www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Se Pricepe La Sound-u Dozelor ? Plzz Help


Guest me_33
 Share

Recommended Posts

Am un jackson Js 30 si as vrea niste doze sa sune cat se poate de clar .. si cat se poate de suparator .. (nu stiu cum sa explic ce inseamna suparator dar cred ca v-ati dat seama :) ) . si daca se poate sa traga spre death metal ... soundu .. Nu stiti ce doze mi-ar trebuii ? Astea ar fi bune http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=697.. sau ..ziceti-mi o perceche de doze ce fuck echipa buna pt cererile mele sau situ io .. nu stiu . As vrea sa fiu ajutat .

Link to comment
Share on other sites

Am un jackson Js 30 si as vrea niste doze sa sune cat se poate de clar .. si cat se poate de suparator .. (nu stiu cum sa explic ce inseamna suparator dar cred ca v-ati dat seama :) ) . si daca se poate sa traga spre death metal ... soundu .. Nu stiti ce doze mi-ar trebuii ? Astea ar fi bune http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=697.. sau ..ziceti-mi o perceche de doze ce fuck echipa buna pt cererile mele sau situ io .. nu stiu . As vrea sa fiu ajutat .

 

orice doza este buna , sound-ul al faci tu , din mana , din corzi ,distors, EQ etc...

 

doza sa aiba semnal mare ca sa nu fie nevoie de buffer -preamp cu gain mare .

 

Buffer si preamp sunt problema caci acestea au nevoie de baterie sau trensformator plus daca nu sunt de calitatae baga zgomot .

 

Asa ca ideal si cel mai comod este sa ai doze cu semnal mare ca sa nu ai nevoie de amplificare suplimentara.

 

Lemnul din care este chitara ar trebui sa fie din ceva lemn usor de esenta tare ca sa aiba joasele bune. nu doza da joasele ci corpul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest anghelescu

conteaza si dozele..dar nu in totalitate. ca sa canti death metal iti trebuie un ton scooped de mids...cu ceva gain pe el..dar nu foarte mult pentru ca atunci devine muddy...

 

 

toate lumea are o preconceptie cand vine vorba de gainul de la chitara...ca sa lumuresc putin lucrurile atasez un mic clip cu metallica in studio, perioada load , cantand ride the lightening ... observati cat de putin gain se afla in sound , dar in acelasi timp ce heavy suna. ATENTIE -f mult gain reduce din low end(cel putin in cazul amplificatoarelor pe lampa) si face tonul foarte muddy

Metallica___Until_the_Studioshit_Load_Ride_the_Lightning.mp3

Link to comment
Share on other sites

".....conteaza si dozele..dar nu in totalitate. ca sa canti death metal iti trebuie un ton scooped de mids...cu ceva gain pe el..dar nu foarte mult pentru ca atunci devine muddy..."

 

modelul pus de @anghelescu suna a "ton de hardrock"

 

trupele acestea mai ""dark" folosesc mult low end si chitara da ritmul principal , mediile sunt reduse si se adauga ceva inalte .Practic este un ton "soft" nu prea penetrant" scooped de mids" .

 

Este bine sa folosesti humbucker ca sa nu ai probleme cu inaltele prea multe date de o doza singlecoil .

 

Pentru ca acest ton ca sa nu fie killerit de tobe s-a trecut la toba mica cu ton de oala , un ton curat fara putere mare de umbrire suna ca si o canta de lapte ( peng - peng ) asa chitara pare de forta si mare energie .Toba mare dubla la fel este scoasa din spectrul chitarei , mai jos si cu un pacanit pe medii/inallte .

Link to comment
Share on other sites

Intotdeauna mi s-a parut ca soundul death are mai multe medii

 

"Soundul death" nu tine de EQ, la fel cum nu tine nici "soundul blues" sau "soundul country". Inregistrarea pusa de Anghelescu cred ca e un exemplu destul de concludent.

De la Death la Nile, la Mortician si Soils of Fate avem o plaja larga de tonuri si?culmea?toate suna "death".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cum toata lumea se pricepe la Doze, la dat sfaturi :) am sa-ti dau si eu un sfat, daca mai ai nevoie Posed un instrument nu tocmai scump si de foarte buna calitate, instrument din "scanduri" :)

+ ca nu am posibilitatea de a scoate o "suma" pt. asa ceva...asa ca am recurs la solutia "pas cu pas"

iti recomand SD HMET`s care pur si simplu m-a facut sa nu mai vreau sa-mi vand instrumentul....trecand peste toate chestiile pe care poate unii nu le inteleg "medii nemedii"...dozele astea SUNA. ai parte de sunet de metal (fara gluma) cat si de un clean de exceptie, cred ca e necesar si asa ceva :)

Sanatate...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, Opeth folosesc FullShred pe bridge, daca stiu eu bine, Mike si pe neck (mai folosesc si SH12 si SH2), ei canta un fel de metal progressive cu influente death. Eu personal as recomanda SD Invader, eventual daca chitara e din Mahon, poate ar suna mult prea "low", pt cazul asta poate ar merge bine SD Distortion. Astea amandoua au output mai mare decat SH10. Eu am Invader pe bridge intr-o chitara, si are destul de mult bass, de Distortion nu stiu ce sa spun, ma gandeam sa imi pun un set in loc de EMG HZ H1 pe cealalta chitara, dar mi-am dat seama ca suna suficient de bine HZ-urile pt heavy/thrash, si suna acceptabil si pe clean. Aici e tonechart-ul de pe site, pt referinta http://www.seymourduncan.com/comparetones e recomandat si sa te documentezi bine de aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews.../Seymour+Duncan si sa citesti tot dintr-un review (nu numai notele), mai ales pe ce chitara s-a pus, ce stil canta, cu ce efecte/amplif e folosita chitara.

P.S.: e interesant ca HZ-urile nu sunt prea cautate la noi si sunt privite doze "mai nashpa" cand in US un HZ costa cat un SD.

Link to comment
Share on other sites

.. ca sa canti death metal iti trebuie un ton scooped de mids...cu ceva gain pe el..dar nu foarte mult pentru ca atunci devine muddy...

 

...Este bine sa folosesti humbucker ...

 

Pentru ca acest ton ca sa nu fie killerit de tobe s-a trecut la toba mica cu ton de oala , un ton curat fara putere mare de umbrire suna ca si o cana de lapte ( peng - peng ) asa chitara pare de forta si mare energie .Toba mare dubla la fel este scoasa din spectrul chitarei , mai jos si cu un pacanit pe medii/inallte .

Total deacord!

 

Cat despre doza.. eram si eu in aceeasi situatie acu ceva timp. Ia si citeste pe-aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10127

Link to comment
Share on other sites

potzi sa-tzi faci treaba linisthit si cu un SD JB...... da AMPU FACE LEGEA...... si mana ..... :)

 

si distors-ul

 

cu un distors complex nu mai ai treba nici cu corzile nici cu dozele , sunetul este "format" de distors/compresor/limitator, noisegate , EQ-uri multiple .

 

Absolut nu conteaza ce fel fede chitara sau doze sau corzi.

 

Alta treba este cu dozele ce dau semnal "RELATIV" mic , in aceste caz trebuie sa maresti sensibiliattea ( gain-ul preamplifului ) cea ce duce la cresterea zgomotuluyi , implicit trebuie sa cresti pragul de la noise gate SI nu mai poti sa canti "shred" cu acest ton .DAR ptr chitara ritm este super ..etc...

 

In consecinta este "bine" in cazuri de amatorism sa ai doze cu semnal mare si cu timbrul adecvat ssa nu cumperi instalatie scumpa ptr a "construi" timbrul ( tonul) cu un "rack" professional.

 

Dozele cu semnal mare si cele humbucker sunt rezolvari ieftine dar cu pierderea calitati .Dar sunt folosite ptru ca sunt ieftine si comode de utilizat ,asa ca muzicanti se multumesc cu tonul ce al capata la bani putini .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.