www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Cei Care Cred Ca ... Gibson=fenomenal


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

"Went to play my V last night and it was all microphonic. I thought it was a cable then noticed the volume was scratchy. I pulled the pick guard back a bit and there was a cold solder joint! The guitar is only 4 months old! It looks like it was soldered by a 9 year old. Fuck you Gibson!

 

Cold solder, crappy paint, crooked machine heads, busted nuts, chambered bodies, and way too expensive. Fuck you Gibson! "

 

de pe un forum mare...scris de catre un user mare...care mai are urmatoarele scule(deci nu e incepator):

DSL50

Metro JTM45

1960A/1960BX

Rack & 100% DIY Effect Pedals

Gibson Les Paul Standard, Ebony

Gibson ES137 Classic, Tri Burst

Gibson Flying V, Ebony

 

 

si mai gasesc sute de topicuri in care lumea se plange de calitatea proasta a gibsonurilor din ziua de azi..., face it...nu prea mai e ce a fost :) parerea mea

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Went to play my V last night and it was all microphonic. I thought it was a cable then noticed the volume was scratchy. I pulled the pick guard back a bit and there was a cold solder joint! The guitar is only 4 months old! It looks like it was soldered by a 9 year old. Fuck you Gibson!

 

Cold solder, crappy paint, crooked machine heads, busted nuts, chambered bodies, and way too expensive. Fuck you Gibson! "

 

de pe un forum mare...scris de catre un user mare...care mai are urmatoarele scule(deci nu e incepator):

DSL50

Metro JTM45

1960A/1960BX

Rack & 100% DIY Effect Pedals

Gibson Les Paul Standard, Ebony

Gibson ES137 Classic, Tri Burst

Gibson Flying V, Ebony

si mai gasesc sute de topicuri in care lumea se plange de calitatea proasta a gibsonurilor din ziua de azi..., face it...nu prea mai e ce a fost :) parerea mea

faptul k are omu scule nu inseamna ca nu e incepator...poate are bani...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Chitara noua ? se schimba pe loc sau imediat doar oi incerci ,si chiar daca nu-ti place culoarea poti sa o schimbi.

 

Nu mai credeti toate cele citite , mai faceti un triaj o selectie .

 

Daca cineva a-si pune lista cu sculele nu inseamna ca are habar de chitara si scule !

 

Priceputul vorbea de "microfonie" de la un contact imperfect lipitura rece , adica pacanea si scartaia un contact .

 

Am foarte multi prieteni care cumpara un "ghid" de scule si metode de cantat , organizat trupa si " cum sa ajungi vedeta" , adica in domeniul care il intereseaza .

 

Exista carti ....tip...Ce chitara sa-ti alegi , cum sa alegi ...ce statie ,ce sa controlezi , se tipuri de scules sunt mai bune , ce mixer ce procesor, ce PC ce soft de inregistrare , ce drum-machine..etc .

 

Baieti cumpara dupa ce citesc .Si cumpara tot ce este mai scump si mai cu "brand" .Dar de priceput nu pricep mai nimic.Apoi dupa multi bani cheltuiti si de dat cu capu-n bara poate uni mai invata cate ceva .

 

Sunt o sumedenie de instrumentisti care nu stiu sa lipeasca doua fire sau sa schimbe un potmetru , astia-s pierduti si panicati daca au o lipitura rece .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

........... aha

 

 

 

 

(e asa de greu de crezut ca firmele mari o mai dau in bara din cand in cand ?)

 

 

dar de la a da-o in bara din cand in cand, pana la "f*** you gibson" mai e mult.

daca gasesti o chitara care a avut o lipitura aiurea nu inseamna ca toate-s asa si tre sa injuri firma respectiva.

is sigur ca daca stai sa cautzi o sa gasesti zeci de topicuri pe net unde lumea injura si alte firme mari nu numai gibson, dar asta nu inseamna ca toate-s de ***

Link to comment
Share on other sites

dar de la a da-o in bara din cand in cand, pana la "f*** you gibson" mai e mult.

daca gasesti o chitara care a avut o lipitura aiurea nu inseamna ca toate-s asa si tre sa injuri firma respectiva.

is sigur ca daca stai sa cautzi o sa gasesti zeci de topicuri pe net unde lumea injura si alte firme mari nu numai gibson, dar asta nu inseamna ca toate-s de ***

 

Les, le zici bine. Ce ai dat tu exemplu acolo anghelescule e ceva "normal". Toate firmele actuale apeleaza la productia de masa

nu au cum sa nu dea gres, chiar daca au in spate un renume :) . Ca sa nu mai zic ca uitandu-ma la prezentarea fabricii Gibson, am observat ca la sectiunea electronica poturile, dozele si toate cablurile din chitara erau lipite cu un ciocan de lipit model rusesc :) . Eh, o fi fost de look sa arate cat de manual se lucreaza in continuare. Cine stie...cert e ca un Gibson consta intr-adevar mai mult decat face.

Link to comment
Share on other sites

dar de la a da-o in bara din cand in cand, pana la "f*** you gibson" mai e mult.

daca gasesti o chitara care a avut o lipitura aiurea nu inseamna ca toate-s asa si tre sa injuri firma respectiva.

is sigur ca daca stai sa cautzi o sa gasesti zeci de topicuri pe net unde lumea injura si alte firme mari nu numai gibson, dar asta nu inseamna ca toate-s de ***

 

 

pai si eu nu am zis exact acelasi lucru ? :)

 

adica " se mai intampla " cu orice firma

asta am zis

si tu la fel

deci

ce rost a avut postul ala :) ?

Link to comment
Share on other sites

acri intr-adevar.

 

anghelescu, ie ievident ca baietu' cu V-u' ari tulburari hormonali mai baieti.

adica, lipitura ca lipitura, fair enough, dar daca nu i-au placut:

- vopseaua (de *****)

- tunerele (indoite)

- coaiele (busted) - sau e vorba de altceva? :)

- pretzul (mult prea mare)

intreb si io ca' gheorghe: pai de ce si-a mai luat-o ?!

 

e ca bancu ala cu ardeleanu care-si duce calul la targ ca sa-l faca de ras. ce dobitoc :) !

Link to comment
Share on other sites

pai si eu nu am zis exact acelasi lucru ? :)

 

adica " se mai intampla " cu orice firma

asta am zis

si tu la fel

deci

ce rost a avut postul ala :( ?

 

ups...noah..nu m-am prins din prima :) ...dar post-ul era defapt ca reply la topic nu la tine neaparat.

peace :)

Link to comment
Share on other sites

Baiatu asta sustine ca a tras putin de pickguard si a VAZUT o lipitura rece?cred ca ea statea acolo asteptand sa traga cineva de pickguard,ca sa-i sara la jugulara!

acriii,da acriii rau!

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu e ok sa zici ca si firmele mari o dau in bara cateodata..pentru ca...pentru banii platiti..nu trebuie sa aiba nici wrong chitara... e regula.1000 de e nu sunt 100 de E si gibson nu e reghin :)

 

v-ar placea sa cumparati o masinas..sa zicem de 100.000 de E si sa aiba joc usa? sa auziti ceva la motor? ce o sa ziceti atunci.... "las ca si firmele mari o mai dau in bara"...

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
oricum "proof'ul" tau este afirmatia unui tip de pe un forum strain. il cunosti? bagi mana in foc pt ceea ce afirma?

umblu de ceva vreme pe forumu ala...iar tipu ala este foarte respectat pe forum :) deci nu este unu cu 10 posturi...

Link to comment
Share on other sites

nu ai inteles ce vreau sa spun. daca era vorba de o chestie serioasa suna cam asa:

 

dragi colegi de forum...iete ce mi s'a intamplat aseara

 

atasezi 2-3 poze clare si explici pt cine nu se prinde ce observatii ai de facut cu mentiunea care ai facut'o si tu - ca si la casele mai mari se intampla

 

insa e aiurea sa judeci o marca dupa spusele unui tip, fie el mebru marcant al unui forum de specialitate mai ales ca nu are ca backing decat cuvantul sau. eu nu contest veridicitatea spuselor sale ci sublinierea faptului cu judeci o marca beton dupa niste vorbe aruncate probabil la nervi ca si-o fi luat teapa cu o chestie second.

 

AI DA CREZARE TUTUROR REVIEW'URILOR DE PE HARMONY CENTRAL LUANDU'TE DOAR DUPA SCULELE PE CARE SI LE ATRIBUIE?? un hint de la mine...cand citesti un review fii "antena" dupa naturaletea si detaliul descrierii (pt cei f pasionati) sau dupa descrierea succinta atat a plusurilor cat si a minusurilor pt cei onesti. cand cineva arunca cu noroi la greu fara detaliu sau cu prea multe detalii care efectiv te baga in ceata atunci ceva nu e ok. cauta simplu si la obiect eventual cu argumente solide ca sa-ti conturezi o imagine veridica.

Link to comment
Share on other sites

da-ne si noua linku la forum, tip si topic, ca doar n-o fi secret.

in orice caz, citeste ce am scris mai sus, daca i se par toate de kko, de ce le mai cumpara frate? de fraier? sau ca sa aiba de ce rade?

 

mai anghelescule, io nu zic ca V-ul lui n-avea o lipitura rece. dar felul in care zice e ridicol si ne-credibil (vezi ce-a comentat Rares mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
da-ne si noua linku la forum, tip si topic, ca doar n-o fi secret.

in orice caz, citeste ce am scris mai sus, daca i se par toate de kko, de ce le mai cumpara frate? de fraier? sau ca sa aiba de ce rade?

 

mai anghelescule, io nu zic ca V-ul lui n-avea o lipitura rece. dar felul in care zice e ridicol si ne-credibil (vezi ce-a comentat Rares mai sus).

de unde nu stii ca a comandato de la un music store online ?

 

nu zic ca nu iti dau dreptate...dar eu vroiam sa subliniez faptul ca nu este admisibil ca o firma cu renume extrem de mare ca GIBSON sa faca instrumente care nu sunt OK... ..iar daca asta ala ar fi fost primul thread in care cineva contesta calitatea chitarelor gibson nu as mai fi postat aici...fiti siguri de asta

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Daca cel ce a afirmat asa ceva nu vinde gogosi (si trebuie sa-l credem), e cel putin jenenat. Orice eroare la o firma de prestigiu, la preturile pe care le au (sau "care este"), nu inseamna ca gibson e varza, ci mai degraba si o anumita superficialitate de genul : suntem cine suntem, avem un mare nume si o traditie si mai inchidem ochii la controlul calitatii. Asta da, e un minus, neseriozitate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.