www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

New Guy - Ajutor


Guest alex.mind
 Share

Recommended Posts

Guest alex.mind

Salut. pt inceput as dori sa anunt faptul ca pt mine conceptul de forum este unul nou, asa ca imi cer scuze de pe acum daca nu ma voi putea ridica la asteptarile pretentioase ale cunoscatorilor :)

 

Mi-am cumparat recent un Jackson JS20 si doresc sa imi achizitionez o pedala sau un procesor. cum nu am nici cel mai mic gand de a canta vreodata live (multumindu-ma simplu de buna dispozitie pe care mi-o aduce cantatul la acest instrument la mine acasa), as dori sa cumpar ceva relativ ieftin, la mana a doua, care (daca se poate) sa nu valoreze mai mult de 200 - 250 RON. Motivul pt care nu am pot decide intre procesor si pedala este ca eu oricum folosesc Guitar Rig pe PC, asa ca o pedala pe post de preamp ar putea fi tot ceea ce am eu nevoie.

 

Genul pe care prefer sa il "abordez" este metalul. Din cautarile mele de pana acum, am ajuns la concluzia ca un digitech metal master sau un behringer x v-amp ar fi exact ceea ce caut. asa este? imi poate oferi cineva pareri/sfaturi utile in acest domeniu?

Edited by alex.mind
Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Cel mai bine ar fi sa te duci intr-un magazin si sa incerci chiar tu niste scule. Asa e cel mai bine..cred ca vei afla chiar tu care iti place cel mai mult (din punct de vedere al sunetului scos) :)

Link to comment
Share on other sites

daca nu optezi pentru pedala de ambreiaj atunci probabil ca xv amp va face cu brio oricarei solicitari. tin minte ca la un moment dat iesisera niste tonuri din jucaria aia. din fericire suna bine cu o chitara proasta, cu o chitara buna suna f prost.

 

acum serios mai bine mergi pe o pedala ibanez sunt relativ ieftine .. adik in suma aia...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

In primul rand as recomanda un amplif, de 10-15 Watts, cu un distors bunicel incorporat, o sa detaliez asta mai jos, prima data sa zic despre efecte :).

As recomanda procesor pentru inceput, pentru ca are mai multe posibilitati, si eventual, pe mai tarziu poti sa te decizi daca si ce pedale vrei sa cumperi:

- Zoom G2 - are carcasa de metal, cu partile laterale din cauziuc, mi se pare cel mai bun ca si calitate/pret, adica rezista mai bine la talpa de bocanc decat un proc de plastic (320 RON nou, cred ca este si second pe forum).

Acum cateva cu carcasa de plastic, dar in care nu m-as risca sa ma bag cu bocancul (daca le iei cumva second, neaparat sa le incerci, sa vezi in ce stare sunt):

- Zoom G1 - sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate, dar cred ca e acelasi lucru cu G2, dar cu carcasa de plastic (220 RON)

- Digitech RP50 sau RP80 - cred ca nu se mai fabrica, nu le-am mai vazut pe site la GuitarShop, ultima data parca erau 150 RON si 200 RON; eu am avut RP80 (acelasi chip de procesare ca si RP50, dar are pedala de expresie), e bun la sunete, la repetitii, am vazut si un concert in care cineva l-a folosit, dar ma tem ca nu e foarte rezistent ca structura (e perfect insa pentru invatat si repetat acasa)

- Korg AX3G - tot de plastic, nu stiu cum suna, dar eu am avut un Korg AX1500 si mi-a placut, nu poate fi rau...

- Behringer X Vamp - hmm, a avut un prieten (care l-a vandut la un alt prieten :)), si ala suna okay, singura problema e ca are delay foarte sesizabil cand schimbi preset-urile (si noah, e palstic, pedalele nu imi inspirau incredere multa).

 

Daca vrei pedala separata de distors, ma tem ca nu va suna foarte bine fara un amplif (fie el cat de mic :)):

- Boss Metal Zone - pedala stiuta si folosita de foarte multa lume, e buna pentru metale, ia timp pana gasesti ton-ul preferat, sunetul se schimba drastic cu butoanele alea doua de mid.

- Rocktron Metal Planet - eu am de asta, imi place cum suna, face cam ce face Metal Zone, am tot citit pe net, unii zic ca e mai bun, altii ca e mai slab, anyway, mi se pare o pedala buna, si nu foarte zgomotoasa (pt nivelul de gain care il are).

- Digitech Metal Master - Am incercat una vreo 5 minute, suna bine, e buna pt metal, dar nu are control de gain, din morph controlezi cumva cat de coios sa sune, dar ala e mai mult un fel de mid-scoop. Deci la metale/roace e okay, dar nu stiu daca e okay si la chestii mai soft.

- Line6 Uber Metal - Am vazut cum arata, am ascultat-o foarte putin, e okay pt metal, si are avantajul ca are noise gate incorporat. (A, da, inca un motiv pt care as recomanda procesoarele e ca au noise gate...)

 

Daca am inteles bine, folosesti boxele de calculator, dar eu cred ca un amplif e intotdeauna mai bine. Acum as recomanda un VOX din seria AD, dar alea sunt cam scumpe, desi au si efecte incorporate, deci ar fi proc+amplif cum ar veni. Un alt amplif, care mie mi se pare destul de bun, si si e bun si pt heavy/thrash metal este Behringer GM108 (combinat cu o chitara cu humbuckere bune, bine-nteles - cred ca alea de pe JS20 sunt destul de high output oricum).

 

P.S.: Aici gasesti review-uri: http://reviews.harmony-central.com/

pt preturi cauta aici:

http://www.mcmusic.ro/

http://www.guitarshop.ro/

http://www.and-roll.ro/

 

(Asta e link-ul direct la ampliful de care ziceam: http://www.and-roll.ro/product.php?productId=1132 , site-ul ala e cam varza, de asta il scriu direct... a, si preturile la Boss, Rocktron sunt mai mari ca la MCMusic sau GuitarShop, BEWARE!)

 

P.S.: Scuze daca nu am inteles 100% cum vrei sa folosesti pedala, adica daca vrei sa ramai numai la cantat pe calculator, oricum, sper ca am scris si eu cate ceva util pe aici :(

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind

eu cred ca in mare ai inteles cam ce vreau, cu mentiunile:

-in loc de amplificator folosesc alternativ o combina muzcala rezonabila sau o pereche de casti

-eu cred ca m-as putea multumi cu o pedala de distors simpla, deoarece imi pot folosi calculatorul pt efecte mai "speciale" (cel putin asa consider eu)

-prefer sa ma lipsesc de amplificator deocamdata. mai astept putin

 

as mai avea o intrebare in ceea ce priveste procesarea sunetului; am inteles ca exista doua tipuri: procesare analogica si procesare digitala. am mai inteles si ca procesarea analogica este de preferat si ca ea este preponderent utilizata in pedalele de distors (sper sa nu spun prostii). ar merita sa favorizez o pedala avand in vedere acest detaliu, mai ales ca nu tin f mult la alte efecte?

 

in rest...pot spune ca nu ma sperie plasticul; nu sunt un tip exceptional de brutal si, dupa cum ziceam, nu am planuri de a canta in public, aceste mici incomveniente gen "aparatul este firav" sau "schimbarea tonurilor se face greoi si inestetic" nu imi reprezinta o piedica. ma intereseaza doar ceva care sa sune rezonabil si sa nu ma usuce de bani. modelele zoom g1 si g2 par tentante, dar am sa mai astept ceva sugestii inainte pentru a ma decide. umblatul prin magazine si incercatul nu prea merge la mine deoarece experianta mea in materie de scule deabea depaseste valoarea 0 :)

Edited by alex.mind
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt as in sunet, dupa cate stiu eu, la digital se poate pierde din calitatea sunetului, adica s-ar putea ca sa nu se simta asa de bine diferentele dintre o doza buna si una medie, cum sa zic, sau sa nu sune natural... Anyway, nu vreau sa ma aberez aici, ce stiu eu ca la efectele digitale conteaza frecventa procesorului de sampling, care la ZOOM G1 si G2 cred ca e mai mare ca la restu'. Sunt sigur ca daca vei cauta pe forum gasesti thread-uri despre ce e analog si ce e digital.

 

Din efectele insirate de mine mai devreme, numai Boss Metal ZOne si Rocktron Metal Planet sunt analoage, restul sunt digitale (Line6, Metal Master si toate procesoarele - de aici si numele).

 

BTW, nu cred ca trebuie sa te sperie faptul ca unele sunt digitale, doar sunt multe efecte digitale profi, citeste pe HC mai bine: http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects

Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind

acum asculatam niste sampeluri zoom g1 (

si
). suna ok si nu pot sesiza nimic nenatural :) nu am ureche formata pt asa ceva

 

pretul e bun, imi permit unul nou, imi pare putin cam imposibil de utilizat dar in recenzii modelul este descris ca fiind unul foarte simplu de utilizat, asa ca nu mi-as face probleme.

 

inca o parere pro zoom g1 si il cumpar

Link to comment
Share on other sites

Combina muzicala e facuta sa redea muzica masterizata cu multa atentie intr-un studio si nu sunet "brut" de chitara. Ia un amplificator mic pentru repetat si o sa te bucuri cu adevarat de chitara. Nu e chiar asa de scump si beneficiile sunt majore. Efectele si minunile tehnicii pot sa mai astepte.

 

Intrebarea cu metalmasterul si xvampul nu prea are sens. Metal master este o pedala cu un sunet relativ limitat(distors de mai multe neamuri) pe cand xvamp e un multiefect care desi nu straluceste la mai nici un capitol, este versatil avand o groaza de setari/sunete/optiuni. Cand am avut ultima oara sub picior asa ceva se simtea ca era fragil dar pentru dormitor era ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind
Ia un amplificator mic pentru repetat si o sa te bucuri cu adevarat de chitara.

 

nu sunt sigur daca am inteles pe deplin ce a vrut sa zici, te fereri la calitatea sunetului ca simplu detaliu sunetistic sau ca un mod de a ma dezvolta cu succes? daca e vb de primul caz, nu ma intereseaza, iar daca e al doilea caz, nu ma intereseaza cu mentiunea ca planuiesc sa imi cumpar un amplificator in viitorul apropiat. sunt mai motivat sa imi iau efect prin simplu fapt ca sunt entuziasmat.

 

un amplificator este mai productiv...dar nu asta caut :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, cu un amplif de chitara sunetul e mult mai "cu viata", adica nu stiu cum sa ma exprim, dar e mai fain, mai crud, anyway, cu un amp bun, iti vine sa iei chitara mai des in mana, si poti canta cu mai mult feeling... Acuma, cu un procesor castigi mai multe efecte, plus e mai mult "fun", dar de exemplu eu dupa ce mi-am dat seama ca folosesc numai distors, iar pe clean doar chorus, am renuntat la proc (si am ramas doar cu amplifu, apoi am trecut pe pedalute :)).

Bottom line, daca ai nevoie numai de distors, hmm, un amplif mic, cu un distors k lumea (Behringer-ul ala mic, GM108, are distors bun pt metale, dupa parerea mea, si e analog) cred ca e mai de calitate sunetul (ma refer pt metale) decat prin calculator, asta din punctul meu de vedere, adica metalul necesita un sunet mai crud si mai "alive" de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Daca puteti argumenta de ce un combo de chitara e mai bun decat un procesor cu cabsim + boxe hi-fi la volum de apartament, va cred. Parerea mea e ca suna mult mai bine o simulare de 4X12 decat un difuzor chinezesc de 8'' ce-l poti gasi in combouri entry-level.

Eu iti recomand un V-amp 2, 'eftin si bun. Fata de X V-amp e mai usor de folosit si are un footswitch din metal pe care poti sari cat vrei. Nu stiu daca X V-amp-ul are si intrare/iesire MIDI. Desigur, n-are pedala de expresie, insa daca nu te satisface autowah-ul lui mai bine iei un wah separat, oricum. In rest nu stiu daca ai alte intrebuintari pt. pedala aia.

Acum cu seria V-amp (V-amp 1 si 2, V-amp Pro, V-ampire si X V-amp) treaba sta cam asa: exista tabara nemultumitilor, care spun "alta jucarie de la Beringer" si tabara multumitilor, carora nu le vine sa creada cate facilitati ofera la pretul asta. Eu mi-s din a doua.

Link to comment
Share on other sites

Salut, cu un amplif de chitara sunetul e mult mai "cu viata", adica nu stiu cum sa ma exprim, dar e mai fain, mai crud, anyway, cu un amp bun, iti vine sa iei chitara mai des in mana, si poti canta cu mai mult feeling... Acuma, cu un procesor castigi mai multe efecte, plus e mai mult "fun", dar de exemplu eu dupa ce mi-am dat seama ca folosesc numai distors, iar pe clean doar chorus, am renuntat la proc (si am ramas doar cu amplifu, apoi am trecut pe pedalute :) ).

Bottom line, daca ai nevoie numai de distors, hmm, un amplif mic, cu un distors k lumea (Behringer-ul ala mic, GM108, are distors bun pt metale, dupa parerea mea, si e analog) cred ca e mai de calitate sunetul (ma refer pt metale) decat prin calculator, asta din punctul meu de vedere, adica metalul necesita un sunet mai crud si mai "alive" de chitara.

 

Sustin tot ce ai zis despre folosirea amplificatorului, in special partea cu "iti vine sa iei chitara mai des in mana", dar trebuie sa te contrazic cu GM108-ul, n-are destul coi pentru metale, e bun in schimb pentru punk/hardcore/numetal

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN, legat de amplif vs cabsim cu boxe, sunetul e mult mai alive cu amplif, zic eu, nu zic ca nu se poate canta pe boxe normale, dar mie imi palce mai mult cum suna pe amplif, mai ales pe distors, si mai ales la un volum mai mare. Pe langa asta, daca ar fi tot una sa folosesti difuzoare normale, de ce s-ar fabrica dif-uri speciale pt chitara?

Legat de X V-Amp, nu zic ca suna rau, dar mi se pare fragil (mai fragil decat un RP80, care e tot de plastic) si are delay semnificativ la schimbat preseturi. Nu stiu cum e V Amp 2, probabil la sunet e si mai bun decat X Vamp, dar ca sa schimbi preseturile cu piciorul iti trebuie pedala separat, si la pret e cam echivalent cu Zoom G2...

Morgan, ai dreptate, GM108 merge pana la un heavy metal, nu e okay pt death, thrash, trebuie sa recunosc ca nu am cantat foarte mult pe el (are un prieten) dar pt chestii heavy sau old school metal e okay (si e ieftin :) ).

 

alex.mind, daca oricum ai de gand sa iei un amplif mai incolo, atunci zic ca e okay sa iei acum proc, si mai incolo un amp care sa sune bine pe clean, deis tot mai okay ar fi doar un amp cu un distors bun :).

 

P.S.: oricum, pe langa parerile spuse aici, merita sa citesti in detaliu ce scrie pe Harmony-Central, HC rules (si RGC rules, bine-nteles! :))

Link to comment
Share on other sites

Dragii mei, argumente, nu pareri subiective, ca din astea putem strange o mie.

Adica stim, la puteri mari, pe marile scene ale lumii trebuie sa luam in considerare modul in care sarcina complexa reprezentata de difuzor reactioneaza cu etajul final de amplificare, distorsiunile provocate de o membrana care se zbenguie mai ceva decat fetitele pe manele, zecile de microfoane care capteaza zidul de sunet rezultant, pozitiile si mixajul lor, etc.

Dar pentru saracu' om care vrea si el sa se bucure cu Dinky-ul acasa ce relevanta au toate astea? De ce sa plateasca amplificatorul, lemnul, difuzorul si ce mai gasim intr-un combo cand n-are nevoie de ele?

Insist pentru ca multi chitaristi cred ca amplificatorul e un fel de cutie magica prin care orice chitara prinde viata si incepe sa cante singura.

 

V-amp 2 [...] probabil la sunet e si mai bun decat X Vamp, dar ca sa schimbi preseturile cu piciorul iti trebuie pedala separat

 

Dupa cum ziceam, vine cu un footswitch solid (2 butoane, next&previous preset, in cadrul aceluiasi bank). La sunet nu stiu daca e mai bun, poate are buffere mai bune dar chipul si softul sunt cu siguranta identice.

Link to comment
Share on other sites

Well, eu si mai multi doar ne-am zis parerile, ce argumente sa aducem, cand sunetul e o chestie cat se poate de subiectiva, si felul in care unii sau altii il percep poate sa difere... Nu vreau sa conving pe nimeni, doar am spus experienta mea... Nu cred ca are sens sa ne batem in pareri, mai ales cand alex.mind avea nevoie de sfaturi, nu de confuzie. Cum mi-am spus deja parerea, nu mai revin cu alte argumente, sper sa mai raspunda si altii, nu numai noi cei care am scris deja, sa il ajutam pe Alex cu un raspuns mai complex :)

Link to comment
Share on other sites

Uite asta poatre fi o oferta ok daca ai chef sa te bagi putin sa il cureti http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=18800

 

Alta solutie ar fi un Zoom G2 sau si mai bine daca mai poti strange niste bani un Line6 POD 2 care suna excelent pentru cati bani e.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Yep, si mie mi se pare cool (review-uri aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...g/AX1500G/10/1).

Am avut AX1500G, am cantat la repetitii, concerte, etc, odata mi s-a lasat si mie pedala, am reusit sa strang foarte usor surubul, parca cu un patent subtire. chiar daca channel switch si pedala 1 nu merg (in caz ca nu cureti) tot poti sa folosesti pedalele 2 si 3, plus bank switch-ul :). Asa ca recomand si eu cu caldura (totusi intr-adevar ar fi bine sa stii pe cineva care poate sa il curete :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind
Incearca guitar rig 3... am auzit ca face minuni... cat despre vamp 2 am avut si eu si as zicea ca e o jucarie frumusica.

Il folosesc si nu observ aproape nici o diferenta fata de guitar rig 2. este acelasi program cu un adaos de "facelift" si prea putine alte facilitati.

 

Uite asta poatre fi o oferta ok daca ai chef sa te bagi putin sa il cureti http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=18800

 

Alta solutie ar fi un Zoom G2 sau si mai bine daca mai poti strange niste bani un Line6 POD 2 care suna excelent pentru cati bani e.

 

Bafta

Pretul mi se pare peste peste buget si "jucaria" putin prea avansata cerintelor mele. Prefer sa cheltuiesc 400-500 pe proc si amplif decat acei 300 numai pe procesor.

 

 

Cred ca am prins ideea cu amplificatorul, dar nu ma pot decide decat daca am sa incerc senzatia pe bune. Dupa revelion o sa trag o fuga pana la un prieten care are amplificator sa ma conving.

 

Pana acum am folosit doar PC-ul si mi-a fost oarecum de ajuns. Doresc totusi sa imi imbunatatesc calitatea sunetului scos prin electrica fara sa cheltuiesc foarte multi bani. Cantatul la chitara pt mine nu este o adevarata pasiune si nu as investi prea mult, dar este totusi un hobby care imi aduce oarece placere. Consider ca aplificatorul din combina muzicala + castile imi produc calitatea sunetului necesar acelui "feeling". Nu vreau sa ma grabesc; ramane asadar sa ma conving in saptamana/saptamanile ce urmeaza. Poate pana atunci am sa aflu daca intradervar exista si alte diferente intre zoom G1 si G2, altele decat de cei 100 RON si carcasa metalica.

 

Va multumesc mult pentru sugestii, astept cu nerabdare cat mai multe altele. :)

salut

Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind

vreau sa revin cu o intrebare: care ofera cel mai bun sound intre zoom g1.x, behringer x v-amp si behringer v-amp2?

Edited by alex.mind
Link to comment
Share on other sites

Nu am testat procesoarele Zoom astea noi, pot sa iti spun ca Vamp 2 suna foarte OK pentru acasa pe partea de amp sim/cab sim, efectele insa sint foarte slabute si limitate. Zoom (cele mai vechi, pe care le stiu eu) nu stateau grozav la amp sim, dar efectele erau clar peste medie.

 

Daca nu te deranjeaza sa fii legat de PC, eu iti recomand un Toneport UX1, e o interfata audio externa care iti ofera si toate simularile si efectele de la Line 6. Va fi un pas inainte si dpdv calitativ al placii de sunet (chiar se simte diferenta fata de o placa onboard), are intrari dedicate de chitara (deci nu iti mai trebuie preamp sau DI), are drivere ASIO f bune, deci daca nu iti plac simulatoarele lui vei avea si o platforma mult mai buna pentru Guitar Rig sau alte simulatoare software.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

v-amp 2 sau zoom g2 sunt f ok pt acasa direct intr-o combina :) sau la casti :) ..

 

si la sh le gasesti destul de ieftin,,,

 

varianta cu pedale analogice plus programe pe calculator este o prostie :) uita de ea,, adu-ti aminte de pedale cand vei avea un amp bun :(

 

pt ce vrei tu v-amp 2 sau zoom g2 sunt ideale B) pt ca doar il bagi in priza si cantzi.. la orice ora... la casti la combina la ce vrei tu,,,si daca ai chef sa mergi sa cantzi cu niste prieteni il bagi in orice sistem audio sau in orice amp si o sa sune destul de ok...

 

despre varianta cu programe pe calculator gen guitar rig sau amplitube sau line 6 toneport sau mai stiu eu ce dracovenie .... nu ma pot pronunta pt ca eu am renuntzat sa mai incerc solutzii pt acasa ;),,,

Link to comment
Share on other sites

Guest alex.mind
pt ce vrei tu v-amp 2 sau zoom g2 sunt ideale :) pt ca doar il bagi in priza si cantzi.. la orice ora... la casti la combina la ce vrei tu,,,si daca ai chef sa mergi sa cantzi cu niste prieteni il bagi in orice sistem audio sau in orice amp si o sa sune destul de ok...

 

In comparatie, v-amp2-ul are un sample rate de 3 ori mai mic. Daca mai pun la socoteala si nenumaratele review-uri negative al adresa lui, pot spune ca as prefera sa ma lipsesc (sper sa nu fii fost luat prea tare de val, dara asta reiese).

 

De ce zoom g2? Am facut un mini-reaserch pe net adineaori si am observat ca nu au aproape nimic diferit in afara de carcasa; aceleasi numar de efecte, de amp/cab-uri, acelasi sample rate si chiar aceleasi integrate. Atunci ma intreb, nu mai bine imi iau un g1.x care are si pedala de expresie incorporata + ies si mai ieftin + nu e asa shitty ca un v-amp2? Sunt foarte sigur ca nu il voi scoate niciodata din camera iar sansele ca sa aparatul sa fie vreodata atins de talpa unui bocanc sunt practic 0. Concluzie: plastic = :)

 

Mai adaug ceva la banii ramasi prin achizitionarea G1 si imi iau si un amp. Imi scapa ceva? :)

Edited by alex.mind
Link to comment
Share on other sites

Uite ce folosesc eu: Boxe de calculator (prin placa de sunet Creative SB Live!) si pedala distors marshall jackhammer. Pedala da un sunet plin si viu (spre deosebire de zoom 505II pe care cantam inainte), chiar cu bassul la boxe dat la minim. E analogica si are "true bypass". Nu se aude nici un zgomot de fond desi cant pe chitara reghin. Scoate tot felul de sunete specifice heavy metal, hard rock, death metal, black si chiar mai soft, fiind cam tot ce imi trebuie. Nu baraie, nu scoate zgomot digital si duduie de cad peretii. Pentru metale nici nu mi-as dori mai mult. Vroiam un metal master, dar de cand o am pe asta sunt multumit. M-a costat 150 RON la mana a doua.

Ce-i drept, pe clean nu prea le are. Zoom 505 face mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Uite ce folosesc eu: Boxe de calculator (prin placa de sunet Creative SB Live!) si pedala distors marshall jackhammer. Pedala da un sunet plin si viu (spre deosebire de zoom 505II pe care cantam inainte), chiar cu bassul la boxe dat la minim. E analogica si are "true bypass". Nu se aude nici un zgomot de fond desi cant pe chitara reghin. Scoate tot felul de sunete specifice heavy metal, hard rock, death metal, black si chiar mai soft, fiind cam tot ce imi trebuie. Nu baraie, nu scoate zgomot digital si duduie de cad peretii. Pentru metale nici nu mi-as dori mai mult. Vroiam un metal master, dar de cand o am pe asta sunt multumit. M-a costat 150 RON la mana a doua.

Ce-i drept, pe clean nu prea le are. Zoom 505 face mai bine.

 

Subscriu.Asta vroiam si eu sa'i recomand da' vad ca mi'ai luat'o inainte :)

Si eu am cantat pe jackhammer si e buna de metale mai ales la riffuri suna f. bine. Normal ca pe clean nu suna ca nu'i conceputa ptr asa ceva. Petru solo ar trebui combinata cu alte efecte/pedale neavand destul sustain; dar la riffuri e tare si cum ai zis are o gama larga de reglaje; se poate folosi de ea si pe viitor.Deci ptr banii aia se merita clar.

Alta optiune buna si simplista (zic eu) ar fi Boss MT2 (metal zone) care l'a mai amintit cineva; cam cu aceleasi avantaje si mici dezavantaje.

Bafta la alegere!

Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa cinti cu pedala bagata direct in calculator. S-a mai discutat de nenumarate ori asta. Daca voua va suna bine asa e grav..

 

Eu nu recomandam pedalele astea ptr varianta intrarii cu ele in calculator (de altfel nici nu am incercat vreodata asa ceva) ci ptr varianta ca'si va cumpara un amp si deci se va folosi de pedala si pe viitor.. :)

Link to comment
Share on other sites

In comparatie, v-amp2-ul are un sample rate de 3 ori mai mic. Daca mai pun la socoteala si nenumaratele review-uri negative al adresa lui, pot spune ca as prefera sa ma lipsesc (sper sa nu fii fost luat prea tare de val, dara asta reiese).

 

De ce zoom g2? Am facut un mini-reaserch pe net adineaori si am observat ca nu au aproape nimic diferit in afara de carcasa; aceleasi numar de efecte, de amp/cab-uri, acelasi sample rate si chiar aceleasi integrate. Atunci ma intreb, nu mai bine imi iau un g1.x care are si pedala de expresie incorporata + ies si mai ieftin + nu e asa shitty ca un v-amp2? Sunt foarte sigur ca nu il voi scoate niciodata din camera iar sansele ca sa aparatul sa fie vreodata atins de talpa unui bocanc sunt practic 0. Concluzie: plastic = :)

 

Mai adaug ceva la banii ramasi prin achizitionarea G1 si imi iau si un amp. Imi scapa ceva? :)

G1 ...59 Euro------------G2....89 Euro

 

G1 X ...75 Euro

 

G2 X ..139 Euro ...dar are si USB si CD cu soft Cubase LE.108 OEM

 

toate au acelasi procesor de 32bit/96KHz ...si oversampling x 128 la A/D si D/A.. 24 bit/96KHz.

 

Eu am un Zoom -H4 cu acelsai procesor de efecte si sunt foart emultumit , de exemplu delay-ul la "pitch"

este muuult mai mic decat la Boss ME-30 care lucreaza la 44.1KHz /24 bit.Si compresoarele /loimitatoare functuioneaza exttrem de rapid nu observi nici o latenta si ai atacul foarte bun.

 

De DSP-uri cu 32 KHz /16 bit nici nu are rost sa amintesc ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.