www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

salut!..ummm...in legatura cu pozitia corpului.....e gresit dak tin chitara pe piciorul drept(dupa ce in prealabil piciorul drept se aseaza peste cel stang-pozitia picior peste picior).....ma gandeam k asa am si chitara mai sus(k si cum as fi pus ceva sub piciorul stang,care sa-l tina mai ridicat) si nu trebuie de fiecare data sa pun piciorul pe ceva k sa pot canta(e destul de ciudat)...

 

 

Nu e prea corect...incearca sa-ti tii ambele picioare pe pamant...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

ce a zis cearny e absolut adevarat, asta e pozitia corecta de studiu (nu cu ambele picioare pe pamant)

dar, daca te duci la iarba verde, sau vrei sa-ti incanti prietenii canta in pozitia mai comoda cat mai relaxat

oricum la padure n-ai sa ai cum sa adopti pozitia clasica deci tot pe piciorul drept va sta chitara

Edited by Georgica
Link to comment
Share on other sites

am postat si la " [How To] Cum sa acordam chitara " acest mesaj :

 

Am si eu o relativa problema..

Am o guitara acustica..

Si legat de acordatul ei, mi-am luat AP Tuneru' si am acordat-o cu el si m-am mai folosit si de tunerul de la Guitar Pro 5 ( in fine, ii cam acelasi lucru) dar problema e urmatoarea: dupa ce o acordez cu tuneru, la comp, si incerc faza sa tin tasta 5 si sa lovesc coarda libera anterioara.. atunci parca nu este acelasi sunet, si nici pe tuner nu imi arata ca ar fi, desi daca iau corzile separat sunetul este bun.. sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.. deci ? a mai patit cineva chestii de genul ?

- cred ca tine si de calitatea microfonului la care inregistrezi, eu am un microfon de la casti, standard, care nu are vreo calitate, reda sunetele diferit de cum se aud ele de fapt.. cred ca afecteaza si asta..

 

..si parca am senzatia ca dupa ce umblu la ea sunetul se aude mai tare sau nustiucum sa spun, parca ii "spart" asa.. mi se intampla cateodata, sunt incepator.. apropo..

 

help please !

Link to comment
Share on other sites

ia coarda La (A), (5) si acordeaz-o cu tunerul sau dupa tonul de la un telefon fix, sau cel mai bine cu diapazonul

si dupa La le acordezi si pe celelalte folosind procedeul la tasta 5 coarda 2 suna ca 1 in pozitia 0

ATENTIE la corzile 2 si 3...poz. 4 la coarda 3 = poz 0 la coarda 2

aici trebuie sa te ajute urechea muzicala ca s-o poti acorda

aaa, sau alta..dute la un pian

Link to comment
Share on other sites

Guest Crysty_Totty

vreau sa'mi cumpar chitara clasica...........nu stiu sa cant la chitara si nu ma pricep deloc!!!As avea nevoie de niste recomandari.....nu stiu ce chitara sa'mi i'au......am auzit ca hora nu's prea bune......

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ba sa stii ca pentru inceput, Hora nu-i chiar asa de rea, as zice ca unele exemplare isi pot face treaba cu brio. Asta nu te impiedica totusi sa faci o investitie mai mare in ceva mai bun. :)

Link to comment
Share on other sites

nu merita sa-ti iei nush ce chitara spaniola...Manuel Rodriguez...is si scumpe si pt inceput pt o zdranganeala ce rost are sa-ti iei

ia-ti o Hora si fii atent sa fie griful drept si saca iti iei clasica sa nu-i pui corzi de otel cum fac majoritatea; daca vrei corzi de otel ia-ti acustica

spor la studiu

aa, si bun venit pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deportee

salutari.

 

sunt nou aici desi citesc de ceva timp acest forum pentru ca vreau sa cant la chitara si aici am gasit raspunsuri la multe intrebari.

Saptamana viitoare ma voi dota cu o magnifica Hora Western. ca vorba aia e buna pentru inceput ...pe care inca trebuie sa ma gandesc cum o voi boteza... si cred ca ideea pe care am desprins-o de pe paginile forumului e ca trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare.

 

Am mai pus mana pana acum pe o chitara clasica si una electrica la un prieten dar mereu doar le zdranganeam si imi puneam aiurea degetele pe corzi.

 

Acuma ... sper sa nu va suparati .. nu am vazut nicaieri intrebarea asta si de-asta ma gandesc ca probabil e o intrebare foarte stupida.

Care e logica tabulaturilor pentru prima coarda reprezentata e mi-ul acut pe cand la chitara prima coarda e mi-ul grav? Cu ochiul meu de neinitiat mi s-ar fi parut mai usor sa fie prima coarda din tabulatura mi-ul gros... daca nu am dreptate (ceea ce mai mult ca sigur nu am) o sa ma conving singur dupa ce ma apuc sa invat :)

 

si apoi v-as mai intreba care e diferenta dintre a lovi corzile si a le ciupi...

 

va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Poi iti pot raspunde la chestia cu lovitu si ciiupitu...sa ciupesti = sa canti cu degetele, sa lovesti = sa canti cu pana...daca nu ma insel....asa...faza cu tabu chiar mi-am pus si eu intrebarea, dapoi i ca si cum te-ai intreba de ce exista numa 8 note in gama...sunt niste conventii care trebuie respectate,niste reguli....alta logica eu nu vad

Link to comment
Share on other sites

Eu vad asa o logica... :)

 

Deci, mi se pare simpla chestiunea cu tabulaturile, tu atunci cand canti la guitara, cum vezi griful cu notele ? Nu le vezi fix ca si pe tabulatura.. cu Mi-ul gros "prima" coarda care o vezi ( cea mai apropiata) si ma gandesc ca de aceea s-a facut asa.. mi s-ar parea mai greu daca ar fi invers.. si mi se pare ceva logic sa fie asa..

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

eu asa inteleg tab-urile ... : imi imaginez k k tin chitara in mana in pozitia in care cant si o rotesc cu corzile (scuzati cacofonia) inspre mine cam asta e logica... nu-i mare chestie trebui doar sa vezi asta in mintea ta ... :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema..mi-am rupt Mi-ul subtire (acustica cu corzi de otel) cand acordam..meh.., am facut o rotatie smucita din cheita. Am incercat s-o schimb, cred ca am pus coarda noua bine - cam ca aici, dar cand o acordam am rupt-o din nou, acolo unde am indoit coarda ca s-o infasor ..mai aveam un semiton si era unde trebuie.

 

Ma rog, am pus inca una, dar si cu asta acelasi lucru. La a 3-a am strans-o un pic si am lasat-o peste noapte (la celelalte in decurs de o ora le-am pus si am incercat sa le acordez) dar nu ma tine sa mai incerc s-o acordez :[ .Acum nu stiu care-i problema...mie mi se pare ca am pus-o bine dar nu stiu de ce se rupe mereu.

 

Intrebarea mea de incepator este cate grosimi exista pentru coarda Mi subtire si care-i cea standard? Coarda originala era o idee mai groasa decat cele noi pe care le-am luat. Si de ce se rup? =( Nu mi se pare ca le-am strans mai mult decat trebuie.

Link to comment
Share on other sites

salutari.

 

sunt nou aici desi citesc de ceva timp acest forum pentru ca vreau sa cant la chitara si aici am gasit raspunsuri la multe intrebari.

Saptamana viitoare ma voi dota cu o magnifica Hora Western. ca vorba aia e buna pentru inceput ...pe care inca trebuie sa ma gandesc cum o voi boteza... si cred ca ideea pe care am desprins-o de pe paginile forumului e ca trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare.

 

Am mai pus mana pana acum pe o chitara clasica si una electrica la un prieten dar mereu doar le zdranganeam si imi puneam aiurea degetele pe corzi.

 

Acuma ... sper sa nu va suparati .. nu am vazut nicaieri intrebarea asta si de-asta ma gandesc ca probabil e o intrebare foarte stupida.

Care e logica tabulaturilor pentru prima coarda reprezentata e mi-ul acut pe cand la chitara prima coarda e mi-ul grav? Cu ochiul meu de neinitiat mi s-ar fi parut mai usor sa fie prima coarda din tabulatura mi-ul gros... daca nu am dreptate (ceea ce mai mult ca sigur nu am) o sa ma conving singur dupa ce ma apuc sa invat :)

 

si apoi v-as mai intreba care e diferenta dintre a lovi corzile si a le ciupi...

 

va multumesc !

 

Logica este urmatoarea: daca tii chitara in mana, tastatura (sau fretboard) este in pozitie verticala putin oblic, intoarsa spre tine astfel incat sa o vezi. Asta este reprezentarea pe tabulatura. Exact cum vezi corzile atunci cand canti (la tine in mana)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema..mi-am rupt Mi-ul subtire (acustica cu corzi de otel) cand acordam..meh.., am facut o rotatie smucita din cheita. Am incercat s-o schimb, cred ca am pus coarda noua bine - cam ca aici, dar cand o acordam am rupt-o din nou, acolo unde am indoit coarda ca s-o infasor ..mai aveam un semiton si era unde trebuie.

 

Ma rog, am pus inca una, dar si cu asta acelasi lucru. La a 3-a am strans-o un pic si am lasat-o peste noapte (la celelalte in decurs de o ora le-am pus si am incercat sa le acordez) dar nu ma tine sa mai incerc s-o acordez :[ .Acum nu stiu care-i problema...mie mi se pare ca am pus-o bine dar nu stiu de ce se rupe mereu.

 

Intrebarea mea de incepator este cate grosimi exista pentru coarda Mi subtire si care-i cea standard? Coarda originala era o idee mai groasa decat cele noi pe care le-am luat. Si de ce se rup? =( Nu mi se pare ca le-am strans mai mult decat trebuie.

 

 

Pai problema ta este legata de ureche...si nu e nici o problema, toti eram lafel la inceput...ai inpresia ca mi-ul ala tot nu suna bine si ai tendintza sa-l tot urci pana pocneste...si eu am rupt multe corzi in felul acesta...ti-as sugera sa arunci un ochi aici si sa incerci sa folosesti un tuner...

 

 

Cat despre grosimiile Mi-ului, gasesti corzi de la 0.8 la 0.12 care sa tina...evident cred ca exista cazurit si mai speciale...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu cred ca mi se pare ca nu suna bine...adica inainte sa rup prima coarda suna cum trebuie (fata de o melodie care folosea coarda aia in Guitar Pro). Dupa ce am schimbat-o si am urcat-o suna fals si fata de coarda B la tasta 5 si fata de melodia pe care o cantam inainte (si care iesea cum trebuie inainte).

 

Asta si nu mi se pare deloc stransa prea mult, e foarte usor de apasat pe ea (asta cand era cu un semiton mai jos decat mi se parea mie normal). Pana acum acordam Mi-ul gros ascultand un mp3 cu Mi in acelasi timp, si restul in functie de coarda asta..dar..meh..o sa verific si cu AP tuner.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest catalindm

Aseara am reusit sa-mi acordez chitara acustica, mi-a luat vreo ora juma, treaba asta cu dejtu pe tasta 5 si tot asculti si memorezi chiar merge :) , dar ma ustura degetele de la mana stanga de .........auci :)

 

Acum va deranjez cu alta intrebare, de ce tip de cablu am nevoie petru a trece sunetul produs de chitara prin calculator si sa aud in boxe(un sist. 2+1 bun), sau merge direct legata la boxe, sau am nevoie de altceva?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pai, uite, eu, cu electrica, m-am dus la Muzica (la parter, in spate), am luat un cablu cu 2 mufe ,,de calculator'' si o mufa-mama pe care-am introdus-o-n chitara...in dansa intra cablul, iar capatul as'lalt se baga-n calculator, pe line-in (intrarea respectiva ar trebui sa fie pe langa cea pentru boxe). Se adauga preamplificator (optional, dar preferabil, daca ai; eu n-am) si varii programe care simuleaza amplificatoare, efecte si ce-or mai fi. More details here:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152&st=0

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7&st=0

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm
Pai, uite, eu, cu electrica, m-am dus la Muzica (la parter, in spate), am luat un cablu cu 2 mufe ,,de calculator'' si o mufa-mama pe care-am introdus-o-n chitara...in dansa intra cablul, iar capatul as'lalt se baga-n calculator, pe line-in (intrarea respectiva ar trebui sa fie pe langa cea pentru boxe). Se adauga preamplificator (optional, dar preferabil, daca ai; eu n-am) si varii programe care simuleaza amplificatoare, efecte si ce-or mai fi. More details here:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152&st=0

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=7&st=0

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare (cam tembela, ce-i drept) ... pentru ce e maneta aia de la o chitara electrica? aia care tot se ridica si se lasa`n jos. (eu am o western si`o clasica, deci n`am absolut NICIO treaba cu electricele DEOCAMDATA... pana peste aprox 1 an)

 

am multe intrebari legate de electrice, dar nu le pun pe toate`odata :)

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Maneta...stai ase', ca am si eu asa ceva. In fine, e de mai multe feluri. Se tot vorbeste pe-aici de ,,floyd'', de ,,tremolo bar'' si asa mai departe, ei, taman asta e. La ce e buna dracia? La mai multe, depinde de la sistem la sistem; aici gasesti raspunsuri coerente si poze.

 

Edit: Pentru o exemplificare partiala, ai aici un videoclip cu niste metale ceva mai accesibile; atentie la ce se-aude pe final, la solo, cand misca Emppu din dansa.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

butonul mic (cel care poate fi miscat si el dintr`o parte in alta, cred), ce face?

de ce la unele electrice cablul se introduce (ca nu se baga :) ) pe ... fata si la altele in spate, pe laterala? (nici nu stiu sa vorbesc , habar n-am daca aia-i laterala, sau... :) )

dozele la ce sunt bune?

 

imi cer scuze, eu am nevoie de explicatii ca pentru aia mici.

 

 

mi-e si rusine

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dozele sunt niste masinarii cu magneti care transforma miscarile mecanice ale corzilor in semnal electronic, care pleaca pe cablu si este amplificat. Mai multe despre asta gasesti aici.

 

"Butonul mic" este comutatorul care selecteaza doza pe care se canta.

 

Pozitia jack-ului pentru cablu tine de design-ul chitarei, la Fender Stratocaster fiind pe fata, sub un anume unghi cu corpul, la Gibson SG fiind perpendicular pe corp, iar la Gibson Les Paul pe o parte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ultrablu3

Nu prea stiu cum sa explic dar incerc, ca totusi cunosc putin limba romana.

Cant la o chitara acustica dar acum am facut rost si de o electrica dar imi lipseste "chestia" peste care trec corzile inainte sa fie prinse de "chestiile" alea care acordeaza. Vreau sa stiu cum se cheama, pentru ca imi trebuie una sa cumpar. Nu prea am avut tangenta cu forumuri, chitaristi .. etc, asa ca nu am idee despre denumirile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest ultrablu3
Cred ca te referi la pragus sau, in engleza, nut.

mersi mult! ai idee de unde pot face rost de un pragus? (stiu cum se cheama .. yeeee :))

Am o chitara electrica cu 12 corzi

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Poti incerca si la magazinul Muzica, insa sunt slabe sansele sa gasesti. Cel mai bine vorbesti cu un lutier sa-ti faca unul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.