www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

korg ax1500g


stelica
 Share

Recommended Posts

mai fratilor,nu stiu ce aveti voi cu korg-ul ax1500g,ca suna de intepenesti.

mi-am luat unul acum 2 zile de la cineva(baiat bun)nu spun pretul,suna de mori vere.

am un jackson js 30-doze stock(made in japan),si ies cu o statie 2ori15 Philips din 1984,cu 2 boxe Tesla(nu din-astea noi de 1000W :) ) .

daca te astepti sa bagi chitara in proc. sa rulezi preset-urile,si sa darami peretii n-ai facut nimic,in schimb,daca te apuci frumos si incepi sa butonezi,sa modifici parametrii in functie de ce intra si iese,in si din proc.

faci treaba buna cu el,inclusiv distors-ul atat de mult criticat.

Din cate stiu eu, Korg nu e fabrica de conserve,ba e chiar un nume in "industria" muzicala.

 

P>S>pedala de expresie e intr-adevar slabuta,are cursa mica,dar cred ca se poate modifica,concret,schimbare de potentiometru(am sa verific si va spun)

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Bun si suna de intepenesti in comparatie cu ce? Pe ce alte scule ai mai cantat pana acum?

 

intradevar nu am experienta sculelor,dar cea mai buna prietena a mea e urechea,care la randul ei e buna prietena cu mintea .

cunosc in schimb tipi carora le-a trecut o gramada de scule prin mana si care raman cu privirea in gol ,cand le spui ca, cu un chorus si un EQ poti sa transformi o panarama de distors intr-un BOSS Metal Zone.

Link to comment
Share on other sites

Yup, chiar m-ai facut si pe mine curios.Eventual daca nu-i prea offtopic o sa-ti pun ceva tras cu o yamaha si un gt8 pe line-in direct sa ai termen de comparatie.

 

astept cu nerabdare si daca e cazul voi sta stramb si voi judeca drept si voi retracta cele afirmate despre korg.

 

maine sample,acum petrec cu niste pretini,ne cam incurcam printre sticle,cabluri,pareri pro si contra(de fapt contra drepte-i judecati) deh...beutiura

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut demuuult un ax1000. Si era mai mult decit decent. Distorsurile nu erau rele deloc, si efectele mi le mai aduc aminte si acum cu foarte mare placere. Simple si de mare...efect :) Intre timp am trecut la efecte Yamaha Magic Stomp si trebuie sa editez vreo 2 pagini de parametri pt un delay sau un chorus dragut. (dragut = de calitate profesionala, echivalent cu procesoarele de rack Yamaha :) )

Link to comment
Share on other sites

Mai nu am o parere perea buna despre Korg ax1500g 1 la mina: unde sunt fabricate (marea majoritate china NU AM VAZUT PANA ACU UNU IN JAPONIA ) si in al doilea rand am avut un prieten care si-a cumparat acest efect si dupa o luna la vandut(persoana respectiva fiind experimentata in domeniul de muzica cantand in diferite trupe ex:Conexiuni,vertigo etc..)

 

Per general il situez ca un efect bun (mediu); sunt curios cum suna ax3000g care din cate am vazut la setari pe site are ce prezenta :)

 

 

Pretul lui fiind cam 350E in afara, prefer sa mai pun ceva bani si sa imi iau un POD 2.0 Line 6+pedala care il bate.

Link to comment
Share on other sites

Mah, ii o pedala buna din cate am vazut, da parca avea cam putine preseturi, 25 parca.

 

Distorsurile mi s-au parut cam infundate, da EQ din preseturi erau facute pt alta chitara, nu pt a mea. Wah`urile era slabe, la fel ca pe orice procesor :)

 

Ii calitate semi-profesionala dupa mine, arata bine shi foarte buna in situatii live dar ca scula de studio nu prea cred ca merge :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Hai sa arunc si eu o parere.

 

A avut unul din fostii mei chitaristi asa ca va pot spune asa: pe cleanuri si pe crunchuri isi face datoria in mod exemplare. Reda un sunet destul de clar, suficient de coios si foarte prezent. Singur poate nu suna asa bine dar in contextul unei trupe, da foarte bine. Acoustic simulatorul chiar mi-a placut, am vazut putine asa stralucite la viata mea.

Pe leaduri si pe distorsuri in schimb cam schioapata. La gainuri mari o da spre fuzz, nu isi mai pastreaza proprietatile sunetului. Suna putin mai infundat si nu prea mai are "coaie".

Nu era zgomotos si efectele tratate individual (cel putin marea parte) sunau ok si desi cam rudimentare, pot fi folosite cu succes zic eu.

Avea ceva lag la schimbatul efectelor si asta poate fi o problema in situatii live.

L-as plasa in categoria upper-basic/beginner atat dupa pret cat si dupa ce stie sa faca, lucruri bine corelate intre ele.

Link to comment
Share on other sites

multa lume a scris din ce a vazut la altii.

eu am avut un korg ax 1500g,a fost foarte ok ptr ceea ce isi propunea sa faca.singura lui prob era ca nu avea port midi.

are 96 de preseturi nustu de unde ati vazut voi 25.nu are nici un pic de lag intre patchuri,asta e chiar o kestie misto la el.are foarte multe efecte,simulari.ce e drept suna mai putin metalic decat bossu gt 5,poate gt-3.pedala de expresie se poate ajusta cu usurinta ptr o cursa mai mare prin indepartarea cauciucurilor si recalibrarea ei.nu are pot fiind digitala,deci nu ai ce sa schimbi.e din metal,si daca nu apesi ca melteanu pe ea nu se strica.mi se pare un procesor exact mediu,nu e in nici un caz ca cele de beginner,cum sunt majoritatea zoomurilor si de ex digitechurile rp,plastic all the way si sunet dijital.nu se compara cu un gt-6 sau 8 prin simplu fapt ca e mai micutz,dar la vremea respectiva era jumate din cat costa un gt-6.distorsu daca sti sa il setezi suna bine,suna dulceag,nu asa de agresiv ca ptr metale,but then again aia de la luna amara au asa ceva de 3 ani,ala de la kumm are asa ceva,si ei par ca si-au atins dorinta cu acest procesor.e facut in china,dar acum tot e facut in china,nu m-ar mira sa gasesc si pe oameni etichete cu made in china,ata ete.mana de lucru eftina.mie mi-a placut procu,l-am dat pe un whammy ptr simplu fapt ca incepusem sa imi strang arsenal de pedale analog,(mai putin whammyu :))

mult noroc,mihnea :)

Link to comment
Share on other sites

Eu detin de cateva luni un korg ax10g.

Buget mic, cunostinte scazute in ale efectelor, ce era sa fac, sa iau ce mi s-a recomandat la magazin. Efectele de clean is tot ce ti-ai putea dori, dar distort-ul nu am reusit nicicum sa il fac sa sune decent. Initial am dat vina pe chitara(reghin) si statie dar apoi am pus mana pe un ibanez si o statie pe lampi de 4w iar distorsiunea tot nu era cu mult imbunatatita. Am citit si recitit carticica care vine cu el, am consultat lume mai experimentata si nimic.

Acum ma gandesc sa-l pastrez pe micutu asta pentru wah/acustic/clean si sa mai imi iau o pedala analodica de distorsie. Intrebarea mea e cum pot sa le leg pe astea doua intre ele si apoi la un comutator astfel incat sa le pot folosi pe ambele alternativ. ma poate ajuta cineva?

 

scuze daca am fost offtopic in ultimul paragraf

Link to comment
Share on other sites

Eu am Korg AX1500G cu o Aria Pro II Magna Series si nu ma dau pe multe combinatii..inclusiv Boss si am cantat pe mai multe scule. Sunt destul de ok mai ales ca mie nu-mi trebuiesc multe jdemii de efecte inlantuite si nici distorsionuri dalea penale.

Cea mai tare chestie a lui este cabinet emulater ala. Daca va alegeti un VOX AC30 *preferatul meu si un clasic distorsion la un gain mai mic pai pot sa spun ca e super ok.

 

asta e genul meu de sound.

Nu-l putem numi un procesor prost, este un entry level dar nu prost. Also eu lucrez mult pe comp si analoagele bazaie de mori asa ca decat sa fac filtrare cu altceva si sa-mi ia din expresie... raman la acest procesor care, repet pentru ce am eu nevoie este perfect..pot sa spun ca l-au facut sfatuindu-se cu mine.

Edited by Abuser
Link to comment
Share on other sites

Ah, ma scuzati domnilor.Am uitat ca am de'aface cu experti in efecte de chitara si profesori dupa urma carora au rezultat mari chitaristi precum: Joe Satriani, Steve Vai, Adrian Legg..si multi altii.

 

Eu nu inteleg de ce atatea pretentii. Imi amintesc de un om in toata firea care a vazut un concert P.Floyd in Germania si credea ca e muzica buna pentru ca aia aveau scule pe masura.

 

Eu zic asa (si e valabil si pentru mine): intai sa ne apucam noi sa scoatem hit-uri care sa ramana in istoria muzicii rock si apoi o sa dam vina pe scule ca nu suna cum trebuie.Poate obtinem o sponsorizare ceva.

 

Nu a spus nimeni ca AX1500G este cel mai tare sound processor de chitara dar sa-l terfeliti in halul asta este inadmisibil.

 

Eu nu inteleg ce vreti de la un procesor de 8 milioane? Sa inlocuiasca setup-uri de mii de dolari?

 

Repet, digital al naibii cum suna...dar suna foarte bine.

 

Acum vreo 10 ani, eram eu intr-o trupa mititica. Nu erau bani prea multi in schimb, aveam o sursa buna de efecte de chitara. Am bazait pe urmatoarele chestii: un heavy metal de la Boss, un Distorsion de la Boss (ca flanger si chorus aveam o glumita ruseasca, o cutie maro cu vreo 6 potentiometre). Va pot spune doar atat, cand am auzit prima data ZOOM 505 1, ala clasic patratos, am realizat ca analogul e de domeniul trecutului. Asa ca tragem o concluzie: decat mai multe pedale boss, mai bine un Korg AX1500G.

 

Cel putin pe mine nu m-au convins (sau poate ca erau Boss doar pe carcasa - pe dracu - am intrat si pe site, am recunoscut imediat sound-ul in virtual board-ul lor).

 

Nu trebuie insa sa uitam ca, DA: cabineturile nu se pot inlocui - tot mai bine o sa sune alea originale, amplifurile pe lampitze au coaie, exista setup-uri de milioane de ori mai bune ca orice digital dar nu uitati un lucru f important: costurile!!!!

 

Daca imi amintesc Brian May (Queen) si-a facut singurel cabinetul lui...sau gresesc? E o chestiune de preferinte! Nu tre' sa ai neaparat scule de mii de dolari sa suni bine..ci poate doar sa ajungi cu urechea la ceva similar cu sound-ul idolilor nostri muzicali.joe satriani a avut o parere buna despre acest Korg.

 

Inca una si ma duc: un mare tampit de la mine din oras a refacut exact dotarile nu stiu carui chitarist (care-i placea lui mult)... Cabinet, chitara, doze, pana si coarde... ghiciti ce: tot nu suna ca la ala.Eu nu am fost de fata dar el a marturisit ca inca nu a prins cheia succesului.

Edited by Abuser
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru cei care vor o alta opinie asupra procesorului asta va dau un link:

http://www.korg.com/service/press_txt.asp?PRID=82

 

Glass daca nu stiai AC 30 a fost facut dupa ... Brian May si VOX este cel mai bun exemplu de "mariaj" fericit in sound-ul rock-ului. A fost ansamblat in ani 70 si s-a numit Deacy. Modelul fusese ansamblat si inventat de John Deacon, basistul de la Queen. Era facut din piese adunate de ici si colo si mai avea si o pedala Treble Booster, care impreuna cu Red special chitara sa scotea sunetul celebru Queen. O alta varianta cat mai apropiata a fost realizata de VOX sub numele de Brian May Special. Este un BOX de 10W cu dif de 6.5 inch.

Link to comment
Share on other sites

gix citeste review-ul meu. am observat ca daca bagi gain putin mai mare intra si comp. deci se poate.

Comp ala din knob este de fapt un clean comp.

deci are comp si pe dist

Link to comment
Share on other sites

Mai nu am o parere perea buna despre Korg ax1500g 1 la mina: unde sunt fabricate (marea majoritate china NU AM VAZUT PANA ACU UNU IN JAPONIA ) si in al doilea rand am avut un prieten care si-a cumparat acest efect si dupa o luna la vandut(persoana respectiva fiind experimentata in domeniul de muzica cantand in diferite trupe ex:Conexiuni,vertigo etc..)

 

Per general il situez ca un efect bun (mediu); sunt curios cum suna ax3000g care din cate am vazut la setari pe site are ce prezenta :)

Pretul lui fiind cam 350E in afara, prefer sa mai pun ceva bani si sa imi iau un POD 2.0 Line 6+pedala care il bate.

 

Da sefu, insa e altceva pentru ca lui Horatiu nu i se POTRIVEA cu ce canta el, nu avea sustainul necesar. De aia l-a dat si si-a luat POD 2. Se vede influenta lui asupra ta ...

 

Cele bune ...

Link to comment
Share on other sites

io am avut de ales intre proc-u asta si zoom gfx8...am ales zoom-u:D...pur si simplu nu suna distorsu' la korg...plus ca gfx8-u are simluator si de amp si de cab si scoti muuult mai multe sunete...

Link to comment
Share on other sites

need_weed, cu tot respectul pe care ti-l port, tin sa te anunt ca zoom-ul tau suna mult mai prost pe distorsiune decat korg ax1500G. Nu spun asta pentru ca sunt proaspatul posesor al unui korg ci pentru ca am stat in seara asta si l-am butonat un pic. Nu ma intelege gresit, sunetele de pe korg ax1500G nu sunt extraordinare insa suna mult mai natural decat ce ai postat tu acolo. O sa revin cu cateva sample-uri in curand.

 

Korg ax1500G este cu mult sub orice procesor boss incepand cu anticul ME30. Distorsiunea nu suna extraordinar insa are posibilitati de a fi facuta sa sune decent. Partea proasta a procesorului este faptul ca posibilitatea de tweaking lasa de dorit. Cel putin atat am observat eu in 30 de minute. Nu l-ash folosi pe scena si nici la inregistrari. Ramane sa-l aud si la sala de repetitii pe un amp decent. Cam atat am avut de spus momentan.

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare

 

acum depinde si de gusturile fiecaruia...ce intelegi prin natural? si mi se pare normal sa ti se para mai natural atata timp cat il ai langa tine si poti face ce efect vrei...

Link to comment
Share on other sites

Adica nu are sunetul 100% sintetic si foarte moale al zoom-ului. O sa iti pun maine un sample ca sa vezi despre ce e vorba. Ti-am spus, nu vorbesc acum ca ma mandresc cu el. Nu e o scula pe care sa-mi pun baza. L-am luat ca sa nu ma mai car cu GT8 la sala de repetitii. Vorbesc pur si simplu obiectiv. Nu sunt nici pe departe impresionat de distorsiunea de pe korg ax1500g dar sunt foarte dezamagit de ce ai scos tu din zoom-ul tau. Efectiv suna ca si cum nu are nici un fel de simulare de amp sau cabinet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.