www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

nu cumva ai strans mai tare decat trebuie?

 

 

am mai incercat o data tinand pe cat posibil coarda ridicata de pe saddle cat timp se intinde. tot s-a despartit intr-un final dar parca e mai ok.

 

folosesc ap tuner cu ce zice el acolo default. nu cred ca de la asta mi se trage.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

oricum, nu te ingrijora

 

si mie mi s-a intamplat asa cu un set D`Addario la 25 lei dupa vreo 4 luni de folosire. problema era ca la mine s-au rarit spirele in zona rozetei si pe atunci cantam cu unghii lungi si mi se rupeau unghiile in coarda stricat si era naspa.

in zona in care ei tu probleme nu te incomodeaza cu nimic la cantat

Link to comment
Share on other sites

Ca un mare fraier ce sunt am reusit sa imi stramb gatul electro-acusticii mele reghin punandu-i corzi de 11-52. Nu este mult,dar dc am reusit sa observ inseamna k este ceva totusi. Am slabit de tot corzile pe chitara si am lasat-o asa. Mai am vreo sansa sa isi revina gatul? E modelul 12204, are tija de metal dar nu e thus-rod...doar un fier. Ce pot sa ii fac? Help please!

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

s-o lasi asa. nu vei mai avea fret-buzz

 

nu aveam fret buzz nici inainte..ideea e ca mi-a crescut un pic (nu mult) inaltimea corzilor spre ultimile taste..unde si asa era un pic deranjanta (mai am si 2 electrice...si la alea e mult mai mica, simteam o mare mare diferentza, evident) intre timp i-am scors corzile si s-a indreptat, acum o tin acordata numai in drop c pana ii pun corzi de .10 (inainte o tot frecam in E(cel mai mult), Eb, Open G, Drop C, Drop D, tocmai pt ca avea corzile cele mai groase si action suficient cat sa nu am fret buzz, dar cred k s-a suparat pe mine pt tot tratamentu asta abuziv :) ) Dc as fi lasat-o asa ma tem ca in timp s-ar fi agravat situatia...situ k e necesar sa ai un pic de curbura in gat tocmai k sa nu ai fret buzz pe la mijlocul griffului(pt k pe acolo se zbenguie corzile cel mai mult cand vibreaza) dar nu cred k asta ar fi fost solutia optima pt mine. oricum multumesc mult de raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am incercat sa adun cat mai multe carti, clipuri si documentatii de chitara, pian si teorie muzicala in general (emule ftw!) si sa-mi fac o baza de exercitii pe care sa le repet pana imi sar ochii din cap.

 

Toate bune si frumoase pana am incercat sa fac game. Am vazut prin carti scheme cu distributia lor pe fret dar mi se pare imposibil sa tin minte tot. Asa ca am citit vreo doua seri de pe wikipedia (mai lights nu se poate) teoria de baza si acum am produs documentul atasat. Mi se pare util, poate mai ajuta pe careva.. E un fel de tablel luuuung cu toate notele puse pe o linie si pozitiile lor pe fret acolo unde sunt disponibile. Asa, stiind componenta unei game gasiti imediat pozitia cea mai eficienta pe chitara. Acelasi tabel poate fi folosit pt a transforma tabulaturi in note si invers.

 

Daca am gresit ceva spuneti-mi. Daca vi se pare stupid.. sunt incepator. :)

guitar_02.pdf

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest chitaristul_innascut

am o intrebare si eu... cum sunt firele alea din cutia aia care o poti desface din spatele chitarei? ( m-ar interesa tare mult) ...

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am incercat sa adun cat mai multe carti, clipuri si documentatii de chitara, pian si teorie muzicala in general (emule ftw!) si sa-mi fac o baza de exercitii pe care sa le repet pana imi sar ochii din cap.

 

Toate bune si frumoase pana am incercat sa fac game. Am vazut prin carti scheme cu distributia lor pe fret dar mi se pare imposibil sa tin minte tot. Asa ca am citit vreo doua seri de pe wikipedia (mai lights nu se poate) teoria de baza si acum am produs documentul atasat. Mi se pare util, poate mai ajuta pe careva.. E un fel de tablel luuuung cu toate notele puse pe o linie si pozitiile lor pe fret acolo unde sunt disponibile. Asa, stiind componenta unei game gasiti imediat pozitia cea mai eficienta pe chitara. Acelasi tabel poate fi folosit pt a transforma tabulaturi in note si invers.

 

Daca am gresit ceva spuneti-mi. Daca vi se pare stupid.. sunt incepator. :)

 

Pai da sefu: asa cum e tabelu' lu' Mendeleev ptr chimisti asa e si tabelu ala ptr chitaristi ... :) care-ti arata cum is dispuse notele pe grif pe cele 6 corzi in acordaj standard.Nu trebuie sa tocesti game cu caru' si sa o faci odata de doua ori si treci la alta. Le iei usor/pe rand si insisti pe fiecare in parte (ascending/descending/diferite pozitii/octave/ la diferite tempo-uri cu diferite tehnici: legatto/slide/arpegiate cu pick:alternate/economic/sweep...pana i-ti vine acru'n **** si incepi sa te prinzi (si practic) in ce context sonor/progresie de acord'uri/linie melodica/gen muzical, etc. se foloseste o gama apoi poti experimenta/schimba ceva la o gama sa adaugi sau sa elimini note dintr-o gama sa vezi cum suna...etc si atunci n-o sa le mai uiti crede-ma!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Secretul lui Stradivari

 

Stradivari a construit multe viori, peste o mie... se spune.

Vreo 600 s-au pastrat pînã astãzi, se spune...

Calitatea lor e neegalata, se spune...

Existã un secret aici..., se spune.

 

Despre pimele douã afirmații nu stiu ce sã spun.

Io m-am nascut în sec. XX, pe cînd Stradivari le-a facut începînd din 1699.

Cele de azi...

Am vãzut cu ochii mei trei vioare în Palatul Regal din Madrid.

Poate cã erau din carton.

De auzit aste viori le-am auzit, dar nu am detectat diferența între un Stradivari ºi un Nagvary.

Nici Menuhin, aºa cã sunt liniºtit (nu cã cestia îmi stã pe cap).

 

Vioarele de astãzi sunt copiate dupã Stradivari.

Aceeasi formã pitagoreanã, sau euclidicã, sau arhimede-istã, dacã vreți..., sau nu.

 

Ca ºi Stradivari ele-s facute din spruce, adicã molid la – placa superioarã ºi maple, adicã arțar la placa dedesupt.

 

Atunci care este „secretul” lui Stradivari?

In primul rînd este secret?

Este:

1. Munca ºi tenacitatea în a obține perfecția ºi

2. Ureche muzicalã.

 

Stradivari a cioplit vioarele sale pînã ce a obținut sunetul dorit.

Hai sã spunem cã a cioplit plãcile la perfecție, dar odatã îmbinatã vioara a falsat.

Ce a fãcut Stradivari, cred eu?

A desfãcut-o ºi a încercat sã vadã unde este problema.

Cred cã cu timpul a învãțat cã trebuie început cu placa din spate, cea mai puțin împortantã ºi cã placa superioarã trebuie potrivitã conform sunetului plãcii inferioare.

Cu alte cuvinte, Stradivari a fãcut „trimming” doar la plata superioarã.

Fapt e cã nu existã douã viori care sunã la fel.

faptul datorita caruia viorile stradivarius au un sunet de neegalat este acela ca stradivari a dat pe viori cu un ulei special..a carui compozitie nu se stie nici pana astazi.acest ulei facea ca vibratia sa se raspandeasca uniform pe supravata viorii... uleiu ala e secretu :)

Link to comment
Share on other sites

ok o sa incep prin a spun ca sunt complet incepator in ale electricii. astazi mi-a venit washburnul n1 si avea in pachet o bara de metal cromata (banuiesc ca pentru a regla tija metalica din grif :) si o shurubelnita cu un cap foarte mic mic mic. eram curios ce ar trebui sa fac cu shurubelnita mica si cum stiu tija aceea de metal daca e reglata sau daca trebuie sa o reglez eu (cum si cat) multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o problema...

 

Ieri mi-am re-acordat chitara, am observat ca erau destul de bine acordate corzile in afara de RE, care era cu -12 ( folosesc AP GUITAR TUNER 3). Am strans-o mai tare, in fine, am cantat cateva ore la ea, totul a mers ok.

 

M-am dus sa ma culc si peste cateva ore aud poc! si cand ma uit, se rupsese coarda RE...

Acum, ma bate un gand... era pe moarte coarda sau am fost eu prost si am strans-o prea mult? Din cate stiu in AP Guitar tuner imi arata D3 si se incadra in range-ul -1 + 1 deci teoretic ar fi bine...

 

 

A 2-a intrebare ar fi daca pot sa tin chitara(in dulap) fara o coarda, sau eventual fara corzi, pt. ca vreau sa-mi iau chitara electrica si nu o s-o mai folosesc pe aceasta. Poate sa apara probleme cu gatul chitarei? Am inteles ca e bine sa fie acordata ca sa nu se lase gatul or smth...Si ca trebuie sa fie tensionat gatul chitarei; si n-as vrea sa o stric... Deci in concluzie trebuie sa cumpar corzi sau s-o las asa si s-o tin pt. pastrare? :)

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Anca Pavel
Are ceva daca incep sa invat direct pe electrica?... :)

 

 

Recunosc ca nu cant pe electrica, dar eu zic sa incepi cu acustica...ce e sigur e sigur... :) Si mai e bine si sa ai pe cineva care sa te invete calumea la chitara...conteaza mult si cine te invata...adica, daca persoana respectiva nu stie de fapt chitara, si e superficial, iti poate crea tie o senzatie de deznadejde, sau de plictiseala, in orice caz e posibil sa ajungi sa spui ca renunti la chitara...sau alte chestii de genul asta. Deci eu zic mai intai pe acustica, abecedarul chitarei, si cu un profesor, ceva, sau un alt chitarist, care canta de mai multa vreme. Sa inveti de capul tau e destul de greu. Iar apoi poti sa te bagi la electrica. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

de cand am luat-o o lasasem in colt chitara,ieri in jumatate de ora/ o ora am invatat sa acordez chitara si sa citesc tabulaturi,pot canta primele note din

,dar cand sa continui cu celelalte ma incurc oarecum cu degetele pe griff si dau in corzi prea rar,voi patiti asta? cum ati trecut de problema asta? Edited by Hidden
Link to comment
Share on other sites

Guest Pop Ionut
Are ceva daca incep sa invat direct pe electrica?... :)

 

Nici eu nu cant la electrica ,am inceput cu inceputul :Chitara clasica (sunt in al 2-lea an)

Ei bine asta pot sa zic ca te ajuta enorm la solistica si face cantatul pe acorduri sa devina o nimica toata...

Problema in ziua de azi e ca la chitara clasica nu gasesti tabulaturi -numai partituri.

Inca ceva e ca nu te poti apuca de chitara clasica dupa capul tau ... e recomandat un profesor .

Diferente intre chitara clasica si cea electrica sunt de stil si de timbru (de felul in care suna)

P.S.:ca si chitara electro-acustica,exista chitare electro-clasice ,care dupa parerea mea nu arata neaparat f clasic si au cam aceleasi proprietati cu cele electro-acustice.

Chitara clasica chiar e inceputul(in afara de lauta sau chestia aia medievala :) )Numai ca in romania a fost la in ceput febra muzicii folk si chitara clasica nu era prea cunoscuta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest theo andreescu

ambele sunt bune pt incepatori io nus cine stie ce io cant la chitara de un an dar am inspate 7 ani de vioara si oricum

io am o prostie de la carrefour 5 mil plus statie dar am vopsito evh style 1st one

Link to comment
Share on other sites

Fender Starcaster is mai bune ca Squier? pretul nu difera mult.

E o confuzie destul de mare cu Starcasterul. La origine era o chitara hollowbody destul de scumpa facuta sa concureze cu Gibson! insa cel mai probabil starcasterul de care zici tu e o chitara destinata incepatorilor (am vazut-o pe amazon cu 100$ impreuna cu un amp micut). Nu inteleg de ce fender a reciclat in asemenea hal numele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Fender Starcaster si Starcaster by Fender, no... subtilitaturi :). Daca ai unde sa le probezi, sau are cine sa ti le probeze, incaltea si-un head-to-head sa iasa, si se dovedeste ca o starcaster e mai buna decat o squier, de ce sa n-o iei, daca ai de ales intre ele? da' parca matale voiai Fender serios, ce s-a-ntamplat?

Link to comment
Share on other sites

Guest theo andreescu

de ceva vreme ma bate sa imi fac un humbucker din 2 doze single coil

e vreo posibilitate de a reusi si stiu ca nu ar fi la fel de apropriate ca la un duncan dar merge?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.