www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Deep Purple La Bucuresti


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest radioman

Mfax 24 aug>

 

"Formația Deep Purple va concerta, pe 31 octombrie, în Bucureºti, se aratã pe site-ul formației, evenimentul fãcând parte din turneul de promovare a albumului "Rapture of the Deep".

Veteranii rock-ului britanic se întorc la Bucureºti cu ocazia turneului european "Rapture of Deep", dupã ce u mai concertat în România în 1998. Concertul din România se anunțã a fi primul din segmentul european, urmând ca pe 1 noiembrie trupa sã concerteze la Sofia, în Bulgaria, iar pe 3 noiembrie în Sarajevo, Bosnia, pe 4 noiembrie în Split, Croația, iar pe 6 - în Budapesta, Ungaria.

Potrivit site-ului oficial al trupei, concertul va avea loc pe Stadionul Național, însã surse din Primãria Bucureºti au declarat pentru MEDIAFAX cã, pânã la acest moment, administratorii arenei nu au fost contactați de organizatorii acestui eveniment.

Deep Purple, fondatã sub numele de Roundabout în 1968, a fost una dintre trupele de marcã ale stilului heavy metal din anii '70 ºi este cunoscutã mai ales pentru hiturile "Smoke on the Water" ºi "Child in Time".

Alãturi de Led Zeppelin ºi Black Sabbath, cei de la Deep Purple sunt considerați a fi unui dintre pionierii heavy metal-ului ºi hard rock-ului. Trupa a vândut peste 100 de milioane de albume în întreaga lume.

Trecând prin numeroase schimbãri de componențã, în prezent trupa este formatã din Ian Gillan - voce, Steve Morse - chitarã, Roger Glover - bas ºi Ian Paice - baterie, alãturi de Don Airey - claviaturi."

Cristina Mazilu, cristina.mazilu@mediafax.ro)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest telecaster

Super tare! Se repeta istoria din 1998.

 

Atunci au venit Robert Plant (e adevarat, cu Jimmy Page) apoi Deep Purple.

Mai lipseste sa revina Metallica...

:)

Link to comment
Share on other sites

eu i-am vazut data trecuta cand au fost in romania....si au fost una din cele mai mari dezamagiri din viata mea :)

 

ascult deep purple de prin 1985...vinyl-ul cu "deep purple in concert 1970-1972" l-am ascultat pana s-a tocit de tot, iar pe un "fireball" original emi am dat prin 1987-88 parca 700 sau 800 de lei (batranii stiu ce inseamna...)...cand au scos "perfect strangers" am plans de bucurie ca s-au reunit...ma rog...

 

ideea ar fi ca un om a facut varza deep purple-ul: steve morse...cred ca un inlocuitor mai prost pentru ritchie blackmore in deep purple cu greu putea fi gasit (chit ca o sa-mi sara unii in cap...poate doar steve vai sau joe satriani... :))

 

farmecul concertelor deep purple consta in improvizatiile fantastice, indiferent ca erau in grup sau solo (vezi "wring that neck"...tema este preluata din muzica de la "ciocanitoarea woody" :( ) - nu cred ca au cantat aceiasi piesa la fel in doua concerte diferite (de exemplu "child in time")

 

momentele de geniu ale lui blackmore din "california jam/made in europe" au fost inlocuite de trilurile stupide ale lui steve morse...pana si "smoke on the water" a cantat-o execrabil...cu niste floricele penibile...ce sa-i faci...doar a fost cotat ca "best guitar player 'xx"...trebuie sa arate omu' ce stie... :)

 

noroc cu jon lord ca a mai salvat treaba cat de cat la improvizatii...si sectia ritmica (ian paice/roger glover) care a ramas tot un metronom perfect (vorba unuia: "daca pui metronomu' si auzi o greseala la ian paice - verifica metronomu'").

 

iar ian gillan a fost intr-o zi cam proasta - vocea il cam lasase, iar versurile i-au cam pus probleme (la "perfect strangers" a facut o varza din "i know i must remain inside...")...varsta....

 

deci, aviz amatorilor...

Link to comment
Share on other sites

fara blackmore si lord n-a mai ramas din deep purple decat sectia ritmica...si numele... :)

steve morse este, fara indoiala, un mare chitarist, dar introducerea lui in deep purple mie imi da senzatia incercarii de a introduce un patrat intr-un cerc (fara ca diagonala patratului sa coincida cu diametrul cercului!) :)

Link to comment
Share on other sites

fara blackmore si lord n-a mai ramas din deep purple decat sectia ritmica...si numele... B)

steve morse este, fara indoiala, un mare chitarist, dar introducerea lui in deep purple mie imi da senzatia incercarii de a introduce un patrat intr-un cerc (fara ca diagonala patratului sa coincida cu diametrul cercului!) ;)

 

:) ce plastic ai zis-o despre nenea morse :)

 

si in plus mi-ai dat doua vesti, una buna si una rea:

 

1. vestea rea: a plecat si jon lord... :)

2. vestea buna: ...deci nu trebuie sa ma mai chinui sa fac rost de bani pentru bilet :(

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa merg, pot sa merg, insa n-am s-o fac .

Ian Gillan nu mai are vocea aceea , puternica, adevarata, pe care a avut-o in "In Rock" sau in "Jesus Christ Superstar" ... alcoolul , tigarile, bata-le vina ... Steve Morse, din pacate, nu a putut deveni cu nici un chip inlocuitorul lui Blackmore. Insusi el a zis ca s-a bazat pe solourile lui Blackmore pentru a si le face pe ale lui; in vreme ce Blackmore avea o memorie proasta ( si a si zis-o odata, serios : "Tu chiar crezi ca am altceva mai bun de facut decit sa tin minte atita ?" ) , geniul ajutindu-l sa improvizeze, mereu altfel, mereu neasteptat, Morse are o memorie prea buna. Jon Lord, ... a plecat si el ...

Au ramas Paice si Glover. Si am senzatia ca ei or sa traga si cortina.

Blackmore's Night este noul Purple, dupa parerea mea. Nu numai din cauza lui Ritchie.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu i-am vazut data trecuta cand au fost in romania....si au fost una din cele mai mari dezamagiri din viata mea :(

 

ascult deep purple de prin 1985...vinyl-ul cu "deep purple in concert 1970-1972" l-am ascultat pana s-a tocit de tot, iar pe un "fireball" original emi am dat prin 1987-88 parca 700 sau 800 de lei (batranii stiu ce inseamna...)...cand au scos "perfect strangers" am plans de bucurie ca s-au reunit...ma rog...

 

ideea ar fi ca un om a facut varza deep purple-ul: steve morse...cred ca un inlocuitor mai prost pentru ritchie blackmore in deep purple cu greu putea fi gasit (chit ca o sa-mi sara unii in cap...poate doar steve vai sau joe satriani... :))

 

farmecul concertelor deep purple consta in improvizatiile fantastice, indiferent ca erau in grup sau solo (vezi "wring that neck"...tema este preluata din muzica de la "ciocanitoarea woody" ;) ) - nu cred ca au cantat aceiasi piesa la fel in doua concerte diferite (de exemplu "child in time")

 

momentele de geniu ale lui blackmore din "california jam/made in europe" au fost inlocuite de trilurile stupide ale lui steve morse...pana si "smoke on the water" a cantat-o execrabil...cu niste floricele penibile...ce sa-i faci...doar a fost cotat ca "best guitar player 'xx"...trebuie sa arate omu' ce stie... B)

 

noroc cu jon lord ca a mai salvat treaba cat de cat la improvizatii...si sectia ritmica (ian paice/roger glover) care a ramas tot un metronom perfect (vorba unuia: "daca pui metronomu' si auzi o greseala la ian paice - verifica metronomu'").

 

iar ian gillan a fost intr-o zi cam proasta - vocea il cam lasase, iar versurile i-au cam pus probleme (la "perfect strangers" a facut o varza din "i know i must remain inside...")...varsta....

 

deci, aviz amatorilor...

 

Ai perfecta dreptate ... daca a plecat si Lord e saracie lucie :)

Totusi o sa merg sa-i vad ... pana sa AC/DC ma multumesc si cu 60% de Deep Purple. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Organizatorii concertului Deep Purple (31 octombrie, Stadionul Cotroceni), Modus Production, pregãtesc evenimentul cu cea mai mare minuțiozitate. Este vorba despre o trupã legendarã, de valoare incontestabilã ºi totul trebuie sã fie perfect. În afarã de detaliile organizatorice de culise, Modus Production se gândeºte ºi la fanii Deep Purple, care vor dori sã pãstreze mult timp amintirea nopții unice care urmeazã.

Pentru aceºtia, un suvenir este lansat începând de marți, 2 octombrie pe piațã. Este vorba despre "souvenir ticket", un bilet realizat special pentru acest eveniment, în condiții deosebite, sub forma siglei Deep Purple. Acesta costã 15 lei, este disponibil în ediție limitatã (doar 200 de exemplare!) ºi într-un singur punct de vânzare: Diverta din Magazinul Unirea. Este un mod inedit de a pãstra amintirea unui concert incendiar. Atenție! "Souvenir ticket" nu asigurã intrarea la concert.

Lansarea acestui tip de bilet este o premierã pe piața din România.

"Souvenir ticket" va fi livrat în plic, pentru maximum de protecție. Realizarea sa a fost fãcutã cu cea mai mare atenție. Condițiile tipografice sunt excepționale. Cei care le achiziționeazã vor avea cu ce se mândri ºi poate le vor scoate la licitație peste ani...

 

Mi se pare o idee exceptionala. Nu am mai vazut asa ceva la noi si sunt sigur ca se vor vinde ca painea calda.

Link to comment
Share on other sites

In dorinta de a transforma concertul grupului Deep Purple din 31 octombrie intr-un eveniment cu totul special pentru cei care vor fi prezenti pe stadionul Cotroceni, organizatorii – Modus Production – au inca o veste buna pentru iubitorii legendarului grup britanic. Unul (sau una) dintre spectatorii posesori de bilet de intrare prezenti la concert va primi un scuter nou-nout!

 

Desemnarea castigatorului se va face prin tragere la sorti pe baza seriei biletelor. Sistemul computerizat de verificare a biletelor la intrarea in stadion va furniza organizatorilor date despre seriile biletelor ale caror posesori se afla in incinta stadionului, astfel ca la tragerea la sorti nu vor participa decat aceste serii!

 

“Publicul nostru este la fel de important ca si artistii pe care ne dorim sa ii primim cat se poate de bine. Le multumim celor de la Motorteam ca sprijina demersul nostru de a face ca acest eveniment sa devina una dintre cele mai frumoase amintiri ale celor ce vor fi prezenti pe stadionul Cotroceni. Ca sa ma exprim in spiritul Deep Purple, pe 31 octombrie nimeni nu se va simti Mistreated si sper ca toti sa fim timp de cateva ore in Seventh Heaven”, ne-a declarat Stefan Morosanu, Director General Modus Production.

 

Scuterul – un KIMKO Agility 50 – face parte din categoria mijloacelor de transport pe care bucurestenii pun mare pret in ultimul timp. Este usor de manevrat (doar 97 de kg), agil (motor in 4 timpi care atinge viteze de pana la 70km) si cu un consum record de numai 1,5l la 100km. In plus, se poate conduce fara permis! Cu alte cuvinte, fericitul castigator va pleca de la concert calare pe proaspat-primitul premiu.

 

Va reamintim ca biletele pentru concertul Deep Purple se pot procura din rețeaua de magazine Diverta, magazinul Muzica, Stadionul Cotroceni si online de pe site-urile: http://www.ticketpoint.ro, http://www.bilete.ro, http://www.blt.ro. Preturile biletelor se incadreaza intre 38 ron si 238 ron.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mi se pare o idee exceptionala. Nu am mai vazut asa ceva la noi si sunt sigur ca se vor vinde ca painea calda.

vorbesti serios? :| sunt ca niste afise, doar ca overpriced si de dimensiuni de 10 ori mai mici

ma rog de partea cu painea calda nu te contrazic, probabil ca or fi destui care au chef de aruncat cu banii

 

in alta ordine de idei, azi am luat si eu belete.. d-alea adevarate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.