www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesa Rectifier Made In China?


Edmond
 Share

Recommended Posts

Fiind interesat in a achizitiona un amp Mesa rectifier ( bugetul va defini ce model va fi ), un coleg imi spusese ca exista pe piatza modele fabricate in China. De asemenea am inteles ca majoritatea difuzoarelor Celestion se fac in China, dar ca in cabinetele Mesa ar exista totusi difuzoare englezesti, precum si un lemn mai aparte din care este facut. Acest lucru este probat, caci am avut ocazia pe a canta pe un cabinet mesa cu amplificatorul meu, care avea exact aceleasi difuzoare ca si un alt cabinet, insa diferenta era evidenta.

Asadar am rugamintea da a ma sfatui de ce anume ar trebui sa ma feresc, sau eventual ce anume ( ce modele) sa caut, caci pretul este foarte ridicat dupa cum stie toata lumea si sincer vorbind nu as dori sa ma aleg cu o chinezarie. Modelul de state ( cel pe 110V ) ar fi mai reusit decat cel european? Credeti ca un convertor de tensiune ar putea afecta sunetul?

Orice informatie este bine venita!

Multumiri anticipate!

Link to comment
Share on other sites

1. Da, dupa cum ne-a demonstrat MiBu, alimentarea afecteaza sunetul, deci un 220/110 va afecta sunetul in o oarecare masura.

2. Mie imi plac mai mult Single sau Double Rectifier, dar am impresia ca pentru sunetul vostru se potriveste mai mult Triple Recto. [Nergal a "rupt" tot cu al lui]

3. Daca ai posibilitatea sa verifici boxa inainte sa o cumperi, sa aiba Mesa Black Shadow by Celestion, nu alte celestioane.

4. Triaxis / rectifier recording pro + 2:90 sau 2:100 nu ti se pare interesant ?

Link to comment
Share on other sites

Dc exista un link unde as putea sa vad ce s-a discutat in legatura cu aceasta alimentare ce influenteaza sunetul te rog sa-mi trimiti si mie.

Da, in principiu as cauta un triple. Insa nu stiu dc imi permit.

In general nu cumpar lucruri fara sa incerc.

Varianta triaxis-ului este probabil foarte oke, insa este si mai scumpa, caci acolo mai trebuie si un etaj final de calitate, preferabil tot Mesa.

Edited by Edmond
Link to comment
Share on other sites

Varianta triaxis-ului este probabil foarte oke, insa este si mai scumpa, caic acolo mai trebuie si un etaj final de calitate, preferabil tot mesa.
4. Triaxis / rectifier recording pro + 2:90 sau 2:100 nu ti se pare interesant ?

 

2:90 si 2:100 exact asta sunt. PA-uri Mesa Boogie. Un user foloseste mesa 20/20 si, din cate am inteles eu, e foarte multumit :)

 

Despre alimentare, am facut referire la workshopul Laboga/Lehle/Evidence Audio prezentat de MiBu, unde printre altele a fost prezentat si un cablu "special" de alimentare [~200 euroi] care chiar influenta in bine sunetul. Pot doar sa banuiesc ca adaugand inca un transformator pe circuit, va avea o influenta, dar nu pot decat sa banuiesc in ce sens. Mai bine vb direct cu Mircea Bunea (MiBu pe RGC) despre asta.

 

BTW vinzi triAmp'u ?

Link to comment
Share on other sites

Edmond nu stiu cum sunt headurile mesa dar la Marshallul ce il am in ograda priza merge si in SUA/Japonia (110V) si in europa (220V). E de asa natura construit inca nu trebuie sa fac nimic atunci cand e schimbata tensiunea de alimentare. M-as mira ca Mesa sa nu ofere ceva similar pe modelele sale avand in vedere ca nu-s tocmai ieftine...

 

200eu pentru un cablu tot e mult. Poate isi permite cineva care face un studio super-mega-hiper-profi sau vreun excentric. Sunt si alte locuri unde poti sa ingropi banii.

Link to comment
Share on other sites

Din cite stiu eu toate amplificatoarele Mesa/Boogie se fac in SUA. N-am auzit sa existe fake-uri chinezesti desi cred ca nu ma mai mira nimic.

De asemenea, toate difuzoarele Celestion se fac in China. E foarte posibil ca cei de la Mesa sa le faca o selectie dpdv al calitatii, chestie care contribuie la calitatea superioara a boxelor lor. Am si eu un cab 2x12 Mesa/Boogie si suna intr-adevar senzational.

Din cite am vazut eu poze pe net, Rectifier-urile nu au switch pentru tensiunea de alimentare. Un transformator sanatos de 220/110 V ar trebui sa functioneze fara probleme.

In ceea ce priveste cablul de alimentare de 200 Euro, hai sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

Edmond nu stiu cum sunt headurile mesa dar la Marshallul ce il am in ograda priza merge si in SUA/Japonia (110V) si in europa (220V). E de asa natura construit inca nu trebuie sa fac nimic atunci cand e schimbata tensiunea de alimentare. M-as mira ca Mesa sa nu ofere ceva similar pe modelele sale avand in vedere ca nu-s tocmai ieftine...

 

200eu pentru un cablu tot e mult. Poate isi permite cineva care face un studio super-mega-hiper-profi sau vreun excentric. Sunt si alte locuri unde poti sa ingropi banii.

 

Tind sa cred ca au renuntat la grupul de deparazitare din statie si vande scump un cablu ce are inglobat filtrul .

 

TV-urile sunt la fel foarte bine izolate de paraziti , cumperi doua TV color CRT pe 200Euro !! .

 

O fi un obiect de lux ce-l agati in gat sa te vada lumea ? Normal ca uni o sa cumpere , dai un ban dar stai in fata ,hehe.

 

Sunt de acord ca un studio se inzestreaza cu cabluri cu un inalt grad de "izolare" impotriva parazitilor dar o statie portabila trebuie sa aiba circuit de deparazitare .

 

 

 

acest filtru de retea este de la o scula din telecomunicatii , inainte de acesta pui ce cablu vrei , este un filtru de forta si are dublu rol nu intra mai nimic in scule dar nici nu iese catre reta.

 

Are doua bobine pe inele de ferita unul pe cele doua fire de alimantarea un fel de "Blaum" ce anuleaza in contrafaza unele frecvente, si inca o bobina pe ferita cu un fir gros priin care trece pamantarea .Nu scapa nimic.

 

Mai sunt multe tipuri mult mai mici montate chiar in mufa de alimantare a sculelor .

 

Pe langa aceste filtru mai trebuie sa fie filtre direct pe puntea redresoare si in blocul de filraj , inclusiv circuitul de protectie care si el are filtre .Asa ca l ao statie ce-i facuta ca la carte nu vad rostul unui filtru suplimentar .

 

Cum am spus la inceput se poate ca nu mai fac statiile ca lumea si vand scump filtru extern .

 

Sunetul este afectat de tensiunea anodica nefiltrata bine cand folosesti statia in regim de overdrive ,in acest caz sunetul chitarei se va intermodula cu brumul de 100 Hz ce apare pe condensatorul descarcat si va produce o oscilatie deranjanta la notele care intra in intermodulatie apare o pulsatie de 3-6 Hz in care apare si dispare volumul tonului de chitara, mai ales la nota G pe coarda 6 sau la chit bass la fel la notele G .Bineinteles si la alte note avem efectul dar mai mic .Sunetul oricum este alterat , nu ai sustain etc...

 

DAR componentele de inalta frecventa ce pot veni din retea nu ar trebui sa ajunga pana la redresor ! Totusi la o statie serioasa diodele sunt in paralel cu condensatoare de deparazitare si nu ajung "paraziti" in tensiunea anodica.

"

 

Daca statia are condensatoare serioase acest lucru nu trebuie sa apara . dar economia la pretul de cost duce la asemenea probleme.

Din acest motiv se cauta statiile originale vintage , erau facute ca lumea.

 

 

...m-am uitat la mai multe scheme ale amplificatoarelor pe tuburi

 

 

Marschall , luata la nimereala

se vede in dreapta "blocul de filtru de retea "MAINS INPUT FILTER (ceva in genul ce eset in poza pusa mai sus din scula de telecomunicatii ),

 

pe langa acest bloc se vad condensatoarele de 1nF/1000V in paralel cu diodele de redresare ,

 

precum si unul in paralel cu circuitul de protectie la curentare ( sus in dreapta doua diode antiparalel etc unde scrie SAFETY....)

 

Se vede la aceasta statie ce serios este facuta deparazitarea in mai multe trepte , ca la carte.

 

Messa rectifier !!

si surpriza nu are condensatoarele de pe diode !! dar are condensatorul cu switch ptr filtrarea fazei retelei de 230V.

 

 

 

 

alt Messa ,acesta are condensatoare pe diode si are un condensator care se poate muta pe faza cablului de retea , ca sa filtreze zgomotele de inalta frecventa .

 

 

Messa nu are filtru la fel de complex ca acest Marschall .Deci sunt unele ce nu sunt construite corect dupa posibilitatile de deparazitare dezvoltate in tehnica.

 

Condensatoarele de 1 sau 5 nF/1000 V sunt scumpe si trebuie sa fie 1000V ptr AC daca se defecteza cauzeaza probleme mari , asa ca nu le pun baieti , si ne vand cablu mult mai scump decat daca ar pune cele cateva componente.

 

 

In legatura cu adaptraea la 230V am vazut ca sunt si pentru export cu trafuri ptr 230 V .Si din acelea care au switch ptr modificare .

 

Comutare electronica automata pentru statiile cu tuburi nu am vazut dar multe scule ce au sursa in comutatie functioneaza si la 110 si la 230V.

 

La Messa rectifier se vede ca ptr export este inzestrat cu un traf reglabil pe o plaje mare de tensiuni de retea.

 

Asa ca la unele statii ajuta cablul respectiv , dar este cam scump .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din pacate Mesa-urile nu cred ca au aceasta optiune de schimbare de tensiune de la 110V la 220V. Dar se gasesc astfel de convertoare de tensiune. Insa intr-adevar un convertor de tensiune, care sa si duca o capacitate de vreo 500-700W cat i-ar trebui probabil Mesa-ului, cred ca se ridica la pretul de 200$.

In legatura cu chinezariile prin Mesa ar fi o veste chiar f. buna dc asa ar sta lucrurile. Cat despre Celestione, ele se mai fac si in Anglia. Insda intr-adevar marea parte a lor sunt made in China.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate Mesa-urile nu cred ca au aceasta optiune de schimbare de tensiune de la 110V la 220V. Dar se gasesc astfel de convertoare de tensiune. Insa intr-adevar un convertor de tensiune, care sa si duca o capacitate de vreo 500-700W cat i-ar trebui probabil Mesa-ului, cred ca se ridica la pretul de 200$.

In legatura cu chinezariile prin Mesa ar fi o veste chiar f. buna dc asa ar sta lucrurile. Cat despre Celestione, ele se mai fac si in Anglia. Insda intr-adevar marea parte a lor sunt made in China.

te ai uitat pe schemele de la Messa ? iata ca se fabrica ptr export cu traf reglabil , vezi schema de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Foarte fain si util ce ai scris tu acolo Karpi. THX, THX, THX! Cel putin pe mine ma ajuta.

 

Eu am numai o parte din schema de Dual Rectifier, cea care se gaseste pe net. Din cate-mi amintesc ei nu folosesc trafuri de astea cu posibilitate pt ambele tensiuni.

Link to comment
Share on other sites

2. Mie imi plac mai mult Single sau Double Rectifier, dar am impresia ca pentru sunetul vostru se potriveste mai mult Triple Recto. [Nergal a "rupt" tot cu al lui]

3. Daca ai posibilitatea sa verifici boxa inainte sa o cumperi, sa aiba Mesa Black Shadow by Celestion, nu alte celestioane.

 

Maestre, ai ascultat vreodata un Dual langa un Triple, ca sa nu vorbesti din carti? Dar de cantat pe amandoua? Sau ai cantat in comparatie pe un cabinet Mesa cu V30 si altul cu Black Shadow ca sa poti sa-ti dai cu parerea? Daca vorbesti doar din carti nu-l ajuti pe om cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Maestre, ai ascultat vreodata un Dual langa un Triple, ca sa nu vorbesti din carti? Dar de cantat pe amandoua? Sau ai cantat in comparatie pe un cabinet Mesa cu V30 si altul cu Black Shadow ca sa poti sa-ti dai cu parerea? Daca vorbesti doar din carti nu-l ajuti pe om cu nimic.

Single langa Triple. Si da, la fel si cu boxele.

 

Oricum, cred ca Edmond stie si a ascultat/cantat destule ampuri si cabinete incat sa stie ce vrea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.