www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Deep Purple La Bucuresti


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

frate cata carcoteala in stanga si-n dreapta...toti dezamagiti toti nemultumiti etc...nu va ganditi cati oameni au fost in seara aia la concert, oameni de 40+, 50+ care pe vremea lu raposatu abia mai prindeau si ei un disc o caseta ceva sa asculta deep purple, isi imaginau ei vreodata ca o sa apuce sa-i vada live?!?...cred ca a fost o experienta mai mult decat dementiala pentru ei...si au fost majoritari in public sincer...am vazut o tona de oameni veniti cu copiii dupa ei unii as zice chiar cu nepotii...ei n-aveau minte si timp in momentele alea sa se mai gandeasca ca nu-l mai tine vocea pe ian sau ca morse trage solistica in niste moduri mai ciudate sau stiu io ce...ei erau fericiti ca au avut ocazia sa vada live la ei in tara o trupa de legenda...daca ar citit carcotelile astea li s-ar face greata

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Ender_Eugen
frate cata carcoteala in stanga si-n dreapta...toti dezamagiti toti nemultumiti etc...nu va ganditi cati oameni au fost in seara aia la concert, oameni de 40+, 50+ care pe vremea lu raposatu abia mai prindeau si ei un disc o caseta ceva sa asculta deep purple, isi imaginau ei vreodata ca o sa apuce sa-i vada live?!?...cred ca a fost o experienta mai mult decat dementiala pentru ei...si au fost majoritari in public sincer...am vazut o tona de oameni veniti cu copiii dupa ei unii as zice chiar cu nepotii...ei n-aveau minte si timp in momentele alea sa se mai gandeasca ca nu-l mai tine vocea pe ian sau ca morse trage solistica in niste moduri mai ciudate sau stiu io ce...ei erau fericiti ca au avut ocazia sa vada live la ei in tara o trupa de legenda...daca ar citit carcotelile astea li s-ar face greata

 

+1

Link to comment
Share on other sites

frate cata carcoteala in stanga si-n dreapta...toti dezamagiti toti nemultumiti etc...nu va ganditi cati oameni au fost in seara aia la concert, oameni de 40+, 50+ care pe vremea lu raposatu abia mai prindeau si ei un disc o caseta ceva sa asculta deep purple, isi imaginau ei vreodata ca o sa apuce sa-i vada live?!?...cred ca a fost o experienta mai mult decat dementiala pentru ei...si au fost majoritari in public sincer...am vazut o tona de oameni veniti cu copiii dupa ei unii as zice chiar cu nepotii...ei n-aveau minte si timp in momentele alea sa se mai gandeasca ca nu-l mai tine vocea pe ian sau ca morse trage solistica in niste moduri mai ciudate sau stiu io ce...ei erau fericiti ca au avut ocazia sa vada live la ei in tara o trupa de legenda...daca ar citit carcotelile astea li s-ar face greata

 

Greata pe care o simt si eu vazand atatea persoane atat de fine in judecata precum o caramida aruncata in balta.

 

Acu 10 ani cand descopeam Deep Purple In Rock pe caseta nici nu imi trecea prin minte ca as putea asculta vreodata live si vedea formatia care ma umplea de energie si emotie.

 

Doar romanul e nascut poIet.

Link to comment
Share on other sites

Killhead: +10....totusi ultimul paragraf nu e chiar...sau nu as vrea sa cred ca e asa

fenderstrfat: hai mah...chiar asa?! inteleg ca organizarea e Romaneasca dar pe mine m-a captivat trupa in sine....asta e daca au fost probleme cu tensiunea...totusi a fost misto, nu mai gandi chiar ca un roman, normal ca nu te-ai distrat (spre deosebire de mine) daca i-ai taxat pt fiecare chestie care ti s-a parut ne-la-locul ei, totusi sunt legendari....ma intreb ce te-ar putea multumi...

 

Mie mi-a placut foarte mult...deci chiar a fost super, au stiut sa "tina un concert"...asta din pct-ul meu de vedere, vad ca sunt multi nemultumiti...asta nu e bine mai...ar fi trebuit sa-i incurajam, sa le aratam ca ne place (eu si grupul cu care am fost asa am facut :( ), atunci poate si ei as fi dat mai mult...dar cine stie cati altii ca fenderstrfat or fi mai stat asa ofticandu-se ca au dat atatia bani bani pe un bilet sau ca au stat atat de mult la rand.(tipic romanesc, si va mai si palngeti, ca, vai, asta e Romania...)

langa grupul nostru era un alt grup care venise din Anglia ( :) ) si inca unul de prin Moldova...si sa-i fi vazut si pe aia...activi...bv. lor!

 

In fine...nu mi-o luati in nume de rau...e o parere....

Totusi...nu stiu daca am inteles bine dar ultima piesa pe care a cantat-o Don la clape a fost Rapsodia Romana B) (daca da, inca un plus pt ei...si un mare minus pt mine :) ...pt ca nu stiu cum suna chestia asta, nu ma pasioneaza genul asta de muzica)

 

Salutari.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata
frate cata carcoteala in stanga si-n dreapta...toti dezamagiti toti nemultumiti etc...nu va ganditi cati oameni au fost in seara aia la concert, oameni de 40+, 50+ care pe vremea lu raposatu abia mai prindeau si ei un disc o caseta ceva sa asculta deep purple, isi imaginau ei vreodata ca o sa apuce sa-i vada live?!?...cred ca a fost o experienta mai mult decat dementiala pentru ei...si au fost majoritari in public sincer...am vazut o tona de oameni veniti cu copiii dupa ei unii as zice chiar cu nepotii...ei n-aveau minte si timp in momentele alea sa se mai gandeasca ca nu-l mai tine vocea pe ian sau ca morse trage solistica in niste moduri mai ciudate sau stiu io ce...ei erau fericiti ca au avut ocazia sa vada live la ei in tara o trupa de legenda...daca ar citit carcotelile astea li s-ar face greata

 

Sunt de acord, repet mie mi-a placut mult concertul.

Link to comment
Share on other sites

draga @tib : ... nu cred ca fenderstrfat a gandit ca un roman ... ci doar ca un spectator care are pretentii de la trupa preferata ... eu nu sunt fan purple ... dar m-am dus ca sa vad un show ... un show care nu m-a impresionat ... ce imi place sa vad intr-un concert ... reactia de pe fata oamenilor... inceputurile si finalurile de concerte ....

 

iarta-ma .. dar au intrat pe scena .. parca intrau la repetitii .. n-am vazut deloc showul pe care l-am vazut pe alte forumuri ... cu inceputuri spectaculoase, cu trairi nemaipomenite ... nu stiu .. poate cer si eu prea mult ... pt ca stiu un pic de muzica ... dar mi se pare normal .. doar asa o sa se imbunatateasca cu ceva si la noi ...

 

Sa te uiti de curiozitate la un concert TOTO .. sa vezi ... show ...

 

Tot respectul pt Deep Purple, nu regret un moment ca am dat banii pe bilet, dar ma asteptam la ceva mai mult. Sunt o trupa legendara .. care nu mai au nimic de demonstrat. Totusi noi, tinerii (cel putin eu) ... care am vazut destula muzica din diferite genuri... ma astept la ceva frumos la un concert, la ceva iesit din comun ...

 

 

Toate bune ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Bai nu stiu de ce ne/va mai certati... Cred ca cei de pe acest topic cu totii suntem fani purple cat de cat. Eu asa banuiesc cel putin. Degeaba ne mai certam acum. Fiecare va avea parerea lui intotdeauna dupa un concert. Este un topic unde noi cei de pe forum ne exprimam o parere si vorbim intre noi. Atata tot. Nu suntem pe forumul trupei Purple sau eu stiu in ce alt loc ca sa fim disperati daca unul din noi spune ceva mai putin bun la adresa lor. Si repet eu nu am spus nimic rau despre ei. Doar ca au fost destul de "fara chef" si dati un search pe youtube sa vedeti alte concerte cu ei. Si mai ales concerte cu Blackmore, cu Lord. Se simte o diferenta...

 

Cred ca am pierdut un aspect in posturile mele precedente si anume repertoriul: au cantat MULTE piese de pe ultimul lor album sau piese necunoscute de pe alte albume. Cred ca lumea se astepta la un Child in time, la un Burn, Stormbringer, etc. Ce am simtit eu: cand au ajuns la ultimele piese (Smoke on the water, Black night, etc) lumea era deja plictisita oarecum si de-asta nu reactiona. Multi spectatori (mai ales romani) nu reactioneaza la o formula de chitara, la o tehnica misto, la fraza unui instrumentist, la un unison chitara-clapa-bas (si au fost foarte multe si reusite; am spus-o si eu: ca instrumentisti au fost super). Si de aceea cred ca nu s-a mai creeat atmosfera la care ma asteptam. De asemena dupa ce au cantat romanii ma asteptam la o explozie de sunet. Ma si gandeam in timp ce cantau romanii cat de incet se aude... Si ma gandeam ca e incet pentru a creste la Purple... Macar un pic sa creasca. Sa se simta o diferenta cat de mica. NIMIC. Nu mi-a venit sa cred. Suna exact la fel.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la concert si mi s-a parut ok. Din pacate, nu sunt un mare fan Deep Purple, si nici concertul nu m-a dat pe spate. Mai ciudat, nici pe taica-mio nu l-a dat, si el e fan de multi ani, si nici n-a fost la multe concerte sa zici ca are standarde ridicate.

 

Oricum, perfect de-acord cu Killahead, noi suntem obisnuiti cu DVD-urile cu imagini din multe concerte, editate, aranjate, etc.. si uitam ca totusi in spatele unui nume mare ca Deep Purple sunt defapt 5 oameni normali, mai mult decat atat, oameni pe la peste 60 de ani care sustin un concert live cand sunt 5 grade afara...

 

A fost aiurea ca au avut probleme tehnice. Au fost mai multe aiurea, dar pana la urma, daca la 60 de ani as reusi sa sustin un concert ca ei, sau ce vorbesc, 20% din ce au facut ei, sa fac si eu la varsta aia, voi fi multumit. Le apreciez efortul si ii respect pentru tot ce au facut pentru muzica, era frumos daca ma impresionau mai mult, dar de la asta pana a da cu pietre in ei, e cale lunga.

 

P.S. = Singurul lucru care chiar m-a deranjat a fost animatia aia din monitoare la Smoke on The Water. Parca era facuta in Power Point. Poza cu fum, poza cu apa si apoi una cu foc care clipea... Pentru asa o piesa, chiar nu se putea munci mai mult la prezentare ?

Link to comment
Share on other sites

considerand ca multi de pe rgc.ro vor sa fie chitaristi , si daca se poate de scena m-am gandit ca problema trebuie vazuta din alt punct de vedere .

 

Cei care au cantat cover-uri pe scena in concerte , la cluburi etc au observat sau o sa observe o problema..

 

Vin melomani cu mare avant sa vizioneze un concert ( coverband) sa zicem o seara de " Credence Clearwater Revival " , dar va constata cu mare dezamagire ca nu suna ca si pe disc , nu canta trupa exact cea ce a auzit acasa .Nu aude sonoritatea , executria productia etc ce si-a imaginat el acasa.

Dar totusi este bucuros ca a ascultat piesele trupei indragite , mai carcoteste mai bombane cu amici la fel si ei melomani , fani CCR ..etc dar dau vina pe "cover band" care-s bunicei dar nu pot fi la inaltimea trupei copiate .

 

Pana acum totu-i OK

 

In sfarsit apare trupa vestita in carne si oase "live" , visul de o viata .

 

SI

 

in concert connstata cu dezamagire ca nici ei nu suna cum a auzit el acasa .

 

aaaaaaaaaaaa...

 

"..nu mai au in trupa pe bateristul de acum 30 de ani... , au inbatranit ,..... nu mai au groove..( cu varsta uni pierd groove-ul )., nu mai suna trupa , nu mai are voce cantaretul etc.. etc...

 

dezamagire totala , vechea dragoste i-a tradat , ce-i de facut ?????

 

Nimic

 

Nici o trupa nu suna cum se aude pe disc ( poate Pink Floyd se apropie , "I Pooh" am vazut live si am ramas masca, sunau exact ca si pe disc sau la Radio)

 

In concert se compenseaza lipsa de calitate a sonoritatilor ( nu au cum sa reproduca cine stie ce suprainregistrari , viori , pachet de suflatori , orchestra semisinfonica etc etc ) , deci se compenseaza aceste neajunsuri prin "carisma" interpretului principal al trupei , prin elemente spectaculoase , lumini , fum , costume , decor etc etc

 

Cei ce nu au vazut Deep Purple din '70 --pana in 2007 in cel putin cateva zeci de concerte nu au cum sa faca o precizare despre cum au cantat , cum au sunat fata de acum .

 

Practic se discuta despre o imagine ce si-a creat-o fiecare spectator , fan , dupa auditia discurilor , CD. vinil , DVD etc

 

Din aceasta cauza de exemplu este periculos sa creezi ptr trupa ta o sonoritate "ideala" in studio , apoi sa n-o poti reproduce live ,publicul va spune ca nu tu ai cantat pe inregfistrarea din studio .(Si chiar se intampla si asemenea cazuri)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.