www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Patch Cable-uri Bune


gigimarga
 Share

Recommended Posts

OntZ, tu chiar crezi ca asta va afecta un cablu? ca stai tu pe el? greutatea pe piciorul scaunului respectiv fiind de vreo 20-25 de kile.

 

ontopic:

eu folosesc cablurile Monster, sunt foarte bune, de fapt, excelente

 

uite, treci si pe aici. sunt sigur ca Mircea te va indruma sa faci o alegere buna :)

Link to comment
Share on other sites

cordial gasesti si la senia, dar sunt vreo 20 ron bucata. Si mai au o faza care mie nu-mi place, nu e mufa "indoita", ca sa zic asa si pe un pedalboard ar ocupa mai mult loc.

Link to comment
Share on other sites

Jumatate sau chiar mai mult de jumatate din pedalboardurile din lume au patchuri George L .Mircea te va indruma,evident in alta parte.Cordial sucks big time. Ontz,tu nu posta daca nu te pricepi.Evidence e excelent,dar e scump rau. Avantajul lui George L este ca le faci custom,cumperi cablu,jackuri si o surubelnita,daca asa ceva n-ai p-acasa.Din 15 octombrie se va gasi George L la partenerii nostri,MC Music si Pro Guitar,pana atunci,le gasesti la mine.

Link to comment
Share on other sites

Jumatate sau chiar mai mult de jumatate din pedalboardurile din lume au patchuri George L .Mircea te va indruma,evident in alta parte.Cordial sucks big time. Ontz,tu nu posta daca nu te pricepi.Evidence e excelent,dar e scump rau. Avantajul lui George L este ca le faci custom,cumperi cablu,jackuri si o surubelnita,daca asa ceva n-ai p-acasa.Din 15 octombrie se va gasi George L la partenerii nostri,MC Music si Pro Guitar,pana atunci,le gasesti la mine.

 

ok...te sun atunci sa vorbim...

 

in rest, multumesc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

salut nea gigi!

 

e clar ca te voi indruma catre alte cabluri decat George L. dar la un cu totul alt mod - iti recomand sa iei un G L si sa-l compari in instalatia ta cu alte variante. numai asta iti vei da seama ce e mai bun pentru tine!

eu sunt reprezentant Evidence Audio si Laboga, deci ofer doua variante. cablurile patch Laboga sunt de 15cm lungime si vin cu jack-uri L sau drepte Switchcraft. cablurile Evidence pot sa ti le ofer la orice lungime (ele vin cu jack-uri Neutrik L sau drepte). pentru detalii, te rog sa accesezi site-ul shop-ului meu:

www.urmascapaturma.ro

Link to comment
Share on other sites

salut nea gigi!

 

e clar ca te voi indruma catre alte cabluri decat George L. dar la un cu totul alt mod - iti recomand sa iei un G L si sa-l compari in instalatia ta cu alte variante. numai asta iti vei da seama ce e mai bun pentru tine!

eu sunt reprezentant Evidence Audio si Laboga, deci ofer doua variante. cablurile patch Laboga sunt de 15cm lungime si vin cu jack-uri L sau drepte Switchcraft. cablurile Evidence pot sa ti le ofer la orice lungime (ele vin cu jack-uri Neutrik L sau drepte). pentru detalii, te rog sa accesezi site-ul shop-ului meu:

www.urmascapaturma.ro

 

multumesc de raspuns...m-am uitat pe site-ul tau, dar momentan nu sunt dispus sa investesc atatia bani in cabluri...credeam ca-s ceva mai ieftine...

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

sa prinda si "O TV" fara pureci ?

 

cablu TV de calitate este cel mai bun .Este un pic cam rigid dar este super , cu un singur fir central din cupru .Izolatia ( dielectricul) intre miez si tresa de ecranaj este cu goluri (aer) si de inalta calitate .Mai bun nu poate fi numai cablul de laborator de masurari si testari , cabluri cu dielectric din teflon .

 

daca nu ai din astea cumperi ce gasesti .iar fata de contactele din mufele Jack din interiorul efectelor sau DSP-urilor este bun orice Jack ieftin nickelat .

Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns...m-am uitat pe site-ul tau, dar momentan nu sunt dispus sa investesc atatia bani in cabluri...credeam ca-s ceva mai ieftine...

 

numai bine!

Si eu in prima faza am gandit ca-s cam scumpe da' am constatat ca merita. :)

Cand vine "mosu" o sa vorbesc cu nea Mircea pentru inca o bucata. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

post-321-1201560684_thumb.jpg

 

Care ati folosit sau folositi asa ceva? Vreau sa le folosc ca si solutie temporara pt pedalboard si is curios daca sunt bune de ceva, adica, daca papa din sunet, daca au brum bazz si alte zgomote in plus etc.

 

 

p.s. ca sa scurtam discutii inutile, va rag nu veniti cu solutii de genul: ia-ti 2 mufe si un cablu si lipeste-le sau sunt nustiu unde, fender electrovolt sau mai stiu eu ce :)

O sa urmeze niste GeorgeL dar pana una alta ma intereseaza patch-urile din poza de mai sus.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

post-321-1201560684_thumb.jpg

 

Care ati folosit sau folositi asa ceva? Vreau sa le folosc ca si solutie temporara pt pedalboard si is curios daca sunt bune de ceva, adica, daca papa din sunet, daca au brum bazz si alte zgomote in plus etc.

 

 

p.s. ca sa scurtam discutii inutile, va rag nu veniti cu solutii de genul: ia-ti 2 mufe si un cablu si lipeste-le sau sunt nustiu unde, fender electrovolt sau mai stiu eu ce :)

O sa urmeze niste GeorgeL dar pana una alta ma intereseaza patch-urile din poza de mai sus.

 

Mersi.

 

 

deci in consecinta daca citesti de la inceput tot ce s-a scris plus te mai documentezi ca sa nu mori nestiutor se pune pronlema :

 

ce fel de jack-uri mama ai pe sculele tale ?Ce proprietati electrochimice au , ce pressiune de contact exercita lamelele , ce capacitate parazitara are mufa mama , ce pozitie are pe placa mama , ...

 

Asa ca ajungi la concluzia ca ai nevoie de conexiuni colorate , mai mult de culori vii , albastru deschis si portocaliu etse OK dar si orange mai merge.

 

Jackurile cred ca ar fi bine sa fie argintate , nu aurite . Argintul este mai ieftin si da rezultate bune.

 

Daca vrei sa prinzi si OTV trebuie neaparat sa ai cabluri de 50 ohmi si nu de 75 de Ohmi .ssi cu particole orientate plus din cupru sarac in oxigen.

 

 

 

 

 

o mostra de scula din cupru argintata cu mufe ptr conexiuni .La asa ceva se pune problema cablurilor .cablurile de interconectare sunt din teava de cupru argintat cu dielectric teflon , miez monofilar .( cu impedanta de 50 Ohm daca nu gresesc)

Link to comment
Share on other sites

Arpi, oricum nu gasesc culorile care le vreau, dar le vopsesc eu cum imi place :) si o mica corectura, cablu pt otv fara pureci ii ala 75 ohmi, ala de 50 ohmi ii bun pt prins messengeru' fara "pureci". Ca si mufe am ceva de genul asta:

post-321-1201605330_thumb.jpgpost-321-1201605355_thumb.jpg

Nu-s aurite, nici argintate is din cupru, mai ieftin decat arginul :) si-s pline de aer :) legaturile dintre ele is astea:

post-321-1201605736_thumb.jpg

Am incercat si cu "Henko" dar pierde semnal pe la mufe si-s si mai scumpe mufele.

 

Si acum, pe bune, Cosmin, Ionut, chiar si tie Arpi :( mersi.

Link to comment
Share on other sites

Arpi, oricum nu gasesc culorile care le vreau, dar le vopsesc eu cum imi place :) si o mica corectura, cablu pt otv fara pureci ii ala 75 ohmi, ala de 50 ohmi ii bun pt prins messengeru' fara "pureci". Ca si mufe am ceva de genul asta:

post-321-1201605330_thumb.jpgpost-321-1201605355_thumb.jpg

Nu-s aurite, nici argintate is din cupru, mai ieftin decat arginul :) si-s pline de aer :) legaturile dintre ele is astea:

post-321-1201605736_thumb.jpg

Am incercat si cu "Henko" dar pierde semnal pe la mufe si-s si mai scumpe mufele.

 

Si acum, pe bune, Cosmin, Ionut, chiar si tie Arpi :( mersi.

exista pierderi la orice conexiune ...DAR ...sa nu uitam ca nu avem NOI chitaristi scule cu intrari iesiri de calitate ce ar avea nevoie de cabluri prea super , mai ales cele scurte de interconectare.

 

Mai toate "loop"-urile de effect sau ale intrari iesiri sunt facute cu "economie' , din materiale proaste si cu scheme inadecvate tot de proasta calitate .Asa ca mufele ar fi cea mai mica problema.De cabluri nici atat nu are rost sa se omoare cineva.

 

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=1076578&t=962

 

 

asxulta aici backguitar cu chorus , ton deschis transparent ....tras cu cel mai prost cablu pe care-l am , ( este mai flexibil de acea al folosesc mai mult ) .La alte doua ar ttrebui cineva sa le lipeasca jackurile.

 

Azi vreau sa schimb chitara de background cu alta al carei doza suna mai inchis , sa nu fie chiar atat de transparent tonul sa aiba mai mult corp .

 

Intrebarea se poate pune si in alta directie ...Unde ai nevoie de cabluri super ? La chitara nu prea vad unde ar fi nevoie de asa ceva.

 

300-4000 Hz banda de trecere .Mai sus de 4000 am urcat in aceasta inregistrare ca sa simulez un fel de sound de chit acustica oricum cablul duce mult mai mult , vorbesc de acesta foarte prost pe care-l folosesc .

 

sa as nu spun ca intre procesoare si mixer si placa de sunet am numai cabluri lungi , un singur cablu este mai scurt un cablu Y stereo de la un procesor la doua intrari LineIn al mixerului. Nu prea se aude ncic o atenuare si sunt adaptate doar cu IN/Out al efectelor , procesoarelor , al mixerului , spliter etc..nimic ultra special.

 

In Pedal Board ( ce nu-l folosesc momentan din comoditate am cabluri scurte ,ca sa nu ocupe loc.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.