www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce fel de pene folositi?


Guest Baumwolle
 Share

Ce pana?  

113 members have voted

  1. 1. Ce pana?

    • 0.16mm(Thin)
      2
    • Thin-Medium
      4
    • 0.46mm(Medium)
      13
    • Medium-Heavy
      28
    • 1.00mm(Heavy)
      30
    • 1.16mm(Extra Heavy)
      14
    • >1.16mm(Outrageous ^_^ )
      22


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ce fel de pene va place cel mai mult?Pentru electrica vorbesc, la acustica treaba poate sta altfel uneori... :)

 

Ce marca?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest _Theo_

am una dunlop cu o forma ciudata rau de tot (in forma de cutit de razboi sau ceva in genu') de 0.88, una dunlop (parca) cu un crocodil pe ea :) 1mm, una fender de 0.88, inca una fender de 1mm, si vreo 5-6 stagg de mai toate dimensiunile...da in principal folosesc fender de 0.88...imi place ca sunt mai mari (au suprafata mai mare)

 

aaa...mai am una rosie pe care scrie EDS si e plina de gaurele (asa a venit din fabrica)..nush la ce folosesc gaurelele..

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eh...m-am referit la denumirile pentru prosti de la Planet Waves, Fender, Jim Dunlop...

 

Thin=0.16mm

Medium=0.46mm

Heavy=1mm,

 

cu aproximatie si din amintiri...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Grosolana :)

 

Acuma pe bune, chiar poti canta cu asa ceva?Cele de 1-1.16 mm imi fac zile grele...

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

la merge s-a pierdut pollul. totusi fa unul mai putin ambiguu :)

 

aaa...mai am una rosie pe care scrie EDS si e plina de gaurele (asa a venit din fabrica)..nush la ce folosesc gaurelele..

Gaurelele alea ii ofera o aderenta mai buna sa nu iti scape din mana.

 

Na si niste dubiosenii :

http://guitarpartsdepot.com/Merchant2/merc...tegory_Code=WTP

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce penele mai groase de 1.16 ar fi "outrageous". Eu folosesc pene intre 1mm si 1.5 mm, in ultima vreme chiar de 1.5 pt ca simt un control mai puternic asupra panajului si pot sa fiu mai agresiv. De asemenea am raspuns imediat, fata de o pana subtire care se indoaie si pot sa raman in urma la pasaje rapide.

 

Ca marca folosesc doar Dunlop, in genere Tortex, Gator Grip sau Derlin. Totusi ma gandesc la niste Ultex-uri.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

la chitara in general folosesc 1.00 mm, dar mai bag si cu 2.00 mm din cand in cand.

 

in schimb pi bass se schimba situatia, acolo f rar mai trag cu pana si atunci trag cu una de 0.60 sau cu aia de 2, depinde de tonalitatea pe care o caut. in rest trag tare de tot cu deshtele, ca sa ma obisnuiesc. :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

A fost la plesneala chestia cu Outrageous...:)

 

Unde se gasesc Tortex-uri?La Muzica, sus la Proel ce fel de Dunlop-uri au?

Link to comment
Share on other sites

Bun subiectul! aicea kiar sunt curios.... Eu mi-am facut singur pene dintr-un... fel de plastic. Cand am vazut ca tot vorbiti pe-aici de grosimi... am luat sublerul si vad ca au 0,4 mm. Sincer sa fiu n-am pus niciodata mana pe o pana adevarata. Cant cu astea ale mele si al acustica si la electrica. Ma-ar ajuta cu ceva o pana... "adecvata"? help!!! pls pls :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

in tineretile mele foloseam, in lipsa de altceva, pene facute din cartele de telefon, si am folosit metoda asta timp de ceva ani. inca mai am un calup de vro 20 de cartele de telefon, goale din pacate, pe care le stransesem ca sa am pe viitor pene, dar am inceput sa folosesc pene cumparate, si acu alta viata.

 

bine ca mi-am amintit, tre sa imi fac iar o pana d-aia din cartela de telefon, sa imi aduc aminte de tinerete. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Bun subiectul! aicea kiar sunt curios.... Eu mi-am facut singur pene dintr-un... fel de plastic. Cand am vazut ca tot vorbiti pe-aici de grosimi... am luat sublerul si vad ca au 0,4 mm. Sincer sa fiu n-am pus niciodata mana pe o pana adevarata. Cant cu astea ale mele si al acustica si la electrica. Ma-ar ajuta cu ceva o pana... "adecvata"? help!!! pls pls :)

 

aaa...in caz ca nu o sa canti toata viata cu o bucata dintr-un fel de plastic, DAAA! :)

Link to comment
Share on other sites

hai frate....penele chiar nu conteaza!!!! sa fie tari si rezistente.atat!!

propun un topic: ce curele folositi? sau ce butoane de ton si de volum...de plastic sau de metal?

mai need_weed,conteaza f. putin.f .f.f. putin!! cu cat avansezi mai mult in tehnica,cu atat se vede mai mult necesitatea unei pene de calitate.a

demonstrat la un moment dat felix ca se poate canta si cu o bucatica de carton...si suna f. bine.momentan zic ca ar fi bine sa ne axam mai mult pe studiat,nu pe ales pene prin magazine...

dar cine sunt eu sa va spun ce sa faceti...oricum,eu prefer sa cant pe yamaha mea cu corzi ruginite,decat sa deschid topicuri despre pene,maneta de tremolo,floyd-rose,efecte,etc.

o ureche "trained" se prinde cand cineva e mai putin bun,oricat de tari ar fi penele sau de smechere efectele...si atunci situatia devine mai nasoala...

cred ca un exemplu elocvent este django reinhardt,unul dintre cei mai mari chitaristi de jazz,care canta cu un nasture...oare cati milimetri avea?

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

da...si io ma mai bagam la cartele telefonice...prima mea pana a fost un "kamarad"...da ma ofticam ca nu nimeream niciodata foram si dimensiunea

 

pana conteaza...de ce crezi ca se fac mai multe dimesiuni? ...cureaua si potentiometrele...e...asta e alta poveste

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

hai frate....penele chiar nu conteaza!!!! sa fie tari si rezistente.atat!!

propun un topic: ce curele folositi? sau ce butoane de ton si de volum...de plastic sau de metal?

 

 

penele conteaza, crede-ma, la chitara, nu atat in sound, cat cum iti stau in mana si cum ataci mai bine corzile cu pana.

 

insa la bass, daca te bagi la pana, crede-ma ca grosimea unei pene conteaza f mult in sunetul scos de instrument, si asta nu o zic ca si mare basist sunt eu, insa am testat chestia asta, cu pene de diferite marimi, de la 0.46 la 2.00 si se schimba sunetul odata cu pana.

 

enjoy the ignorance.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

la merge s-a pierdut pollul. totusi fa unul mai putin ambiguu :)

Gaurelele alea ii ofera o aderenta mai buna sa nu iti scape din mana.

 

Na si niste dubiosenii :

http://guitarpartsdepot.com/Merchant2/merc...tegory_Code=WTP

 

da e ciudat..ca o iau in mana (pana) si se face un fel de "perna de aer" intre degetele cu care tin pana din cauza gaurelelor...asa ca aderenta - (minus)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

fender heavy si niste treburi anglezesti - foare misto designul -> camuflaj o parte si fete de alien restu:)

 

 

de unde le iei pe alea cu alieni??

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ba ati cam deviat de la subiect

folosesc 2 tipuri de pene...depinde de stare (just kidding)

fender 0.50 si fender medium

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.