www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai ca mai atasez eu ceva foarte rar. E vorba de piesa "Intre umbre" in varianta live cantata la Festivalul Studentest Craiova 1998. Trupa se numea Byron, adica actuala trupa Sahara + Daniel Radu (in prezent la Kumm) pe voce.

 

Gear pe chitara: copie Fender made in Taiwan pe numele ei, Animal, distors Ibanez Metal Charger MS10, Jim Dunlop Cry Baby, Zoom 507 reverb, Marshall Valvestate (head + cab) cred ca 100W.

 

Enjoy!

byron___intre_umbre.mp3

Link to comment
Share on other sites

proof -multumesc..nu nu am fost nici la scoala de muzica si nici nu am luat lectii...in chitara am fost initiat de o fosta prietena ( girlfriend), actuala sotie :) , care stie sa cante la chitara,insa am cam invatat singur dupa aceia,chitara nu am avut decat cand am venit aici in USA si mi-am permis una, de fapt am primit-o cadou de la o fosta prietena ,actuala sotie.talent am zero asta o stiu sigur insa pentru mine e mai mult distractie, si imi place sa imi tin creierul la munca, asa ca daca eu am invatat sa cant un pic vreau sa va asigur ca oricare care are un pic de vointa o sa invete. piesa se numeste" balada anonima" fiindca nimeni nu stie cine a scris-o.ce am cantat eu e doar prima parte ...are doua parti, insa a doua are niste parti tehnice care nu le stapanesc inca.suna bine insa nu e foarte complicata.

 

cearny - ai dreptate in legatura cu "raportul de volume acompaniament-melodie" insa pentru mine e un amanunt la care nu am ajuns inca sa il stapanesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Uite ceva ce am inregistrat acum cateva saptamani. Scuze pt calitatea sunetului, am tras cu Cooledit si un mic de 2 lei :)

Restul trupei e format din GuitarPro :)

Piesa e a lui Ozzy Osbourne si se numeste I Just Want You. Nu am incercat sa o cant exact ca Zakk dar zic ca a iesit cat de cat ok.

Link to comment
Share on other sites

Brenn, mortala, m-am uitat si eu pe piesa in format .gp4 dar tot nu mi-am dat seama ce i-ai facut de suna asa de bine, hai daca tot lamureste-ne si pe noi cum ai scos-o la capat, mi se pare ca ai inregistrat 2 chitari, sau ai lasat una din guitar pro (ca versiunea .gp4 are 2 chitari)

Link to comment
Share on other sites

Brenn, mortala, m-am uitat si eu pe piesa in format .gp4 dar tot nu mi-am dat seama ce i-ai facut de suna asa de bine, hai daca tot lamureste-ne si pe noi cum ai scos-o la capat, mi se pare ca ai inregistrat 2 chitari, sau ai lasat una din guitar pro (ca versiunea .gp4 are 2 chitari)

Mersi :)

Chitarile cu distorsie suna ca dracu pe GP, aia-i clar. Le-am pus pe mute pe ambele. :)

Am tras in total 3 chitari.. a 3-a aparand spre sfarsit (2 cu dist, 1 clean).. nu stiu ce sa zic. Am tot experimentat cu amplasarea mic-ului, si m-am jucat cu equalizeru' din Cooledit putin. I-am mai dat si un hiss reduction si asta este. :)

Link to comment
Share on other sites

am mai inregistrat ceva asta seara.. sunt cam trist si a iesit ceva care m-a bucurat destul de mult :) sper sa va placa.. si mai ales sa nu va plictiseasca ( unele schimbari de acorduri, care sunt intrun fel facute de mine, sunt destul de greu de recunoscut.. daca aveti ureche ascultati cu atentie :) ) enjoy si multumesc ca ma suportati

 

Stefan

 

P.S. banuiesc ca ati recunoscut melodia.. era vorba despre

Always Somewhere - Scorpions (denumire veche.. denumire noua Scoripons :) )

Sound0014.MP3

Link to comment
Share on other sites

cosule mersi mult de tot... tot ce am creat a fost atunci cand eram suparat sau foarte trist... si uite ca iese ceva frumos totusi.. mersi inca o data de aprecieri... mai asteptam si de la tine :)

 

offtopic.. chitara suna ok.. desi daca as pune mana pe alta mai buna.. sigur mi-as da seama de dfierentele dintre cele doua.. si as alege alta chitara si nicidecum hora :).. dar cum nu imi permit ma multumesc cu ce am :)

Link to comment
Share on other sites

O piesa fff misto pe care incerc sa o cant e Dust in the wind-Kansas, foarte faina piesa piesa v-o recomand tuturor.

Offtopic: AM reusit sa ma calific pe faza nationala la bio!!! :):):) chit ca a dat destul de greu :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.