www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce fel de pene folositi?


Guest Baumwolle
 Share

Ce pana?  

113 members have voted

  1. 1. Ce pana?

    • 0.16mm(Thin)
      2
    • Thin-Medium
      4
    • 0.46mm(Medium)
      13
    • Medium-Heavy
      28
    • 1.00mm(Heavy)
      30
    • 1.16mm(Extra Heavy)
      14
    • >1.16mm(Outrageous ^_^ )
      22


Recommended Posts

Guest anghelescu

momentan folosesc un Transparent Custom Design"Alienface-Shape"(fancy name no?) pick facut de catre mine din plasticul de la un suport de cd-uri(am destule)cand ma plictisesc stau ca prostu si fac pickuri, tot felu de forme.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Ildest

Fender 0.88mm si 1mm. incerc sa tind spre mai subtiri .. dar trebuie sa ma obisnuiesc cu ele .. si urmatoarea va fi ceva pe la 0.6mm

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Spune-mi si mie te rog unde ai gasit asa ceva, as vrea sa incerc... (Thx anticipat)
Subscriu... dar nush de ce cred k numa in Timisoara se gasesc... nu ?

 

Eu le-am gasit in Timisoara la magazinul MUZIKIA. Trec pe acolo cam o data pe luna si pana acum nu am mai vazut pene din astea. Oricum.. sa stiti ca nu sunt prea incantat de ele insa am descoprti pana in forma de triunghi echilateral de la PlaneWaves de .88 (aia verde) .. e minune cel putin pentru mine. Asa comoda mi se pare in mana si merge super...

Link to comment
Share on other sites

Eu le-am gasit in Timisoara la magazinul MUZIKIA. Trec pe acolo cam o data pe luna si pana acum nu am mai vazut pene din astea. Oricum.. sa stiti ca nu sunt prea incantat de ele insa am descoprti pana in forma de triunghi echilateral de la PlaneWaves de .88 (aia verde) .. e minune cel putin pentru mine. Asa comoda mi se pare in mana si merge super...

 

 

unde ai gasit planet waves echilaterala verde ????

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

unde ai gasit planet waves echilaterala verde ????

 

La magazinul Triola tot din Timisoara ... si aveau si mov (1.14)... so cul :) .. si erau si mai ieftine (1,6RON/pana)

 

Isn't Timisoara the greatest? :)

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

:).. thx claxonn. DECI:

 

Caut persoana binevoitoare din Timisoara care e dispusa sa achizitioneze 20 de pene planet waves echilaterale, verzi, de 0.88 si sa le trimita prin cargus cu plata ramburs la Bucuresti. Precizez ca platesc 20.000 lei vechi (2RON)/ pana adica cu 0.4 Ron mai mult decat este ea in magazin si platesc si taxele Cargus

 

contact: felix_romania pe yahoo mess

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
:) .. thx claxonn. DECI:

Caut persoana binevoitoare din Timisoara care e dispusa sa achizitioneze 20 de pene planet waves echilaterale, verzi, de 0.88 si sa le trimita prin cargus cu plata ramburs la Bucuresti. Precizez ca platesc 20.000 lei vechi (2RON)/ pana adica cu 0.4 Ron mai mult decat este ea in magazin si platesc si taxele Cargus

contact: felix_romania pe yahoo mess

 

Funny... dar de ce nu vi pana la Timisoara, ne cunoastem, bem o bere, si nu mai platesti cargus sau alte comisioane... think about it :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Eheee, pai trenul sau, dupa caz, benzina costa muuult mai mult decat posta sau curieratul rapid. :) Plus berea... :)

 

Pai da .. dar e mai mare satisfactia... si daca vine omu mai spre sfarsitu lunii pate se intalneste si cu KillaHead prin Timi care tre sa apara :) .

ontopic: Daca nu, sapt viitoare, daca nu te ajuta nimeni pana atunci, incerc sa fug de la work si sa-ti iau. Vorbim.

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Jaymz

Nu prea am folosit pene la viata mea :) intentionez sa cumpar in curand un 7 string, nu e o necesitate ci un moft personal :) Asa ca mi'am cumparat un set de 7 corzi sa aflu intai cum suna un 7 string, le'am montat pe hohneru meu (mai putin mi'ul subtire) si m'am gandit ca la un sound nou sa folosesc si eu o pana :) cumparat pene stagg de 0.6 mm, 1 mm, 1,5 mm, 2 mm si 3 mm sa vad ce ma multumeste ca sunet :( si am ramas pe 3 mm deci ca sa fiu on'topic ... folosesc o pana stagg de 3 mm B) dar avand corzi destul de groase sper ca nu vor fi probleme (.011 .016 .024 .032 .42 .058)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dupa ceva timp am ajuns la urmatoarea concluzie: pentru solo-uri, Dunlop Tortex de 1,5 (modelu Malmsteen) sunt de departe cele mai bune (cu mentiunea ca aluneca rau printre degete... n-au un grip ca lumea); pentru riffaraie, Fender Delrin de 1.1 mi se pare cea mai ok.

 

Am mai primit acuma un set de Dunlop Lucky 13 care arata de milioane, dar sunt nitel cam moi pentru niste corzi de 1mm. Dar arata demential :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest belphegor

salut

 

stie cineva unde se pot gasi pene dunlop in afara de muzica(inchis) ? si daca stiti ceva de unde se pot lua ultex, tortex. ma intereseaza sa iau un tortex the wedge de 0.73 si 1 mm, tortex black gold standard 0.73 si 1 mm, speedpick de 1 mm, ultex standard 1 mm si 0.73

 

later edit : si pene jazz III

 

daca are cineva de vanzare sau poate sa faca rost sunt interesat:)

 

multumesc anticipat :) !

Edited by belphegor
Link to comment
Share on other sites

Participa la dueluri si te fericim cu derlinuri , tortexuri si gator grip :) + tortexuri aniversare ESP :)

 

In alta ordine de idei eu nu stiu sa se gaseasca atatea neamuri de pene pe la noi. Dunlop se gaseau prin muzica dar acum de cant il renoveaza astia intens , nu mai stiu daca au sau daca mai sunt aia cu pene acolo.

 

Am sa alipesc acest thread celui cu pene

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

multam cosu! dar mai am pana sa particip la dueluri :) :biggrim:

 

dar nu vinzi ;:( ? :) daca tot zici ca ai :) :-"

Edited by belphegor
Link to comment
Share on other sites

... atata mancatorie pe forumu' asta.... :)

 

Later: am uitat .... "si interese"

Si Cosule, ia sa platesti tu banner pentru pene, da? Ce atata reclama mascata la Dunlop si ESP!

si hai ca m-am enervat :) ai si pene de 1000 de coco?

...pana mea...

da

hai ca mi-ai facut ziua mai usoara :)

 

Si ca sa nu fiu total offtopic :

Ultex! au un grip foarte misto si tonul parca e ceva mai deschis decat la derlin si tortex. Oricum aderenta e de mare exceptie.

Gator Grip nu m-au lovit asa de tare. As putea sa le zic pene ordinare dupa ce se ia praful alb de pe ele. Am doar varianta de 1.5mm si prefer oricand derlin in locul astora.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot zicea Cosu, noua feblete: Ultex 1.0mm - suna excelent fata de Delrin (mult mai 'destupat') si la grosimi mai mici par sa se tina mai bine. Ei spun ca ar fi materialul care produce tonul de os, dar intr-un pachet mult mai rezistent si mai accesibil.

 

M-au facut chiar sa ma gandesc la a incerca pene si mai subtiri din materialul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

C`mon c`mon c`mon c`mon nu mai am nici o pana si in fender nu`mi bag manuta :) chiar nu se poate ? un ultex de 1mm sau 0.73 [-o< :desperate:

 

am fost azi pe la domnu grosu, m`am interesat de o feblete de chitara care ma duce in 15 mil :( :-" detalii o sa dau la deseu B) si m`am interesat si de pene:D nu mai avea dunlop a zis ca o sa dea comanda :) tare domnu grosu ;) mi`am tras si un cd cu endless zone trancefusion pe gratis :))

Edited by belphegor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.