www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Ruseasca


OntZ
 Share

Recommended Posts

yo dudes, am luat chestia asta de la targ. Am fost si la niste rusi sa iau traf mocca si mi-or zis ca butoanele-s frecventa, adancime, claritate si nu mai stiu ce, asa k presupun c-o fi ceva chorus.....

 

Daca ati putea sa-mi spuneti tot ce stiti/intelegeti despre aceasta pedala, as fi foarte recunoscator. Momentan nu merge, dar am desfacut-o si inauntru era curata si lipiturile ok.... numa ca nu functioneaza switch-ul si ma gandesc ca o fi vreun scurt, ca atunci cand o bag in lant se aude numai o baraiala pe langa sunetul curat de chitara....

 

 

poze: post-4550-1193559982_thumb.jpg post-4550-1193559988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

yo dudes, am luat chestia asta de la targ. Am fost si la niste rusi sa iau traf mocca si mi-or zis ca butoanele-s frecventa, adancime, claritate si nu mai stiu ce, asa k presupun c-o fi ceva chorus.....

 

Daca ati putea sa-mi spuneti tot ce stiti/intelegeti despre aceasta pedala, as fi foarte recunoscator. Momentan nu merge, dar am desfacut-o si inauntru era curata si lipiturile ok.... numa ca nu functioneaza switch-ul si ma gandesc ca o fi vreun scurt, ca atunci cand o bag in lant se aude numai o baraiala pe langa sunetul curat de chitara....

poze: post-4550-1193559982_thumb.jpg post-4550-1193559988_thumb.jpg

 

e sau phaser sau chorus "ELITA" ...primul buton "CIASTOTA" = "rata "( frecventa de baleiere ) , ultimul e "GROMKOST" ="volum"

 

restul nu se vede .

 

am vazut din acesta se aduceau de rusi in "targ" si uni au cumparat erau OK .

Link to comment
Share on other sites

am luat traf cu switch de polaritate, si merge pedala ca alimentare, si se vede beculetul rosu aprins.... doar ca nu mere switch-u si nu aud nici un efect inafara de zgomotul ala de fond....

 

l.e.: al doilea zicea ca-i adancime, si al treilea parca claritate sau asa ceva

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

in primul rand vezi ca se alimenteaza la 15V...daca nu, poate o fi un efect de facut zgomot de fond..:)

poti sa-mi zici si mie din ce targ ai luat-o si cu cat?...m-ar interesa si pe mine pentru cutie...mi-ar incapea minunile facute de mine...multam

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

targul din deva/santuhalm cu 15 lei. din pacate n-am gasit traf de 15v, asa ca am luat unul all-purpose variabil de la 1.5 la 12v. la 9v baraie mai incet ca la 12v, asa ca ma gandesc ca la 15 v baraie si mai tare :) macar daca nu pot face nimic cu ea am traf de 1500mA si pot alimenta 5 pedale viitoare :)

Link to comment
Share on other sites

multam fain de raspuns...din pacate prin deva nu am mai fost de prin 1987-88 cand fugeam cu trenu' dimineatza de la bunicu' din arad ca sa-mi trag benzi cu yes, guns'n'roses, grateful dead si multe alte minunatii de la un centru de inregistrari de prin buricu' targului si apoi fugeam sa prind un alt rapid inapoi ca sa ajung la masa de pranz fara a trezi suspiciuni... :)

 

pretul este super misto...numai cutia face atat...cu o cutie boss nu pot sa fac mai nimic ca este foarte meschina si nici nu prea ai cum sa-i faci usor true bypass...poate mai ajung candva pe acolo si mai vad atunci...

 

cat despre tensiunea de alimentare nu stiu ce sa zic...n-ar fi rau sa incerci si cu 15V...

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

ca tot e vorba de efecte rusesti, stiu ca erau niste delay-uri cu reverb facute de rusi in niste cutii negre cu albastru parca...alea chiar sunau misto. Daca as mai gasi una de-aia as cumpara...am tot sapat pe net dupa o poza da nu gasesc.

 

 

Alea erau de departe cele mai bune si coioase Delayuri pe care am cantat vreodata! Nu cred ca se mai gasesc, ultima data am vazut asa ceva de cumparat in 1996, cand am avut un concert in Bucuresti si am dat o raita prin Obor. Atunci nu am avut destui bani la mine.

Din cate stiu eu, erau clona TC Electronic. Soundul era de vis, foarte cremos si cu bun simt! Rusii erau/sunt experti in clonare de scule. Am avut multe chestii extrem de reusite de la ei.

Link to comment
Share on other sites

Mmm..misto si Ce-2...pot sa spun ca un lant de efecte Boss Ds2 + delay rusesc + Chorus Boss Ce2, eventual si un EQ boss suna de rupe. De fapt cam asta este configuratia la care vreau sa revin...dar in loc de delay made in URSS o sa pun probabil un ibanez DE7.

PS: tu vrei CE2 pe chorus sau pe delayu albastru ? :)

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare: Stie careve in Romaaia vre`un pawn shop?

Daca prin pawn shop intelegi consignatie atunci pe strazile Blanari/Covaci sunt niste magazine consignatii. Nu se gasesc prea multe chestii pentru chitara si daca se gasesc au preturi odioase. Mai exista varianta de la magazinul Muzica unde are stand Cristi Zapada. Multe din obiectele expuse sunt produse lasate spre vanzare de diversi chitaristi :)

Link to comment
Share on other sites

Pe Covaci nu sunt chiar asa de nasoale preturile daca stii cum si cu cine sa vb. Am vazut niste ampuri Marlboro [wtf ?] care aratau chair bine, dar nu m-au tentat. Se gasesc mai mereu chiari vechi acustice sau electrice, dar sunt in mare masura distruse (in special acusticele). La capitolul viori insa stau chiar foarte bine "baietii".

Link to comment
Share on other sites

eu am bagat niste aschii de lemn in gaura, am umplut-o cu lipici rezistent (UHU, un fel de moment sau mai stiu eu ce) si am bagat surubul. Nu stiu daca se mai putea scoate dupa aia ca mi-era frica sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
si de chorusu asta nu stie nimeni nimic? inca n-o ajuns de la electrician....

 

ca un fel de offtopic, da ca sa nu mai deschid altul: sa zicem ca nicicum nu vrea sa mai stea surubu de la prins cureaua in lemnul de la chitara...... daca-l lipesc cu poxipol are ceva? :)

wow... f bun lemnul....la..chitara asta..js30... probabil s-a macinat

 

 

:) ... putina ironie fara nici o intentie de ofensat :)

 

 

 

 

baga poxipol...am "rezolvat" eu niste chitare in felu asta...si a mers de minune :(

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

poate o data si odata o sa ai nevoie sa mai scotzi strapul de acolo...fa rost de oleaca de rumegush(sau ia si taie o bucata de oricare lemn si strange rumegushul)...ar fi bine sa cerni ca sa fie cat mai fin ...apoi....ilpui intr-o chestie.....pahar...cutie farfurie....adaoga aracet si amesteca pana se face o pasta nici prea moale nici prea tare.iei pasta si o bagi in gaurica...oindeshi pana la fund:)))astfelincat sa acoperi toata gaura:)lasi sa se usuce o zi sau ceva de genu,iar apoi bagi shurubulsi-ti faci treaba

 

pasta dupa ce o sa fie intarita o sa aibe aprox consistentza lemnului.va tzine ca si cum ai face o alta gaura in chitara.nush daca ai intzeles...dar...sper sa-ti fie de folos:)succes

Link to comment
Share on other sites

wow... f bun lemnul....la..chitara asta..js30... probabil s-a macinat

 

:) ... putina ironie fara nici o intentie de ofensat :(

 

baga poxipol...am "rezolvat" eu niste chitare in felu asta...si a mers de minune B)

 

nu s-o macinat lemnu, numa or iesit tzumburushul de-acolo. si nici n-am surubelnite calumea sa-l strang la loc ;))

 

sigur mere cu poxipol? nu se "umfla" sa crape lemnul? :) acuma cu rumegushu nush daca mere :) da oi vedea ce fac...... oare tu la ce chitari ai intampinat aceleasi complicatii?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.