www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Fender Starcaster si Starcaster by Fender, no... subtilitaturi :). Daca ai unde sa le probezi, sau are cine sa ti le probeze, incaltea si-un head-to-head sa iasa, si se dovedeste ca o starcaster e mai buna decat o squier, de ce sa n-o iei, daca ai de ales intre ele? da' parca matale voiai Fender serios, ce s-a-ntamplat?

 

 

Fender imi iau, mexicanul meu iubit, dar eram si eu interesat, ca nu prea se-aude de Starcaster. Si ziceam poate ca-s mai bune decat Squier.

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai
aaaaaaaaaaah.Intrebare:Ai nevoie de vreun talent muzical ca sa canti la chitara sau de ce ai nevoie(inafara de ea)?

 

ai nevoie de timp liber, vointa, + ar fi indicat sa-ti si placa un anumit tip de muzica, sa-l poti canta la chitara ( asa te vei ambitiona si mai tare ) . Daca esti manelist, raspunsul este nu, nu ai nevoie de un talent muzical.

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce`ar putea sa`ti spuna profu`. Cred ca oricine vrea cu adevarat sa invete merita o chitara.

Si....stai linistit...nu trebuie sa fii imbibat cu talent ca sa te apuci de chitara. Cu timpul te perfectionezi....

Link to comment
Share on other sites

apropo,a comandat cineva vreodata de pe grosmann.ro ?nu inteleg cum vor aia sa le dau banii,dar ca sa comanzi pe thomann.de ai nevoie de card sau dai ramburs?

 

 

grosmann...scrie pe site :)

 

CUM PLATESC?

 

Plata se poate face:

• prin ordin de plata sau virament bancar (persoane juridice sau persoane fizice).

 

Pentru produsele livrabile din stoc, termenul de livrare este maxim 2 zile pentru Bucuresti si 5 zile pentru provincie. Pentru produsele ce pot fi aduse la comanda, termenul de livrare depinde de conditiile si termenele fiecarui furnizor, iar clientii vor fi informati in fiecare caz cu privire la acest termen.

Pentru produsele comandate a fi produse ( custom) termenul de executie poate diferi, in functie de elementele necesare (lemn, accesorii ,finisaje etc) si se discuta cu fiecare client in parte. Temenul minim de executie a unei lucrari custom este de 1.5 luni, iar cel maxim de 6 luni.

 

Plata produselor comandate din stoc se va face, integral, inaintea livrarii acestuia de catre Grosman Music Store, prin ordin de plata sau virament bancar.

Plata produselor comandate a fi executate ( custom ) se realizeaza 50% in avans iar restul de 50% inainte de livrarea produsului.

Link to comment
Share on other sites

am o nelamurire...am o acustica de de ceva...am inceput sa invat melodii...pe langa acorduri (in acelasi timp)...dar stau aproape tot timpul de repetat (intre 2:30-3:00 ore) pe o melodie...daca merge repede 2 sau mai multe melodii...need advice...simt ca nu progresez deloc...sau trebuie sa repet si sa repet pana ma ia dracii...citez: "o melodie o repeti de 90 de ori pana iti iasa perfect...fie pe acustica fie pe electrica":)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

am o nelamurire...am o acustica nu de mult timp...am inceput sa invat melodii...pe langa acorduri (in acelasi timp)...dar stau aproape tot timpul de repetat (intre 2:30-3:00 ore) pe o melodie...daca merge repede 2 sau mai multe melodii...need advice...simt ca nu progresez deloc...sau trebuie sa repet si sa repet pana ma ia dracii...citez: "o melodie o repeti de 90 de ori pana iti iasa perfect...fie pe acustica fie pe electrica":)

 

 

nu da nimeni un sfat...oricat de mic ar fi :) :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa te inregistrezi cu un reportofon sau ceva. Asculta-te si incearca sa-ti dai seama unde ai gresit. Compara cu originalul. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa-mi sara nimeni in cap...este totusi topic pentru incepatori...dar sunt foarte descurajat pe tema asta in ultimul timp...am niste melodii care sa zicem ca le stiu...si incerc sa le perfectionez pana le pot canta ca pe original...dar mai departe dupa aia ce fac...sunt extrem de derutat...nu stiu cand trebuie sa trec mai departe la ceva...sau ce sa fac...sunt disponibil sa sacrific mult timp pentru chitara daca as stii ce ar trebui sa fac...cum sa progresez...imi vine sa-mi dau cu capu de pereti :) :) :):(

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa canti piese din ce in ce mai complexe. :)

 

 

te rog putin sa fi mai explicit...la ora asta nu gadesc prea bine...motivul e matematica...si stresul e foarte mare...voi cum ati inceput...ca toti am trecut prin asta la inceput...incepeti cu inceputul...ca sa stiu si eu un model dupa care sa ma ghidez...ORICE sfat e bun...mentionez...sunt foarte incepator...cu unii termeni legat de chitara stau bine...dar cu practica mai slabut...am incercat melodii din sectia de incepatori...si le exersez in continuare...

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Exista piese compuse din 2 acorduri (piese folk) si exista piese ce sunt compuse din mai multe acorduri + solo.

Tu ce piese canti acuma? Ce ai vrea sa canti mai departe? :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

pai exersez ceva de inceput...sa zicem ca : breaking the law, living after midnight, zombie...ceva ce nu pre are solo...nu e problema ca ce vreau sa invat mai departe...ci de cand voi putea sa trec is la altceva...alta problema...nu am dexteritate...si am citit pe forum...ca sa exersez exercitii...aia eram curios ce exercitii trebuie s aexersez...de acorduri sau de ce ca nu am priceput...sau era ceva de genul... "30 de minute sa faci exercitii" parca asa am citit pe forum...cred ca stii la ce ma refer...de asemenea as vrea sa stiu cand pot trece la game si moduri si sa invat intervalele...am inteles ca in timp o sa-mi foloseasca mult...

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.