idei, le inregistram intr-o forma oarecare, pt ca apoi, candva ,sa le refac intr-o forma mai "profi", si sa nu le uit.

calitatea sunetului este slaba, imi cer scuze pt asta insa calculatorul de atunci, si de acum e f penibil (amd k62 450hz, 32 mb etc).e inregistrata cu un microfon de calculator in fatza ampului, pt ca line in nu are calculatorul si oricum nu era capabil sa faca fata.plus ca destul de recent am descoperit solutia cu direct recording.de asemenea, drum trackurile sunt cat se poate de monotone, ele fiind bucati din backtrackuri midi, copy paste in soundforge, asa ca e si monotona.

cu toate acestea, mi-ar place niste pareri, sugestii critici etc...

be gentile,it's a one-take(defapt 2,1 back, 1 solo) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.